باکو: جمهوری آذربایجان نیازی به نظامیان خارجی ندارد

به گزارش اکسپرس بلاگ، فارس نوشت: معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به گزارش های خبری گفت که هیچ گونه نیروی خارجی در عملیات های نظامی باکو مشارکت ندارند و این کشور نیازی به نیروهای خارجی ندارد.

باکو: جمهوری آذربایجان نیازی به نظامیان خارجی ندارد

آراز عظیم اف معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در گفت وگو با خبرگزاری روسی تاس به برآورد ها درباره اعزام نظامیان ترکیه به آذربایجان و قره باغ برای تقابل با ارمنستان واکنش نشان داد.

این دیپلمات آذربایجانی مدعی شده است که هیچ نظامی خارجی در عملیات های نظامی جمهوری آذربایجان مشارکت ندارد و این کشور برای تقابل با ارمنستان نیازی به نیروهای خارجی ندارد.

وی توضیح داد: مشارکت هرگونه متخصصان، کنندگان یا نیروهای نظامی خارجی در عملیات های نظامی ما صحت ندارد. جمهوری آذربایجان به کمک های این چنینی نیازی ندارد.

عظیم اف در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره حمایت آشکار ترکیه از آذربایجان در تقابل با ارمنستان در خصوص قضیه قره باغ کوهستانی توضیح داد: ترکیه نه تنها به دلایل تاریخی و قومیتی از مواضع آذربایجان حمایت می کند بلکه مواضح آذربایجان منصفانه و مطابق با قوانین بین المللی بوده است.

وی در ادامه در خصوص مواضع جمهوری آذربایجان در خصوص قره باغ مدعی شد: موضع آذربایجان بر پایه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و تصمیمات سازمان امنیت و همکاری اروپا و دیگر سازمانهای بین المللی است.

معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در ادامه از تلاش های روسیه برای کمک به درگیری های قره باغ قدردانی کرد.

این دیپلمات جمهوری آذربایجان با این حال در ادامه، با متهم کردن ارمنستان به اشغالگری گفت که میانجیگری های جامعه بین الملل باید طوری باشد که به اشغال قلمرو جمهوری آذربایجان خاتمه دهد.

وی در این باره گفت: ما تلاش های فدراسیون روسیه را بعنوان همسایه خود و شریک راهبردی و عضو دائم شورای امنیت و رئیس مشترک گروه مینسک تحسین می کنیم. ما معتقدیم که هرگونه تلاش های بین المللی برای یافتن یک راهکار مورد قبول برای درگیری ناگورنو-قره باغ (قره باغ کوهستانی) باید بر پایه یک عامل اساسی باشد. این تلاش ها باید بر پایه ضرورت خاتمه دادن به اشغال قلمرو مستقل جمهوری آذربایجان آغاز شود. جمهوری آذربایجان بر پایه این اصل، حاضر به مشارکت در فرایندهای سازش است.

اظهارات معاون وزیر خارجه آذربایجان در شرایطی مطرح شده است که وزارت خارجه روسیه درباره برخی گزارشات مبنی بر اقدام ترکیه در استقرار شبه نظامی سوری و لیبی در قره باغ ابراز نگرانی کرده است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز جمعه هفته گذشته گفت که بیش از 300 شبه نظامی سوری از طریق شهر غازی عینتاب ترکیه به قره باغ منتقل شده اند.

اوایل جمعه نیز، نیکل پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفته بود که ایروان اطلاعاتی در دست دارد مبنی بر اینکه حدود 150 افسر عالیرتبه ارتش ترکیه در کنار جمهوری آذربایجان در قره باغ مبارزه می کنند.

با این حال روز جمعه، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با لوئیگی دی مایو وزیر خارجه ایتالیا تأکید کرد که جمهوری آذربایجان از ارتش ترکیه درخواست کمک نکرده است اما آنکارا آماده حمایت از باکو است.

دور جدیدی از تنش های میان باکو و ایروان از یکشنبه دو هفته گذشته (6 مهرماه) در خصوص منطقه مورد مناقشه قره باغ آغاز شد و دو کشور یکدیگر را به حملات مداوم به قلمروهای خود متهم کردند و این درگیری ها علیرغم درخواست های بین المللی از طرفین برای خویشتنداری، همچنان ادامه دارد.

جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال 1992 به دنبال تصرف منطقه قره باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش ها برای حل مناقشه قره باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تا به امروز بی نتیجه بوده است.

310 310

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 8439

به "باکو: جمهوری آذربایجان نیازی به نظامیان خارجی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکو: جمهوری آذربایجان نیازی به نظامیان خارجی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید