روسیه ساخت قوی ترین کشتی یخ شکن اتمی را آغاز کرد

به گزارش اکسپرس بلاگ، شرکت دولتی روس اتم فلوت دست اندرکار امور کشتی های اتمی روسیه زیرمجموعه شرکت روس اتم از آغاز ساخت قوی ترین کشتی یخ شکن اتمی جهان خبر داد.

روسیه ساخت قوی ترین کشتی یخ شکن اتمی را آغاز کرد

شرکت دولتی روس اتم فلوت زیرمجموعه روس اتم روز دوشنبه در بیانیه ای گفت: ساخت یخ شکن اتمی فوق العاده قوی به نام لیدر امروز در کارخانه کشتی سازی شهر بالشوی کامن در استان پریموریه در خاور دور روسیه آغاز شد.

در بیانیه گفته شده است: سفارش دهندگان دولتی این کشتی یخ شکن اتمی، شرکت روس اتم، شرکت روس اتم فلوت و شرکت کشتی سازی زویوزدا است.

در همین حال روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو امروز در بخش اخبار آنلاین پایگاه اینترنتی خود نوشت: کشتی یخ شکن اتمی لیدر قدرتمند ترین کشتی اتمی جهان و دارای ویژگی های منحصر بفرد است.

بر اساس گزارش این رسانه، قدرت کشتی یخ شکن لیدر 120 مگاوات، سرعت آن 22 گره دریایی (هر گره برابر 1852 متر در ساعت)، طول آن 209 متر، عرض آن 47،7 متر و سرعت آن در عبور از یخ 4 متر در ثانیه است.

ایزوستیا سرعت عبور کشتی لیدر از یخ را بالاترین سرعت در جهان خواند.

شرکت کشتی سازی زویوزدا مجری این طرح است و بر اساس قرارداد باید آن را در سال 2027 تحویل دهد.

127 میلیارد و 500 میلیون روبل (معادل یک میلیارد و 770 میلیون دلار) برای ساخت کشتی یخ شکن اتمی لیدر بودجه تخصیص یافته است.

ماه گذشته نیز روسیه آزمایش کشتی یخ شکن اتمی جدید خود به نام آرکتیکا را آغاز کرد.

روسیه از کشورهای همجوار قطبی است و گرم شدن هوای کره زمین، فرصتی برای استفاده از منابع طبیعی قطب شمال را فراهم کرده است و از این منظر راستا کشتیرانی در اقیانوس منجمد شمالی اهمیت فراوان یافته است و کشورهای دارای کشتی های یخ شکن امکان استفاده از این راستا را دارند.

روسیه، آمریکا، کانادا، نروژ و دانمارک کشورهای همجوار قطب شمال، برای دستیابی به ذخایر قطبی و تسلط بر آب های پیرامون آن با یکدیگر رقابت می کنند که این مساله در یک دهه اخیر افزایش یافته است.

انتظار می رود با گرم شدن هوای کره زمین رقابت بین روسیه و کشورهای همجوار قطب شمال برای حضور هر چه بیشتر در این منطقه و آب های اقیانوس منجمد شمالی و سرزمین های واقع در این منطقه تشدید شود.،ایرنا

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 5625

به "روسیه ساخت قوی ترین کشتی یخ شکن اتمی را آغاز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه ساخت قوی ترین کشتی یخ شکن اتمی را آغاز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید