به سوی سیاره سرخ ، سه سفینه در این ماه به سوی مریخ فرستاده می شوند

به گزارش اکسپرس بلاگ، سه سفینه فضایی قرار است این ماه به سوی مریخ پرتاب شوند، از جمله یک سفینه ناسا که به دنبال نشانه های حیات روی سیاره سرخ خواهند گشت.

به سوی سیاره سرخ ، سه سفینه در این ماه به سوی مریخ فرستاده می شوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ان بی سی نیوز، این پرتاب ها به سوی مریخ اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، از هفته آینده شروع خواهد شد.

امارات متحده عربی نخستین ماموریت فضایی بین سیاره ای اش را با پرتاب سفینه امید مریخ (Hope Mars) که ماموریت مریخ امارات هم نامیده شده است در 14 ژوئیه (24 تیر) شروع می کند.

مدارگرد امید در اوائل سال 2021 به مریخ خواهد رسید و بعد از سه وسیله علمی برای بررسی جو ، آب وهوا و اقلیم سیاره مریخ از بالا استفاده خواهد کرد. مشاهدات این سفینه به پژوهشگران کمک خواهد کرد تا تبدیل شدن مریخ را از جهانی گرم و مرطوب در مدت ها پیش به سیاره سرد و بیابانی فعلی درک کنند.

این تغییر مریخ به علت از بین رفتن جو ضخیم آن زمان این سیاره بوسیله بادهای خورشید، جریان ذرات بارداری که از خورشید به درون فضا اجرا شده است.

سفینه امید مریخ

سفینه امید بوسیله مرکز فضای محمد بن رشید امارات در همکاری با دانشگاه های آمریکایی ساخته شده است: این ماموریت نخستین ماموریت علمی سیاره ای که یک کشور عرب و مسلمان آن را رهبری می کند.

اندکی بیش از یک هفته پس از پرتاب سفینه امید، چین نخستین ماموریت مریخ را کاملا در این کشور توسعه یافته است با پرتاب سفینه تیان ون-1 با یک موشک لانگ مارچ 5 شروع می کند.

چین قبلا مدارگردی به نام یینگ هوو-1 را همراه با سفینه روسی فوبوس- گرانت در نوامبر 2011 به سوی مریخ فرستاده بود، اما این ماموریت ناپیروز مانده بود.

تیان ون-1 یک برنامه بلندپروازانه است که شامل یک مدارگرد، یک مریخ نشین و یک مریخ گرد 240 کیلوگرمی است. مقامات چینی جزئیات زیادی درباره این ماموریت منتشر نکرده اند، از جمله محل نهایی فرود مجموعه مریخ نشین/مریخ نورد را اعلام نکرده اند- اما وجود این وسائل علمی سوار شده بر روی این ربات ها نشان می دهد که تیان ون-1 یک برنامه اکتشافی گسترده را در محیط مریخ انجام خواهد داد.

این مدارگرد شش وسیله علمی از جمله یک دوربین با وضوح بالا، یک مغناطیس سنج و یک طیف سنج معدنی و یک رادار نفوذکننده در زمین دارد که می تواند آب یخ زده زیر سطح مریخ تا عمق 100 متری را شناسایی کند.

اگر تیان ون-1 پیروز باشد، چین به سومین کشوری پس از اتحاد شوروی و آمریکا بدل خواهد شد که سفینه ای را روی مریخ نشانده است. فرود آمدن این سفینه روی مریخ احتمالا به رویدادی حماسی بدل خواهد که به حوادث حتی بزرگتری در آینده منجر شود: مقامات فضایی چین تمایل خود به انجام یک ماموریت بازگشتی که نمونه هایی از مریخ را با خود به کره زمین بیاورد اعلام کرده اند و این ماموریت ممکن است در اوائل سال 2030 انجام شود.

آمریکا و اروپا نیز قصد دارند نمونه های از سیاره سرخ را به کره زمین بیاورند و برای این کار سفینه استفامت (Perseverance) را به فضا پرتاب خواهند کرد این سفینه مریخ گرد 142 کیلوگرمی بخش اصلی در طرح 2.7 میلیارد دلاری ناسا برای اکتشاف مریخ در سال 2020 است. پرتاب این سفینه در 30 ژوئیه (9 مرداد) با یک موشک اطلس پنج از پایگاه کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا انجام خواهد شد. این سفینه در 18 فوریه 2021 روی دهانه جزرو (Jezero) روی مریخ خواهد نشست.

سفینه استقامت

سفینه استفامت هفت ابزار علمی روی عرشه اش دارد که زمین شناسی دهانه جزرو را بررسی می کنند و به جستجوی نشانه های حیات در دوران باستانی مریخ در سنگ های این دهانه 45 کیلومتری خواهد پرداخت که میلیاردها سال پیش یک دریاچه و یک دلتای رودخانه در آن وجود داشته است.

این سفینه که در واقع یک ربات شش چرخه است، نمونه های متعددی از این محل گردآوری و ذخیره خواهد کرد و احتمالا تا اوائل سال 2031 با خود به زمین خواهد آورد. سپس دانشمندان در آزمایشگاه ها در سراسر جهان به بررسی این مواد مریخی خواهند پرداخت و به دنبال نشانه های زندگی و شوهدی درباره تاریخ تکامل مریخ خواهند گشت.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 5783

به "به سوی سیاره سرخ ، سه سفینه در این ماه به سوی مریخ فرستاده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به سوی سیاره سرخ ، سه سفینه در این ماه به سوی مریخ فرستاده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید