مهم ترین و معروف ترین رودخانه های دنیا، تصاویر

به گزارش اکسپرس بلاگ، این راستا ها آبی در راستا خود به سمت بخش های عمیق تر و وسیع تر، باعث شکوفایی و توسعه شهرها و روستاها می شدند چنانکه اقتصاد و زندگی مردم آن منطقه به رودخانه ها گره می خورد. هنوز هم مسائل مربوط به آب به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات به صورت جهانی مطرح می گردد اما آیا این تنها دلیل برای خرید بلیط هواپیما و سفر به رگ های قاره ای است؟

مهم ترین و معروف ترین رودخانه های دنیا، تصاویر

برخی از رودخانه ها به دلایل مختلف دارای اهمیت خاصی در طول زمان بوده اند و تا امروز هم اثراتی از این توجه ویژه در آن ها به چشم می خورد و هرکدام به دلایل مختلف تاریخی، زیستی و جغرافیایی شایان توجه هستند.

در این مقاله قصد داریم فهرستی از پراهمیت ترین رودهای جهان و اهمیت آن ها از نظر توریستی را اختیار شما دهیم پس با ما همراه باشید.

آمازون

یکی از آشناترین نام های فهرست رود آمازون است که نام این رود ازقبیله اسطوره ای یونانی به نام آمازون ها گرفته شده است. گفتنی است که آمازون با توجه به صندلی خود در زمینه پر اهمیت ترین ها، در زمینه پرآب بودن و عریض بودن هم شهرت جهانی دارد. این رود از رشته کوه آند که طولانی ترین رشته کوه جهان است و در آمریکای جنوبی واقع شده است، سرچشمه می گیرد و به اقیانوس اطلس می ریزد.

این رود در ریه های زمین یا همان جنگل های بارانی آمازون (واقع در آمریکای جنوبی) واقع شده است.

آمازون طبیعتی غنی و گونه های جانوری مختلفی دارد و در سفر به آمازون علاوه بر زیبایی ظاهری این رود و جنگل مجاور آن، به گونه های نادر جانوری نیز توجه ویژه ای می شود. اگر توریست خوش شانسی باشید در میانه قایق سواری در آمازون می توانید پرواز ماکائو ها بر فراز آمازون یا تاب خوردن شیر طلایی تامارین از لا به لای درختان را تماشا کنید.

نیل

نیل با شهرت چند هزار ساله در بین تمدن های شمال آفریقا و ادیان آسمانی، گزینه بعدی لیست ماست.

نیل یا النیل، طولانی ترین رود شمال آفریقا و جهان است که به شاهرگ مصر نیز معروف است. نیل از کشور های زیادی همچون اوگاندا، سودان و مصر در جهت خود که از مرکز افریقا آغاز می شوند می گذرد و در نهایت به دریای مدیترانه می ریزد.

نیل اصلی در واقع از به هم پیوستن نیل آبی (النیل الازرق) و نیل سفید (النیل الابیض) در خارطوم به وجود می آید. علت اهمیت این رود احیا کردن زمین خشک و بیابانی سرزمین های میان راهی خود است؛ اگر نیل نبود شرایط نسبتا بغرنجی برای این کشور ها رقم می خورد؛ سالیانه عکاسان و توریستان زیادی برای ثبت عکس هایی با مقبره های تاریخی و این رود مشهور باستانی به مصر سفر می نمایند.

رود یانگ تسه (چانگ جیانگ)

رود یانگ تسه (چانگ جیانگ)، سومین رود طولانی جهان و طولانی ترین رود آسیا است که از استان چینگهای در غرب چین سرچشمه می گیرد و به دریای چین شرقی (دریای زرد) می ریزد، به علاوه عظیم ترین سد جهان که سد سه دره است بر روی این رود واقع شده است. چانگ جیانگ و هوآی در زمینه معین محدوده بین شمال و جنوب چین نیز کاربرد دارند.

کاشت اولیه و برداشت برنج در دهه های ابتدایی منسوب به کناره های رود یانگ تسه است. توریستان در کرانه این رود می توانند سوار بر کشتی ها و قایق های تفریحی از دیدن کروکدیل ها و دلفین های یانگ تسه لذت ببرند و از زیبایی های بصری شاهرگ آسیای شرقی بهره مند شوند.

رود می سی سی پی

چهارمین رود بلند جهان و دهمین رود عظیم جهان، می سی سی پی است که تماما در آمریکای شمالی و در کشور ایالات متحده واقع شده است هرچند که اگر بارندگی مساعد باشد حوزه های آبریز آن در کانادا واقع شده است. این رود از دریاچه آیتاسکا در ایالت مینه سوتا در بخش شمالی ایالات متحده آمریکا آغاز می شود و خاتمه در ایالت لویزیانا به خلیج مکزیک می ریزد.

یکی از دلایل مهم بازدید مردم از این رودخانه وجود پرندگان مهاجر در فصل های مختلف سال است که گونه های نادر بسیاری از ماهی ها و پرندگام مهاجر در فصل های پاییز و بهار از این رود گذر می نمایند و مناظر جذابی را رقم می زنند.

رود دانوب

این رود در اروپا از چنان شهرتی برخوردار است که کشورهای واجد این رود به کشورهای دانوبی مشهور هستند که عبارتنداز: آلمان، اتریش، اسلواکی، مجارستان، کرواسی، صربستان،بلغارستان، رومانی، مولداوی، اوکراین.

اگر با شنیدن این قسمت از متن متعجب شدید و این سوال برایتان به وجود آمده است که چرا با وجود رد شدن از این تعداد کشور هنوز هم در جای نیل قرار ندارد باید از توجه شما به متن بسیار خرسند باشیم و اضافه کنیم که مساحت کشور های شمال آفریقا بیشتر از تعدادی از کشور های اروپایی است.

این رود که از به هم پیوستن دو رود دونا اشینگن و بریگاخ به وجود می آید، از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می گیرد و در نهایت در ناحیه دلتای دانوب در کشور رومانی به دریای سیاه منتهی می شود.

این رود پس از رود ولگا، دومین رود طولانی اروپا است. دانوب طولانی ترین رود کشور رومانی نیز به شمار می رود. و زیستگاه بیش از 300 نوع پرنده، 1900 گونه گیاهی و 133 نوع ماهی است. اگرچه به دلایل مختلف که گریبان گیر محیط زیست به صورت جهانی است، حیات این گونه ها را تهدید می نماید. به دلیل صید بی رویه ماهی و مدیریت غلط فاضلاب این رود به عنوان زیستگاهی که در معرض خطر واقع شده است شناخته می شود.

نام این رود از زبان مردم کوچ نشین ایرانی تبار به نام سکاها که در گذشته ساکن این منطقه بودند گرفته شده است در زبان ایرانی باستان دانو به معنی رودخانه است. این رود ریشه تمدن هایی همچون روم باستان نیز بوده است و تمدن اروپا نیز وجودش را مدیون وجود دانوب بود.

دانوب به دلیل منظره دل انگیز و فضای شاعرانه خود معروف است اما موضوعی دیگر نیز در این میان وجود دارد که دانوب را در نظر توریستان اثرگذار تر می نماید و آن بناهای کفش آهنی در کرانه دانوب در بوداپست است؛ داستان این 60 جفت کفش به اواخر جنگ جهانی دوم و سال های 1944 تا 1945 بازمی شود یعنی همان وقتی که حزب صلیب پیکانی حکومت را در دست داشت و با همکاری نازی ها افرادی را که بیشتر آن ها یهودی بودند را از کشور اخراج می کردند و به اردوگاه کار اجباری می فرستادند و عده ای را هم به قتل می رساندند. اما داستان این کفش ها چرا به این اهمیت رسیده است؟

در پس این کفش ها حقیقتی دلخراش وجود دارد؛هنگامی که این افراد ظالم قصد به قتل رساندن گروهی را داشتند، در کرانه رود دانوب تصمیم به تیرباران کردن آن ها می گرفتند؛ اما قبل از انجام این عمل آن ها باید کفش های خود را در می آوردند زیرا کفش ها در زمان جنگ از ارزش زیادی برخوردار بودند و نیروهای صلیب پیکانی بعد از تیرباران کردن آن افراد کفش ها رو می فروختند یا برای مصارف شخصی خود از آن ها استفاده می کردند؛ سال ها بعد و در تاریخ 16 آوریل 2005 به همت مجسمه سازی به نام گیولا پائور به همراه کارگردان سینما، کن توگای، این 60 جفت کفش به یادبود کسانی که در آن منطقه جان خود را از دست دادند ساخته شد و در این میان کفش بچه ها نیز چشم می خورد که نشان دهنده بی رحمی نیرو های آن دوران است.

توریستان در هنگام بازدید از این مجسمه ها با گل و اسباب بازی هایی که در کنار کفش ها قرار می دهند همدردی و تاسف خود را به مردم مجارستان نشان می دهند.

توجه داشته باشید که تلفظ نام رود دانوب در کشورهای دانوبی تا حدودی متفاوت است و می تواند به صورت دوناو در صربستان و بلغارستان و به صورت دونای در اسلوواکی و اوکراین تلفظ شود.

رود کلمبیا

اگر نام این رود شما را به یاد کشور کلمبیا انداخته است و حدس می زنید که در آمریکای جنوبی واقع شده است، باید بگوییم که حدس شما صحیح نیست و این رود از رود های طویل قاره آمریکای شمالی است که در جهت خود از کانادا و دو ایالت از ایالات متحده آمریکا گذر می نماید و علاوه بر این ها به عنوان مرز مشترک دو ایالت اورگن و واشینگتن به شمار می رود.

یکی از دلایل دیگر برای شهرت این رودخانه کشف شدن باقی مانده اسکلت ماقبل تاریخ در کنویک و در این رودخانه است که این اسکلت (مرد کنویکی) یکی از کامل ترین و بکرترین اسکلت های یافت شده ی ماقبل تاریخ است و امروزه نیز ماجراجویان و توریستان در این رود به جست و جو برای تجربه دیدن چنین رویدادی می پردازند و هم زمان از زیبایی های زمین شناسی ای رود بهره مند می شوند.

این رود در نهایت به اقیانوس ارام ختم می شود.

رود راین

این رود یکی دیگر از طویل ترین و مهم ترین رودهای اروپا در این فهرست به شمار می رود و از کوه های آلپ سرچشمه می گیرد و از شهر هایی که در جهت این رود قرار دارند می توان به بن، بازل، استراسبورگ، کارلسروهه، مانهایم، لودویگزهافن، ویسبادن، کلن، ماینتز، کوبلنز، دوسلدروف، آرنهایم، روتردام اشاره نمود و جمیعا از کشور های سوئیس، آلمان، فرانسه، هلند، لیختن شتاین و اتریش گذر می نماید. در ساحل رود راین شهرهایی که هنوز بافت قدیمی و زیبای خود را حفظ نموده اند و بناهای باستانی زیادی که در مجاورت آن قرار دارند زیبایی و شاعرانه بودن فضای راین را تا حد زیادی افزایش می دهند و مخاطب را دلسرد نمی نمایند.

معنی این رود که از کلمه رنوس (Renos) مشتق شده است به معنی رونده و جاری شده است.

رود گنگ

این رود با نام های گنگا، گونگ و گانجیز نیز شناخته می شود و عظیم ترین رود شبه قاره هند است؛ این رود از ارزش معنوی خاصی برای پیروان هندی برخوردار است و از هیمالیا سرچشمه می گیرد، این رود وظیفه آب رسانی به قسمت های شمال هند و کشور بنگلادش را بر عهده دارد. بسیاری از مراسم های مذهبی مربوط به آیین هندو در این رود انجام می شود و سالانه توریستان زیادی برای دیدن مراسم ها و آیین های مذهبی که در رود گنگ رخ می دهد به بازدید از آن می پردازند مثل مراسم تشییع جنازه، حمام کردن و مراسم های مربوط به تطهیر.

علاوه بر این، گنگ به داشتن یک گونه دلفین به نام دلفین صورتی مشهور است که به دلیل صید بی رویه برا استفاده از گوشت و روغن حاصل از پوست آن برای مصارف مختلف در گروه گونه های در معرض خطر به شمار می رود که دیدن این موجود در حال انقراض خالی از لطف نیست.

این رود همانند مادری مردم هند را از کودکی تا حتی پس از مرگ به آغوش می کشد؛ این رود نشان دهنده فرهنگ و سنت های دیرینه این کشور است؛ قرار داشتن این رود در جوار شهر فرهنگی و تاریخی بنارس یا واراناسی صحنه کم نظیری را به وجود آورده است اما شاید به دلیل وجود لاشه حیوانات، ریختن خاکستر اجساد، زبله های سمی و استحمام مردم در این رود تحمل بوی بد رود گنگ کمی سخت باشد اما اگر نخواهید که در رودخانه به حمام یا شنا کردن بپردازید می توانید از قایق سواری بر روی رودخانه و تماشای بناهای بنارس لذت ببرید.

رود ولگا

ولگا یا آتِل (در نوشته های کهن، به معنی رود عظیم است)، ریشه کلمه ولگا در اسلاوی، به معنای رطوبت است. این رود پرآب ترین و طولانی ترین رود اروپا است که به دریای خزر می ریزد. این رودخانه یکی از دلایل حفظ گونه های مختلف ماهی است.

برای شهر های عظیم اطراف ولگا که شامل کازان، سامارا، ساراتوف، ولگاگراد و آستاراخان است، این رود نقشی حیاتی در زنده نگه داشتن اقتصاد از راه توریستی دارد و سالیانه افراد زیادی برای بازدید از این رود به یکی از این شهر ها مسافرت می نمایند و از زیبایی های ولگا بهره مند می شوند؛ گفتنی است که شما می توانید با کشتی ها و قایق های مسافربری در ولگا سفر کنید و شهرهای اطراف رود ولگا را در فصول معتدل تر بپیمایید.

رود مکونگ

مِکونگ دوازدهمین رود طولانی جهان و هفتمین رود طویل در آسیا است و ناحیه جنوب شرق آسیا را پوشش می دهد. این رودخانه یکی از دلایل مهم توریستی در ویتنام است و اگر در بارش های فصلی نباشد تجربه دلپذیری را برایتان رقم خواهد زد.

با اینکه این رودخانه در چین نیز واقع شده است اما وظیفه آب رسانی به تایلند، لائوس، ویتنام و کامبوج را نیز برعهده دارد و از اهمیت زیادی برای کشاورزی این مناطق برخوردار است.

آب های مکونگ حامل عظیم ترین بازار شناور ویتنام به نام بازار فونگ هستند که از دلایل اصلی ترغیب توریستان برای خرید بلیط هواپیما و سفر هرچه سریع تر به این کشور به شمار می رود؛ اگر قصد خرید محصولات کشاورزی و گاها بسیاری از محصولات دیگر را دارید صد ها قایق شناور در ساعت های اولیه صبح اغلب با قیمت های مناسب و سرعت بالا و مکونگ دلتا خدمات خود را به مشتریان و توریستان ارائه می نمایند و اگر هم قصد خرید ندارید می توانید از زیبایی محصولات کشاورزی و هیاهوی خرید و فروش این بازار ها در ساعات بعدی لذت ببرید.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: گردشبان
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 14740

به "مهم ترین و معروف ترین رودخانه های دنیا، تصاویر" امتیاز دهید

1 کاربر به "مهم ترین و معروف ترین رودخانه های دنیا، تصاویر" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین و معروف ترین رودخانه های دنیا، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید