روایت واشنگتن پست از افزایش فشارهای جهانی به ترامپ برای لغو تحریم های ایران

به گزارش اکسپرس بلاگ، فارس نوشت: روزنامه واشنگتن پست با تأکید بر اینکه کاخ سفید با شیوع کرونا در بحران قرار گرفته، نوشت کووید-19 بر سیاست فشار حداکثری ترامپ بر ایران سایه افکنده و هر روز بیشتر از پیش برای کاهش تحریم های تهران تحت فشار قرار می گیرد.

روایت واشنگتن پست از افزایش فشارهای جهانی به ترامپ برای لغو تحریم های ایران

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی به افزایش فشارهای جامعه بین المللی به دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای کنار گذاشتن سیاست فشار حداکثری ایران در شرایط فعلی شیوع اشاره نمود.

این روزنامه نوشت، کاخ سفید به نوعی بشدت در بحران قرار گرفته است و در عین حال که با مسئله شیوع کروناویروس روبه روست بشدت بر کمپین انتخاب مجدد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا متمرکز است.

این روزنامه آمریکایی سپس به بحران سیاست خارجی دولت ترامپ در بحبوحه شیوع کرونا اشاره نمود و ادامه داد، دستگاه سیاست خارجی واشنگتن متأسف است که ترامپ در این برهه زمانی بحران دنیای شیوع کرونا، عرصه دنیای را ترک نموده است و پرچم حاکمیت دنیای آمریکا را کنار گذاشته است.

بن رودز یکی از مشاوران باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا در مورد ضعف عملکرد ترامپ در عرصه سیاست خارجی در برهه زمانی فعلی شیوع کرونا گفت: ماههای اولیه این بحران نشان می دهد که نظم دنیای... ممکن است که برای همواره تغییر کند... ریاست جمهوری ترامپ و شکست ما در مقابله کارآمد با کووید-19، خطرات دنیای را نشان می دهد که رهبری آمریکا هیچ کوششی برای آن نمی نماید.

این روزنامه آمریکایی سپس ادامه داد، دولت ترامپ که به دلیل از دست دادن فرصت ها برای مقابله زودهنگام با مسئله شیوع کرونا در ایالات متحده آمریکا زیرذره بین است، کوشش می نماید تا خشم خود را بر روی چین و سازمان دنیای بهداشت خالی کند و در یکی از جدیدترین این موارد، روز گذشته (سه شنبه) طی یک کنفرانس خبری تهدید کرد که بودجه سازمان دنیای بهداشت را قطع می نماید.

رئیس جمهور آمریکا این نهاد سازمان ملل را متهم کرد که در مقابله با بیماری کرونا مرتکب خطاهای فاحش شده است.

واشنگتن پست در ادامه گزارش خود در شرح تأثیرات منفی شیوع کرونا بر سیاست خارجی ترامپ نوشت که شیوع بیماری همه گیر کرونا بر سیاست خارجی فشار حداکثری ترامپ از جمله سیاست تشدید تحریم های ایران، کوشش برای برکناری نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا از قدرت، اعمال فشار برای خلع سلاح اتمی کره شمالی و تاکتیک های زورگویی مورد استفاده در منازعه تجاری با اروپا، چین و دیگر کشورها سایه افکنده است.

بنا بر این گزارش، شیوع کرونا و بحران بهداشت و درمان عمومی در دنیا در واقع محدودیت های شعار اول آمریکا را فاش کرد به طوریکه ایالات متحده بعنوان قدرتمندترین کشور دنیا در مقابله با ویروس کرونا، به یاری های خارجی احتیاجمند شده است.

این گزارش سپس به افزایش فشارهای جامعه بین المللی به دولت ترامپ برای کاهش تحریم های ایران در برهه کنونی اشاره نمود و نوشت در هر دو سوی آتلانتیک، درخواست ها از دولت ترامپ در مورد تجدیدنظر در تحریم های ایران در شرایط فعلی مقابله با کرونا رو به افزایش است.

بر اساس این گزارش، تحریم های دولت ترامپ موجب تضعیف ظرفیت بهداشت عمومی ایران در برهه کنونی که این بخش برای مقابله به کرونا احتیاج شدید به تجهیزات دارد، شده است.

آنطور که در گزارش هفته گذشته واشنگتن پست منتشر شد، کادر درمان و پزشکی ایران و کارشناسان بهداشت عمومی دنیا معتقدند که معین میزان تأثیرگذاری تحریم های آمریکا بر ظرفیت مقابله ایران با کروناویروس امکان پذیر نیست اما واضح است که نظام سلامت ایران از دسترسی به تجهیزات ضروری پزشکی برای نجات جان افراد و چلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، محروم شده اند.

واشنگتن پست در ادامه نوشت که سیاستمداران اروپا و رقبای داخلی ترامپ همگی خواهان تعلیق تحریم ها یا دیگر اقدامات موقت برای تسریع فرایند حمایت بشردوستانه از ایران شده اند.

طبق این گزارش، دولت ترامپ نه تنها اقدامی در این زمینه انجام نداده بلکه تنها تحریم های هر دو کشور ایران و ونزوئلا را افزایش داده است.

روز دوشنبه هفته جاری، بیش از 20 تن از دیپلمات ها و کارکنان سابق امنیت ملی آمریکا و اروپا با ارسال نامه ای به کاخ سفید، از دولت ترامپ درخواست کردند تا تحریم های ایران را کاهش دهد و اقدامات بیشتری را برای امکانپذیرکردن تجارت بشردوستانه با ایران در پیش بگیرد.

در این نامه که تحت نظارت شبکه رهبری اروپا (ELN) تدوین شده بود، خطاب به دولت ترامپ تأکید شده بود: کاهش تحریم های هدفمند هم از نظر اخلاقی اقدامی درست است و هم در راستای منافع امنیتی و درمانی ایالات متحده، اروپا و باقی دنیا است.

آنطور که واشنگتن پست شرح داده است دولت ترامپ اصرار دارد که علیرغم وجود تحریم ها، حمایت های بشردوستانه از ایران را تسهیل نموده است اما منتقدان می گویند که محدودیت های آمریکا موجب شده است که حتی تجارت های مجاز با ایران نیز سرد شده و نهادهای بین المللی را نگران نموده در صورت تعامل با ایران در معرض تحریم های آمریکا قرار گیرند.

دیپلمات های سابق آمریکا و اروپا در نامه خود از دولت ترامپ درخواست کردند گام هایی را مورد آنالیز قرار دهد تا در عین حال که تحریم ها علیه ایران را حفظ می نماید، کشورها و دیگر شرکت ها را ترغیب کند تا تعاملات مجاز با ایران را ادامه دهند.

واشنگتن پست سپس با اشاره به تمامی این موارد در بخشی از گزارش خود به توییتی از کارل بیلت نخست وزیر پیشین سوئیس و از دیپلمات های ارشد اروپا درباره فعال شدن ساز و کار اینستکس اشاره نمود که گفته بود: گرچه طول کشید اما فرانسه، آلمان و انگلیس در حال حاضر تأیید نموده اند که اینستکس اولین معامله خود را نهایی و صادرات کالاهای پزشکی از اروپا به ایران را تسهیل نموده است و این کالاها هم اکنون به ایران رسیده است.

واشنگتن پست با اشاره به اقدام اخیر اروپا در فعال شدن اینستکس و صادرات کالاهای پزشکی به ایران نوشت که این به مفهوم نوعی انتها کارزار فشار حداکثری ترامپ است.

آمار و ارقام جدید از شیوع کرونا در دنیا حاکی از آن است که در حال حاضر یک میلیون و 446 هزار و 986 نفر در سراسر دنیا به کرونا مبتلا شده اند و 83 هزار و 90 نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

بنا به گزارش وزارت بهداشت ایران، ظرف 24 ساعت گذشته با افزایش 121 نفری تعداد قربانیان ویروس کرونا، تعداد درگذشتگان این ویروس ناشناخته در ایران به سه هزار و 993 نفر افزایش یافت و مجموع مبتلایان به ویروس کووید-19 نیز به 64 هزار و 586 نفر رسیده است.

دیده بان حقوق بشر سازمان ملل نیز همچون بسیاری از نهادهای بین المللی، اوایل هفته جاری توضیح داد که دولت ترامپ باید هرچه سریعتر برای کاهش تحریم های ایران اقدام انجام دهد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 2574

به "روایت واشنگتن پست از افزایش فشارهای جهانی به ترامپ برای لغو تحریم های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت واشنگتن پست از افزایش فشارهای جهانی به ترامپ برای لغو تحریم های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید