افت 11 هزار و 700 واحدی شاخص بورس در سرانجام معاملات امروز

به گزارش اکسپرس بلاگ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات امروز با کاهش 11 هزار و 700 واحد روبرو شد، البته ارزش معاملات در بورس و فرابورس به بیش از 21 هزار و 494 میلیارد تومان رسید.

افت 11 هزار و 700 واحدی شاخص بورس در سرانجام معاملات امروز

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه با فرایند کاهش شاخص کارش را آغاز کرد و در نهایت شاخص کل با کاهش 11 هزار و 700 واحد به رقم یک میلیون و 515 هزار و 751 واحد رسید، اما در عین حال ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس ایران به بالای 21 هزار میلیارد تومان رسیده که نشان می دهد، بازار هنوز ارزندگی خود را دارد.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن امروز 820 واحد عقب نشینی داشته و به رقم 456 هزار و 310 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 6 میلیون و 14 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 12.6 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.9 میلیون نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 330 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین امروز سهامداران در فرابورس ایران بیش از 6 هزار و 164 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر این دو را در نظر بگیریم، معامله گران امروز در بورس اوراق و فرابورس بیش از 21.4 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص های بورس گرچه قرمزپوش بودند، اما ریزش شاخص ها بیشترا زیر یک درصد بوده و فقط شاخص بازار اول بورس به خاطر معاملات خرد 1.1 درصد عقب نشینی داشت.

امروز شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 77 صدم درصد عقب نشینی داشتند، اما شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص قیمت هموزن هر کدام 18 صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 9 دهم درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 1.1 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس با معاملات بلوکی 33 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی نوری، پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی خلیج فارس بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای ملی مس، شستا، ایران خودرو و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش امروز در بورس تهران شامل شستا، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، بانک تجارت، سایپا و صنایع ملی مس بوده است.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل فقط 3 واحد رشد کرده و به رقم 19 هزار و 68 واحد رسید. ارزش بازار اول و دووم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 348 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 840 هزار نوبت معامله و به ارزش 6 هزار و 144 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان جنوب، صنعتی مینو، ذوب آهن، بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و در سوی دیگر نماد صبا تأمین، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات و بانک دی به ترتیب بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص فرابورس داشته اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر پارس، ذوب آهن اصفهان، بانک دی، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، توسعه راستا برق گیلان و آریا ساسول بودند.

گرچه امروز شاخص کل بورس رو به کاهش بود، اما اولا این کاهش مقدار اندکی بود و ثانیا جزء ذات بازار نوسان و افت و خیز شاخص است.

از طرفی با توجه به ارزنده شدن قیمت بیشتر سهام، اکنون وقت خرید سهام توسط افراد حرفه ای و شرکت های سرمایه گذاری است و از طرفی با توجه به ارزش معاملات روزانه بورس اوراق و فرابورس که روزانه بین 20 تا 27 هزار میلیارد تومان می رسد، اکنون بهترین زمان برای تأمین مالی شرکت های بورسی و فرابورسی و نیز عرضه اولیه سهام شرکت های جدید در بورس است.

امروز همچنین خبر رسید مدیرعامل فرابورس ایران تغییر کرده و علی نقوی به عنوان سومین مدیرعامل بورس انرژی ایران انتخاب شد.

همچنین با توجه به مصوبه شورای عالی بورس قرار است شرکت های حاضر در بورس و فرابورس از این پس در یک وحدت رویه سود سالانه سهام خود را از طریق شماره حساب بانکی درج شده در سامانه سجام به حساب سهامداران و ذی نفعان واریز کنند.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 10295

به "افت 11 هزار و 700 واحدی شاخص بورس در سرانجام معاملات امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 11 هزار و 700 واحدی شاخص بورس در سرانجام معاملات امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید