الاکلنگ بورس تهران در ابرکانال 400

به گزارش اکسپرس بلاگ، خبرنگاران: شاخص کل بورس تهران معاملات این هفته را با ورود به ابرکانال 400 شروع کرد و در ادامه در کش و قوس بقا در این ابرکانال برآمد.

الاکلنگ بورس تهران در ابرکانال 400

به گزارش خبرنگاران پس از ورود به ابرکانال از شتاب رشد شاخص کاسته شد و این نماگر به راستا نزولی چرخید. با این حال افت دو روزه شاخص سهام در سرانجام هفته جبران شد و شاخص کل بورس تهران حتی رکورد جدیدی را به ثبت رساند. دیروز نیز شاخص سهام رشد بیش از 5200 واحدی را تجربه کرد و به کانال 411 هزار واحد وارد شد.

چرخش سریع معاملات منفی سه شنبه با افزایش تقاضای محسوس در چهارشنبه جالب توجه بود. نمادهای بزرگ از گروه های مختلف بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند و فملی پس از انجام افزایش سرمایه با اثر 788 واحدی بر شاخص کل در صدر نمادها با بیشترین اثر مثبت بر شاخص نهاده شد. شاخص کل هم وزن رشد بیشتری نسبت به شاخص کل و کوچک ترهای فرابورس و سهام زیرمجموعه بازار پایه همچنان محفل بهتری برای جذب نقدینگی داغ با سودای سودهای چند درصدی بود.

تب و تاب نقدینگی به حدی بالا است که هر آن چه را که می توان نام تحلیل بر آن گذاشت بی اعتبار می نماید. هر تحلیلگری از هر گروهی که باشد اگر دل به شور و هیجان نقدینگی نبسته باشد از سود شیرین سهام در برابر دیگر بازارها جا مانده است. اما اتفاقا همین است که ریسک سرمایه گذاری در سهام را افزایش داده است. موجی از نقدینگی که حجم آن نیز معین نیست به سمت بازاری هجوم آورده که در تصورش بیشترین سود را برای وی به ارمغان می آورد و هر چه جلوتر می رویم نیز رشد قیمتی سهام این عطش بالای سرمایه گذار را پاسخ می دهد و همین موضوع تاییدی برای هجوم بیشتر نقدینگی است. بر این اساس است که تنها می توان با داشتن اطلاعاتی از نیرومحرکه بازار از آینده قیمتی سهام صحبت کرد اما واقعا هیچ آمار دقیقی در دست نیست، تنها اینکه عرضه ها توان شکست تقاضا را تا به امروز نداشته است و طی روزهای اخیر نیز ارزش معاملات بیش از 3 هزار میلیارد تومانی به روتین بورس تهران تبدیل شده است. اگر راستا رشد ارزش معاملات را از ابتدای 97 در نظر بگیریم تغییر اندازه بازار معین است و بر این اساس است که الگوهای ذهنی سنتی از سهام فعلا در بورس تهران پاسخگو نیست. اما اینکه این حالت پایدار باشد محل تردید است و شاید باید منتظر حرکت دوباره سهام به سمت ارزش واقعی آن باشیم.

حال این روزهای بورس تهران دقیقا به کام کسانی است که زودباورتر از بقیه بودند. اگر به آنها گفته شد که فلان شرکت 40 هزار میلیارد تومان دارایی دارد با 10 هزار میلیارد ارزش بازار در نتیجه آن را بهانه ای برای خرید سهام دانستند. حال آن که هیچ کس به میزان بدهی های شرکت که در سمت چپ ترازنامه ثبت شده بود توجه نداشت یا اصلا نگاه نکرد. اگر گفتند که نسبت قیمت به درآمد 20 برای یک شرکت در اقتصاد ایران اهمیت ندارد ترجیح دادند که فزونی معیار ارزش جایگزینی را معتبر بدانند حال آن که نرخ پایین بازدهی دارایی ها هیچ اهمیتی برای آنها نداشت. یا اگر شرکتی سودی 100 تومانی را از فروش سرمایه گذاری محقق می نماید سریع در نسبت قیمت به درآمد ذهنی (از 5 تا بی نهایت) ضرب کردند و باور کردند که این سود می تواند رشد فلان سهم را توجیه کند اما از خود نپرسیدند که اصلا این سود در دوره های بعدی قابل تکرار است. اگر می گویند فلان شرکت زمینی به ارزش هزار میلیارد تومان دارد اصلا مهم نبود که این دارایی چه اثری بر صورت سود و زیان و جریان وجوه نقد شرکت دارد و تنها اینکه شرکت مالکیت یک دارایی را داشت برای خرید سهام کافی بود. تقریبا هر آنچه را در بازار سهام در شرایط کنونی به عنوان معیاری برای ارزندگی مطرح می نمایند می توان از نظر منطقی رد کرد ولی اینها هیچ کدام دلیلی بر این نیست که سهام رشد نکند. فعلا معامله گران مبنای ارزش را ذهن خود قرار داده اند و ذهن شان نیز از فضای حاکم بر عمومیت بازار سهام و همچنین اقتصاد کشور به خوبی اثر می پذیرد. در دوره جدید نیز قیمت سهام حتی معیارهای غیرمنطقی را پشت سر گذاشته است و به محدوده ای وارد شده است که سیل خروشانی از نقدینگی عرضه های محدود سهام را در هم شکسته و فضا برای رشد بیشتر قیمت فراهم آمده است.

ناظر کم کاری می نماید؟

گزارش نویسی درباره بورس یک بخش تکراری را طی سال های گذشته داشته است. سرعت عمل ناظر بازار سهام به مراتب از تغییر و تحول کمتر است. ناظر خود را با حجم بالایی از نقدینگی هماهنگ ننموده است و به نظر می رسد درحال نظاره سهام است. شاید برای وی نیز مانند ما جالب است که سرنوشت این حجم سنگین از نقدینگی که به سمت سهام هجوم آورده است چه می گردد. تقریبا دیگر بورس در میان صحبت های سران دولتی و حکومتی جای خود را پیدا نموده اما این صحبت ها در عمل اثر نداشته است. موارد تکراری است اما بار دیگر بر لزوم افزایش تعداد عرضه های اولیه و لزوم حکم های دولتی و حکومتی برای عرضه سهام از سوی نهادهای دولتی و عمومی تاکید می گردد. همچنان باید به نقش صف در شکل گیری موج های هیجانی در سهام اشاره نمود و نسبت به آسیبی که این هیجان می تواند بر آینده سهام و حتی اقتصاد کشور وارد آورد، هشدار داد. همچنان هیچ کس از زمان چرخش ناگهانی فرصت درخشانی که در بازار سهام به وجود آمده به یک ریسک و تهدید مطلع نیست. همچنان هیچ کس تشخیص نمی دهد که چگونه سودهای بادآورده و غیرمنطقی می تواند ساختار مالی کشور را بی نظم کند و هیچ فراورینماینده ای میلی به فراوری نداشته باشد چون به خیال خودش زمانی که می تواند ماهی 50 درصد از سهام سود کسب کند چه دلیلی دارد خود را با مسائل فراوری درگیر سازد.

تقریبا هر آنچه را که در این جا گفتیم تکرار مکررات بود و چیز جدیدی نیست اما شاید سررشته تمام این تغییرات در دست نهاد ناظر باشد. نهاد ناظر است که باید فروش استقراضی را فعال سازد تا شاید به بقای این حجم سنگین از نقدینگی در بازار، امیدوار بود و از حبابی شدن سهام را نیز جلوگیری کرد. بعضا این حس به ما دست می دهد که ناظر بازار، رشد شاخص سهام را به عنوان برگ زرینی از کارنامه خود حتی به قیمت حبابی شدن سهام ترجیح می دهد. امیدواریم که هر چه سریع تر از راستا آهسته تصمیم گیری خارج شویم قبل از آنکه خیلی دیر گردد. در غیر این صورت شرایط خوبی را نمی توان متصور بود و یا باید بی ثباتی مالی به واسطه جولان نقدینگی و تورم و رشد ارز را در اقتصاد کشور انتظار داشت تا قیمت سهام را توجیه کند یا اینکه خوشبین بود به اینکه برای مدت زمان طولانی معیارهای ارزش گذاری ذهنی که با منطق هم خوانی ندارد بر بازار حاکم باشد تا شاید ناظر راستا کند سیاست گذاری خود را بپیماید و رونق بورس خط سرانجامی نداشته باشد.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 568

به "الاکلنگ بورس تهران در ابرکانال 400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الاکلنگ بورس تهران در ابرکانال 400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید