طرح عیدانه کتاب به شکل مجازی در اردیبهشت ماه برگزار می گردد

به گزارش اکسپرس بلاگ، ایرنا نوشت: سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران قرار بود در سال 1399 با توجه به قرارگرفتن در آستانه ماه مبارک رمضان در ایام اردیبهشت ماه، در نیمه دوم فروردین برگزار گردد؛ اما شیوع ویروس کرونا در کشورمان و تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری به عنوان بخشی از گام قطع زنجیره ویروس کرونا و شکست دادن این ویروس سبب عدم برگزاری این رخداد شد، مساله ای که بسیاری از رویدادهای حوزه کتاب و امروز طرح عیدانه را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

طرح عیدانه کتاب به شکل مجازی در اردیبهشت ماه برگزار می گردد

تردیدی در این مساله وجود ندارد که برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بار مهم و بخش اعظمی از درآمد اقتصاد نشر کشورمان را در اختیار ناشران قرار می دهد. به تعبیری دیگر فعالیت 10 روزه ناشران در این نمایشگاه به مثابه به حرکت درآمدن چرخ فراوری آثار آنها در طول سال به شمار می رود؛ اما عدم برگزاری نمایشگاه در کنار خسارت های متعددی که از نظر مالی برای ناشران به همراه داشت باعث به وجود آمدن بستری متفاوت جهت ارائه یار مهربان به مخاطبان این حوزه شد.

تجربه پیروز بستر فضای مجازی در فضای فرهنگی

فضای مجازی که پیش از این بیشتر در اختیار بعضی از برنامه های کاربردی (اپلیکیشن ها) جهت فروش و ارائه کتاب های دیجیتال بود، به بهانه ویروس کرونا؛ قرنطینه خانگی و منع فعالیت های فرهنگی و هنری برای ناشران و نویسندگان محلی برای ارائه و فراوری محتوا بر بستر دیجیتال شد.

اتفاق مبارک و خجسته ای که در این ایام به واسطه تجربه متفاوتِ همراهی عموم بدنه نشر کشور در کنار نویسندگان و مترجمان از فضای مجازی، مسئولان و دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب را نیز به سمت برگزاری این رخداد به شکل مجازی سوق داد. آنگونه که چند روز پیش دکتر نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب پیشنهاد برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب را به شکل مجازی ارائه داد.

در ارتباط با این پیشنهاد از یک سو و ازسوی دیگر بستر نوین فضای مجازی و استفاده متفاوت ناشران، نویسندگان و مترجمان طی بیش از دو ماه اخیر که به واسطه شرایط متفاوت کشورمان در سایه ویروس کرونا رقم خورده است با مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب به گفت وگو نشستیم که حاصل آن در ادامه از خاطر شما می گذرد.

کرونا و فرصت مهیای فراهم شده برای آسیب شناسی نمایشگاه کتاب

حسینی پور در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهارکرد: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان بزرگترین فعالیت فرهنگی کشورمان، نه تنها دامنه وسیعی از شکل و ساختار رفتار فرهنگی در قالب یک حرکت واحد در ساحت نمایشگاه و فروشگاه کتاب را به مخاطبان یار مهربان ارائه می دهد که در دنیا نیز به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی شناخته می گردد.

وی ادامه داد: طی 32 دوره ای که از برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گذشته است؛ شاهد فراز و فرودها و افت و خیزهای متفاوتی بوده ایم و حال شیوع ویروس کرونا در کشورمان و تجربه متفاوت این روزها ما را بر آن داشت تا از این فرصت به آسیب شناسی ادوار قبلی این نمایشگاه با تأمل و تعمق بیشتری توجه کنیم.

برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و انطباق از شرایط روز جامعه

حسینی پور در پاسخ به این پرسش آیا پیشنهاد برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به شکل مجازی را به سبب تجربه ارتباط متفاوت فعالان عرصه فرهنگ و هنر طی این دوماه به سبب تغییر ساختار فعالیت های فرهنگی و هنری کشورمان به واسطه ویروس کرونا مطرح نموده و یا این نیز بخشی از آسیب شناسی مورد اشاره وی بوده است یادآور شد: در این مسئله تردیدی وجود ندارد که تصمیم گیری در حوزه شیوه و چگونگی نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران همیشه مطابق با شرایط روز اجرا شده است.

وی توضیح داد: شیوع ویروس کرونا و تغییر فعالیت عموم جامعه از جمله فعالان عرصه فرهنگ و هنر از یک سو و ازسوی دیگر تعطیلی فعالیت های فرهنگی هنری در راستای قطع زنجیره شیوع این ویروس و شکست آن این فرصت را مهیا کرد که به برگزاری این نمایشگاه به شکل مجازی فکر نموده؛ نقد کنیم و به آسیب شناسی آن بپردازیم. در حقیقت مطرح کردن این ایده از سوی من به شکلی عامدانه بوده است.

مدیرعامل خانه کتاب در تشریح این ادعای خود گفت: یکی از اصلی ترین مسائلی که طی دو ماه اخیر شاهد نضج دریافت و شیوه صحیح استفاده از آن بودیم؛ ارتباط درست، اصولی و هدفمند فعالان عرصه فرهنگ و هنر از فضای مجازی از یک سو و ازسوی دیگر رویکرد کارشناسانه و نگاه نقادانه اصحاب قلم و فعالان عرصه خبر در راستای آسیب شناسی فعالیت هنرمندان و اهالی فرهنگ بود.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عجولانه برگزار نخواهد شد

حسینی پور توضیح داد: در کنار برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به شکل معمول و فیزیکی آن می توانیم به برگزاری نمایشگاه به صورت مجازی نیز فکر کنیم. این شرایط نه تنها به سبب شیوع ویروس کرونا که در شرایط عادی نیز می توانست رقم بخورد. آن گونه که شاهد فعالیت بسیاری از کشورهای توسعه یافته از ابزار فضای مجازی در راستای برگزاری اشکال نمایشگاهی و شیوه های متفاوت معرفی کتاب به مخاطبان بوده و هستیم.

مدیرعامل خانه کتاب با تاکید بر آنکه تمامی ما شهروندان ایرانی که این روزها تجربه متفاوت همزیستی با ویروس کرونا را درحال تجربه کردن در تاروپود زندگی خود هستیم باید شکل همزیستی مسالمت آمیز با این شرایط را نیز بپذیریم اظهار داشت: طبق گفته بسیاری از مسئولان و کارشناسان امر به ویژه کادر درمان و پزشکان این ویروس مدت ها مهمان ناخوانده ای برای سرزمینمان خواهد بود.

وی ادامه داد: پس برای برگزاری جشنواره ها، نمایشگاه ها، رویدادها و رخدادهای فرهنگی و هنری نباید کارها بر زمین بماند تا سایه این ویروس از کشورمان برچیده گردد. به همین سبب است که می توان به ایده برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به شکل مجازی نیز اندیشید.

مدیرعامل خانه کتاب با تاکید بر آنکه تمامی این گفته ها تایید این مساله نیست که نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در گام سی وسوم خود قرار است به شکل عجولانه برگزار گردد، اضافه کرد: آنچه که تجربه چند سال اخیر به ما ثابت نموده؛ برای برگزاری بهینه هر دوره حداقل احتیاج به دو تا سه ماه کار برنامه ریزی مدون برای فراهم ساختن زیرساخت ها و هماهنگی دستگاه های مرتبط برای برگزاری این نمایشگاه مانند وزارت ارتباطات،؛ شرکت های اپراتوری خدمات دهنده تلفن همراه و همچنین شرکت پست هستیم.

برگزاری طرح های فصلی کتاب با دو هدف و رسالت مهم

حسینی پور همچنین با اشاره به خسارت هایی که بدنه نشر کشور به واسطه عدم برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران متحمل شده است یادآور شد: چیزی در حدود 15 درصد اقتصاد نشر و فرهنگ کشورمان به واسطه برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تأمین می گردد و از سوی دیگر فعالیت عموم ناشران در ایام برگزاری محدود این رویداد، فصل مهمی از رونق مالی را برای آنها به ارمغان می آورد تا برای فعالیت در طول سال آماده باشند.

وی اضافه کرد: همچنین بسیاری از ناشران بهمن و اسفندماه سال 98 را با سرمایه گذاری کلان و یا تهیه وام ها برای چاپ آثار خود و انبار کردن آن ها جهت ارائه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سپری کردند؛ که این نیز بدهی و خسارتی دیگر برای ناشران به شمار می رود. مؤسسه خانه کتاب به عنوان بازوی اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امر یار مهربان در کوشش برای جبران بخشی از ضرر و زیان ناشی ناشران از عدم برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

ارائه محصول مناسب خانواده هایی که این روزها قرنطینه خانگی را سپری می نمایند

به گفته حسینی پور دیگر رسالت موسسه خانه کتاب تداوم زنجیره ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی به ویژه در این ایام که عموم مردم قرنطینه خانگی را به واسطه شیوع ویروس کرونا سپری می نمایند، است، به همین سبب در کوششیم تا بار دیگر در سال 99 طرح های فصلی فروش کتاب را برگزار کنیم اما این بار برگزاری این طرح های فصلی قطعاً به صورت مجازی خواهد بود و نخستین طرح فصلی کتاب در امسال که به عنوان عیدانه کتاب شناخته می گردد را اردیبهشت ماه برگزار خواهیم کرد.

حسینی پور در انتها تاکید نمود: برنامه ریزی تهیه زیرساخت ها و شیوه برگزاری طرح عیدانه کتاب به عنوان نخستین طرح فصلی فروش کتاب در سال 99 توسط کارشناسان خانه کتاب اجرا شده و به زودی شرایط برگزاری این طرح را به وسیله رسانه ها به عموم علاقه مندان یار مهربان و ناشران و فعالان فرهنگی کشورمان اطلاع رسانی خواهیم کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 3042

به "طرح عیدانه کتاب به شکل مجازی در اردیبهشت ماه برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح عیدانه کتاب به شکل مجازی در اردیبهشت ماه برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید