روستاهای دیدنی ایران ، گردشگری در اوج پاکی و سادگی

به گزارش اکسپرس بلاگ، درست مثل اماکن و منطقه ها تماشای و جالب در سراسر دنیا در هر گوشه از کشور زیبای ما هم جاذبه های خیره کننده فراوانی برای تماشا و تحسین کردن خالق آن ها وجود دارد. از سازه های باستانی و ساخت اجدادمان که حکایت از تمدن والای ایران زمین گرفته تا منطقه ها بکر و دست نخورده طبیعی که آفریده های خالق شگفتی آفرین در سرزمینمان است، فراوان وجود دارد. در این میان روستاهایی هم وجود دارند که ویژگی های خاص هر کدام از آن ها باعث شده که در نوع خود عجیب و کم نظیر حتی گاهی بی نظیر باشند. تعداد روستاهای شگفت انگیز ایران کم نیستند. در این پست همراه ما باشید تا سفری به روستاهای تماشای ایران داشته باشیم و معروف ترین روستاهای ایران را معرفی کنیم.

روستاهای دیدنی ایران ، گردشگری در اوج پاکی و سادگی

سرزمین لی لی پوت های ایران ماخونیک

یکی از روستاهای دیدنی ایران که از توابع شهرستان سربیشه در استانخراسان جنوبیاست، ماخونیکنام دارد که ویژگی های جالبی دارد و از معروف ترین روستاهای ایران است که فاصله این روستا از مرکز استان یعنی شهر بیرجنددر حدود 130 کیلومتر است. ماخونیک در طول تاریخ حیات خود خاص و استثنایی بوده و باعث شده تا نام آن را در لیست عجیب ترین روستاهای ایران جای دهیم.طول قامت مردم بومی ماخونیک، به طور کلی کوتاه بوده و به زحمت حتی از 1/40 سانتی متر بلند تر می گردد. به همین خاطر به این روستا لقب سرزمین لی لی پوت ها داده اند. هر چند در سالیان اخیر قد مردم این روستا کمی متعادل تر از قبل شده است. مردم ماخونیک تا حدود نیم قرن پیش چای نمی نوشیدند، سیگار نمی کشیدند و اصلا گوشت هم نمی خوردند و به الطبع شکار هم نمی کردند. آن ها حتی تلویزیون را همانند شیطان می دانستند و از این وسیله دوری می کردند. خانه های روستایی در ماخونیک در دامنه تپه ها و به صورت فشرده و در گودی زمین ساخته شده اند و در کمال حیرت کف خانه ها هم حدود یک متری از سطح زمین پایین تر است.

مردمان اهل توقف! روستای ایستا

مورد دیگری که یکی از روستاهای دیدنی ایران نام گرفته، روستای ایستا می باشد. موقعیت این روستا در اطرافطالقانواقع در استان البرز است. فاصله این روستا با مرکز استان یعنی شهرکرجحدود 95 کیلومتر است. این روستا بدون هیچ شکی می تواند در لیست عجیب ترین روستاهای ایران جای گیرد. در این روستای مرموز و عجیب و غریب مردم به نوعی در همان زمان قدیم متوقف شده اند! هیچ اثری از خودرو در کل این روستا نمی بینید. هیچ اثری از مراسم های عروسی و عزا و جشن تولد هم موجود نیست. در کمال شگفتی آن ها حتی شناسنامه هم ندارند و به همین جهت خدمات دولتی هم دریافت نمی نمایند. خیلی از فعالیت های امروزی را به جهت تشابه با زندگی کفار درست نمی دانند. در این روستا خبری از برق و گاز هم نیست. عجیب ترین نکته در خصوص این روستا این است که بانوان را به روستای خود راه نمی دهند! کسی از بیرون هم تا بحال زنان و دختران آن ها را ندیده است. از مهمانان خود با چای پذیرایی می نمایند ولی خود نمی نوشند. از محصولاتی که با آفت کش ها به عمل آمده به شدت پرهیز می نمایند. وقتی خاستگاه محصولی را ندانند از مصرف آن سر باز می زنند. عقیده دارند اکنون آخرالزمان است و به شدت منتظر ظهور امام زمان می باشند. بچه هایشان مختار هستند وقتی به سن تکلیف و ازدواج رسیدند با آن ها بمانند یا به شهر تبریز برگردند و از روستاهای شگفت انگیز ایران به شمار میرود.

درکش ، داروخانه سرسبز و طبیعی

در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی شهر آشخانه در استان خراسان شمالی، روستای درکش که از روستاهای دیدنی ایران است، واقع شده است. این روستا دارای طبیعت جنگلی، سرسبز و کوهستانی و چشمه های بسیار است. در میان دره واقع شده است و رودخانه درکش هم از وسط آن عبور می نماید. بعلاوه در جنوب به کوه آلاداغ ختم می گردد. تنها جنگل بلوط منطقه شرق کشور نیز در این روستای زیبا قرار گرفته است. این روستا یکی از زیستگاه های مرال (گوزن قرمز) هم محسوب می گردد. موقعیت ییلاقی و هوای خنک این روستا به خصوص در فصل تابستان می تواند موجب جذب علاقمندان به طبیعت بکر و زیبا گردد. اما نکته جالبی که در خصوص این روستا می توان گفت این است که گیاه شناسان تا به امروز بیش از 380 گونه گیاه دارویی در آن شناسایی نموده اند که حدود 80 نوع آن ها بسیار کمیاب و نادر می باشند. پس پر گزاف نیست اگر به آن لقب داروخانه طبیعی داده باشیم و ازمعروف ترین روستاهای ایران به شمار می آید.

روستای زرگر،با مردمانی اروپایی!

در لیست عجیب ترین روستاهای ایران اگر نام روستای زرگرذکر نشده باشد آن لیست بسیار ناقص می باشد. این روستا که ازمعروف ترین روستاهای ایران است، در حدود 50 کیلومتری شرق شهرقزوین و 100 کیلومتری غربتهرانقرار گرفته است. دلیل معروفیت این روستا به این دلیل است که زبان مادری مردم ساکن در آن رومانویی می باشد! یعنی یک زبان اروپایی. آن ها به زبان خود زبان زرگری هم می گویند. مردم روستای زرگر چهره ای آفتاب سوخته دارند، قد بلند و چهار شانه اند.شکل و شمایل روستای شان مثل دیگر روستاهای کشور است و در نگاه اول هیچ تفاوت و نکته قابل تاملی در چهره آن ها دیده نمی گردد. زنان روستایی همچنان به سنت های قدیم ایران زمین وفادارند. پای مشک ها می ایستند و مشک می زنند، شیر دام ها را می دوشند، نان می پزند، از آن نان های تنوری که عطرش کوچه های گِلی روستا را پر می نماید. بعضی زن ها که هنرمندتر از دیگران اند نیز خودشان نان می پزند و در مشک، دوغ و کره می گیرند و پنیر و ماست می بندند. مردها هم شغل اصلی شان دامداری است اما جوان ترها تحصیل نموده اند و سرشان در درس و مشق است. چهره ای کاملاً عادی و معمولی از یک روستا این مردم اما یک راز دارند، یک نکته مبهم تاریخی که مرموزشان می نماید. مردم روستای زرگر زبان مادری شان رومانواست. به زبانشان زرگری هم می گویند. اما نه از آن زرگری هایی که بعد از هر حرف، ز می گذارند. روایت ها و بحث های بسیاری در خصوص اصالت این مردم وجود دارند. بعضی می گویند که آن ها معلوم نیست از کجای دنیا وارد ایران شده و در این محل مستقر شده اند. بعضی دیگر اما این گروه را اصالتا ایرانی می دانند و حتی آن ها را جز سربازان شجاع شاه عباس صفوی در گذشته قلمداد می نمایند. بعضی هم می گویند که در جنگ بین ایران و روم 200 نفر از رومانوها به دست پادشاه ایران اسیر شدند و چون اندام های قوی داشتند، مورد عفو قرار گرفته و در نزدیکی شهر قزوین مستقر و ساکن شده اند. زمینه مطالعه و تحقیق در خصوص تاریخچه این روستا و ساکنان آن بسیار است ولی واقعیت هر چه که باشد در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نمی نماید و آن این است که این روستا به واقع یکی از خاص ترین مردمان را در ایران دارد و می توان آن را یکی از جالب ترین و عجیب ترین روستاها به حساب آورد. وقتی زرگرها به زبان رومانو با هم حرف می زنند فردی که مخاطب است حتی کلمات را هم تشخیص نمی دهد چه رسد به معنی شان. اما آن ها با مهربانی سرعت حرف زدنشان را کم می نمایند و شمرده شمرده کلمات را ادا می نمایند تا غیر رومانو ها هم چیزی بفهمند. قمیل همان کملانگلیسی ها و شتر ما فارسی زبان هاست که زرگرها ک آن را ق تلفظ می نمایند. فاملا هم همان فمیلی انگلیسی زبان هاست که ما به آن خانواده می گوییم. پپری و سمنتی هم می گردد. ادویه و فلفل و سیمان که دیکته و تلفظش شباهت زیادی به کلمات انگلیسی دارد. زرگرها زبانشان را هم به حروف لاتین می نویسند. شاید برای همین است که اصرار دارند بگویند اجدادشان مردمی از مردمان رم بوده اند. اگر چه آنها صورتشان هم شبیه آریایی هاست و هم شبیه گلادیاتورها و وایکینگ ها ولی آن ها هر جا که باشند با همان خط لاتین شان می نویسند: meen iranisom (من ایرانی هستم)، kato dayatar oyolom (اینجا از مادر متولد شدم) و irani boot manga (و کشورم را دوست دارم). این روستا از روستاهای شگفت انگیز ایران است.

روستای نابینایان چهاربرج

دیگر روستای عجیب ایران، روستای چهاربرج که از روستاهای دیدنی ایران است، در 35 کیلومتری غرب شهر اسفرایندر استان خراسان شمالی است. این روستا حدود 1000 نفر جمعیت دارد که از این میان بیشتر از 90 نفر آن ها نابینا هستند. گویا از حدود 30 سال پیش عارضه نابینایی در این روستا شیوع پیدا نموده و حتی بعضی از ساکنان آن، روستا را ترک نموده اند و اما نکته جالب این است که گویا در این روستا گاهی حیواناتی همانند گاو، گوسفند و گربه هم نابینا متولد می شوند که دلیل آن هنوز هم برای بسیاری افراد جای سوال دارد. البته گفته می گردد که از سال 1391 به بعد اختلال نابینایی در بین نوزادان متولد شده در روستای چهاربرج مهار شده است. هم اکنون هیچ کودک زیر دو سال نابینایی در این منطقه وجود ندارد. بسیاری از کارشناسان دلیل این اختلال را تغییرات ژنتیکی و ازدواج های فامیلی می دانند که در نتیجه آگاهی مردم کوشش کردند تا از تولد بچه ها نابینا جلوگیری نمایند. اما این سوال همیشه وجود داشته که چرا حیوانات این منطقه به چنین مسئله ای دچارند. این روستا ازروستاهای شگفت انگیز ایران است.

سیرچ ، سرسبزی در دل کویر

در حقیقت می توان گفت، بخش قابل توجهی از مساحت استان کرمانراکویر لوت تشکیل می دهد ولی در این استان منطقه ها زیبا و سرسبز زیادی هم وجود دارند.روستای سیرچکه از روستاهای شگفت انگیز ایران است، در 60 کیلومتری شرق استان کرمان واقع شده است. این روستا با کویر لوت فاصله زیادی ندارد و به عنوان مثال باید بدانید که فاصله این روستا تا منطقه شهداد و گرم ترین نقطه ایران یعنی گندم بریان کمتر از 40 کیلومتر است. ولی جالب اینجاست که طبیعت آن به هیچ عنوان با کویر همخوانی و هیچ شباهتی به آن ندارد. سیرچ زادگاه استاد هوشنگ مرادی کرمانی خالق قصه های مجید است. آب و هوای آن خنک و کوهستانی است و حتی نزدیک آن پیست اسکی هم ساخته شده است. رودخانه ای زیبا، کوهی مرتفع، چشمه های آبگرم و یک درخت سرو تاریخی که اهالی روستا قدمت آن را دو هزار سال می دانند از جمله جاذبه های طبیعی است که می توان در روستای سیرچ که از معروف ترین روستاهای ایران است، یافت.

روستای دوقلوها شهرآباد

در بخش بهمن شهر ابرکوه، روستایی واقع شده با نام روستای شهرآباد که در این روستا که از روستاهای دیدنی ایران است، حدود 240 نفر ساکن هستند که حدودا 40 نفر از آن ها دوقلو هستند. بیشتر این دوقلوها هم همسان هستند. اگر در این روستا وارد مدرسه شوید، تعداد زیاد بچه های دوقلو می تواند توجه شما را جلب کند. البته شباهت زیاد بچه ها به هم می تواند باعث دردسر معلمین هم بگردد! چون تشخیص آنها به خاطر همسان بودنشان کمی مشکل است. این روستا از معروف ترین روستاهای ایران است.

روستایی صخره ای با معروفیت دنیای میمند

در 38 کیلومتری شهرستان شهربابک در استان کرمان، روستای میمندکه از روستاهای شگفت انگیز ایران است،قرار گرفته است. میمند روستایی به شکل صخره ای و کنده شده با دست است که پیشینه ای 12 هزار ساله دارد. این منطقه قطعا یکی از اولین سکونت گاه های بشری در ایران زمین به شمار می رود و یادگار زمان هایی است که انسان ها، کوه را مقدس می دانستند. مجموعه میمند پر از سازه های تاریخی در دل کوه است و در تیرماه سال 1394 در لیست میراث دنیای یونسکو نیز به ثبت رسید تا به عنوان یک روستای ایرانی معروفیت دنیای هم داشته باشد. نقوش ده هزار ساله و سفال های شش هزارساله از جمله مستندات مکشوفه ای هستند که تاریخ میمند را روایت می نمایند.میمند به دلیل استحکام دفاعی در طول تاریخ کمتر دستخوش تحولات کالبدی و اجتماعی شده است. مجموعه ای از آثار بسیار قدیمی همانند خانه های صخره ای پراکنده، معبد، قلعه و برج های مختلف (مربوط به هزاران سال پیش) وجود دارد که میمند را از یک روستا به یک مجموعه با تمدن خاص تبدیل می نماید. این روستا از روستاهای دیدنی ایران است.

روستایی با سنت های منحصر به فرد آب اسک

آب اسک که از روستاهای شگفت انگیز ایران است، روستایی زیبا از توابع شهرستانآملدر استان مازندراناست که فاصله آن با آمل حدود 80 کیلومتر است.در این روستا هم می توان غار دید هم می توان به سراغ آب گرم رفت و هم آثار تاریخی زیادی را دیدن کرد. ولی دلیل این که این روستا را در لیست عجیب ترین روستاهای ایران قرار داده ایم به خاطر آیین ها و سنت های جالب اهالی آن است. به عنوان مثال یکی از این آیین ها زن شاهی نام دارد. در یک روز از سال، یکی از زنان روستا به عنوان شاه انتخاب می گردد و دختران روستا را هم به عنوان نگهبان در نقاط مختلف روستا می گمارد. نگهبانان مرتبا نزد شاه می آیند و چگونگی شرایط روستا را به او گزارش می دهند. در این روز هیچ مردی نباید در روستا حضور داشته باشد. بعلاوه ممکن است به دستور شاه دختران به پایکوبی و پایکوبی و انواع بازی های محلی بپردازند.در آیین دیگری به نام برف چال مردان روستا آخرین برف زمستان را در کوه ها چال می نمایند تا در تابستان دام هایشان از آن استفاده نمایند. این روستا از روستاهای دیدنی ایران است.

ابیانه

در توابع شهرستاننطنزدراستان اصفهان روستایی قرار گرفته است با نام ابیانهکه از معروف ترین روستاهای ایران است. این روستا در دامنه کوه کرکس واقع شده است و فاصله آن با نطنز در حدود 40 کیلومتر است. ابیانه یکی از روستاهایی است که با معماری پلکانی در ایران معروف می باشند. منظور از روستاهای پلکانی روستاهایی هستند که در آن ها پشت بام خانه ای همانند حیاط برای خانه بالایی است.این روستای تاریخی زیبا در لیست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

زیبا و دیدنی در قلب کوه هجیج

در 30 کیلومتری شمال شهرستان پاوهدراستان کرمانشاه روستایی زیبا در قلب کوه به نام هجیج وجود دارد. این روستا نیز یکی از روستاهای پلکانی ایران است. در این روستا همه خانه ها از سنگ ساخته شده و حتی یک آجر هم در ساخت آن ها به کار نرفته است. پیشه بیشتر هجیجی ها دوختن گیوه های مرغوب است پس اگر به آنجا سری زدید یک جفت گیوه مرغوب هم خریداری کنید. جاذبه های طبیعی دل انگیز و زیبایی هم در این منطقه وجود دارند از جمله چراگاه گاول و آبشار بل که آب معدنی شفابخش و کم نظیری نیز در آنجا یافت

ماسوله زاگرس سرآقاسید

یکی از بکرترین روستاهای ایران،روستای سرآقاسید است. این روستا که ازروستاهای دیدنی ایران است، از توابع کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری است. این روستا هم جز روستاهایی با معماری پلکانی در ایران است. در این روستا گویی هنوز زندگی شهری به آن رسوخ ننموده و زنان و دختران روستا لباس های کاملا محلی بر تن می نمایند. نکته عجیبی که در خصوص این روستا وجود دارد این است که معمولا با بارش اولین برف در زمستان، راه ارتباطی این روستا که در منطقه کوهستانی هم قرار گرفته است چند ماهی کاملا با بیرون قطع می گردد. برترین زمان سفر به روستای زیبای سرآقاسید از فروردین تا مهر است. زمانی که می توانید از باغ های میوه و درختان گردوی آن هم لذت ببرید.

منبع: همگردی
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 27024

به "روستاهای دیدنی ایران ، گردشگری در اوج پاکی و سادگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستاهای دیدنی ایران ، گردشگری در اوج پاکی و سادگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید