4 روستای بکر و دیدنی استان گلستان برای سفرهای تابستانه

به گزارش اکسپرس بلاگ، سفر به روستاهای بکر و ییلاقی استان گلستان، در فصول گرم سال تجربه ای منحصر به فرد خواهد بود. با سفر به این روستاها می توانید در جنگل های هیرکانی گشت و گذار کنید، آب تنی در چشمه های آب سرد و آب گرم و بازدید از آبشارها را تجربه کنید و به تماشای گونه های نادر جانوری بنشینید.

4 روستای بکر و دیدنی استان گلستان برای سفرهای تابستانه

در این گزارش 4 روستای بکر استان گلستان معرفی می گردد.

روستای زیارت

روستای ییلاقی زیارت در انتهای جاده جنگلی ناهارخوران، در بین دو دامنه کوهستانی و جنگلی واقع شده است. فاصله کم این روستا از مرکز استان و اختلاف دمای 10 الی 15 درجه ای با آن زیارت را به ییلاق اهالی گلستان و بخصوص گرگانی ها تبدیل نموده است. تصور عمومی بر این است که نام زیارت از امام زاده های متعدد این روستا اخذ شده اما شواهد تاریخی نشان می دهد این روستا از پیش از اسلام، مکانی مقدس برای نیایش اهالی فلات ایران به شمار می رفته است. وجوده آتش کده شهربت در این روستا، بر این ادعا صحه می گذارد.

چشمه آب گرم روستای زیارت تنهای چشمه آب گرم موجود در استان گلستان است. چند آبشار، کوه و بخشی از جنگل های هیرکانی دیگر جاذبه های طبیعی این روستای چشم نواز را تشکیل می دهند. خانه های پلکانی روستای زیارت آن را به ماسوله شبیه نموده است. روستای زیارت یکی از 10روستای کشور با بافت تاریخی است و بافت سنتی آن به ثبت ملی نیز رسیده است.

روستای پاقلعه

این روستا در میان جنگل های هیرکانی قرار گرفته و پوشش گیاهی و جانوری منحصربه فردی دارد. چند آبشار و چشمه به زیبایی این روستا افزوده اند. عمیق ترین چشمه آب سرد دنیا به نام چشمه گل رامیان در نزدیکی این روستا قرار گرفته است. علاوه بر جاذبه های طبیعی، این روستا از اهمیتی تاریخی نیز برخوردار است. بقایای شهر تاریخی تمیشه و قلعه ماران که به زمان تیرداد اشکانی نسبت داده می گردد و مرکز دوم اشکانیان بوده گواه این اهمیت تاریخی هستند. در اطراف روستا چاه هایی دیده می گردد که به گندم سوخته موسوم هستند. از این چاه ها در گذشته برای ذخیره گندم استفاده می شد.

روستای افرا تخته

روستای افراتخته در نزدیکی علی آباد کتول در گلستان واقع شده است. تمامی اطراف این روستا منطقه شکار ممنوع است. در این منطقه 150 هکتار جنگل با 190 میلیون سال قدمت وجود دارد. روستا در ناحیه ای کوهستانی واقع شده است و از هر طرف به کوه محدود است.

جاذبه های تاریخی این روستا نیز مانند گورستان گبری، یک حمام باستانی به نام کهنه حمام، چاه سنگی و باستانی پیرآلا به زیبایی روستا افزوده اند.

کوه های بلند و پوشش جنگلی باعث شده اند این روستا در بیشتر اوقات پوشیده از مه باشد. این مه که از جاذبه های این روستا به شمار می رود، گاهی به قدری غلیظ می گردد که رفت وآمد به روستا را مختل می نماید.

روستای فارسیان

بافت پلکانی این روستا به آن لقب ماسوله گلستان را داده است. این روستای کوهستانی در ارتفاع هزار متری سطح دریا قرار گرفته و از 3 سو با کوه های مختلف احاطه می گردد. این روستا که مسکن مردمی ترک زبان از ایل قشقایی است به عنوان دومین بافت تاریخی روستایی گلستان در سال 96 به ثبت ملی رسید.

در نزدیکی روستا آبشار یوخارکه دره و با فاصله اندکی از آبشار، یک یخچال طبیعی وجود دارد که در 4 فصل سال می توان از آن یخ برداشت. مراتع سرسبز و پوشش جنگلی انبوه، پارک جنگلی فارسیان گالیکش، آسیاب آبی فارسیان با قدمت بالای 500 سال، دشت اسب های وحشی و کوچه های سرپوشیده که سابات نیز نامیده می شوند جاذبه های دیگر این روستا و نواحی اطرافش به شمار می روند.

منبع: همگردی
انتشار: 14 تیر 1403 بروزرسانی: 14 تیر 1403 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 30224

به "4 روستای بکر و دیدنی استان گلستان برای سفرهای تابستانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 روستای بکر و دیدنی استان گلستان برای سفرهای تابستانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید