ایبینی و اوساگوآنا؛ ستاره های خاموشِ نیجریه ای در تهران

به گزارش اکسپرس بلاگ، خبرنگاران: برنی ایبینی و کریستین اوساگوآنا دو بازیکن نیجریه ای که در پنجره نقل و انتقلالاتی نیم فصل لیگ برتر به دو تیم محبوب پایتخت پیوستند. بازیکنانی که با مرور کارنامه شان می توان این پیش بینی را داشت که تجربه همیشگی خرید های خارجی - البته به جز چند مورد استثنا - در خصوص این دو عزیز هم تکرار خواهد شد. بدون رزومه، بدون افتخار و با آمار ناامیدکننده.

ایبینی و اوساگوآنا؛ ستاره های خاموشِ نیجریه ای در تهران

برنی ایبینی؛ همواره مصدوم، همواره قهرمان!

بازیکنی که فرهاد مجیدی برای به خدمت گیری اش در استقلال به مدیران باشگاه اصرار دارد نه زیاد گل می زند و نه زیاد پاس گل می دهد، ولی همه جا در پست های هجومی توپ زده است.

از حدود یک هفته پیش همزمان با مطرح شدن نام آیاندا پاتوسی برای بازگشت به استقلال اسم یک فوتبالیست استرالیایی دیگر که او هم سیه چرده و آفریقایی الاصل بود سر زبان ها افتاد. در ادامه با آنالیز بیوگرافی و کارنامه بازی، مصدومیت، قهرمانی و گلزنی های این فوتبالیست بیش از پیش با خودش و سوابقش آشنا شوید.

متولد نیجریه

اسم کاملش برنی آلفا ایبینی ایسه است که در سال 1992 در شهر پورت هارکورت نیجریه متولد شده است. البته او در دوران کودکی همراه خانواده اش راهی استرالیا و در آن کشور عظیم شد تا به یک استرالیایی نیجریه ای تبار تبدیل شود.

خوش استیل، اما منشوری

برنی با قدی حدود 187 سانتیمتر و وزن 87 کیلوگرم (البته تا حدود دو ماه پیش این وزن را داشته است) فوتبالیستی متناسب با اندامی ورزیده است که مدل موهایش را هم منشوری آرایش می نماید. البته در هر دو گوشش هم گوشواره می اندازد.

بازیکن چندپُسته

این فوتبالیست در صفحه ویکی پدیا به عنوان مهاجم معرفی شده، ولی قابلیت بازی در 4 پست دیگر وینگر راست و چپ و هافبک های چپ و راست را هم دارد. جالب است که او بیشترین تعداد گل هایش را در پست وینگر راست به ثمر رسانده است. 15 بازی و 10 گل زده در وینگر راست.

در استرالیا استارت زد

برنی فوتبالش را در رده عظیمسالان در سال 2009 شروع کرد و به تیم سنترال مارینرز پیوست. البته او در دورانی که تحت قرارداد آن تیم بود راهی تیم بلک تاون سیتی (در فصل 11-2010) هم شد و تا 2103 همان جا فوتبال بازی کرد.

رفت و برگشت به چین

او در فصول 15-2013 راهی شانگ های سیبک چین شد، ولی فقط در آن کشور 10 بازی کرد و سپس باز هم قرضی به استرالیا برگشت. یک فصل برای سنترال و یک فصل اف سی سیدنی توپ زد.

سفر تلخ به اروپا

برنی که همواره رؤیای فوتبال در اروپا را در سر داشت به محض پیوستن به کلوپ بروژ بلژیک در سال 2015 مصدوم شد و حتی یک بازی هم برای تیمش نکرد. سپس قرضی به سیدنی برگشت.

بازی در تیم بیت آشور

او که قصد بازگشت به استرالیا را نداشت وقتی از باشگاه ونکوور وایت کپس کانادا در لیگ ام ال اس پیشنهاد دریافت کرد راهی قاره آمریکا شد و به تیمی پیوست که دو فصل قبل تر استیون بیت آشور در آن توپ می زد.

بازگشت به آسیا

او در فصل 19-2018 به لیگ ستارگان امارات و تیم الامارت پیوست و سپس در ژانویه 2019 به چونبوک موتورز کره جنوبی رفت تا در کی لیگ توپ بزند. از آنجا هم کاندیدای حضور در استقلال شد.

مهاجمی که گل نمی زند!

او در مجموع این سال ها در 193 بازی در لیگ های مختلف 35 گل به ثمر رساند. در همین مدت در 9 مسابقه جام حذفی یک بار پیروز به گلزنی شد و در 21 ملاقات جام های قاره ای هرگز پیروز به گلزنی نشد تا آمار ضعیف و حدودی هر 6 بازی (2/6) یک گل را در مجموع 223 بازی (36 گل) برجای بگذارد. اگر فصول بازی او را از 2009 تا 2019، 10 سال حساب کنیم تقریباً او سالی 22 بار بازی نموده و سالی 6 گل به ثمر رسانده که برای یک مهاجم آمار ضعیفی محسوب می شود.

اهل پاس گل دادن هم نیست!

برنی ایبینی در این 223 باری که در تیم های مختلف به میدان رفته فقط 16 بار گلسازی نموده و به هم تیمی هایش پاس گل داده تا از این نظر هم آمار ضعیفی داشته باشد.

گل ملی هم ندارد

این استرالیایی دو ملیتی، در تیم ملی استرالیا هم دو بار به میدان رفته، ولی هرگز گل ملی برایش ثبت نشده است.

همواره مصدوم

او در روز های نخست پیوستن به تیم بروژ بلژیک از ناحیه استخوان نازک نی ساق دچار شکستگی شد تا 365 روز (یک سال) از مسابقات دور بماند. او در فصل 16-2015 با رقمی معادل 750 هزار یورو راهی این تیم شد، ولی فقط هزینه نگهداری اش را روی دوش بلژیکی ها گذاشت. پس از این مصدومیت ارزش او تا 140 هزار یورو کاهش یافت.

او در فصل 17-2016 تنها یک بار از ناحیه ماهیچه کشاله دچار کشیدگی شد که 36 روز از میادین دور بود و 6 بازی تیم اف سی سیدنی را از دست داد.

او در فصل 19-2018 و در روز هایی که در تیم کره ای توپ می زد عضله پاره کرد و دوری دو ماهه اش را تجربه کرد تا 13 بازی آخر فصل را از دست داده باشد.

آخرین گل 7 ماه پیش

آخرین گلی که برنی در یک ملاقات رسمی زده به تاریخ یک شنبه 5 خرداد امسال برمی شود که در هفته سیزدهم لیگ امارات زد. حدود 7 ماه و 18 روز پیش. آخرین باری که برنی در یک ملاقات رسمی به میدان رفت یک ماه و 21 روز پیش بود که 14 دقیقه به ترکیب تیم چونبوک موتورز اضافه شد. او در تاریخ 23 تیر امسال وقتی 28 دقیقه در ترکیب تیم الامارات به زمین رفت دیگر نه برای آن تیم و نه برای تیم جدیدش در کره جنوبی به میدان نرفت. او 5 ماه و نیم بیرون نشست تا پایان در تاریخ 12 آبان امسال دوباره فقط یک دقیقه به زمین رفت.

پنالتی زن نیست

برنی ایبینی در طول این 10 سال فوتبالی که بازی می نماید فقط یک بار در فصل 17-2016 پشت ضربه پنالتی ایستاده و البته همان یک بار هم گل زده است. در واقع اصلاً اهل پنالتی زدن نیست.

4 قهرمانی در لیگ های مختلف

از افتخارات برنی می توان به دو قهرمانی همراه تیم سنترال مارینرز استرالیا در فصل های 12-2011 و 13-2012 در استرالیا، یک قهرمانی با اف سی سیدنی استرالیا در سال 17-2016 و یک قهرمانی در کی لیگ کره جنوبی با چونبوک موتورز در فصل 2019 اشاره نمود.

آقای گل جوانان استرالیا

برنی ایبینی در فصل 11-2010 و در رده جوانان پیروز شد جایزه کفش طلا که به آقای گل لیگ جوانان استرالیا تعلق می گیرد را با زدن 12 گل زده به خود اختصاص دهد.

آشنا با لیگ قهرمانان آسیا

این بازیکن استرالیایی البته سابقه خوبی هم در لیگ قهرمانان آسیا دارد. او در 3 فصل همراه تیم سنترال مارینرز استرالیا و یک فصل با چونبوک موتورز کره جنوبی جمعاً 21 بار در چمپیونز لیگ به میدان رفته و 2 پاس گل هم داده است. هر 10 بازی یک پاس گل، ولی باز هم نتوانسته حتی یک گل در رقابت های آسیایی بزند.

اوساگوآنا؛ مارکوپولوی گل نزن!

کریستین اوساگوآنا که فصل گذشته مدتی در ذوب آهن بازی می کرد، یکی از خرید های پرسپولیس در جابجایی نیم فصل بود. اوساگوآنا 29 ساله که برای تقویت خط حمله سرخ پوشان بار دیگر به لیگ ایران بازگشته، گذشته جالبی دارد که در ادامه برخی از آن ها را مرور می کنیم:

غول نیجریه ای

کریستین اوساگوآنا، اهل نیجریه است، اما فوتبال حرفه ای خود را از کشور بنین شروع نموده؛ او با 194 سانتی متر قد، دقیقاً هم قد شیخ دیاباته مهاجم استقلال است.

مراکش، بلژیک، قطر، کره و...

کریستین در سال 2015 به تیم راجا کازابلانکا منتقل شد و در این باشگاه مراکشی دوران خوشی را تجربه کرد. یکی از خاطرات خوب این مهاجم، به بازی با کایزر چیفس در جام باشگاه های آفریقا برمی شود که اوساگوآنا 2 گل برای راجا می زند.

اوساگوآنا در سال های اخیر، مدام تیمش را تغییر داده؛ یک فصل در میشلن بلژیک، یک فصل و نیم در وسترلو در لیگ 2 بلژیک، نیم فصل در ام صلال قطر، نیم فصل در ذوب آهن، نیم فصل در ججو یونایتد کره و حالا در پرسپولیس.

32 دقیقه بازی ملی!

اوساگوآنا در سال 2014 توسط استفن کشی به تیم ملی نیجریه دعوت شد و در کارنامه او دو بازی ملی دیده می شود. کریستین در اولین بازی ملی اش، در دقیقه 90 جانشین احمد موسی شد و 2 دقیقه بازی کرد. در بازی مقابل آفریقایی جنوبی هم کمتر از نیم ساعت فرصت بازی پیدا کرد و با همین 30 دقیقه، پرونده بازی های ملی او بسته شد.

او در طول فوتبالش تا به حال هیچ وقت هت تریک ننموده؛ در دوران فوتبالش هم در لیگ، فقط 2 بار پیروز شده که در یک بازی 2 گل بزند. یک بار برای راجا کازابلانکا و یک بار هم در دسته 2 بلژیک برای وسترلو.

پنالتی؟ هرگز!

نکته جالب درباره این مهاجم آن است که هیچ وقت مصدومیتی طولانی مدت نداشته و در طول دوران فوتبالش، هیچ وقت پنالتی نزده است. او برای ذوب آهن در لیگ فقط یک گل زد، اما سه گل او در لیگ قهرمانان آسیا، مقابل الکویت، الغرافه قطر و الوصل امارات باعث شد که کره ای ها برای خرید او متقاعد شوند.

اوساگوآنا در لیگ کره جنوبی، 11 بار به میدان رفت که در 4 بازی از ابتدا در ترکیب اصلی بود. حاصل کار او یک گل برای ججو بود. در مجموع این مهاجم در 6 فصل اخیر 22 گل زده که بهترین عملکردش در لیگ مراکش (6 گل در یک فصل) بوده است.

شماره 9. نشد، 99

شماره محبوب اوساگوآنا شماره 9 است. او در وسترلو، ام صلال و ججو همین شماره را پوشیده. در ذوب آهن شماره 18، در راجا شماره 33 و در میلشن شماره 12 برتن نموده. حالا که شماره 9 در اختیار مهدی ترابی است، این مهاجم شماره 99 را انتخاب نموده است.

بیشترین ارزشی که اوساگوآنا داشته، 400 هزار یورو بوده و سایت ترانسفرمارکت در حال حاضر ارزش او را 350 هزار یورو برآورد نموده است. اوساگوآنا به خاطر سبک فوتبالش، معمولاً زیاد کارت زرد می گیرد، اما در این سال ها کمتر اخراج شده است.

گروه ساختمانی آبان: مجری بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت میباشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 5057

به "ایبینی و اوساگوآنا؛ ستاره های خاموشِ نیجریه ای در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایبینی و اوساگوآنا؛ ستاره های خاموشِ نیجریه ای در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید