پیشنهاد سقف تسهیلات 400 میلیون تومانی مسکن، میزان تسهیلات هفته آینده تعیین می شود

به گزارش اکسپرس بلاگ، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مقدار تسهیلات مسکن هفته آینده تعیین می شود، گفت: پیشنهاد ما برای سقف تسهیلات 400 میلیون تومان در شهرهای بزرگ است.

پیشنهاد سقف تسهیلات 400 میلیون تومانی مسکن، میزان تسهیلات هفته آینده تعیین می شود

به گزارش خبرنگاران، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در نشست شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان فارس گفت: سفر به استان فارس به این دلیل برنامه ریزی شده است که گام های معینی برای رفع مشکل مسکن وشهرسازی در استان برداریم. استان در این زمینه عقب ماندگی هایی دارد و البته پیشرفت هایی هم مشاهده می شود. به هرحال به عنوان استانی که بیشترین شهرهای کشور در آن قرار گرفته است و مساحت قابل ملاحظه ای دارد، باید به استان فارس توجه شود.

وی ادامه داد: در جلسه ای که قبل از سفر برگزار گشت، تلاش کردیم که بودجه ای برای حل مسائل حمل ونقل استان در نظر گرفته شود. بودجه دولت محدود است و این واقعیتی است که در کشور وجود دارد. بنابراین باید متناسب با این واقعیت گام های بزرگ برداریم. با تلاش هایی که انجام شد اعتبارات مناسبی برای پروژه های استان در نظر گرفته شد. از جمله برای تکمیل آزادراه اصفهان-شیراز که به زودی به بهره برداری می رسد.

قاسمی افزود: پروژه بزرگ دیگری که جزو مسائل استان است، محور شیراز-جم-عسلویه است که اعتبار مناسبی در سفر تصویب شده و احداث باند دوم آن به زودی شروع می شود. تامین بخشی از این اعتبار را سازمان مدیریت برنامه و بودجه تقبل کرده و اعتبارات دیگری هم برای این پروژه پیش بینی شده است. البته برای بخش های دیگر نظیر لار هم اعتبار دیده شد. این اقدام می تواند برای استان گام خوبی باشد. هرچند بسکمک از این پروژه ها در دست اقدام است اما تزریق این اعتبار می تواند سرعت خوبی را به این پروژه ها بدهد. فرصت بسیار خوبی برای استان ایجاد شده و باید تلاش کنیم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم. ما پیگیر دریافت منابع هستیم، اما در استان باید پیگیری شود که پروژه ها در زمانبندی معین تمام شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بحث حمل ونقل ریلی گفت: در سفر بوشهر رییس جمهور از قطعه دهم راه آهن شیراز-بوشهر بازدید کرد. این پروژه یکی از پروژه های بزرگ کشور است و باید بن بست راه آهن شیراز با وصل به بنادر جنوب کشور شکسته شود. در این سفر اجازه دادند حدود 200 میلیون دلار از محل تهاتر نفت برای این پروژه در نظر گرفته شده و پروژه فعال شود تا مدل مالی اصلی پیش بینی و به جای مانده اعتبار از روش های دیگر تامین شود. در سفر امروز رییس جمهور اعلام خواهد شد که این پروژه ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: تقاضا دارم راهداری اقدامی را برای حل مساله راه های روستایی استان انجام دهد. اقدام خوبی که در بخش راهداری اجرا شده با مصوبه تازه شورای اقتصاد منابع خوبی برای سال آینده در اختیار این بخش قرار داده می شود تا 8 درصد به جای مانده از راه های روستایی استان هم آسفالته شود. در مورد نقاط حادثه خیز باید اقداماتی اجرا شده تا تلفات جاده ای کم شود. اعتباری معادل 100 میلیارد تومان برای رفع این نقاط در استان در نظر گرفته شده که باید برای رفع نقاط مهم تر برنامه ریزی شود. برای سال آینده هم اعتبار خواهیم گرفت تا این نقاط به صفر برسند. ما مسئول جان مردم هستیم. سال آینده باید مساله راه های روستایی آسفالت نشده و نقاط حادثه خیز در استان به کلی حل شود.

این وزیر دولت سیزدهم با بیان اینکه در بحث هواشناسی با پژوهشگاه هواشناسی استان فارس موافقیم، ادامه داد: استان فارس باید به عنوان موضوع جنوب کشور در بحث هواشناسی قرار بگیرد، بنابراین تمام پیشنهادات در این زمینه را تصویب خواهیم کرد. در مورد شهرها و شهرک های تازه هم اگر مصوبه ای در شورای عالی معماری و شهرسازی نیاز است، تصویب خواهد شد. نباید شهری در استان فارس داشته باشیم که مشکل زمین داشته باشد. توسعه شهر صدرا در 400 هکتار هم باید هرچه سریع تر انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به مبحث مسکن اشاره کرد و گفت: ما تعهد کردیم که سالی یک میلیون مسکن در کشور بسازیم، هرچند کشور به بیش از این میزان نیاز دارد. خیلی ها فکر می کنند که این کار شدنی نیست، اما حتما شدنی است. اکنون سالی 300 تا 350 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته می شود. این بخشی از نیاز کشور است. بخشی از این نیاز در روستاهای کشور است و بنیاد مسکن برای رفع آن تعهد دارد. بخش به جای مانده را ما باید بسازیم. در قانون جهش تولید مسکن برای دهک های یک تا 5 زمین مجانی است و قطعا این مساله اجرا می شود. قانون جهش تولید مسکن که قانون بسیار خوبی است، اما الحاقیه ای نیاز است که یا به عنوان متمم قانون یا قانون بودجه 1401 به مجلس ارائه خواهد شد. این قانون امکان مسکن دار شدن مردم را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: نباید برای ساخت مسکن در استان سقف معین کنیم. عددی که معین می شود، نیاز مردم است. هرچه قدر مردم نیاز داشته باشند باید مسکن بسازیم. اگر بخواهیم به برنامه زمانبندی برسیم، باید احداث 2 میلیون واحد مسکونی را شروع کنیم چون ساخت مسکن یک سال و نیم تا 2 سال طول می کشد. حدود 600 هزار واحد مسکونی را مردم می سازند و حدود 1400 هزار واحد مسکونی باید از سوی ما ساخته شود. در قانون به ما اجازه داده شده است که از زمین های متعلق به راه و شهرسازی در درون و برون شهرها استفاده کنیم. بنابراین زمین هایی که در مجاورت شهرها هستند را الحاق شده در نظر بگیرید و ثبت نام برای احداث واحد مسکونی در این زمین ها را شروع کنید. زمین های متعلق به دستگاه های دولتی و عمومی هم باید شناسایی شود. دستگاه ها موظفند این زمین ها را در اختیار بگذارند و اگر این کار را نکنند ظرف دوماه اداره ثبت مالکیت این زمین ها را به وزارت راه و شهرسازی منتقل می کند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در برخی شهرها 50 درصد از قیمت مسکن برای زمین است که در این طرح مجانی در اختیار مردم قرار می گیرد که جاذبه بسیار بزرگی است. تسهیلات در نظر گرفته شده در سال 360 هزار میلیار د تومان است و این عدد متناسب با تورم در سال های آینده افزایش پیدا می کند. هفته آینده در شورای عالی پول و اعتبار سقف وام تصویب خواهد شد. پیشنهاد ما در شهرها تا 400 میلیون تومان و در روستاها تا 250 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت است. این مساله کاملا محاسبه شده و از هفته آینده به بانک ها ابلاغ خواهد شد. برای اقشار ضعیف هم سود کاهش یافته و هر سال بازپرداخت افزایش خواهد یافت. دولت به این اقشار از طریق صندوقی که پیش بینی می شود، کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما وظیفه داریم بنا بر قانون جهش تولید مسکن خدمات مجانی به مردم ارائه دهیم. از محل منابع خودمان زیرساخت ها را ایجاد خواهیم کرد و برای اخذ پروانه و مالیات تخفیف خواهیم داد. اکنون 40 میلیون تومان مالیات یک واحد مسکونی است که در این قانون این مالیات یک میلیون تومان پیش بینی شده است. هزینه پروانه ساخت را هم دولت تقبل می کند. این بهترین شرایط برای توسعه احداث مسکن در کشور است. بخش مسکن پیشران اقتصاد هم هست. با شروع احداث این واحدها همه کارخانه ها فعال شده و اشتغال ایجاد می شود. از سوی دیگر، بخش قابل توجهی از هزینه سبد خانوار متعلق به مسکن است. بنابراین این طرح می تواند معیشت مردم را نجات دهد. مسکن اولویتدارترین اقدام دولت است و در حال ایجاد ساختار هستیم که به صورت آنلاین احداث مسکن را پایش کنیم.

قاسمی با اشاره به ضرورت پرهیز از بلندمرتبه سازی در شهرهای کوچک گفت:در شهرهای کوچک در پی ایجاد ارتفاع نیسیتم و زمین باید به صورت ویلایی به مردم واگذار شود. در شهرهایی که زمین کم نیست و کوچک است نباید اصلا به سمت ارتفاع سازی برویم که مردم راحت زندگی کنند.

وی افزود: نشانی سامانه تازه ثبت نام مسکن هفته آینده پس از معین عدد تسهیلات اعلام می شود که مردم بتوانند به صورت معین در آن ثبت نام کنند. نیاز به تغییراتی در فرم ج هست که در پی آن تغییرات هستیم. اگر کسی پیشتر خانه داشته و اکنون ندارد و اگر کسی ازدواج نکرده اما قصد ازدواج دارد هم باید بتواند از تهسلات بهره مند شود چراکه هدف ما این است که مردم صاحب خانه شوند. بنابراین باید حداقل 100 هزار واحد مسکنونی در استان فارس احداث شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: احداث بحشی از واحدهای مسکونی به صورت خود مالکی است که زمین و تسهیلات در اختیاز مردم قرار می گیرد تا خود واحدهای مسکونی خود را بسازند. یک بخش از این واحدها هم از طریق پیمانکاران و انبوه سازان احداث می شود. از این فرصت باید استفاده کرده و دانش و فناوری نوین ساخت مسکن را هم وارد کشور کنیم. اکنون در رده سوم فناوری قرار داریم و در جهان رده ششم و هفتم فناوری هم وجود دارد. با برخی کشورها مذاکره کردیم که فناوری تازه ساخت مسکن را وارد کشور کنیم و اکنون کنندگان این کشورها در تهران حضور دارند.

وی ادامه داد: در پی آن هستیم که مسائل مالکیت واحدهایی که مشکل مالکیت دارند را هم حل کنیم تا کسانی که چندین سال است در این واحدها زندگی می کنند به زندگی در واحدهای خود ادامه دهند و واحدهای آن ها تخزیب نشود. ما خادمان مردمیم و باید مسائل مردم را حل کنیم.

قاسمی در سرانجام گفت: حمل و نقل زیرساخت توسعه کشور است. در برخی کشورها 20 درصد از تولید ناخالص داخلی را بخش حمل ونقل تشکیل می دهد. کشور ما که ژئوپلتیک خاص دارد و کریدورهای متعددی در آن واقع شده است باید از این ظرفیت استفاده کند. روش های تامین مالی باید متنوع شود تا طرح های بزرگ به اجرا در آید و باید از سرمایه خصوصی، چه داخلی و چه خارجی در این زمینه استفاده شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 17868

به "پیشنهاد سقف تسهیلات 400 میلیون تومانی مسکن، میزان تسهیلات هفته آینده تعیین می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد سقف تسهیلات 400 میلیون تومانی مسکن، میزان تسهیلات هفته آینده تعیین می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید