آقای وزارت خارجه، اکنون وقت انفعال نیست

به گزارش اکسپرس بلاگ، از وزارت امور خارجه کشورمان که در واقع زبان گویای جمهوری اسلامی در رویدادهای مختلف است توقع واکنشی بسیار فعالتر می رفت.

آقای وزارت خارجه، اکنون وقت انفعال نیست

گروه بین الملل خبرنگاران ـ هواداران ترامپ رئیس جمهور آمریکا و معترضانی که به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر اعتراض داشتند روز چهارشنبه برای شرکت در سخنرانی ترامپ در نزدیکی کاخ سفید و ساختمان کنگره تجمع کردند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

همزمان با این رویداد قرار بود نمایندگان کنگره با حضور مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا آرای الکترال را شمارش نمایند و برنده انتخابات ریاست جمهوری را به طور رسمی اعلام نمایند.

اما پس از سرانجام سخنرانی تحریک آمیز ترامپ هواداران وی به سمت ساختمان کنگره حرکت کردند و با اعمال خشونت به داخل ساختمان کنگره راه پیدا کردند و علاوه بر تسخیر اتاق های نمایندگان به صحن نیز راه یافتند.

در این حین نیروهای امنیتی و پلیس دست به اسلحه بردند و یک زن از هواداران ترامپ در داخل ساختمان از ناحیه قفسه سینه هدف گلوله نهاده شد، تمام رسانه ها به آن پرداختند و تصاویر آن به طور گسترده منتشر شد.

پس از فروکش کردن ناآرامی های کنگره پلیس آمریکا خاطرنشان کرد در جریان حمله هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره، حداقل چهار نفر از جمله یک زن کشته شد و 52 نفر دیگر بازداشت شدند. این زن هدف گلوله یک مأمور پلیس نهاده شده است.

اما نکته ای شاید از نظرها پنهان ماند و در ماجرای اشغال کنگره عمداً رسانه ها و مقامات غربی به آن نپرداختند و آن واکنش به کشته شدن معترضانی بود که اگر در هر کجای دیگر از کشورهای دنیا به قتل رسیده بودند چنین سکوتی کرنماینده را در پیش نمی گرفتند.

مقامات غربی و نهادهای حقوق بشری معمولاً در این گونه موارد نقض حقوق بشر را به طور گسترده ای مطرح می نمایند اما در خصوص کنگره فقط به حمله به یک نهاد قانونگذاری و دموکراسی اشاره و این اقدام را از این حیث محکوم کردند.

در این میان اما از وزارت امور خارجه کشورمان که در واقع زبان گویای جمهوری اسلامی در رویدادهای مختلف است توقع واکنشی بسیار فعالتر می رفت؛ البته آقای ظریف با گذشت یک روز از حوادث واشنگتن در توئیتر تأکید کرد که برخورداری ترامپ از اختیارات کامل برای راه اندازی جنگ هسته ای یک نگرانی امنیتی برای کل جامعه دنیای است.

با توجه به هوچی گری های مسبوق به سابقه آمریکا و شرکای اروپایی درباره موارد ادعایی نقض حقوق بشر در ایران انتظار واکنش شدید و بلافاصله از جانب دستگاه دیپلماسی می رود و در یک کلام باید گفت این مطالبه ای بحق است که اگر بگوییم اکنون وقت انفعال نیست.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 11120

به "آقای وزارت خارجه، اکنون وقت انفعال نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای وزارت خارجه، اکنون وقت انفعال نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید