کرونا ماده خاکستری مغز را کاهش می دهد

به گزارش اکسپرس بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از بیزینس اینسایدر، براساس تحقیقی جدید روی اطلاعات جمع آوری شده توسط یو کی بی وبانک، ممکن است بهبودیافتگان کووید 19 طی گذر زمان با کاهش ماده خاکستری مغز روبرو شوند.

کرونا ماده خاکستری مغز را کاهش می دهد

در آزمایشی بلند مدت با شرکت 782 داوطلب، اسکن های مغزی داوطلبان قبل از همه گیری کووید 19 بررسی شد. محققان برای قیاس میان اسکن های مغزی قبل و بعد از پاندمی کرونا، از 394 بهبودیافته بیماری کووید 19 و 388 فرد سالم دیگر دعوت کردند تا دوباره اسکن مغزی انجام دهد. آنها متوجه تأثیرات ویروس کرونا بر ماده مغزی انسانی و از بین رفتن ماده خاکستری در بخش هایی از مغز بهبودیافتگان از کووید 19 شدند.

البته باید اشاره کرد این تحقیق هنوز توسط محققان دیگر بررسی نشده است.

ماده خاکستری مغز بخشی از سیستم عصبی مرکزی است و در اصل تمام فعالیت های مغز را کنترل می کنند. ماده خاکستری می تواند حرکات، حافظه و احساس را کنترل کند، بنابراین ناهنجاری ماده خاکستری مغز روی مهارت های ارتباطی و سلول های مغزی تأثیر می گذارد.

این تحقیق نشان می دهد از بین رفتن ماده خاکستری در بخش های مرتبط با حافظه مغز احتمالاً ریسک ابتلای فراموشی در بیمار را در بلندمدت افزایش می دهد.

این حالی است که سال گذشته تحقیق منتشر شده در نشریه لنست نشان داد عفونت کووید 19 احتمالاً به مغز آسیب می رساند و به اختلالات بلندمدت مانند سکته یا علائم فراموشی منجر می شود.

بیشتر شرکت کنندگان در تحقیق جدید علائم کووید 19 معتدلی داشتند یا بدون علائم بودند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 14942

به "کرونا ماده خاکستری مغز را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ماده خاکستری مغز را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید