ترامپ و خطر زندگی در دنیا خیالی!

به گزارش اکسپرس بلاگ، فرصت چندانی تا تاریخ سه نوامبر امسال میلادی (13 آبان ماه) که قرار است انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا برگزار گردد، باقی نمانده است. اندیشمندان و تحلیلگران زیادی از کشور های مختلف در اقصی نقاط دنیا، با ارائه تحلیل ها و تفسیر های مختلف، دیدگاه های گوناگونی را در خصوص اینکه شانس کدام یک از کاندیدا های اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (دونالد ترامپ یا جو بایدن) جهت پیروزی در انتخابات آینده بیشتر است، مطرح می نمایند. حتی اغراق آمیز نخواهد بود اگر بگوییم انتخابات آینده در آمریکا، یکی از پرریسک ترین و پرتبعات ترین انتخابات ها در کل تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است. بدون تردید، هرکدام از این کاندیدا ها در صورتی پیروزی در انتخابات، رویه ها و سیاست هایی را چه در عرصه سیاست داخلی و چه در عرصه سیاست خارجی، اجرایی و عملیاتی خواهند که تا حد زیادی، این رویه ها در نقطه مقابل یکدیگر قرار خواهند داشت و برونداد ها و نتایج متفاوتی را خلق خواهند کرد.

ترامپ و خطر زندگی در دنیا خیالی!

به گزارش خبرنگاران، با این همه، آنچه در بحبوحه کوشش های انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا، بیش از همه خودنمایی می نماید، تشدید فشار ها بر علیه وی از جانب جمهوریخواهان و طیف های سیاسی آن (نه لزوما دموکرات ها) می باشد. در شرایط فعلی، محافظه کاران و نومحافظه کاران آمریکایی نقد های شدیدی بر علیه ترامپ مطرح می سازند. به عنوان مثال، محافظه کاران که همیشه خواهان احترام به سازمان ها و نهاد ها و همچنین ارزش های لیبرالی و آمریکایی بوده اند، با مشاهده نوعِ عملکرد ترامپ در نابودی سازمان و نهاد ها و همچنین به سخره دریافت و بی توجهی به ارزش های لیبرالی و آمریکایی از سوی ترامپ، تا حد زیادی وی را حتی از چهارچوب تفکر و ایدئولوژی حزب جمهوریخواه، خارج می دانند. از سویی، نومحافظه کاران آمریکایی نیز ترامپ را متهم می نمایند که از قدرت نظامی آمریکا و بازوی زور آن، به اندازه کافی جهت توسعه دموکراسی و ارزش های آمریکایی استفاده نمی نماید.

با این حال، آنچه که مخصوصا در مدت اخیر، از سوی بعضی سیاستمداران حزب جمهوریخواه بر علیه دونالد ترامپ مطرح می گردد، این نکته است که تعداد افراد باتجربه و کارکشته در دولت ترامپ، به شدت در حال کاهش است. این مساله در نوع خود تهدیدی جدی بر علیه آمریکا و امنیت و منافع ملی آن به حساب می آید.

در این راستا، الیزابت نیومن از مقام های (سابق) ارشد وزارت امنیت میهن آمریکا که برای حدودا سه سال در این وزارتخانه و در تیم امنیتی دولت ترامپ خدمت نموده، به تازگی در مقاله ای که آن را در پایگاه خبری یو اس ای تودی منتشر نموده، نقد های شدیدی را بر علیه ترامپ مطرح ساخته و نسبت به آینده آمریکا، اعلام هشدار نموده است. نیومن در مقاله خود می گوید: وقتی مناظره نخست ریاست جمهوری آمریکا را مشاهده می کردم، خشنود بودم. زیرا مردم آمریکا و مخصوصا کریس والاس مجری سرشناس آمریکایی که کارِ اداره مناظره میان ترامپ و بایدن را بر عهده داشت، برای نخستین بار، به وضوح فهمیدند که افرادی که با رئیس جمهور ترامپ کار می نمایند، با چه مسائل و مسائل عجیبی رو به رو هستند. به عنوان مثال، خودِ من، سه سال در تیم امنیتی ترامپ عضویت داشتم و در جلسات مختلف شرکت می کردم. ما بار ها سعی داشتیم در جریان این جلسات، به ترامپ و تیم نزدیک به وی بفهمانیم که اقدامات او (ترامپ) نظیر تحریک گروه های افراط گرای سفیدپوست، تبعات به شدت وخیمی را برای آمریکا به دنبال خواهد داشت و حتی می تواند، امنیت ملی آمریکا را دچار بحران اساسی کند. با این حال، ترامپ نه تنها به این توصیه ها توجهی نمی کرد بلکه حتی در فجایعی نظیر کشتار ال پاسو، از جانیان که همان گروه های افراط گرای حامی خودش بودند، به شدت حمایت می کرد.

نیومن در ادامه گزارش خود به نکته مهمی اشاره می نماید. وی می گوید: به نظر من، عامل اصلی تمامی رویه های متوهمانه رئیس جمهور آمریکا، این است که روز به رو از شمار سیاستمداران واقع گرا و کارکشته ای که جلوی طرح های خیالی رئیس جمهور آمریکا و تیم وی را می دریافتد و مانع از تصویب آن ها می شدند، کاسته می گردد. در واقع، ترامپ با حذف این افراد، اندک شانس خود جهت رویارویی با واقعیت ها را نیز از دست می دهد. امری که تاثیر قابل توجهی بر اتخاذ سیاست های غیرسازنده از سوی وی برای آمریکا و آینده این کشور خواهد داشت.

الیزابت نیومن، وی از مقام های اسبق عالی رتبه در وزارت امنیت میهن آمریکا در دولت دونالد ترامپ بوده است.

در جایی دیگر، پیتر نیکولاس خبرنگار سرشناس حوزه کاخ سفید نشریه آتلانتیک نیز، در گزارشی تاکید می نماید که ترامپ، یکی از تنهاترین روسای جمهور آمریکا است. آنچه در خصوص وی مهم است این نکته می باشد که اساسا وی نسبت و رابطه ای با واقعیات ندارد و صرفا بر اساس داده های خیالی خود فکر نموده و موضع گیری می نماید. به عنوان مثال، چه لزومی دارد که رئیس جمهور آمریکا که به بیشترین منابع اطلاعاتی در دنیا دسترسی دارد، 150 ریتوئیت از منابع غیرموثق انجام دهد؟ چرا وی حتی در ساده ترین مسائل مرتبط با کاخ سفید و حتی حاضر شدن در محل کار خود، تابع نظم و مقررات نیست؟ چرا او بیش از اینکه به واقعیات تکیه کند، بیننده شو های تلویزیونی فاکس نیوز است؟ همه این ها برای آمریکا خطرناک هستند و می توانند تبعات بسیار بدی را برای این کشور به بار آورند.

پیتر نیکولاس، وی خبرنگار سرشناس حوزه کاخ سفید نشریه آتلانتیک است. وی از منتقدان برجسته ترامپ است.

نزدیکان ترامپ عملا همان چیز هایی را می گویند که وی دوست دارد. آن ها نیز انگار در دستور کار وی غرق شده اند. درست در همین نقطه شاهدیم که افرادی نظیر جیمز متیس و بسیاری از دادستان ها و بازپرس های آمریکایی که با اتکا به قانون، موضع گیری ها و اقداماتی را بر علیه ترامپ انجام داده اند، به بدترین شکل موجود توسط وی از سمت خود برکنار شده اند. مساله ای که به خوبی نشان می دهد که ترامپ براستی به دنبال افرادی است که صرفا در راستای آنچه او می خواهد یا مطلوب می پندارد، عمل نمایند. او نمی خواهد هیچگونه مقاومت و یا حتی مخالفتی را شاهد باشد.

این رویکرد ترامپ (بریدن از واقعیات)، سیاست های بیمارگونه ای را برای آمریکا فراوری خواهد نمود و حذف افراد کارکشته و باتجربه در ساختار قدرت سیاسی آمریکا، دولت آمریکا را از آن دسته از ارزش هایی که برای سال ها، خود را پیشگام و منادی آن ها معرفی نموده است، جدا می نماید. در واقع، از یک چشم انداز کلی، این مساله می تواند آمریکا را از لحاظ ماهوی تهدید کند و آن را به کشوری تبدیل کند که هیچ تناسبی با ارزش ها و موقعیت دنیای آن ندارند. در این راستا، الیزابت نیومن در خاتمه مقاله خود در یو اس ای تودی می گوید: بسیاری از من می پرسند آیا به عنوان یک مقام اسبق دولت ترامپ، بار دیگر به وی رای خواهم داد یا خیر. پاسخ من روشن است: چرا باید به فردی که آمریکا و منافع و امنیت ملی آن را به خطر می اندازد، رای دهم. من قطعا چنین کاری انجام نخواهم داد.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: فرارو
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 8726

به "ترامپ و خطر زندگی در دنیا خیالی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ و خطر زندگی در دنیا خیالی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید