محیط های دانشگاهی تا انتها رمضان بازگشایی نمی شوند، غربالگری دانشجویان بعد از بازگشت

به گزارش اکسپرس بلاگ، معاون دانشجویی دانشگاه تهران به سوالات مختلفی از جمله ضدعفونی کردن محیط های دانشجویی، شرایط خوابگاه ها، نحوه حضور دانشجویان مجاز به دانشگاه و آماده سازی برای بازگشایی دانشگاه پاسخ داد.

محیط های دانشگاهی تا انتها رمضان بازگشایی نمی شوند، غربالگری دانشجویان بعد از بازگشت

گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، این روزها برخلاف ظاهر تعطیل دانشگاه های کشور، اما دیگر فعالیت ها در این محیط های علمی ادامه دارد و فعالیت های معمول و مرسوم روزهای عادی سال جای خود را به اقدامات ویژه ایام کرونایی داده اند. هر بخشی از دانشگاه ها به نوبه خود درگیر مسائل متعددی شده اند که بعضی از آنها برای اولین بار است که تجربه می شوند و از این رو انرژی مضاعفی را برای آزمون و خطا تا رسیدن به نتیجه مطلوب طلب می نمایند.

عمده فعالیت ها و اقدامات دانشگاه ها در این روزهای خاص معطوف به ویروس کرونا شده و دانشگاه ها هر روز برای برطرف و هموار کردن چالش های کرونایی کوشش می نمایند.

درباره اقدامات دانشجویی که در دانشگاه تهران در این روزهایی که متاثر از شیوع ویروس کرونا شده با سعید حبیبا معاون دانشجویی دانشگاه تهران گفت وگو نموده ایم.

در این باره این ویدئو را ببینید:

آنچه در گفت وگوی خبرنگار با سعید حبیبا معاون دانشجویی دانشگاه تهران می خوانید:

آخرین شرایط ضدعفونی کردن محیط های دانشجویی در دانشگاه تهران

شرایط اجاره بهای خوابگاه دانشجویی

تکلیف اجاره خوابگاه دانشجویی خودگردان

مشخص تکلیف حضور دانشجویان دکترا در دانشگاه

شرایط مواد غذایی رستوران های دانشجویی در ادامه دار شدن تعطیلی ها

تدابیر دانشگاه تهران برای آماده سازی برای بازگشایی

همه فضاهای دانشجویی ضدعفونی و پلمب شده و در انتظار بازگشایی دوباره دانشگاه ایم

فارس: آخرین شرایط ضدعفونی محیط های دانشگاهی در دانشگاه تهران چیست؟

حبیبا: در حال حاضر تمام سطوح در همه ساختمان های خوابگاه ، فضای ورزشی، کتابخانه ، سایت و توالت در مجتمع های شهید چمران، فاطمیه، کوی پسران و دیگر خوابگاه های سطح شهر که دانشجوها تردد داشتند توسط تیم های مخصوص ضدعفونی و گندزدایی شده که بیش از 70 فضای دانشجویی است.

در حال حاضر همه درب ها بسته و پلمب شده است و منتظر هستیم که ببینیم که ستاد ملی مقابله با کرونا چه زمانی اجازه بازگشایی خوابگاه ها را می دهند که وقتی دانشجوها آمدند مسئله ای نداشته باشند. وقتی هم که دانشجویان به دانشگاه برگردند برنامه غربالگری خواهیم داشت.

از 4 اسفند تا بازگشایی دوباره دانشگاه، هزینه ای بابت خوابگاه از دانشجویان گرفته نمی گردد

فارس: شرایط اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی تا زمان بازگشایی دوباره دانشگاه ها چه طور خواهد بود؟

حبیبا: از قبل هم همه دانشجوها هزینه های خوابگاه های دانشجویی را به حساب صندوق رفاه دانشجویان واریز می کردند و در کل کشور روال همین است. صندوق هم اعلام نموده که دانشجویانی که هزینه را واریز نموده اند اما از خوابگاه استفاده ننموده اند، صندوق فقط از تعداد روزهایی که از خوابگاه استفاده شده از هزینه واریزی دانشجو استفاده می نماید و مابقی هزینه را برمی گرداند. از 4 اسفند که دانشگاه ها تعطیل شده تا به امروز دانشجویان اجاره ای بابت خوابگاه نمی پردازند. اجاره خوابگاه ها به حساب صندوق رفاه واریز می گردد و اگر دانشجو این ترم فارغ التحصیل گردد وجوه پرداختی به وی عودت داده می گردد و اگر همچنان دانشجو باشد بابت وجوه پرداختی برای ترم بعدی بستانکار خواهد شد. زیرا بازگرداندن هزینه از حساب های دولتی سخت است. البته این موضوع جدید و پیچیده ای در روال کار خوابگاه ها نیست و در هر ترم موارد این چنینی به سادگی حل و فصل می گردد.

از 4 اسفند که دانشگاه ها تعطیل شده تا به امروز دانشجویان اجاره ای بابت خوابگاه نمی پردازند تا روزی که خوابگاه ها بازگشایی گردد. در این مدت صندوق به دانشجوها بدهکار است و طلب دانشجو از صندوق رفاه دانشجویان برای ترم های بعد منظور می گردد

هر ترم دانشجویانی را داریم که هزینه خوابگاه را بیشتر پرداخت نموده اند و از طرف معاونت دانشجویی دانشگاه به صندوق رفاه نامه می زنم که هزینه اضافی را به دانشجو بر می گردانند. با مصاحبه رییس صندوق رفاه این موضوع روشن شده و ما هم رویه را به دانشجوها اعلام نموده ایم که از روز 4 اسفند هزینه ای بابت خوابگاه از دانشجو اخذ نمی گردد تا روزی که خوابگاه ها بازگشایی گردد. در این مدت صندوق به دانشجوها بدهکار است و دانشجو هزینه را از صندوق طلب دارند که برای ترم های بعد این هزینه محاسبه می گردد.

امکان مراجعه دانشجویان به خوابگاه ها فعلا مقدور نیست

فارس: آیا امکان مراجعه موردی دانشجویان به خوابگاه فراهم است؟

حبیبا: قبل از انتها سال زمانی را مشخص کردیم و به دانشجوها اعلام شد که در این زمان می توانند برای برداشتن وسایل یا مدارک خود به اتاق های محل سکونت مراجعه کردند. در یک نوبت زمان برای برداشتن وسایل از خوابگاه اعلام شد و دانشجویانی که احتیاج به مراجعه داشتند در خوابگاه حضور پیدا کردند و وسایل مورد احتیاج خود را برداشتند.

در حال حاضر همه خوابگاه ها و محیط های دانشجویی دانشگاه تهران ضدعفونی و گندزدایی شده و امکان بازگشایی دوباره خوابگاه ها برای مراجعه دانشجویان به هیچ وجه فراهم نیست

امکان بازگشایی دوباره خوابگاه ها برای مراجعه دانشجویان به خوابگاه به هیچ وجه دیگر فراهم نیست، زیرا در حال حاضر همه خوابگاه ها و محیط های دانشجویی دانشگاه تهران ضدعفونی و گندزدایی شده است و در این صورت همه اقدامات گندزدایی باید دوباره تکرار گردد.فعلا پیش بینی این است که تا انتها ماه رمضان مراکز تجمعی مانند دانشگاه ها و مدارس بازگشایی نخواهد شد اما باید منتظر باشیم و ببینیم مهار این ویروس در کشور چگونه می گردد.

دانشگاه راسا برای یاری به خوابگاه های خودگردان تعهد قانونی ندارد

فارس: شرایط اجاره در خوابگاه های خودگردان دانشجویی چگونه خواهد بود؟

حبیبا: خوابگاه خودگردان یک مجموعه خصوصی است که با اخذ تاییدیه هایی صلاحیت لازم برای اسکان دانشجو اخذ می نماید و دانشگاه تعهدی درباره خوابگاه های خودگردان ندارد. بحثی که در این باره وجود دارد این است که خوابگاه های خودگردان دانشگاه ها مانند سایر صنوفی هستند که به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور دچار ضرر شده اند. دولت سیاست هایی را برای جبران خسارت مجموعه هایی که از کرونا متاثر شده اند دارند و خوابگاه های خودگردان هم شامل همان سیاست ها می شوند. در این باره برای این خوابگاه ها شخصا خودم از طرف معاونان دانشجویی دانشگاه های منطقه یک به وزیر علوم نامه داده ام و اعلام نموده ایم که شرکت ها و افرادی که با احداث خوابگاه خودگردان یاری دانشگاه و دولت هستند، برای اینکه متضرر نشوند و بعد از بازگشایی دانشگاه ها پس از کرونا هم بتوانیم از یاری این مجموعه استفاده کنیم توصیه نموده ایم که این مجموعه ها هم مانند سایر صنوف و اقشاری که مورد حمایت دولت قرار می گیرند مورد توجه باشند. اما دانشگاه نمی تواند در این زمینه کاری کند.

خوابگاه های خودگردان بخش مستقلی هستند. عمدتا هم دانشجویان دوره شبانه در خوابگاه های خودگردان مستقر هستند. البته مواردی را هم داریم که بعضی دانشگاه هایی که خودشان خوابگاه ندارد خوابگاه های خودگردان را برای دانشجویان خود می گیرند

مساعدت دانشگاه با خوابگاه های خودگردان باید وجاهت قانونی داشته باشد، خوابگاه های خودگردان بخش مستقلی هستند و عمدتا هم دانشجویان دوره شبانه در این خوابگاه ها مستقر هستند. البته یک سری خوابگاه خودگردان هم داریم که دانشگاه ها برای دانشجویان روزانه خود این خوابگاه ها را می گیرند که آن موضوع بحث جداگانه ای است. در بعضی موارد دانشگاه هایی که خودشان خوابگاه ندارند با خوابگاه های خودگردان صحبت می نمایند که در این حالت دانشگاه باید به خوابگاه خودگردان یاری کند. دانشگاه تهران خوابگاه خودگردان برای دانشجویان روزانه ندارد و فقط برای دانشجویان دوره شبانه خوابگاه خودگردان دارد.

آخرین شرایط حضور دانشجویان دکترا در دانشگاه

فارس: قرار شد که از ابتدای اردیبهشت ماه ورود دانشجویان مقطع دکترا به دانشگاه مجاز باشد، آخرین شرایط دانشجویان دکترا در این باره چیست؟

شرط حضور دانشجویان دکترا در آزمایشگاه دانشگاه آن هم برای موارد خاص این است که ابتدا خود دانشجو باید تقاضا بدهد و استاد راهنما، گروه و دانشکده این خواسته را بپذیرد

حبیبا: اول اینکه این حضور برای رشته های تکنیکال احتیاجمند آزمایشگاه است که برای مثال یک بذر را باید امروز و در همین فصل بکارد و در تابستان نمی تواند بکارد. برای مثال دیگری در آزمایشگاه روی لاینی کار می نماید که اعتبار آن لاین در حال منقضی شدن است و هزینه خرید آن لاین هم بالا و در حدود 15 میلیون تومان است. برای این موارد خاص به شرطی که خود دانشجو تقاضا بدهد و استاد راهنما، گروه و دانشکده این خواسته را بپذیرد، این دانشجوها اجازه دارند که وارد آزمایشگاه شوند.

اولویت بندی دانشجویان دکترا برای حضور در دانشگاه

فارس: آیا به این دانشجویان دکترا که به دلیل شرایط خاص کار پژوهشی احتیاجمند حضور در آزمایشگاه هستند، خوابگاه داده می گردد؟

ستاد ملی مقابله با کرونا گفته اگر شرایط حضور دانشجویان دکترا در دانشگاه فراهم بود دانشجویان بیایند. از جمله اینکه یک نفر در آزمایشگاه باشد و استاد هم بالای سر دانشجو باشد، گاهی دانشجو قصد آمدن به دانشگاه و آزمایشگاه را دارد اما استاد او به دلیل سن بالا یا داشتن بیماری زمینه ای نمی تواند از خانه خارج گردد، اگر همه عوامل آماده باشد ما آمادگی ارائه خدمات هستیم

حبیبا: فعلا شروع این کار برای غیرخوابگاهی ها است. جان این دانشجوها که سرمایه های آینده کشور هستند برای ما بسیار اهمیت دارد. حتی بعضی از دانشجویانم که با من تماس می گیرم از آنان می پرسم که کدام یک مهم تر است؟ دکترا یا سلامتی؟ دانشگاه هم به فکر سلامتی دانشجویان است. به دلیل اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا هم منع نموده و گفته در صورتی که شرایط فراهم بود. از جمله اینکه یک نفر در آزمایشگاه باشد و استاد هم بالای سر دانشجو باشد، گاهی دانشجو قصد آمدن به دانشگاه و آزمایشگاه را دارد اما استاد او به دلیل سن بالا یا داشتن بیماری زمینه ای نمی تواند از خانه خارج گردد، همه این عوامل باید با هم دیده گردد و مجموعه این عوامل دست به دست هم می دهند که اگر همه عوامل آماده باشد ما آمادگی ارائه خدمات هستیم.

بنابراین فعلا کار را با دانشجویان دکترای غیرخوابگاهی شروع نموده ایم و اگر ببینیم که مسئله ای نیست و می توان شرایط را کنترل کرد در مرحله بعد دانشجویان دکترای خوابگاهی را پذیرش کنیم.

مدیریت مواد غذایی در دانشگاه تهران

فارس: اخیرا موضوعی درباره مشکل مواد غذایی در انبار مانده در دانشگاه به دلیل طولانی شدن تعطیلی های ناشی از کرونا اعلام شد که البته اعلام شد که دانشگاه های تهرانی در این باره مسئله ای نداشتند، شرایط دانشگاه تهران در این باره چه طور است؟

حبیبا: موضوع مواد غذایی مورد استفاده دانشگاه، به خوبی توسط دانشگاه مدیریت شد و از این کمترین خسارت مواد غذایی را در دانشگاه تهران داشتیم. البته دانشگاه تهران از سال ها پیش موضوع غذا را به پیمانکار برون سپاری نموده و فقط روی کار نظارت دارد.

دانشگاه تهران از سال ها پیش موضوع غذا را به پیمانکار برون سپاری نموده است، در اسفند 98 با پیش بینی احتمال طولانی شدن تعطیلی ها به پیمانکار گفتیم که مواد غذایی موجود را بفروشد که خسارت نبینند و به این روش موضوع مواد غذایی مورد استفاده دانشگاه به خوبی و با کمترین خسارت مدیریت شد

با این حال با این پیش بینی که تعطیلی ها شاید طولانی گردد به پیمانکار رستوران ها شاید موادی را از قبل خریداری نموده و موجود دارد، در اسفند 98 به پیمانکار گفتیم که مواد غذایی موجود را بفروشد که خسارت نبینند، حتی پیمانکار چندان به این کار رضایت نداشت و گفت که اگر تعطیلی دانشگاه ها ادامه دار نباشد چه طور باید مواد غذایی را تامین کند؟ پس از این هم در فروردین 99 وزارت علوم برای جلوگیری از خسارت به دانشگاه ها گفت که انبار ها را مشخص تکلیف نمایند که ما از قبل این کار را انجام داده بودیم.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 3360

به "محیط های دانشگاهی تا انتها رمضان بازگشایی نمی شوند، غربالگری دانشجویان بعد از بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط های دانشگاهی تا انتها رمضان بازگشایی نمی شوند، غربالگری دانشجویان بعد از بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید