سخنگوی وزارت خارجه : منعی برای آزمایش موشک های بالستیک نداریم ، آمریکایی ها بعد از خروج از برجام فرافکنی می کنند

به گزارش اکسپرس بلاگ، گروه استان ها سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان منعی برای آزمایش موشک های بالستیک نداریم، گفت: قطعنامه 2231 ایران را از آزمایشات موشکی منع نکرده و آمریکایی ها به خوبی این موضوع را می دانند.

سخنگوی وزارت خارجه : منعی برای آزمایش موشک های بالستیک نداریم ، آمریکایی ها بعد از خروج از برجام فرافکنی می کنند

به گزارش خبرنگاران از تبریز، سیدعباس موسوی در نخستین نشست خبری خارج از تهران با خبرنگاران تبریزی، با اشاره به اینکه تبریز شهر نخستین ها ست گفت: از گذشته دور تا امروز از مشروطه تا امروز آذربایجان برای ایران جانفشانی کرده و بزرگانی را برای این سرزمین تربیت کرده است.

وی با بیان اینکه سیاست خارجی دولت در این دولت سیاست خارجی فعالی بوده و اولویت های مختلفی در برهه های مختلف داشته که از توازن بخشی غافل نشدیم، اضافه نمود: تقویت ارتباطات با همسایگان از اولویت های سیاست خارجی ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه همه 15 همسایه از اهمیت بالایی برای برقراری روابط برخوردارند، ابراز داشت: برخی همسایگان بر اثر توهمات با ما دوری و نزدیکی می کنند اما برخی کشورها در شمال و شمال غرب ایران جایگاه ویژه ای در توسعه روابط دارند، در این حوزه هم آذربایجان و کردستان نقش محوری در توسعه روابط به ویژه در حوزه مالی دارند.

وی با تصریح به اینکه تبریز از موقعیتی استراتژیک برخوردار است و می تواند قطب مراودات با همسایگان باشد، ابراز داشت: یکی از محورهای عمده ما گسترش صادرات و واردات از همسایگان است که مکانیزم های دوجانبه با کشورهای منطقه داریم. برای جابجایی مالی و بانکی تدابیری اتخاذ شده که تبریز نقش ویژه ای در این حوزه دارد.

موسوی در پاسخ به سؤالی در مورد نتایج انتخابات انگلیس در روابط دو کشور، گفت: انتخابات کشورها ارتباطی به ما ندارد و دخالتی نداریم، بر سر فرآیندهای دموکراتیک انتخاباتی انجام شد که حزب محافظه کار پیروز شد، آنچه برای ما مهم است، تعهدات دولت ها بود. به تعبیر آقای ظریف، بعد از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، این کشور از بسکمک از تعهدات بین المللی از برجام تا معاهدات زیستی و... جوری خارج شد که انگار انقلابی در آمریکا رخ داده است. این موضوع در مورد انگلستان هم صادق است و دولت ها در حال تغییر و رفت وآمد هستند و نباید در تعهدات متقابل تغییری صورت گیرد. انگلیس در مورد برجام هم باید به تعهدات خود پایبند بوده و هرچه زودتر اقدامات عملی را برای بازگشت به تعهدات انجام دهند.

وی در مورد سفر روزهای آینده رئیس جمهور کشورمان به ژاپن هم شرح داد و گفت: هرگونه سفر خارجی که طراحی می شود برای ثمربخش بودن در جهت منافع ایران طراحی می شود، سفر به ژاپن هم در این راستاست. ایران و ژاپن از کشورهای مهم در شرق و غرب آسیا هستند که باید روابط دوجانبه توسعه یابد.

سخنگوی وزارت امور خارجه، با اشاره به اینکه ژاپن از مشتریان عمده نفت ایران بوده ولی متأسفانه با فشارهای ایالات متحده خرید نفت کاهش یافته است، ابراز داشت: ایران هم ممکن است در مراودات ایالات متحده با سایر کشورها دخالت کند، ضمن اینکه ژاپن قدری باید به گذشته روابط و آینده روابط توجه می کرد و تحت تأثیر قرار نمی گرفت. ژاپن کشور دوستی است که احساس می کنیم با حسن نیت قدم هایی را برمی دارد که اقداماتی را آغاز کرده و از این اقدامات استقبال می کنیم.

وی ادامه داد: ژاپن پیشنهاداتی برای کاهش تنش در منطقه دارد که از روی حسن نیت است و ما استقبال می کنیم. امیدواریم در این سفر اقدامات رو به جلو برای نتیجه مطلوب باشد.

موسوی در پاسخ به سؤالی در مورد لغو ویزا بین کشورهای همسایه، به ویژه جمهوری آذربایجان، گفت: لغو ویزا در حال پیگیری است و جمهوری آذربایجان هم به عنوان کشور مهمی در مراودات منطقه است. کاهش موانع در سفر اتباع و تجار از راه های توسعه روابط است که ایران ویزا را برداشته است و از سوی جمهوری آذربایجان، جمهوری خودمختار نخجوان لغو ویزا اجرا شده و مذاکرات برای لغو ویزا کامل ادامه دارد.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد آزمایشات موشکی نامتعارف آمریکا و مواضع نامعقول غرب در مورد آزمایشات موشکی ایران، تأکید کرد: آنچه در برجام مذاکره کردیم صرفاً موضوعات هسته ای بوده است. در آنجا با توجه به برخی اظهارات سعی کردند موضوع موشکی را هم مطرح کنند که صراحت قطعنامه 2231 ایران را از آزمایشات موشکی منع نکرده و آنها به خوبی این موضوع را می دانند. اظهارات در مورد آزمایشات موشکی ایران را مداخله گرایانه می دانیم و رد می کنیم.

موسوی با بیان اینکه آنچه بین ما و آنها با توجه به اتفاقات بعد از خروج آمریکا از برجام رخ داد، احساس می کنم فرافکنی و موضوعات بی ربط است تا تعهدات خود به ایران را به فراموشی بسپارند، اضافه نمود: نگران اظهار نظرها نیستیم چراکه فاقد پایه و اساس است و منعی برای آزمایش موشک های بالستیک نداریم چراکه ایران بر اساس تعهداتش، نباید موشکی را برای حمل کلاهک های هسته ای طراحی کند ولی برای انواع موشک منعی وجود ندارد.

وی از آزمایش اخیر موشکی آمریکا ابراز نگرانی کرد و گفت: عدم پایبندی آمریکا به معاهدات بین المللی از جمله خروج یکجانبه این کشور از پیمان تسلیحاتی با روسیه، باعث بی ثباتی در دنیا می شود و باید به مقررات بین المللی و تعهدات پایبند باشند. آزمایشات موشکی غیرمتعارف آنها غیر قابل قبول است و نباید شاهد افزایش تنش در دنیا باشیم که این اقدام را محکوم، و هم از این اتفاق ابراز نگرانی می کنیم.

وی درباره اقدامات اشرار در نجف، با اظهار اینکه اعتراض خود را به دولت عراق اعلام کردیم، گفت: دولت عراق موظف است به عنوان کشور میزبان حفاظت و امنیت دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک ما اقدام کند که ظاهراً نتوانستند انجام دهند. پیگیری های حقوقی و سیاسی ما ادامه دارد و دولت عراق باید پیگیر بوده و مسببین این موضوع را معرفی کند.

موسوی، در مورد دستگیری و محاکمه افراد دوتابعیتی و واکنش برخی از کشورها به این موضوع گفت: ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و افرادی با تابعیت دوگانه را که در ایران دستگیر می شوند، ایرانی محسوب می کنیم و هرگونه دخالت سایر کشورها را که آنان را اتباع خود می دانند، نمی پذیریم چرا که طبق قانون در این کشور مجازات می شوند و به جرایم رسیدگی می شود که اگر مشمول عفو و... باشند تصمیمات لازم توسط دستگاه قضایی گرفته می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه، درباره مواضع ایران در زمینه منطقه مورد مناقشه قره باغ هم شرح داد و گفت: مواضع ایران تعیین است، بارها اعلام کردیم و باز هم اعلام می کنیم که ایران در چهارچوب قوانین بین المللی، آرای صادرشده و قطعنامه های موجود اعلام موضع کردیم و آماده همکاری برای کاهش تنش در مورد ارمنستان و آذربایجان هستیم. از راه های مسالمت آمیز، آماده حل اختلافات طرفین هستیم و در این زمینه کمک می کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد کمرنگ بودن نقش تبریز در مراودات بین المللی ایران و لغو دیدار سران روسیه و ترکیه و ایران در تبریز در سال گذشته، گفت: سفرهای مقامات در سطح سران پروسه طولانی دارد و زمان بر است، گاهی برای سفر یک رئیس جمهور به کشوری ماه ها قبل برای تدارکات سفر برنامه ریزی می شود که حضور چند رئیس جمهور اقدامات را چند برابر می کند، ضمن اینکه اتفاقات و حوادث مختلفی رخ می دهد و اولویت ها جابه جا می شود تا یک برنامه بین المللی در تهران یا تبریز برگزار نشود.

موسوی ادامه داد: در همه استان هایی که ظرفیت بالایی برای توسعه روابط با همسایگان دارند، باید جایگاه ویژه ای در مراودات خارجی تعریف شود که تبریز همواره مورد توجه بوده و هست. آذربایجان های ما نقش تاریخی و محوری در حفظ یکپارچگی و صلابت ایران داشته و دارند و باید به جایگاه اصلی خود برسند.

وی شرح داد: اقدامات زیادی برای جایگاه بین المللی دادن به آذربایجانها در حال طراحی است که حضور امروز بنده در تبریز هم یکی از نشانه های این ارتقای جایگاه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر مسائل زیست محیطی و آلودگی ارمنستان در رود ارس گفت: رودخانه های مرزی با همسایگان در همه دوران ها یکی از موضوعات مهم و حساس بین کشورها بوده است. ارس هم به عنوان رودخانه بین ایران و ارمنستان و آذربایجان برای همه مهم بوده لذا در مورد مسائل زیست محیطی در ارس، پیگیری خوبی رخ داده و نشست های خوبی با مقامات بلندپایه ارمنستان برگزار شده و ادامه دارد. این مسئله مسایل حقوقی و فنی دارد که وزارت خارجه پیگیر این موضوع هست. به جاهای خیلی خوبی رسیدیم و تلاش می کنیم با مذاکره به نتیجه برسانیم که به زودی نتایج اقدامات را به اطلاع افکار عمومی می رسانیم.

موسوی، در ادامه، با تأکید بر اینکه برخورد ضعیف در اقدام برای ارتباط با همسایگان را قبول ندارم، اضافه نمود: پیوستن ایران به اوراسیا یکی از همین اقدامات در توسعه روابط بوده و این موضوع اهمیت ویژه ای برای ایران دارد. باید اجازه دهیم این اقدام اجرایی تر شود تا در عمل موانع را باید شناسایی و رفع کنیم. افتتاح مرکز تبادلات اوراسیا در تبریز یا تهران را هم خود اتحادیه و کشورهای عضو با هم تعیین می کنند ولی تبریز و آذربایجان این ظرفیت را برای تبدیل شدن به قطب مبادلات منطقه دارد.

وی در واکنش به این سؤال که آمریکا حملات موشکی به برخی از مناطق عراق را به ایران نسبت می دهد، گفت: بی جا کردند، فرافکنی و اتهام زنی در دنیای جوزده امروز کاری ندارد، چند روز پیش دبیرکل سازمان ملل متحد بعد از بررسی فنی سازمان ملل در قضیه حمله به آرامکو، ایران را بدون نقش در آن اقدام دانست در حالی که در اولین ساعات حمله، آمریکا ایران را متهم کرد و این روسیاهی برای آمریکا در تاریخ ثبت شد. ساده ترین کار آمریکا در دیپلماسی بین الملل، اتهام زنی است که ما آن را رد می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به آخرین نتایج گفت وگوها در زمینه برقراری مجدد سفر حج عمره و عتبات، ابراز داشت: موضوع حج از امور مهم است که ماجرای برقراری حج تمتع حل شد و حج عمره با رایزنی سازمان حج در دستور کار قرار گرفت که به توافقات اولیه رسیده اند. امیدواریم فریضه حج عمره و تمتع احیا شود و مشتاقان به زیارت بروند، ضمن اینکه مسئول پیگیری منا سازمان حج است و وزارت خارجه هم در کمیته پیگیری منا عضو هست اما نبود روابط سیاسی بین کشورها کارها را به کندی پیش می برد و این مطالبه از عربستان هرگز از دستور خارج نمی شود و در گفت وگوهای ایران و عربستان همواره موضوع محوری بوده است.

وی اضافه نمود: در مورد شرایط عراق هم وزارت خارجه اطلاعیه مسافرتی صادر کرد که توصیه شده به دلیل شرایط عراق تا جایی که ممکن هست سفر به تعویق بیفتد، اطلاعیه جدیدی خلاف آن ندیدم و آن اطلاعیه همچنان پابرجاست.

موسوی در پاسخ به سؤالی در مورد اقدام مقابله به مثل ایران در زمینه تروریسم مالی آمریکا، تأکید کرد: فشار حداکثری را با مقاومت و مقابله حداکثری طراحی کردیم. درون زایی تحولات برای مصونیت از فشارها مهم است و وزارت امور خارجه هم با همین شیوه در حال حرکت است.

وی در توصیه به برخی کشورها که تحت تأثیر فشارهای آمریکا هستند، شرح داد: به این کشورها اعلام کردیم که استقلال خود را باید حفظ کنند و درگیر برخی فشارهای بی فایده و منافع کوتاه مدت نشده و همراهی نکنند. دخالتی در روابط با دیگر کشورها نمی کنیم و امیدواریم به روابط آینده نگرانه نگاه کنند و تصمیم بگیرند.

111، ش+

گروه ساختمانی آبان: مجری بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت میباشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 82

به "سخنگوی وزارت خارجه : منعی برای آزمایش موشک های بالستیک نداریم ، آمریکایی ها بعد از خروج از برجام فرافکنی می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت خارجه : منعی برای آزمایش موشک های بالستیک نداریم ، آمریکایی ها بعد از خروج از برجام فرافکنی می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید