حمله هکری و اخلال در عرضه سوخت، افزایش چشمگیر قیمت سوخت در آمریکا در راه است

به گزارش اکسپرس بلاگ، پس از حمله هکری به یکی از بزرگترین خط لوله های انتقال سوخت آمریکا که منجر به قطع فعالیت آن شد، اکنون منطقه ها جنوب شرق ایالات متحده برای افزایش چشمگیر قیمت سوخت آماده شده اند.

حمله هکری و اخلال در عرضه سوخت، افزایش چشمگیر قیمت سوخت در آمریکا در راه است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، اختلال در عرضه سوخت به دلیل حمله سایبری اخیر به خط لوله شرکت کلونیال موجب خواهد شد تا جنوب شرق آمریکا به نخستین منطقه ای تبدیل شود که خود را برای افزایش چشمگیر قیمت سوخت آماده می کند.

بر اساس این گزارش، حمله سایبری به این خط لوله در حالی اجرا شده است که آمریکا در آستانه سفرهای تابستانی و رشد فزاینده تقاضای سوخت قرار گرفته است.

استان های فلوریدا، جورجیا، آلاباما، کارولینای جنوبی و کارولینای شمالی و تنسی برای تامین بخش عمده سوخت مورد نیاز خود به این خط لوله وابسته هستند. این استان ها قبلا هم با افزایش چشمگیر سوخت در پی متوقف شدن فعالیت این خط لوله روبرو شده اند.

تقاضای سوخت در برخی از این استان ها طی روزهای اخیر به شدت افزایش داشته است. با تسریع فرایند واکسیناسیون علیه بیماری کرونا و افزایش سفرها، تقاضا برای سوخت در آمریکا به سرعت رو به رشد است.

آمارهای رسمی نشان می دهد استان فلوریدا در سال 2019 سومین مصرف بالای بنزین را در بین استان های آمریکا داشته و جورجیا هم در رتبه ششم قرار داشته است.

قیمت بنزین از روز جمعه تا به امروز یک سنت در هر گالن افزایش یافته است. اگر اختلال در شبکه خط لوله کلونیال طولانی شود، این مساله می تواند موجب افزایش بیشتر قیمت سوخت شود.

شرکت های هواپیمایی هم از این بحران بی نصیب نمانده اند و قیمت سوخت جت برای عرضه به فرودگاه های این استان ها هم فرایند صعودی داشته است.

پس از حمله سایبری به خط لوله انتقال سوخت کلونیال و قطع فعالیت این خط لوله، مقام های رسمی آمریکا در 17 استان و منطقه کلمبیا شرایط فوق العاده اعلام کرده اند.

خط لوله کلونیال حدود 45 درصد سوخت مصرفی سواحل شرقی آمریکا را تامین می کند.

وقوع یک حمله سایبری موجب قطع بزرگترین خط لوله انتقال بنزین آمریکا شده و عرضه سوخت به شهرهای بزرگ و مهمی مثل آتلانتا، واشنگتن دی سی و بالتیمور را با چالش جدی روبرو کرده است. این بحران بار دیگر شکاف های اساسی در تامین امنیت انرژی آمریکا را نمایان کرده است.

شرکت کلونیال اعلام کرده است که فعالیت این خط لوله را برای مهار تهدید ناشی از حمله سایبری متوقف کرده است. این حمله روز جمعه به وقوع پیوسته است. این حمله موجب قطع عرضه 2.5 میلیون بشکه در روز بنزین، گازوئیل و سوخت جت از طریق این خط لوله 8850 کیلومتری شده است. این خط لوله حدود نیمی از عرضه سوخت سواحل شرقی آمریکا را در اختیار دارد.

این حمله بار دیگر آسیب پذیری زیرساخت های انرژی آمریکا در برابر حملات هکری و سایبری را نشان داده است. توقف طولانی فعالیت این خط لوله می تواند موجب افزایش چشمگیر قیمت بنزین شود آن هم در آستانه تابستان که فصل مسافرت است و تقاضا برای بنزین به شدت افزایش خواهد یافت.

در حالی که تحقیقات دولت آمریکا درباره این حمله در مراحل اولیه و ابتدایی قرار گرفته است، یک مقام سابق آمریکایی گفته است که هکرها احتمالا یک گروه حرفه ای فعال در زمینه جرائم سایبری هستند.

شبکه خبری بلومبرگ هم گزارش داده است که هکرهایی که به این خط لوله حمله سایبری کرده اند، پنجشنبه یعنی یک روز قبل از این حمله، اقدام به سرقت بخش زیادی از اطلاعات و آمارهای مربوط به این خط لوله کرده اند.

بلومبرگ اضافه کرد: این مهاجمان بخشی از گروه موسوم به دارک ساید از گروه های فعال در زمینه جرائم سایبری هستند و تنها در 2 ساعت بیش از 100 گیگابایت اطلاعات مربوط به شبکه خط لوله کلونیال را سرقت کرده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 15312

به "حمله هکری و اخلال در عرضه سوخت، افزایش چشمگیر قیمت سوخت در آمریکا در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله هکری و اخلال در عرضه سوخت، افزایش چشمگیر قیمت سوخت در آمریکا در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید