کشف 631تن موادمخدر، انهدام باند اسپایدر، کشف 7.5 کیلو کوکائین از زن بولیویایی درتهران

به گزارش اکسپرس بلاگ، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از کشف بیش از 631 تن انواع مواد مخدر طی یکسال گذشته در کشور اطلاع داد و درباره ارتباط عوامل تروریستی میرجاوه با گروه های قاچاق موادمخدر نیز گفت: هنوز در این حادثه تعیین نیست که چنین ارتباط وجود داشته است اما یکی از تامین کننده های گروه های تروریستی موادمخدر است.

کشف 631تن موادمخدر، انهدام باند اسپایدر، کشف 7.5 کیلو کوکائین از زن بولیویایی درتهران

به گزارش خبرنگاران، سردار زاهدیان در نشست خبری پلیس مبارزه با مواد مخدر با تبریک اعیاد شعبانیه، میلاد امام حسین(ع)، روز پاسدار و روز جانباز و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مرزبانی به تشریح عملکرد یک ساله پلیس متبوع پرداخت و گفت: در سال گذشته اقدامات پلیس با افزایش 15 درصدی کشفیات موادمخدر همراه بود و همکاران ما پیروز شدند 631 تن و 124 کیلوگرم انواع موادمخدر را در سطح کشور کشف نمایند.

وی بااشاره به کشف 77 درصد مواد مخدر در مرزها و استان های حاشیه ای کشور ادامه داد: این مساله نشان دهنده تمرکز بر این مناطق برای جلوگیری از موادمخدر از مرزهای شرقی کشور است.

افزایش 35 درصدی جمع آوری معتادان متجاهر

زاهدیان اظهار کرد: در بخش جمع آوری معتادان متجاهر نیز با افزایش 35 درصدی روبرو بودیم که این مساله با پشتیبانی خوب ستاد مبارزه با موادمخدر در زمینه ایجاد زیرساخت های نگهداری این افراد انجام گرفت و باعث شد با جمع آوری این معتادان در سایر جرایم هم از جمله سرقت های خرد، ضرب و شتم و درگیری های خانوادگی با کاهش آمار روبرو شویم.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا اضافه نمود: در زمینه جمع آوری خرده فروشان موادمخدر هم اتفاقات خوبی افتاد که منجر به افزایش دستگیری ها و پاکسازی بعضی مناطق آلوده خرده فروشان شد که این امر با رویکرد اطلاعاتی ما در زمینه شناسایی توزیع نمایندگان همراه بود.

وی گفت: 67 درصد اقدامات اطلاعاتی ما باعث کشف موادمخدر شد که این مساله رشد 7 درصدی را نشان می دهد و پیش بینی می کنیم در امسال اقدامات اطلاعاتی ما توسعه پیدا کند و با رویکرد علمی و فنی نسبت به شناسایی توزیع نمایندگان موادمخدر در محلات و مناطق شهری روبرو شده و اقدام کنیم تا افزایش کشفیات و پاکسازی محلات را ببینیم.

زاهدیان به اقدامات پلیس موادمخدر در بخش های استانی اشاره نمود و گفت: در بخش استانی که به سه گروه تقسیم می گردد، سال گذشته طرح های عملیاتی را دنبال کردیم که با رشد اقدامات استان ها در این سه گروه روبرو بودیم. بنابراین حجم و تعداد معتادان و عناصر دخیل در خرید و فروش موادمخدر با رشد همراه بوده است. مجموع معتادانی که در سطح استان ها جمع آوری شدند 149 هزار و 699 نفر بودند که نسبت به سال 94 ، 35 درصد رشد داشت.

وی همچنین مطرح نمود: در سال گذشته در جمع آوری موادمخدر و درگیری با قاچاقچیان در نقاط مختلف افزایش 16 درصدی درگیری ها در نقاط مرزی را شاهد بودیم که این رقم منجر به جمع آوری 67 تن موادمخدر در سال گذشته شد. 458 تن و 375 کیلوگرم موادمخدر از سطح کشور از شرق و حاشیه شرق کشور جمع آوری شد که این آمار شامل 77 درصد موادمخدر مخدر کشف شده کشور است.

رییس پلیس ستاد مبارزه با موادمخدر درخصوص اقدامات پلیس مبارزه با موادمخدر در حوزه بین المللی و منطقه ای نیز گفت: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است. ما در مرکز آموزش بین الملل دانشگاه علوم انتظامی امکان برگزاری دوره های آموزشی را برای پلیس سایر کشورها فراهم کردیم و پلیس افغانستان نیز در این دوره ها شرکت داشت. با پلیس کشورهای آلمان، ایتالیا، ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز همکاری هایی داشتیم که منجر به کشفیات مواد شده است و تا به امروز نیز با اطلاعاتی که به پلیس این کشورها دادیم چندین شبکه قاچاق بین المللی منهدم شد.

زاهدیان در همین رابطه به برگزاری نشست های دوجانبه ای پلیس کشورهای اندونزی، ترکیه و سریلانکا اشاره نمود و اضافه نمود: همچنین در اجلاس های منطقه ای در مبارزه با موامخدر در منطقه و در UNODC شرکت داشتیم. نقش پلیس جمهوری اسلامی ایران، در این نشست ها همیشه برجسته بود و مطالبات جمهوری اسلامی ایران را مطرح کردیم.

انهدام شبکه اسپایدر

وی به حضور در فضای مجازی نیز اشاره نمود و گفت: به دنبال حضور در فضای مجازی نسبت به برخورد با عناصری اقدام شد که نسبت به تبلیغ و توزیع موادمخدر اقدام می کردند. یکی از نمونه هایی که اخیرا به آن برخورد شد شبکه اسپایدر بود که با بازاریابی در فضای مجازی و انتخاب طعمه هایش برای فروش بیشتر موادمخدر مخدر در این شبکه ها سعی می کردند جوانان را به سمت خودشان بکشند.

رییس پلیس ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین اظهار کرد: خانواده ها باید سعی نمایند نسبت به حضور فرزندانشان درفضای مجازی نظارت داشته باشند که این نظارت ها می تواند در کاهش اثرات تخریبی تاثیرگذار باشد.

کشف 7.5 کیلوگرم کوکائین از زن بولیویایی در تهران

زاهدیان در خصوص فعالیت های پلیس در حوزه بین المللی گفت: چندی پیش 7.5 کیلوگرم کوکائین در تهران کشف شد که توسط یک خانم بولیویایی حمل می شد تا در شبکه داخلی توزیع گردد طی این عملیات پیروز شدیم عناصر و اجزای این گروه را شناسایی کنیم. مدیر این گروه دریکی از استان های شمالی کشور دستگیر شد و خانمی که در فرودگاه به همراه مواد دستگیر شده بود، در اختیار مقامات قضایی نهاده شد.

به گفته رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا، فرد ایرانی دستگیر شده به همراهی یک زن اکوادوری فعالیت های مالی داشت و به وسیله پلیس کشورهای دیگر در حال پیدا کردن ریشه های این شبکه هستیم که بیش از 4 سال فعالیت می کردند. همچنین سه خانم بولیویایی دیگر را نیز در این شبکه شناسایی کردیم.

راه اندازی مراکز مشاوره و پیشگیری در 11 کلانشهر

زاهدیان در خصوص فعالیت های پلیس در زمینه های اجتماعی گفت: یکی از مسائل پلیس در سال گذشته بحث اجتماعی بود. به هرحال اجتماعی شدن مبارزه موادمخدر و اینکه مردم هم با مداخلاتشان به پلیس یاری نمایند از اولویت های ما بوده است. بالغ بر یک و نیم میلیون نفر تحت آموزش پیشگیری اعتیاد نهاده شدند و یک میلیون و 300 هزار بروشور در حوزه پیشگیری در محافل مختلف توزیع شد که نتایج آن را هم حس کردیم.

وی ادامه داد: راه اندازی 14 مرکز مشاوره و پیشگیری در دستور کار نهاده شد که اقدامات لازم برای راه اندازی آنها در 11 کلانشهر صورت گرفت.

جمع آوری 7000 معتاد در ایام نوروز

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا به تشریح اقدامات این سازمان در ایام نوروز پرداخت و گفت: از تاریخ 25 اسفندماه 95 تا 15 فروردین ماه امسال 27 تن و 378 کیلوگرم کشفیات داشتیم. در زمان نوروز پرسنل پلیس با کوشش شبانه روزی و کنترل محیط های جرم خیز و نقاطی که آلودگی بیشتری در آنها وجود دارد، اقدام به جمع آوری معتادان کرد. با همکاری که با ستاد مبارزه موادمخدر صورت گرفت، حدود 7000 نفر از این افراد در ایام نوروز جمع آوری شدند و در اختیار مراکز نگهداری نهاده شدند.

به گفته رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا، در امسال برنامه هایمان متمرکز بر تقویت مرزها، توجه به نقاط آسیب زا، شناسایی شبکه های فعال و جمع آوری معتادان متجاهر است. از ابتدای سال تا به امروز اقداماتی که در این زمینه انجام دادیم نیز با رشد 15 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل بود.

برگزاری جشنواره فیلم های 110 ثانیه ای با موضوع اعتیاد

وی در خصوص اقدامات فرهنگی پلیس مبارزه موادمخدر ناجا نیز گفت: جشنواره فیلم های 110 ثانیه ای را برگزار خواهیم کرد که پلیس مبارزه با موادمخدر بخش اعتیاد و موادمخدر را پیگیری می نماید، شاخص هایی که فیلم ها می تواند در آن زمینه ساخته شوند، شامل آشفتگی نظام خانواده، ضعف مهارت های زندگی و خلاءهای برخورد با اعتیاد، سکونت در نقاط آسیب زا، دسترسی آسان به موادمخدر، ضعف کارکرد نهادهای اجتماعی، بیکاری، حاشیه نشینی، تاثیر گروه های هم سال و تفریحات ناسالم، طلاق، جنگ نرم، فضای مجازی، نقش نخبگان در مبارزه با موامخدر است.

زاهدیان اضافه نمود: همچنین در هفته ناجا برنامه ای برای اصحاب رسانه خواهیم داشت و جشنواره رسانه را برگزار می کنیم و بهترین مقالات و محصولات اصحاب رسانه جوایزی تقدیم می گردد.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا اظهار کرد: برگزاری جشنواره های مقاله نویسی، کاریکاتور، نقاشی و تئاتر خیابانی از دیگر برنامه های فرهنگی ما خواهد بود و امیدوارم در کنار اقدامات سلبی پلیس این فعالیت های ایجابی نیز باعث افزایش سطح آگاهی گردد.

حذف اعدام باعث تجری مجرمان می گردد

زاهدیان در خصوص قانون حذف اعدام و تخفیف مجازات مربوط به موادمخدر گفت: ما مجری قانون هستیم اما نظر تخصصی این است که حذف اعدام باعث تجری مجرمان می گردد. حتی در همین چند روز گذشته بعد از مطرح شدن این لایحه می بینید که تعداد دستگیرشدگان افزایش پیدا نموده است. نمی دانم بر اساس چه منطقی چنین تصمیمی گرفته شده است که ما باید از به خطر افتادن 80 میلیون بگذریم.

وی اضافه نمود: یکی از ابزارهای جنگ نرم موادمخدر است و اگر اینها بتوانند از عدالت فرار نمایند تاثیرات منفی خواهد داشت. حتما مجلس و عناصری که چنین طرحی را ارائه دادند، مصالح یک کشور را در نظر می گیرند ولی با علائمی که شاهد هستیم، به نظر می رسد در بعضی موارد اشتباهاتی محاسباتی انجام شده است.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در خصوص جزییات فعالیت بعضی گروه ها در فضای مجازی در زمینه توزیع موادمخدر گفت: اینها موادی که از خارج کشور وارد می شد را می فروختند که عمده آنها گل، ال اس دی و ماری جیونا بود. مدت فعالیت گروهی که به آن اشاره نمودم بیش از 1.5 سال بود. این افراد بیش از 6 ماه تحت کنترل پلیس در فضای مجازی بودند با شناسایی تمام افراد همه آنها دستگیر شدند.

زاهدیان با بیان اینکه چرا با وجود شناسایی این افراد شش ماه بعد اقدام به دستگیری آنان شد، گفت: ضمن اینکه این افراد در این مدت تحت کنترل بودند از توزیع مواد توسط آنان نیز جلوگیری می شد به هرحال ما باید تمامی افراد را شناسایی می کردیم.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در خصوص آخرین آمار معتادان گفت: طی آخرین آماری که ستاد مبارزه با موادمخدر خاطرنشان کرد، 2 میلیون و 800 هزار معتاد در کشور داریم.

زاهدیان در خصوص شرایط بودجه ای پلیس موادمخدر نیز گفت: امکانات ما باید بیش از این باشد و در حال حاضر با حداقل امکانات، حداکثرها را انجام می دهیم. امیدوارم درآمدهای کشور افزایش پیدا کند تا به دنبال آن با افزایش درآمد پلیس بتوانیم اقدامات مناسب تری را انجام دهیم.

آیا عوامل تروریستی میرجاوه با گروه های قاچاق موادمخدر هم در ارتباط بودند یا خیر؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا عوامل تروریستی میرجاوه با گروه های قاچاق موادمخدر هم در ارتباط بودند یا خیر، گفت: هنوز در این حادثه معین نیست که چنین ارتباط وجود داشته است اما یکی از تامین نماینده های گروه های تروریستی موادمخدر است.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در پاسخ به این سوال که مساله حذف اعدام به دلیل فشارهای بین المللی انجام شده است و اگر قانون جایگزینی برای اعدام ایجاد نگردد، در چهره کشور در محافل بین المللی تاثیر منفی دارد، گفت: هیچ ایرادی ندارد. اگر زیرساخت های مناسب برای جایگزین اعدام ایجاد گردد هیچ ایرادی ندارد اما آیا تا به امروز چنین اتفاقی افتاده است؟ آیا اردوگاه های نگهداری در شرایط سخت برای این مجرمان درست شده است؟ وقتی ما مجبور باشیم فردی قاچاقچی را در زندانی که مانند هتل 5 ستاره است، نگهداری کنیم نه تنها باعث بازدارندگی جرم نمی گردد بلکه این افراد از داخل زندان راهی برای عضویت شبکه تحت کنترل خود پیدا می نمایند، محافل بین المللی حقوق بشر که در زمینه اعدام قاچاقچیان موادمخدر معترض هستند چرا در بخش های دیگر اعتراض نمی نمایند؟ اینها خیر ملت ایران را نمی خواهند و به دنبال اهداف استکباری خود هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 353

به "کشف 631تن موادمخدر، انهدام باند اسپایدر، کشف 7.5 کیلو کوکائین از زن بولیویایی درتهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 631تن موادمخدر، انهدام باند اسپایدر، کشف 7.5 کیلو کوکائین از زن بولیویایی درتهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید