روی خوش عدم&zwnjقطعیت به بازار سهام

به گزارش اکسپرس بلاگ، در این میان افزایش تقاضای خرد در نماد های گروه هایی مانند خودروسازی، مواد دارویی، قند و شکر و البته کالایی ها که چند وقتی است در صدر توجهات قرار گرفته اند، سبب شد تا ارزش معاملات خرد بورس تهران به 15 هزار و 66 میلیارد تومان برسد. با توجه به آنچه در هفته های اخیر در بازار سرمایه رخ داد به نظر می رسد که عواملی مانند رشد قیمت ها در بازار های جهانی و کاهش ریسک های سیستماتیک اقتصاد در داخل و خارج ایران می تواند از عواملی باشد که زمینه را برای رشد بیشتر قیمت ها در بازار یاد شده فراهم می نماید.

روی خوش عدم&zwnjقطعیت به بازار سهام

روی خوش عدم قطعیت به بازار سهام

به گزارش دنیای اقتصاد، شاید در روز بیستم آبان ماه امسال که شاخص کل بورس تهران به کف یک میلیون و 211 هزار و 941 واحدی رسید، کمتر کسی می توانست تصور کند که در کمتر از یک ماه بعد نماگر اصلی بورس پیروز به بازپس گیری کانال یک میلیون و 523 هزار واحدی گردد. با این حال این رخ داد و عدم قطعیت در بازار های مالی که در طول 4 ماه قبل از آن به زیان سرمایه گذاران بازار سهام منتهی شده بود این بار به نفع آن ها عمل کرد. در طول این مدت بسیاری از فعالان بازار سرمایه که بخش قابل توجهی از ارزش دارایی شان در بورس و فرابورس کاسته شده بود به یکباره و پس از آنکه ریسک های سیاسی موثر بر تغییرات قیمت سهام تقلیل پیدا کرد، در اوج ناباوری با روی دیگر سکه سرمایه گذاری در بازار های مالی نیز روبرو شدند.

طی 18 روز کاری گذشته که شاخص کل بورس از کف یک میلیون و 211 هزار واحدی بالاتر آمده تا به امروز اگرچه اتفاق خاصی در صحنه سیاست خارجی و داخلی نیفتاده، اما تغییر متغیر های بسیار مهمی نظیر کاهش ریسک انتظاری در ماه های پیش رو در کنار چشم انداز افزایشی قیمت ها در بازار جهانی به دو عاملی بدل شده است که توانسته طی هفته های اخیر بر تقاضا برای سهام به خصوص در نماد هایی که قیمت و درآمدزایی آن ها پوشش مناسب در مقابل تورم دارد، بیفزاید. دقیقا به دنبال همین امر بود که روز گذشته و پس از اندکی ضعف در روز های انتهای هفته قبل شاهد رشد 32 هزار و 429 واحدی نماگر اصلی بازار سرمایه بودیم.

حصر شاخص شکست

در این روز میانگین وزنی قیمت تمامی نماد های معامله شده در بورس به میزان 2/ 2 درصد افزایش پیدا کرد. شاخص کل به سطح یک میلیون و 523 هزار و 106 واحد رسید. با این حال روز یکشنبه تنها یک روز معاملاتی معمولی در بازار سهام نبود. در این روز مقاومت روانی با اهمیت یک میلیون و 500 هزار واحدی با قدرت شکسته شد و به بیم ها و امید ها پیرامون تغییر جهت بازار و آغاز یک فاز اصلاحی دیگر انتها داد. رشد نماگر یاد شده که از سوی سایر شاخص ها نظیر شاخص کل فرابورس نیز همراهی می شد، در این روز رو موجی از امیدواری را برای تداوم فاز صعودی تازه شکل گرفته در بازار سهام تقویت کرد؛ تقویتی که بیش از هر چیز مرهون افزایش ارزش معاملات بود.

قرعه شانس به نام بورس

در خصوص اینکه چرا بورس طی هفته های اخیر رشد نموده، تا به حال نظرات و تحلیل های مختلفی منتشر شده است. همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شده در گزارش های قبلی نیز مورد توجه نهاده شد، کاهش ریسک های سیستماتیک در حالی که فضا را برای سرمایه گذاری در بازار پر ریسک، اما پربازده بورس فراهم نموده که در بازار های جهانی نیز تضعیف شاخص دلار در کنار چشم انداز بهبود اقتصاد جهانی در سایه تخفیف آثار نامطبوع شیوع کرونا توانست بورس را وارد مرحله تازه ای از صعود قیمت ها کند. در حالی که بسیاری از کارشناسان در هفته های اخیر ساخت واکسن کرونا برای مهار این بیماری عالم گیر را مورد توجه قرار داده اند و بسیاری نیز بر این باورند که ورود یک رئیس جمهور سیاست ورز و معقول به کاخ سفید می تواند تنش های پیش رو با دیگر قدرت مالی آن سوی اقیانوس آرام یعنی چین را کاهش دهد و در نتیجه ریسک های موثر بر اقتصاد جهانی را تا حد قابل توجهی کمتر کند، تفسیر مسائل موجود به نفع رشد آینده تقاضا برای کالا های اساسی نظیر نفت، محصولات فولادی و دیگر فلزات رنگین در کنار تولیدات شیمیایی راه را بر فرایند رو به رشد این بازار ها هموار نموده است. همین امر شرایطی را پدید آورده تا از این طریق چشم انداز درآمدزایی در بورس تهران نیز بهبود یابد. اگر این مسائل را در کنار ریزش قابل توجه ارزش ریال در ماه های اخیر تحلیل کنیم درمی یابیم که بیراه نخواهد بود اگر در شرایط کنونی سرمایه گذاران به تداوم فرایند صعودی شکل گرفته در بازار سرمایه امیدوار باشند.

دقیقا به موجب مسائلی از این دست بوده که در روز های گذشته نه تنها ارزش معاملات خرد در بورس و فرابورس افزایش یافته، بلکه چشم انداز پیش روی آن نیز برای روز های آینده می تواند مثبت ارزیابی گردد.

روز گذشته در حالی ارزش معاملات خرد صورت گرفته در بورس تهران به حدود 15 هزار و 66 میلیارد تومان رسید در کمتر از یک ماه گذشته ارزش معاملات خرد در این بازار 1397 میلیارد تومان بوده است.

این امر نشان از آن دارد که در طول 18 روز کاری اقبال سرمایه گذاران به بازار سهام سبب شده تا ارزش معاملات خرد افزایش بیش از 10 برابری را شاهد باشد.

اگر این رقم را در کنار ارزش معاملات خرد 6438 میلیارد تومانی صورت گرفته در فرابورس بگذاریم، در میابیم که اوضاع بازار از این بابت همچنان خوب است.

داغی مجدد تنور بورس با انتظارات تورمی؟

از عوامل داخلی و خارجی اثرگذار بر تورم که بگذریم اتفاق دیگری نیز طی روز های اخیر در اقتصاد ایران افتاده است. لایحه بودجه 1400 که به تازگی و در هفته اخیر تقدیم مجلس شورای اسلامی شده اگرچه به گفته مسوولان دولتی مبتنی بر واقعیات موجود در اقتصاد ایران به مرحله تدوین و تقدیم رسیده، اما به گفته بسیاری از کارشناسان جزئیات آن دربردارنده منابع و هزینه هایی است، رسیدن آن ها به ورطه عمل می تواند به خودی خود تورم زا باشد و دست دولت را برای تامین کسری بودجه در جیب بانک مرکزی بگذارد.

با توجه به اینکه این برنامه در مقطع زمانی کنونی به تصویب مجلس نرسیده مسلما تصمیم دریافت بر مبنای آن بسیار زود است، اما نکته ای که می تواند بسیار بر فرایند معاملات موجود در بازار سهام دخیل باشد انتظاراتی است که محقق نشدن منابع بودجه در سال مالیاتی درمیان فعالان بازار سهام را رقم می زند. همان طور که در سال های اخیر نیز شاهد بودیم قابل اتکا نبودن منابع تعریف شده به مانند فروش مقادیر معینی از نفت که در شرایط تحریمی فعلی از شانس پایینی برای تحقق برخوردار است می تواند با افزایش انتظارات تورمی و رشد ریسک کاهش ارزش پول ملی تنور بازار سرمایه را داغ کند. این مساله اگرچه رخدادی نامبارک و زیانبار برای اقتصاد ملی خواهد بود با این حال زمینه ای را پدید می آورد تا عموم مردم مانند آنچه در ماه های نخست امسال و دو سال قبل از آن شاهد بودیم برای پوشش ریسک تورم و حفظ ارزش دارایی های خود به سرمایه گذاری در بازار سهام ترغیب شوند.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرارو
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 10201

به "روی خوش عدم&zwnjقطعیت به بازار سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روی خوش عدم&zwnjقطعیت به بازار سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید