مذاکرات عراق و آمریکا زیر سایه تولد مجدد داعش

به گزارش اکسپرس بلاگ، نورنیوز نوشت: تحرکات مجدد داعش در مناطق مختلف عراق طی ماه های اخیر که ابعاد نسبتا گسترده ای نیز داشته است با توجه به سوابق قبلی همکاری و مدیریت این گروه از سوی آمریکا ظن جهت دار بودن اقدامات تروریستی جدید از سوی تروریست های تکفیری برای توجیه حضور نظامی آمریکا در عراق را به شدت تقویت کرده است.

مذاکرات عراق و آمریکا زیر سایه تولد مجدد داعش

بر اساس برنامه اعلام شده، مذاکرات راهبردی میان عراق و ایالات متحده آمریکا از نیمه ماه جاری میلادی (حدود 14 روز دیگر) در بغداد آغاز خواهد شد.

اگرچه دولت جدید عراق هنوز اعضای تیم مذاکره کننده این کشور در مذاکرات را مشخص نکرده، لیکن گفته می شود مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در تلاش است تا با معرفی وزیر خارجه پیشنهادی خود به مجلس و اخذ رای اعتماد برای او، سرپرستی هیئت عراقی مذاکره کننده را به او واگذار کند.

دولت آمریکا پیشتر دیوید هیل، معاون وزیر خارجه این کشور را به عنوان سرپرست هیئت مذاکره کننده خود معرفی کرده است.

بر اساس اظهارات چندی قبل مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و مصاحبه اخیر سفیر آمریکا در بغداد، گفتگوهای راهبردی تنها بر مسائل امنیتی و نظامی متمرکز نخواهد بود و مجموعه محورهای سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی در روابط بلند مدت دو کشور را شامل می شود.

در سال 2008 نیز در دوران نخست وزیری نوری المالکی، گفتگوهای مشابهی میان بغداد و واشنگتن انجام شد که خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از عراق را از سال 2011 به دنبال داشت.

اگرچه هنوز مقامات عراقی هیچ گونه اظهارنظری در خصوص دستور کار مذاکرات راهبردی با آمریکا نکرده اند، اما به زودی و پس از مشخص ترکیب هیئت مذاکره کننده عراقی مشخص می شود که چه موضوعاتی محور اصلی گفتگوهای میان بغداد و واشنگتن خواهد بود.

در این میان؛ مقامات آمریکایی به خوبی بر این واقعیت وقوف دارند که اکثریت سیاست مداران طیف های مختلف در عراق چنانچه مصوبه مجلس این کشور مبنی بر خروج نیروهای نظامی خارجی از عراق مشخص کرده، خواستار کاهش روابط با آمریکا به ویژه خروج سریع نیروهای نظامی این کشور از خاک عراق هستند.

به صورت طبیعی این رویکرد که مورد حمایت اکثریت قاطبه مردم عراق نیز هست اصلی ترین مانع در برابر پیشبرد گفتگوهایی است که آمریکایی ها انتظار دارند تثبیت و تقویت حضور همه جانبه و بلندمدت آنها را در عراق به دنبال داشته باشد.

مهمترین رخداد و بهانه ای که می تواند توجیه گر تداوم حضور آمریکا در عراق و تقویت طیف کم تعداد سیاست مدارن عراقی هوادار همکاری نزدیک با آمریکا باشد، مسئله مبارزه با تروریسم و مشارکت آمریکا در امنیت عراق است.

بر اساس اسناد و ادله غیر قابل خدشه، دولت آمریکا و متحدان این کشور که در قالب ائتلافی نظامی برای مبارزه با تروریسم در عراق حضور دارند در طول سال های گذشته به جای مبارزه جدی با داعش جهت مدیریت تروریسم در منطقه و از جمله در عراق را دنبال کرده و از این اهرم برای افزایش فشارهای سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی به کشورهای منطقه بهره برداری کرده اند.

تحرکات مجدد داعش در مناطق مختلف عراق طی ماه های اخیر که ابعاد نسبتا گسترده ای نیز داشته است با توجه به سوابق قبلی همکاری و مدیریت این گروه از سوی آمریکا ظن جهت دار بودن اقدامات تروریستی جدید از سوی تروریست های تکفیری برای توجیه حضور نظامی آمریکا در عراق را به شدت تقویت کرده است.

اوج گیری اقدامات تروریستی در آستانه گفتگوهای راهبردی بغداد و واشنگتن موضوعی نیست که بتوان آن را در چارچوب تئوری تصادف تحلیل کرد.

بر اساس گزارش های به دست آمده از منابع موثق، مقایسه فعالیت های تروریستی داعش در 4 ماهه اول سال 2019 میلادی نسبت به مدت مشابه در سال2020 از افزایش 44 درصدی این اقدامات خبر می دهد.

بر اساس این گزارش؛ در عملیات اجرا شده از سوی داعش در چند ماه گذشته 96 نفر از نیروهای نظامی و امنیتی عراق و حدود نصف این تعداد یعنی 48 نفر از نیروهای داعش کشته شده اند.

شکل گیری این شرایط در حالی است که با وجود مصوبه مجلس عراق مبنی بر خروج نیروهای نظامی خارجی از این کشور، هنوز این نیروها که عمده آنها آمریکایی هستند در مناطق مختلف عراق حضور دارند اما عملا اقدام خاصی برای جلوگیری از اوج گیری مجدد فعالیت گروه های تروریستی به ویژه داعش نداشته اند.

اگرچه نمی توان وجود سیاست مداران قدرتمند در هیئت حاکمه عراق را که علاقه مند به داشتن روابطی گسترده با آمریکا هستند انکار کرد، لیکن به نظر می رسد با توجه به رویکرد مرجعیت عالی عراق که همواره بر صیانت از حاکمیت ملی و استقلال عراق تاکید دارند و همچنین ترکیب مجلس این کشور و نقش مشخص کننده نیروهای مقاومت مردمی و حشد شعبی در تامین امنیت این کشور، آمریکایی ها شانس زیادی برای هدایت فرایند گفتگوهای راهبردی میان دو کشور به سمت تقویت و تثبیت حضور خود در عراق نداشته و مجموعه اقدامات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی واشنگتن در عراق نمی تواند شرایطی بهتر از فرجام مذاکرات سال 2008 که به خروج آمریکا از عراق منجر شد به دنبال داشته باشد.

310311

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 4314

به "مذاکرات عراق و آمریکا زیر سایه تولد مجدد داعش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات عراق و آمریکا زیر سایه تولد مجدد داعش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید