چین رسما آمریکا را تهدید کرد

به گزارش اکسپرس بلاگ، فارس نوشت: وزارت امور خارجه چین امروز هشدار داد که به صورت قاطعانه با کوشش های آمریکا برای لطمه زدن به منافع امنیتی چین مقابله خواهند کرد.

چین رسما آمریکا را تهدید کرد

ژائو لی جیان سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) در جمع اکسپرس بلاگ ضمن انتقاد از تصمیم اخیر واشنگتن در لغو کلیه امتیازهای ویژه تجاری و مسافرتی برای هنگ کنگ و اقداماتی علیه دانشجویان و شرکت های چینی هشدار داد که قاطعانه اقدامات متقابلی را علیه اینگونه اقدامات آمریکا انجام خواهند داد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه چین توضیح داد که هردو کشور آمریکا و چین می توانند از همکاری دوجانبه منفعت حاصل نمایند اما پکن قاطعانه از امنیت و منافع خود دفاع خواهد نمود.

اظهارات این دیپلمات چینی در شرایطی مطرح شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیراً در واکنش به لایحه امنیتی مصوب در کنگره ملی خلق چین در مورد هنگ کنگ، توضیح داد که از این پس امتیازهای ویژه تجاری و مسافرتی برای هنگ کنگ را لغو می نماید.

بنا به گزارش شبکه یورونیوز، طبق این تصمیم واشنگتن، کلیه توافقات دوجانبه میان آمریکا و هنگ کنگ به حالت تعلیق درآمده و معافیت های سیاسی اعطا شده از سوی واشنگتن به این منطقه از میان برداشته می گردد.

تصمیم ترامپ، همچنین تبعات منفی برای دانشجویان چینی مشغول به تحصیل در آمریکا دارد و همچنین موجب تعلیق ویزا بعضی از اتباع چینی از سوی واشنگتن می گردد.

پیش از این نیز بعضی رسانه ها گزارش کردند که ایالات متحده آمریکا در صدد اخراج تعدادی از دانشجویان چینی است و مدعی است که این دانشجویان خطری بالقوه برای امنیت واشنگتن محسوب می شوند.

پنجشنبه گذشته مجمع خلق چین قطعنامه امنیت ملی هنگ کنگ را با هدف تقویت امنیت این منطقه به تصویب درآورد که طبق آن، کمیته کنگره خلق ملی مسئولیت تدوین لایحه ای در مورد امنیت هنگ کنگ را برعهده خواهد داشت. مقامات آمریکایی مدعی هستند که تصویب این قانون در چین باعث محدودیت آزادی و خودمختاری هنگ کنگ خواهد شد.

دولت چین اما می گوید که هدف این لایحه مقابله با براندازی، تروریسم و مقابله با مداخلات خارجی در امور هنگ کنگ است. دولت هنگ کنگ روز پنج شنبه اعلام نمود هر تحریمی یک شمشیر دو لبه است که نه تنها به منافع هنگ کنگ بلکه به اقتصاد آمریکا نیز ضربه بزرگی وارد خواهد نمود.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشار به چین برای کاهش تسلط این کشور بر هنگ کنگ هستند.

این درحالیست که سیاست یک کشور، دو سیستم یا سیاست چین واحد از سال 1979 تا به امروز موضع رسمی دولت های آمریکا و اروپا بوده و طبق آن واشنگتن هنگ کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می داند اما آمریکا در عمل طی سال های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 12 مرداد 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 4326

به "چین رسما آمریکا را تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین رسما آمریکا را تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید