چند ترفند ساده برای جلوگیری از خالی شدن سریع باتری گوشی

به گزارش اکسپرس بلاگ، تهران (پانا) - یکی از نواقص مهم باتری موجود در گوشی های هوشمند، حتی مدرن ترین نمونه از آن ها، سرعت بالا در خالی شدن ظرفیت است.

چند ترفند ساده برای جلوگیری از خالی شدن سریع باتری گوشی

به گزارش خبرنگاران، امروزه با بزرگتر شدن باتری ها، دستگاه ها نیز مصرف انرژی بهینه تری پیدا نموده اند؛ اما هنوز طول عمر باتری ها به قدری نرسیده است که کاربران از بابت آن ها نگرانی نداشته باشند. در این بین اگر بتوان مواردی را که می تواند به خالی شدن سریع باتری گوشی های هوشمند منجر گردد را شناسایی کرد، آنگاه امکان افزایش زمان شارژدهی این دستگاه ها مهیا می گردد.

اگرچه این روزها گوشی های هوشمند در تمامی جهات رشد و بهبود قابل توجهی پیدا نموده اند، اما همچنان شاهد آن هستیم که باتری موجود در آن ها به وسیله فناوری هایی کاملاً قدیمی و قابل قیاس با نسل اول خود به مرحله فراوری می رسند. این موضوع سبب شده است که حتی باتری موجود در مدرن ترین گوشی های هوشمند نیز دارای نواقص و معایب فراوانی باشد.

یکی از نواقص مهم باتری موجود در گوشی های هوشمند، حتی مدرن ترین نمونه از آن ها، سرعت بالا در خالی شدن ظرفیت است. اما این نقص، دلیل بر این نمی گردد که ما در روز احتیاج به چندین بار شارژ آن ها داشته باشیم. اگر باتری گوشی شما زودتر از آنچه انتظار دارید خالی می گردد، برترین راه مقابله، شناسایی دلایل و یافتن راه حل هایی برای بر طرف کردن این مشکل است.

ما در مطلب قصد داریم همه مسائل رایج باتری ها را در دنیای گوشی های هوشمند به شما معرفی کنیم و بعلاوه در ادامه راه حل هایی برای مقابله با این مسائل ارائه نماییم. به طور کلی می توان دلایلی که ممکن است سبب گردد شارژ باتری یک گوشی هوشمند زودتر از آنچه انتظار می رود به سرانجام برسد را در چهار بخش زیر خلاصه کرد:

صفحه نمایش

مکان های فاقد اتصالات و ارتباطات مخابراتی

برنامه ها و سرویس های فعال در پس زمینه

سایر عوامل دیگری که منجر به تخلیه شارژ باتری می شوند.

در زیر با جزییات بیشتری در خصوص هرکدام از این عوامل صحبت می کنیم و در سرانجام هر بخش نیز راه حل هایی برای مقابله با مسائل ایجاد شده به وسیله آن ها در اختیار شما قرار می دهیم.

1. صفحه نمایش

از زمانی که گوشی های هوشمند مدرن روانه بازار شدند، صفحات نمایش بیشترین مصرف نماینده انرژی در آن ها بوده و هنوز هم هست. به همین دلیل است که پیش از هرچیز به آنالیز این جز سخت افزاری و ترفندهای مربوط به کاهش مصرف باتری به وسیله آن می رویم.

نمایشگرهای موجود در گوشی های هوشمند هر روز بزرگ تر و روشن تر می شوند و بعلاوه توانایی نمایش طیف رنگ های گسترده تری را پیدا می نمایند. از آن ها مهم تر، این روزها وضوح و تراکم پیکسلی بیشتری برای این اجزای سخت افزاری انتخاب می گردد و همین موضوع سبب شده است که آن ها به انرژی زیادی احتیاج داشته باشند و در نتیجه باتری بخش زیادی از نیروی ذخیره شده در خود را صرف آن ها کند. این عوامل نشان می دهند که صفحات نمایش می توانند دلیل اصلی تخلیه سریع باتری گوشی شما باشند.

چگونه از میزان مصرف باتری به وسیله اجزای مختلف گوشی خود آگاه شویم

وارد منوی تنظیمات گوشی خود شوید. به قسمت Battery بروید. سپس با ضربه زدن بر روی سه نقطه موجود در بالا و سمت راست نمایشگر، وارد این منو شوید. اکنون وارد قسمت Battery usage شوید. بار دیگر وارد منوی نشان داده شده با سه نقطه در بالا و سمت راست نمایشگر شوید. وارد قسمت Show full device usage شوید.

حالا می توانید میزان مصرف باتری خود را آنالیز کنید. در بیشتر مواقع شاهد این خواهید بود که صفحه نمایش در جایگاه بالاتری نسبت به بقیه موارد قرار گرفته است. به عنوان مثال ممکن است در این بخش، صفحه نمایش به عنوان بیشترین مصرف نماینده باتری یا بهتر است بگوییم به عنوان قاتل باتری با میزان مصرف 72 درصد معرفی گردد.

فناوری های موجود در نمایشگر گوشی های هوشمند خیلی سریع تر از فناوری های قابل استفاده در باتری ها پیشرفت می نمایند، در نتیجه این باعث می گردد که در سال های آینده عمر باتری حتی به مسئله ای بزرگ تر تبدیل گردد. تا زمانی که راه حلی برای این مشکل پیدا نگردد، باید با استفاده از ترفندهایی در میزان انرژی مصرف شده به وسیله نمایشگر گوشی خود صرفه جویی کنیم.

حال این کار چگونه امکان پذیر است

صفحه نمایش قاتل اصلی باتری شماست، و راه های گوناگونی برای کاهش انرژی مصرفی آن وجود دارد. در اینجا بعضی از آن ها را در اختیار شما قرار می دهیم.

کاهش دادن روشنایی صفحه نمایش: این عمل میزان روشنایی صفحه نمایش شما را کمتر نموده و در نتیجه در صرفه جویی نیروی باتری به شما یاری قابل توجهی می نماید.

استفاد از قابلیت Adaptive Brightness: این قابلیت در صورت فعال بودن، تنها هنگامی اجازه افزایش میزان نور صفحه نمایش را صادر می نماید که کاربران به آن احتیاج داشته باشند. بعلاوه هنگامی که به این میزان روشنایی بالا احتیاجی نباشد، صرفه جویی قابل توجهی در انرژِی مصرفی صورت می گیرد. این قابلیت از سنسورهای میزان گیری میزان روشنایی محیط که در بالای نمایشگر قرار گرفته است استفاده می نماید.

کاهش نرخ بروزرسانی صفحه نمایش: بخشی از گوشی های هوشمند دارای نمایشگرهایی با نرخ بروزرسانی بالا هستند. معمولا می توان این میزان را در منوی تنظیمات دستگاه کاهش داد که این موضوع با کاهش انرژی مصرفی این جز سخت افزاری همراه می گردد.

کاهش زمان قفل اتوماتیک گوشی: با کاهش زمان قفل اتوماتیک، به گوشی خود این اطمینان را می دهید که در مدت زمان کمتری منتظر استفاده احتمالی شما باقی بماند و در مواقعی که با گوشی کار نمی کنید سریع تر از گذشته نمایشگر را در شرایط خاموش قرار دهد.

غیرفعال کردن تصاویر پس زمینه زنده: این تصاویر زنده ممکن است زیبا به نظر برسند؛ اما در واقع استفاده از آن ها مثل این است که گوشی شما همواره در حال پخش یک فیلم است و این کار خیلی سریع شارژ باتری را به اتمام می رساند.

از تصاویر پس زمینه تیره بهره ببرید: اگر گوشی شما از صفحات نمایش AMOLED بهره می برد، استفاده از تصاویر پس زمینه تیره فکر بسیار خوبی است؛ زیرا در این صورت لازم نیست نمایشگر بسیاری از پیکسل ها را فعال کند و در نتیجه انرژی مصرفی آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

2. نقاط فاقد اتصالات و ارتباطات مخابراتی

منطقه ها جغرافیایی که کیفیت خطوط و ارتباطات مخابراتی در آن ها پایین است، قاتلان خاموش باتری ها هستند. تلفن همراه شما دائما با برج های مخابراتی اطراف در حال برقراری ارتباط است و سعی می نماید تا در هر ثانیه از روز شما را به شبکه متصل باقی نگه دارد. اما هنگامی که در انجام این کار پیروز نباشد، به منظور دسترسی به سیگنا ل های شبکه کوشش بیشتری را انجام می دهد. این عمل در سرانجام سبب می گردد که انرژی زیادی از باتری دستگاه شما مصرف گردد.

اگر در منطقه ها حاشیه ای از شهر زندگی می کنید، یا در بیشتر اوقات در یک ساختمان بزرگ و با جمعیت زیاد حضور دارید، به احتمال فراوان کیفیت ارتباطات مخابراتی در اطراف شما پایین است و در نتیجه این موضوع به مصرف سریع تر انرژی ذخیره شده در باتری شما منجر می گردد.

چگونه با بهبود ارتباط مخابراتی خود از کاهش سریع شارژ باتری جلوگیری کنیم؟

اپراتور خود را تغییر دهید: طبیعی است که اپراتورها در منطقه ها مختلف یک شهر پوشش های متفاوتی داشته باشند. می توانید با کمی تحقیق برترین اپراتور منطقه خود که پوشش مناسبی را در محل سکونت شما فراهم می نماید را پیدا نموده و در صورت لزوم از آن خدمات بگیرید.

از حالت هواپیما (Airplane Mode) بهره ببرید: حالت هواپیما آنتن دستگاه شما را در شرایط خاموش قرار می دهد. اگر همه اتصالات دستگاه خود را خاموش کنید آنگاه گوشی شما دیگر برای اتصال به شبکه به سختی کار نخواهد کرد و در نتیجه مصرف انرژی آن نیز کم خواهد شد. شما می توانید در استفاده از این قابلیت کمی سیاست به خرج دهید؛ مثلا وقتی در مکان هایی هستید که می دانید در آنجا شبکه های مخابراتی سرویس خوبی ندارند، گوشی تان را روی این حالت قرار دهید تا شارژ باتری بی فایده مصرف نگردد.

استفاده از توسعه دهنده های شبکه: شرکت های مخابراتی اغلب توسعه دهنده های شبکه یا تقویت نماینده های سیگنال را به مشتریان خود ارائه می دهند که شما می توانید از آن ها بهره ببرید. اگر می دانید که قرار است برای مدت طولانی در مکانی فاقد سرویس حضور داشته باشید سعی کنید از یکی از آن ها بهره بگیرید. بعلاوه می توانید در خانه یا محل کار خود از یکی از این دستگاه ها بهره ببرید تا مطمئن شوید که سیگنال در جایی که بیشتر وقت خود را سپری می کنید کیفیت مناسب را دارد.

3. برنامه ها و سرویس های فعال در پس زمینه

برنامه های خود را مدام آنالیز کنید تا آگاه شوید که آیا باتری گوشی شما را به سرعت خالی می نمایند یا خیر. بعضی برنامه های خاص نسبت به سایر برنامه ها باتری بیشتری مصرف می نمایند. نمونه های بارزی از این برنامه ها یوتیوب، نتفلیکس و دیگر سرویس های پخش نماینده ویدیو است. بعلاوه اگر می خواهید در مصرف انرژی دستگاه خود صرفه جویی کنید، بهتر است بازی ها را کنار بگذارید، زیرا بازی ها دشمن بزرگ باتری ها هستند، به خصوص اگر بازی های سنگین و با وضوح گرافیکی بالا را بر روی دستگاه خود نصب دارید.

تعداد زیادی از برنامه ها می توانند در پس زمینه و بدون اینکه از آن ها استفاده زیادی داشته باشید، مصرف انرژی دستگاه شما را افزایش دهند. برنامه هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام، واتس اپ و دیگر برنامه های اجتماعی و پیغام رسان، از جمله مهم ترین این موارد هستند. زیرا این برنامه های ارتباطی و سرویس های مشابه با آن ها سعی دارند همواره به شبکه متصل باشند و شما را همواره در دسترس نگه دارند.

این به آن معناست که این برنامه ها بطور مداوم در پس زمینه فعالیت می نمایند؛ به شبکه دیتا متصل هستند؛ به مکان حضور شما دسترسی دارند؛ اعلان هایی را برای شما ارسال می نمایند و.... البته میزان انرژی مصرفی این برنامه ها ربط زیادی به مدت زمان استفاده از آن ها ندارد؛ چه بی وقفه از این برنامه ها بهره ببرید و چه استفاده نکنید، این برنامه ها به راحتی می توانند باتری گوشی شما را خالی نمایند.

حال چگونه این مشکل را حل کنیم؟

برنامه هایی غیرضروری را از دستگاه خود پاک کنید: آنالیز ها نشان می دهد که کاربران گوشی های هوشمند معمولاً تنها از 20 درصد از برنامه های نصب شده خود استفاده می نمایند. با توجه به اینکه این برنامه ها در حالت عادی در پس زمینه دستگاه فعال هستند و انرژی باتری را هدر می دهند بهتر است برنامه های غیرضروری که به آن ها چندان احتیاج ندارید را از دستگاه خود پاک کنید.

از فعالیت برنامه ها و سرویس ها در پس زمینه دستگاه جلوگیری کنید: اگر متوجه می شوید که یک برنامه بیش از حد شارژ باتری شما را مصرف می نماید، می توانید عملکرد آن را در پس زمینه محدود کنید. این کار بسیار ساده است؛ ابتدا به منوی تنظیمات بروید. وارد قسمت Apps & notifications شوید، برنامه موردنظر را انتخاب کنید، سپس به قسمت Advanced بروید، اکنون Battery را انتخاب کنید؛ به قست Background restriction رفته و بر روی گزینه Restrict ضربه بزنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که با این کار بعضی از ویژگی ها و قابلیت های برنامه موردنظر را از دست می دهید؛ چرا که این برنامه در صورتی که مورد استفاده قرار نگیرد کاملاً غیرفعال می گردد.

بستن برنامه ها: اگر چه یکی از مهم ترین قابلیت های دستگاه های اندرویدی چند وظیفگی یا Multi-Tasking است و در حالت عادی بستن برنامه ها می تواند بیش از آنکه مفید باشد ضرر برساند، اما یکی از برترین راه کارها برای جلوگیری از هدر رفتن شارژ باتری، بستن برنامه های فعال در پس زمینه است. برنامه ها ممکن است در انجام فعالیت های مختلف با مسائلی روبرو شوند که در این حالت میزان مصرف انرژی آن ها چند برابر می گردد. برترین راه این است که در صورت بروز این مسائل این برنامه ها را ببندید و یا غیر فعال کنید. برای این کار به تنظیمات بروید. وارد قسمت Apps & notifications شوید، برنامه موردنظر خود را انتخاب نموده و سپس Force stop را لمس کنید.

به نحوه و مدت زمان استفاده از دستگاه های هوشمند توجه داشته باشیم: کاربران گوشی های هوشمند گاهی اوقات از طول عمر پایین باتری دستگاه خود گلایه دارند. اما دائما در طول روز مشغول بازی کردن، فیلم تماشا و صرف زمان در شبکه های اجتماعی هستند. به منظور افزایش زمان شارژدهی باتری گوشی های هوشمند باید به نحوه و مدت زمان استفاده از آن ها توجه زیادی داشته باشیم.

4- سایر عوامل دیگری که منجر به تخلیه شارژ باتری می شوند

GPS، وای فای و بلوتوث: چقدر از آن ها استفاده می کنید؟ بخشی از کاربران عادت دارند که این ارتباطات را همواره در دستگاه های خود روشن باقی نگه دارند.GPS ، وای فای و بلوتوث حتی با اینکه میزان کمی از باتری استفاده می نمایند اما باز هم می توانند در بلند مدت شارژ باتری ها را خیلی سریع خالی نمایند. هنگامی که به آن ها احتیاجی ندارید، آن ها را خاموش کنید سپس متوجه خواهید شد که این کار چقدر در صرفه جویی انرژی به شما یاری نموده است.

دوربین: استفاده از دوربین گوشی های هوشمند و ثبت عکس و فیلم به وسیله آن ها سبب افزایش قابل توجه انرژی مصرفی دستگاه می گردد. تا جای ممکن سعی کنید از دوربین گوشی خود استفاده کمتری داشته باشید تا طول عمر باتری آن افزایش پیدا کند.

گوشی خود را همواره همراه خود نگه دارید: دمای پایین به طور قابل توجهی بر عمر باتری ها تأثیر می گذارد. ساختار باتری های لیتیوم- یون به گونه ای است که سرمای شدید از عملکرد مناسب آن ها جلوگیری می نماید و مانع از آن می گردد که سطح انرژی مناسبی از سوی آن ها تامین گردد. حال اگر این سرمای شدید در طولانی مدت به آن ها اعمال گردد می تواند آسیب های دائمی را به آن ها وارد نماید. بنابراین بهتر است که گوشی خود را همواره همراه خود نگه دارید. در این صورت گرمای بدن سلامت آن ها را تضمین می نماید.

بروز باشید: بروزرسانی های نرم افزاری اغلب با بهبود طول عمر باتری همراه هستند؛ بنابراین سعی کنید که همواره گوشی خود را به نو ترین نسخه از بروزرسانی ها مجهز کنید.

از شارژرهای قابل حمل یا پاوربانک ها بهره ببرید: به منظور افزایش زمان شارژدهی باتری گوشی خود می توانید از شارژرهای قابل حمل یا پاوربانک ها بهره ببرید. این دستگاه ها می توانند به راحتی دسترسی شما به منابع انرژی را مهیا نمایند.

توجه داشته باشید که مطلب بالا در خصوص راه حلهایی برای افزایش طول عمر باتری نیست؛ بلکه در آن به مجموعه ای از فاکتورها که ممکن است به خالی شدن سریع انرژی باتری ها منجر گردد اشاره ای شده است. بعلاوه در این مطلب سعی شد راه حل هایی برای مقابله با این عوامل، به کاربران گوشی های هوشمند پیشنهاد گردد.

بسیاری از ما ممکن است بتوانیم فقط با آنالیز میزان انرژی مصرفی به وسیله صفحات نمایش، تعداد دفعات شارژ کردن گوشی خود را به یک بار در روز کاهش دهیم. شما کدام یک از روش های بالا را برای این کار ترجیح می دهید؟

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 18597

به "چند ترفند ساده برای جلوگیری از خالی شدن سریع باتری گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند ترفند ساده برای جلوگیری از خالی شدن سریع باتری گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید