هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری در عسلویه

به گزارش اکسپرس بلاگ، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری در عسلویه اجرا شده است.

هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری در عسلویه

داستان چیست؟

نام عسلویه در جنوب استان بوشهر در دهه های اخیر همیشه با پارس جنوبی، پالایشگاه، پتروشیمی، سکوهای نفتی و گازی و صنعت و انرژی همراه بوده و بسیاری از ایرانی ها شگفت زده می شوند وقتی تصاویری از سواحل صخره ای روستاهای چاه مبارک و پارک ملی دریایی نایبند با تلاقی طبیعت زیبای کوه و دریا و تنوع زیستی حیات وحش مختلف را باهم می بینند، می فهمند که این جاذبه های منحصر بفرد طبیعی در جنوب ایران است.

شاید بنود را در سکانسی از فیلم سینمایی محمد رسول الله بخاطر بیاورید یا عکسهایی از سواحل صخره ای آن را دیده و مشتاق سفر به این روستا شده باشید. بنود در 35 کیلومتری شرق عسلویه و از شرقی ترین روستاهای بوشهر بوده که تا نزدیکی خلیج فارس امتداد یافته است.

این روستا فاصله بسیار کمی با دریا دارد و علاوه بر قابلیت بالای این مکان برای رونق صیادی، هم نشینی سنگ سخت و آب، سواحل صخره ای، غار ساحلی و در یک کلام طبیعت دریایی بکر بنود این روستا را برای توسعه توریستی و ورزش های ساحلی مستعد کرد، در حالیکه تا به امروز نبود زیر ساخت توریستی مانع از به فعل رسیدن استعداد شده بود.

توسعه توریستی و سهولت صیادی؛ دو کاربرد جاده تازه تاسیس بنود

احداث جاده اتصال بنود به ساحل برای توریستان آسانی دسترسی به کرانه خلیج فارس برای تماشای مناظر کم نظیر ساحلی، تماشای خیال انگیز غروب از غار ساحلی و استراحت و تفریحی به یادماندنی را به همراه دارد و برای بنودی های سخت کوش و سایر روستاهای بخش چاه مبارک سهولت در رسیدن به محل کار و حمل ماهی های صید شده برای رساندن به بازار را به ارمغان آورده است.

بخشدار چاه مبارک پیرامون هموار شدن راه رونق صیادی و توریستی در عسلویه می گوید: احداث این راه آرزوی چندین و چندساله بخش چاه مبارک را تحقق بخشید و فضایی شادمانه را در بین مردم رقم زده است.

حسین طاهری نیا گفت: جاده بنود به ساحل دو کاربری برای روستای بنود و روستاهای همجوار دارد که یکی کاربری تفریحی و جذب توریست و دیگری یاری به رونق ماهیگیری برای بنودی ها و صیادان سایر روستاها و شهرها است.

وی ادامه داد: پیش از این، راستا کوهستانی بنود به ساحل هر ساله با بارندگی ها و جریانات آب دچار تخریب و ناهمواری می شد که هموار کردن مجدد آن صرف هزینه و وقت را بدنبال داشت.

طاهری نیا اضافه نمود: بسیاری از روزها این اتفاق فعالیت صیادانی که در ساحل تجهیزات ماهیگیری دارند را متوقف می کرد، زیرا نمی توانستند از این راه گذر نمایند، بنابراین کاربری تسهیل و رونق صیادی این جاده بیشتر مورد توجه بوده است.

بخشدار چاه مبارک به کاربرد مهم دیگر این جاده نیز اشاره نمود و آن ویژگی تسهیل رونق توریستی در این منطقه است، کاربردی که پس از اینکه بنود لوکیشن محمد رسول الله شد و بخش زیبایی از این فضا سازی در ساحل به جای ماند و به معرفی جاذبه های این روستا یاری کرد، نمود بیشتری یافته است.

به گفته طاهری نیا آخر هفته ها بسیاری از علاقمندان کنجکاو برای دیدن مناظر و لوکیشن این فیلم به ساحل بنود می آیند، بنابراین می تواند قابلیتی برای اشتغالزایی در این منطقه باشد.

وی گفت: این پیشنهاد مطرح شده تا دهیاری بنود با دریافت عوارضی از توریستان درآمدی کسب کند که صرف توسعه و آبادانی روستا می گردد.

بخشدار چاه مبارک گفت: هر چند 4 کیلومتر از جاده کوهستانی است، اما با علائم استانداردی که راهداری نصب نموده ، ایمنی لازم را دارد.

طاهری نیا اضافه نمود: راهی که پیش از این به سختی در زمان20 دقیقه طی می شد اکنون در کمتر از پنچ دقیقه می توان رفت و ایجاد این گونه زیر ساخت ها می تواند با توسعه توریستی برای جوانان منطقه اشتغالزا باشد.

بی شک احداث این جاده علاوه بر اینکه سختی ناهمواری را از پیش پای همسایگان خلیج فارس برداشته و کسب روزی را برای صیادان منطقه بهبود بخشیده، می تواند زمینه ساز توسعه صنعت توریستی و ایجاد درآمد پایدار برای این روستا باشد.

چنانکه معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی و توریستی استان بوشهر معتقد است اگر منحصر بفردترین جاذبه ها نیز در منطقه ای وجود داشته باشد، اما راه دسترسی مناسب نباشد، توریست از دیدن آن صرف نظر می نماید.

سکینه سالاری تاکید نمود: وجود راه های ایمن، استاندارد و بدون حادثه را در صنعت توریسم بسیار تاثیر گذار است و علاوه بر آن باید در جاده ها تابلوهای مناسب برای اطلاع رسانی وجود بومگردی و آثار طبیعی یا تاریخی نیز نصب گردد، زیرا در صورت نبود این اطلاع رسانی جاذبه های توریستی آنطور که باید دیده نخواهد شد.

این مدیر بخش توریستی استان بوشهر به اهمیت عسلویه بعنوان قطب توریستی صنعتی و مدخل ورودی این استان از فارس و هرمزگان در توسعه صنعت توریستی بوشهر اشاره نمود و گفت: روستاهای این منطقه با جاذبه های طبیعی منحصر بفرد می توانند اکوکمپ بی نظیری داشته باشند.

وی ادامه داد: قابلیت های توریستی روستاهای جنوب استان بوشهر باید در طرح آمایشی در نظر گرفته گردد و اقدامات لازم برای معرفی و دسترسی به آن نیز صورت گیرد.

خداحافظی با ناهمواری راه با تلاشی یکساله

در زمان حاضر فعالیت مالی بیشتر مردم بنود و بخشی از روستاهای بخش چاه مبارک صیادی است و احتیاج به ارتباط آسان با دریا، این راستا را به شریانی حیاتی برای آنها بدل کرد، از این رو این جاده شادمانی و رضایت را با خود برای صیادان چاه مبارک به ارمغال آورد.

اما علاوه بر این راه روستایی اتصال بنود به ساحل خلیج فارس بی هیچ اغراقی راستای است که روستاییان این منطقه را در دیدی بلند مدت به سمت توسعه می برد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان بوشهر نیز با اشاره به جاذبه توریستی سواحل خلیج فارس در نزدیکی این روستا بیان نمود: پیش بینی می گردد احداث این راه رونق صیادی و توریستی را برای منطقه در پی داشته است.

سید حمیدرضا علم را پیشین بنود ساحل را ناهموار و صعب العبور خواند و گفت: جاده آسفالت بنود به ساحل با طول 8.5 کیلومتر و عرض 5.5 متر و با اعتبار 5 میلیارد و 200 میلیون تومان احداث شد و این روستای را به ساحل خلیج فارس متصل می نماید.

وی گفت: اداره کل محیط زیست استان بوشهر در خصوص حفاظت از زیست بوم و پوشش جانوری این ساحل مانند گونه های لاکپشت بحث هایی عنوان نمود که در نهایت سال گذشته با آنالیز کارشناسانه با احداث راه موافقت شد.

علم ادامه داد: احداث این جاده یکسال طول کشید و اکنون معضلات بسیاری را از پیش روی ساکنان بنود و سایر روستاییان چاه مبارک برداشته است.

فرایند میمون آبادانی روستاها مقدمه ای برای توسعه پایدار و آبادانی ساحل نشینان خلیج فارس است. برای اجرای این پروژه ها شامل سکوی 2 هزار و 500 نفره استادیوم، مجموعه بومگردی و ساختمان آتش نشانی اخند، ساختمان آتش نشانی سهمو شمالی، مجتمع فرهنگی هنری سهمو جنوبی، جاده بنود به ساحل 216 میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبار هزینه شد.

معاون عمرانی وزیر کشور در این سفر از فرایند اجرایی استادیوم و سالن ورزشی بانوان اخند، سالن ورزشی روستای بزباز، تعریض جاده اصلی عسلویه پارسیان محدوده روستای دهنو و روستای کلات نیز بازدید کرد و در جریان آخرین فرایند اجرای این پروژه ها نهاده شد.

پرداختن به عمران و آبادانی روستاها سبب می گردد هیچ ظرفیتی از خاک زرخیز ایران مغفول نماند و هر نقطه از کشور بتواند نقش شایسته خود را در توسعه ملی ایفا نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 8596

به "هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری در عسلویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هموار شدن راه رونق صیادی و گردشگری در عسلویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید