تسهیلات مشمولان و سربازان سرپرست خانواده

به گزارش اکسپرس بلاگ، جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا جزئیات تسهیلات مشمولان و سربازان سرپرست خانواده را تشریح کرد.

تسهیلات مشمولان و سربازان سرپرست خانواده

به گزارش خبرنگاران، سردار رحمان علیدوست در مصاحبه با فارس در مورد تسهیلات مشمولان و سربازان سرپرست خانواده گفت: یگانه فرزند ذکور مراقب پدر به علت کهولت سن (70 سال تمام) یا پدر بیمار زیر 70 سال نیازمند مراقبت که قادر به اداره امور خود نباشد می تواند درخواست رسیدگی دهد تا در شمول معافیت کفالت قرار گیرد.

وی درباره یگانه مراقب یا نگهدار مادر فاقد شوهر گفت: مشمولان واجد شرایط این معافیت تا مدت 30 ماه از تاریخ فوت پدر یا همسر مادر یا ثبت طلاق از معافیت موقت استفاده و در صورت وجود شرایط بعد از 30 ماه از معافیت دائم بهره مند می شوند.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در مورد تنها برادر تنی سرپرست خواهر فاقد پدر یا همسر (فوت یا طلاق) و فرزند ذکور غیرمحجور شرح داد: تنها برادر تنی می تواند از این معافیت استفاده کند و برادر ناتنی خواهر در شمول معافیت قرار نمی گیرد؛ همچنین مانع معافیت برادر تنی نمی شود.

سردار علیدوست در مورد شرایط سربازی تنها برادر سرپرست برادر کبیر نیازمند مراقب و فاقد پدر و همسر و فرزند ذکور غیرمحجور و فاقد شغل گفت: در این نوع معافیت در صورتی که مکفول فاقد برادر تنی باشد تنها برادر ناتنی بالای 18 سال وی می تواند از معافیت استفاده کند و وجود برادر ناتنی بالای 18 سال مکفول مانع معافیت برادر تنی وی خواهد شد.

وی در مورد چگونگی بهره مندی از معافیت توسط یگانه سرپرست برادر کمتر از 18 سال تمام فاقد پدر گفت: در این نوع معافیت وجود برادر ناتنی بالای 18 سال مانع بهره مندی برادر تنی از معافیت است و در صورت نداشتن برادر تنی، برادر ناتنی نیز می تواند از معافیت استفاده کند.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: شرایط سربازی یگانه نوه ذکور مراقب یا نگه دارنده جد فاقد فرزند یا جده فاقد شوهر و فرزند نیز برای معافیت مورد بررسی قرار می گیرد؛ منظور از فاقد فرزند بودن جد و جده، فقدان فرزندان ذکور و اوناث است.

سردار علیدوست اضافه نمود: مشمولی که همسرش فوت کرده و دارای فرزند صغیری از او است چنانچه در زمان طرح پرونده در هیأت رسیدگی فاقد فرزند دائم باشد نیز در قالب رسیدگی قرار می گیرد.

وی شرح داد: مشمولی که همسر وی بعد از ازدواج معلول شده و معلولیت وی به تأیید بهزیستی رسیده و بنا به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی نیازمند مراقبت است نیز در قالب رسیدگی قرار می گیرد.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در مورد کسر خدمت فرزند برای سربازان متاهل گفت: به ازای هر فرزند، سه ماه کسر خدمت شامل سربازان متأهل می شود.

سردار علیدوست درباره تسهیلات موجود برای مشمولان متاهل گفت: به کارگیری مشمولان متاهل و تک فرزند ذکور در محل سکونت برای خدمت سربازی از جمله تسهیلات برای این دسته از مشمولان سربازی است.

وی در پاسخ به این مطلب که آیا حق عائله مندی به سربازان تعلق می گیرد، خاطرنشان کرد: به کارکنان وظیفه متاهل یا سرپرست خانواده حق عائله مندی همانند کارکنان پایور نیروهای مسلح پرداخت می شود.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 1286

به "تسهیلات مشمولان و سربازان سرپرست خانواده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیلات مشمولان و سربازان سرپرست خانواده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید