معرفی 10 شهر پر جهانگرد در ایران

به گزارش اکسپرس بلاگ، شهرهای توریستی ایران از جمله شهرها و استانهایی میباشد که در طی گذر سالیان از پرطرفدارترین شهرها بین توریستان بوده که در ادامه آنها را معرفی میکنیم .

معرفی 10 شهر پر جهانگرد در ایران

شهرهای گردشگری ایران کدامند ؟

وقتى گردشگر خارجی به کشورى وارد مى شوند الزاما باید هزینه هایى را در آن کشور بپردازند مثل هزینه خوراک و محل اقامت، هتل، مهمانخانه، هزینه تفریحات، هزینه حمل و نقل، هزینه گشت ها، تورها و همچنین پولى که بابت خرید سوغاتى و کالاى بومى کشور میزبان مى پردازند و هزینه ها به وسیله ارزى که وارد کشور میزبان مى نمایند باعث رونق اقتصادى کشور میزبان مى شوند به گردشگران خارجی صادرات نامرئى هم مى گویند.

با توسعه فعالیت هاى گردشگرى زمینه براى ایجاد اشتغال فراهم مى شود و این امر براى کشورهاى که با جمعیت جوان و متقاضى رو به رو هستند بسیار مفید است از هر ده نفر گردشگر خارجی که وارد کشور میزبان مى شود یک فرصت شغلى ایجاد مى شود.

1. مشهد شهر پر گردشگر ایران

تا حرف جاهای گردشگری ایران به میان می آید شهری همچون مشهد در ذهن نقش می بندد. مشهد، عنوان گردشگری ترین و پرمسافرترین شهر ایران را داراست. دلیلش هم واضح است: وجود حرم امام هشتم در این شهر.

بر طبق آمارها سالانه بیش از 30 میلیون نفر ایرانی و 5 میلیون گردشگر خارجی که بیشترشان شهروندان کشورهای عربی هستند به مشهد سفر می نمایند. اگرچه این آمار در نوروز هرسال به بیشترین میزان خودش می رسد و از مرز 12 میلیون هم می گذرد.

جدا از وجود حرم رضوی که مشهد را به قطب زیارتی ایران تبدیل نموده، مشهد جاذبه های دیگری هم برای سفر دارد. مثلا اگر شما آدمی باشید که دلش رفتن به پارک های آبی بسیار مجهز را می خواهد، یا آدمی که دلش می خواهد زندگی شبانه را در یکی از شهرهای ایران تجربه کند.

به مدد زندگی شبانه اطراف حرم این امکان را خواهید داشت. وجود جاذبه های دیگری همچون موزه ها، پارک های درون شهری و برون شهری و مقبره بزرگانی مثل فردوسی و نادرشاه افشار و دیدن فرهنگ و زندگی مشهدی ها نیز میتواند انگیزه سفر به مشهد باشد.

2. گیلان و مازندران

سفر برای خیلی ها یعنی شمال. استان گیلان هم به خاطر طبیعت سرسبزش و وجود جنگل های پردرخت، آب و هوای مطبوع و دریای خزر که بیشتر شهرهایش از وجودش نصیب برده اند.

از دیدنی ترین و گردشگری ترین شهرهای ایران است. شمال یعنی دو استان گیلان و مازندران در نزد ایرانی ها آنقدر محبوبند که هروقت فراغتی دست بدهد بیشتری ها به جاده می زنند و مقصد جایی است در یکی از شهرهای شمالی.

گیلان و مازندران به غیر از وجود دریا و جنگل، پایتخت غذای ایران هم محسوب می شوند و همین یکی از انگیزه های سفر است.

از شلوغ ترین و پرمسافرترین زمان های استان گیلان یکی نوروز است و بعدی تابستان، اگرچه در این میان تعطیلات آخر هفته نیز خیلی ها را راهی شمال ایران می نماید.

اگر از محبوب بودن شمال ایران بخواهید بدانید، از ابتدای فروردین سال 96 تا روز 13 همین ماه 1میلیون و 255 هزار نفر به گیلان سفر نموده اند، آماری عجیب ولی واقعی.

از گردشگری ترین شهرهای استان گیلان رشت، ماسوله، فومن، لاهیجان و لنگرود و از گردشگری ترین شهرهای مازندران، ساری، چالوس، کلاردشت، بابلسر، نور، محمودآباد و رامسر است.

3. اصفهان یکی از شهرهای پر گردشگر ایران

اصفهان شهر همه چیز تمامی است. می توان زیر پل خواجویش به آواز اصفهانی ها گوش داد یا روی سی و سه پل راه رفت و به تماشای زاینده رود اگر پرآب باشد، نشست.

اصفهان، شهر خیابان ها و محله های باصفا و پیاده روهاست. برای راه رفتن میتوانید به خیابان چهار باغ عباسی بروید و راه رفتن در کنار مادی هایش حسابی سرحال بیاوردتان.

میتوانید در رستوران های شهر غذای باب میلی بخورید یا در یکی از کافه ها و شربتخانه یش خودتان را به نوشیدنی ای مهمان کنید. در بازارش بچرخید و روی چمن های میدان نقش جهان ولو شوید و رفت و آمد کالسکه ها را تماشا کنید و فکر کنید که ای کاش زندگی همین بود.

وجود بیش از شش هزار اثر تاریخی با قدمت صدها و هزاران سال باعث شده اصفهان به نصف جهان معروف شود و تماشای زاینده رود، پل های باشکوه و تاریخی اصفهان سالانه گردشگران زیادی را از جاهای مختلف راهی اش می نماید.

به عنوان مثال از ابتدای فررودین تا ابتدای اردیبهشت ماه 96، 850 هزار گردشگر خارجی وارد اصفهان شده اند که در چهار دهه اخیر بی سابقه بوده.

4. شیراز پر تردد و پر مسافر ترین شهر در ایران

شیراز شهر باغ های دل انگیز است و به خصوص در بهار که فصل شکوفه زدن درختان نارنج است و از هر زمانی خوش آب و هواتر، مسافرانش نیز از همواره بیشتر می شوند.

در شیراز همه چیز دست به دست هم داده که برای هر مسافری سفری خاطره انگیز رقم بخورد.

از راه رفتن در باغ هایی همچون ارم، نارنجستان قوام، عفیف آباد و باغ جهان نما گرفته که آدم مجذوب زیبایی شان می شود تا بودن در کنار آرامگاه حافظ و سعدی. دیدن تخت جمشید و هیبت ستون هایش هم که دیگر احتیاج به گفتن ندارد.

همه اینها نه تنها برای ما ایرانی ها بلکه برای گردگشگران دیگر کشورها هم جذاب و دیدنی ست.

ورود نزدیک به یک میلیون گردشگر خارجی از ابتدای سال 96 به شیراز گواهی است بر این مدعا.

5. قشم از شهرهای گردشگری ایران

در چند سال اخیر قشم جزو شهرهای گردشگری ایران قرار گرفته و تقریبا دیگر کسی نیست که با قشم و جاذبه هایش عکس یادگاری نداشته باشد.

قشم، جزیره شگفتی هاست و تجربه های نابی را میتوان در آنجا داشت. مثلا میتوان در بین دره ها شگفت انگیزش همچون چاهکوه یا دره تندیس ها راه رفت و از آن همه شکل، دالان و حفره به وجد آمد، یا به ملاقات جنگل شگفت انگیز حرا رفت، از نزدیک شاهد ساخت لنج های غول پیکر بود.

موجودات شگفت انگیزی را برای یکبار هم که شده دید یا طعم بهترین غذاهای دریایی را چشید. از تفریحات رایج در قشم آب تنی در دریا و چادر زدن در کنار دریاست. بهترین فصل سفر به آن هم اوایل آبان تا اواسط فرودین .

6. تبریز پر مسافرترین شهر در ایران

تبریز در استان آذربایجان شرقی، شهر اولین های ایران است و به خاطر وجود جاذبه های بسیارش همواره یکی از پرطرفدارترین شهرهای ایران بوده، به خصوص که هوا نیز گرم و معتدل باشد.

این شهر عنوان هایی چون امن ترین شهر ایران، شهر بدون گدا، شهر زیرگذرها و روگذرها، پاکیزه ترین شهر ایران را یدک می کشد. همچنین تبریز، پایتخت کباب ایران است و همین برای ایرانی ها که عاشق کبابند یکی از انگیزه های سفر محسوب می شوند.

بزرگترین بازار سرپوشیده جهان در تبریز واقع شده و کیست که دلش نخواهد به همچین شهری سفر کند؟

وجود جنگل های ارسباران در اطراف تبریز که جزو جنگل های هیرکانی اند و روستاهایی چون کندوان از جاذبه های سفر به تبریزند.

7. آذربایجان غربى

از دیگر شهرهای ایران که گردشگر خارجی زیادی را جذب نموده است. این استان در شمال غرب کشور ایران قرار گرفته است و از جمله کهن ترین استان هاى ایران مى باشد. مرکز این استان ارومیه است و شهرهاى تابعه این استان: خوى، ماکو، سردشت، مهاباد، میاندوآب، بوکان و سیه چشمه مى باشد.

8. اردبیل

این استان از شمال به رود ارس، دشت مغان و بالهارود در جمهورى آذربایجان، از شرق به رشته کوه هاى طالش، از جنوب به رشته کوه ها، دره ها و جلگه هاى به هم پیوسته استان زنجان و از غرب به استان آذربایجان شرقى محدود است و به علت موقعیت جغرافیایی ممتاز گردشگران خارجی بسیاری وارد این استان میشوند.

9. آذربایجان شرقى

وجود کوهستان هاى زیبا و سر به فلک کشیده، رودخانه ها خروشان و آبشارهاى فرح بخش، باغ هاى پر میوه و ییلاق هاى سرسبزش، دریاچه هاى پرموج و تفرج گاه هاى روح پرور، استخرها، همه و همه این استان را به یکى از زیباترین مناطق ایران و یکى از بهترین مناطق براى گردشگرى و ورود گردشگر خارجی به خصوص در فصول گرم تبدیل نموده است.

10. خوزستان از شهرهای گردشگری ایران

این استان در جنوب غربى ایران قرار گرفته است. استان خوزستان از شمال به استان لرستان، از شمال شرقى به اصفهان، از شمال غربى به استان ایلام، از شرق و جنوب شرقى به استان هاى چهارمحال و بختیارى و کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود مى شود.

خوزستان، دارای آب و هوایی که در تابستان، گرم و در زمستان، مطبوع و بهاری است و همواره ایام، سرسبز است و شرایط آب و هوایی باعث جذب گردشگر خارجی میشود.

بیشتر بخوانید :

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: مجله دلگرم
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 7620

به "معرفی 10 شهر پر جهانگرد در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 10 شهر پر جهانگرد در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید