زمینه استفاده از تجربیات فنلاند در توسعه استارتاپ ها مهیاست

به گزارش اکسپرس بلاگ، سفیر فنلاند در تهران به رئیس اتاق ایران ملاقات کرد. همکاری دو کشور با تمرکز بر بخش خصوصی دو کشور و به صورت تعاملات تجاری در سطح خرد در زمینه استارت آپ ها، کشاورزی و شیوه های تازه آبیاری، مهم ترین موضوعاتی بود که دراین نشست مطرح شد.

زمینه استفاده از تجربیات فنلاند در توسعه استارتاپ ها مهیاست

تجربه پیروز فنلاند در فرایند خصوصی سازی، توسعه فعالیت واحدهای صنعتی کوچک و میانه در این کشور و استفاده کارآمد از شیوه های نو آبیاری در فعالیت های کشاورزی، حوزه هایی هستند که از منظر رئیس اتاق ایران می توانند برای همکاری مشترک بین دو کشور مدنظر قرار گیرند.

در این راستا غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با بیان این مطلب که همکاری با فنلاند از بین کشورهای حوزه اسکاندیناوی جزو اولویت های ایران به شمار می آید، گفت: با توجه به اهمیت این کشور برای فعالان مالی ایرانی، دو سال قبل کمیته ویژه ای را تشکیل دادیم و این کمیته در امسال به اتاق مشترک ارتقا پیدا کرد. هرچند همچنان سطح مناسبات دو کشور در حد انتظارات نیست.

او همکاری بین ایران و فنلاند در حوزه شیوه آبیاری زمین های کشاورزی، توسعه استارتاپ ها در ایران، محصولات پتروشیمی، خشکبار، محصولات غذایی، کاغذ و مواد شیمیایی و فراوری ماشین آلات کشاورزی را مورد تاکید قرار داد.

رئیس مجلس بخش خصوصی کشور بعلاوه به تجربه قابل توجه فنلاند در خصوصی سازی و تقویت سطح فعالیت های صنایع کوچک و میانه اشاره و توضیح داد: با وجود اینکه سطح واکسیناسیون بسیار توسعه یافته و امکان رفت وآمد هیات های تجاری فراهم است، اما برای پیشبرد اهداف خود می توانیم از فضاهای مجازی در راستای تبادل اطلاعات بین فعالان مالی دو کشور استفاده کنیم.

همکاری با ایران را با تمرکز بر بخش خصوصی دنبال می کنیم

در ادامه کاری کاهیلوتو، سفیر فنلاند در تهران از شروع دوره ماموریت خود در ایران طی یک ماه گذشته سخن گفت و بر علاقه مندی اعضای اتاق بازرگانی فنلاند و فعالان مالی ایران کشور برای احیای سطح مناسبات تجاری با شرکای خود در ایران تاکید نمود.

او هدف را افزایش سطح تجارت بین ایران و فنلاند و برطرف موانع موجود دانست و تاکید نمود: برای تحقق این هدف به یک نگرش و طراحی مدلی در طولانی مدت احتیاج داریم تا اقتصاد دو کشور بتوانند یکدیگر را تکمیل نمایند. تعداد قابل توجهی از شرکت های فنلاندی در طول تاریخ در ایران حضور داشتند و تجربیات پیروزی کسب کردند و امروز آماده احیای این روابط هستند.

سفیر فنلاند در تهران برقراری روابط بین شرکت های فنلاند و ایرانی را به صورت فردی و در بخش های خرد تجاری مورد تاکید قرار داد و گفت: تجار فنلاندی تمایل دارند در سطوح خرد تجاری با شرکای خود به صورت فردی ارتباط بگیرند و تمرکز اصلی آنها بر بخش خصوصی است. به نظر می رسد در این حوزه اتاق ایران بتواند مشاوره های لازم را ارائه بدهد، آنچه تشریح شد احتیاج شرکت های فنلاندی برای بازگشت به بازار ایران است

او بعلاوه به ظرفیت کریدور شمال -جنوب اشاره نمود و خواهان دریافت اطلاعات تکمیلی درباره امکان استفاده از این جهت شد.

زمینه تعامل، انتقال تجربه و اجرای طرح های مطالعاتی بین ایران و فنلاند مهیاست

غلامحسین جمیلی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق مشترک ایران و فنلاند با بیان این مطلب که با تجار و اتاق های محلی این کشور نشست هایی را برگزار و شرایط این کشور را آنالیز کردیم، توضیح داد: درباره کریدور شمال به جنوب از گذشته پیشنهادهایی از سوی اتاق زنجان مطرح شده بود و در نهایت پس از مطالعات لازم، این پروژه اجرایی شد. این خط راه آهن تا چند ماه آینده نهایی می گردد؛ تکمیل پروژه به علت مسائل جغرافیایی و دسترسی های محلی دچار وقفه شده اما بهره برداری مالی از این خط به زودی ممکن می گردد. البته در حال حاضر نیز امکان استفاده از این کریدور وجود دارد.

این فعال مالی با نگاهی به محدودیت های ناشی از تحریم علیه ایران، تداوم همکاری ها را ممکن دانست و تاکید نمود: برقراری مناسبات تجاری به صورت خرد و با تمرکز بر بخش های خصوصی همان چیزی است که فعالان مالی ایرانی نیز در ارتباط با فنلاند پیگیری می نمایند.

به اعتقاد جمیلی باید از همین امروز زمینه تعامل، انتقال تجربه و تعریف طرح های پژوهشی را بین دو کشور مهیا کنیم تا زمانی که محدودیت ها کمتر می گردد آماده بهره گیری از شرایط پیش رو باشیم.

او ایجاد زمینه حضور و مشارکت هیاتی از ایران در رویداد اسلاش را مورد توجه قرار داد و گفت: اتاق مشترک ایران و فنلاند در کوشش است تا فهرستی از مجموعه تفاهماتی که بین دو کشور در حوزه مطالعاتی و پژوهشی منعقد شده و به علت تحریم ها متوقف شده؛ اما امکان احیای آنها وجود دارد را تهیه نموده وبرای آنالیز در اختیار شما نیز می گذاریم تا رایزنی های لازم برای به اجرا درامدن آنها از طرف سفرات خانه انجام گردد.

استفاده از تجربیات فنلاند در ایجاد و رونق کسب وکارهای مربوط به بانوان نکته دیگری بود که از سوی جمیلی مورد توجه نهاده شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 18075

به "زمینه استفاده از تجربیات فنلاند در توسعه استارتاپ ها مهیاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمینه استفاده از تجربیات فنلاند در توسعه استارتاپ ها مهیاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید