بازی 30 میلیون دلاری سازنده واکسن کرونا با بورس آمریکا

به گزارش اکسپرس بلاگ، واکسن کرونا هنوز نرسیده درگیر بازی های تجاری شده؛ نخستین سوء استفاده را نیز شرکتی که بیشتر از همه به فراوری انبوه واکسن نزدیک شده، انجام داده است.

بازی 30 میلیون دلاری سازنده واکسن کرونا با بورس آمریکا

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، شرکت دارویی مدرنا روز دوشنبه اظهار داشت که آزمایش تجربی واکسن کرونا در بدن 8 نفر مثبت بوده است. بعد از آن، ارزش سهام این شرکت، موشک وار 30 درصد جهش کرد. زمانی که سرمایه گذاران عادی درگیر این بازار شدند، دو کارمند داخلی بی سر و صدا به سمت در های خروج رفتند.

آنالیز های سی ان ان بیزینس، نشان می دهد که رئیس بخش اقتصادی شرکت مدرنا و رئیس بخش دارویی آن، گزینه هایی را اجرا کردند و در روز دوشنبه، نزدیک به 30 میلیون دلار از سهام شان را فروختند.

این فروش پس از آن رخ داد که شرکت مدرنا پیش از شروع به کار وال استریت، اخبار دل گرم کننده ای از کشف واکسن منتشر کرد. به همین دلیل، ارزش بازار این شرکت به 29 میلیارد دلار افزایش یافت؛ در حالی که مدرنا هیچ محصول بازاری ندارد.

اما در روز بعد، کارشناسان بهداشت و درمان شبهه هایی را درباره نتایج آزمایش این شرکت عنوان نمودند. به همین دلیل، ارزش هر سهم از سهام شرکت مدرنا که روز دوشنبه به 87 دلار افزایش پیدا نموده بود، در روز سه شنبه به زیر 70 دلار کاهش پیدا کرد.

امنیت معاملات این اوراق به وسیله برنامه ای با عنوان 10 b 5-1 صورت گرفته بود که معاملات آینده سهام را با قیمت معین شده یا در زمان معین شده انجام می دهد.

لارنس کیم، مدیر اقتصادی مدرنا روز دوشنبه 241 هزار گزینه را برای 3 میلیون دلار فعال کرد. سپس او به سرعت آن ها را به ارزش 19.8 میلیون دلار فروخت. به همین ترتیب، او سود 16.8 میلیون دلاری به جیب زد.

روز بعد تال زاکز، رئیس بخش پزشکی مدرنا، گزینه هایی به ارزش 1.5 میلیون دلار فعال کرد. او سپس به سرعت آن ها را با قیمت 9.77 میلیون دلار فروخت و سود 8.2 میلیون دلاری به جیب زد.

اما شرکت مدرنا اظهار داشت که این فروش ها، طبق برنامه های معاملاتی10 b 5-1، از قبل معین شده بود. مدرنا اظهار داشت: این معاملات به طور اتوماتیک و طبق برنامه انجام می شوند.

اگرچه سوءاستفاده کردن از موقعیت بازار و اعلام خبر کشف واکسن محرز است، اما به نظر می رسد که از لحاظ قانونی، هیچ تخلفی انجام نشده است. چارلز وایتهد، یک حقوق دان آمریکایی می گوید: فروش این سهام هیچ پرچم قرمزی را بالا نبرده است. در ظاهر، هیچ چیز اشتباهی درباره این تجارت وجود ندارد. برای این تجارت یک طرح 10 b 5-1 در نظر گرفته شد که معین می نماید مدیران شرکت در چه زمان و به چه میزانی مجاز به فروش سهام هستند. این اقدامات معمولا بدون هیچ اقدامی، اتوماتیک انجام می شوند.

مدیرعامل این شرکت حتی پیش از اعلام خبر کشف واکسن نیز، 20 هزار سهم به ارزش 1.3 میلیون دلار را فروخت.

ارزش سهام شرکت مدرنا، بعد از شبهه هایی که یک گزارش مطبوعاتی درباره نتیجه بخش بودن واکسن آن عنوان نمود، در روز سه شنبه 10 درصد افت کرد و هر سهم آن 71.67 دلار شد. در روز پنج شنبه، افت سهام مدرنا به 16 درصد رسید و هر سهم با 67 دلار معامله شد، اما در روز آدینه 2 درصد بازار آن بهبود پیدا کرد و ارزش سهام آن به 68 دلار رسید.

مدرنا، یک شرکت بیوتکنولوژیک است که بیشتر از همه به کشف واکسن کرونا و فراوری انبوه آن نزدیک شده است. این شرکت اعلام نموده که اگر مطالعات آینده آن به خوبی پیش رود، تا ماه ژانویه می تواند واکسن کرونا را در دسترس عموم قرار دهد.

چارلز السون، یک کارشناس مدیریت در دانشگاه دلادور اعتقاد دارد که بازی مدرنا در بازار سهام، چندان معمول و درست نبوده است، چرا که مدیران یک شرکت تا زمان حضور در شرکت، نباید سهام خود را بفروشند. او می گوید: حتی اگر که این کار از نظر قانونی مسئله ای نداشته باشد؛ چشم انداز آن وحشتنام است. چرا که نشان می دهد شما جای بهتری از شرکت خودتان برای سرمایه گذاری پول هایتان دارید. این نشان دهنده عدم اعتماد به فرایند پیش روی شرکت خودتان است.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 4116

به "بازی 30 میلیون دلاری سازنده واکسن کرونا با بورس آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی 30 میلیون دلاری سازنده واکسن کرونا با بورس آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید