مطالبه&zwnjگری اجتماعی نقطه قوت جنبش دانشجویی

به گزارش اکسپرس بلاگ، خبرنگاران/قم نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح نمود: نقطه قوت جریان دانشجویی این بود که این جریان توانست در دهه چهارم انقلاب با ایجاد رویکرد اجتماعی و مطالبه گری اجتماعی مثل مبارزه با فساد و مسائل مختلف از محیط صرف دانشگاهی خارج و درگیر یک محیط اجتماعی بگردد این امر نقطه قوتی است که باید بیشتر تقویت گردد.

مطالبه&zwnjگری اجتماعی نقطه قوت جنبش دانشجویی

علی خضریان در ویژه برنامه روز دانشجو که به صورت زنده از دانشگاه قم پخش می شد، بیان نمود: ابتدا باید به خاطرات سال 32 بازگشت و به وسیله روایت تاریخ به درون تاریخ رفت سپس تاریخ را تحلیل و درک کرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در سال 32 جنبش ها تقریباً از 16 مهرماه که روز شروع دانشگاه و زمان شروع کلاسها است شروع و شلوغی دانشگاه تا روز 16 آذر ماه طول می کشد.

وی ادامه داد: اگر خود را به سال 32 ببرید و جای دولت کودتا قرار بگیرید قطعاً به این سمت خواهید رفت که فضا را پس از کودتای 28مرداد برای دولت جدید آرام کنید و هیچ گاه به این سمت نمی روید که محیط را دچار تنش کنید از نظر علوم سیاسی پس از روی کارآمدن دولت تمام کوشش خود را می نماید که فضا به سمت آرامش برود و ادامه تنش فقط به ضرر دولت است.

خضریان بیان نمود: در سال 32 پیشرفت تکنولوژی به گونه ای نبود که فضاهای مجازی وجود داشته باشد و اخبار غیر رسمی به صورت گسترده بین عموم مردم رواج یابد پس تمام اخباری که شنیده می شد حقیقت داشت و به وسیله رادیو سراسری، توسط دولت پهلوی پخش می شد.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اخبار پخش شده به دلیل آرام کردن جو متشنج پس از سقوط دولت دکتر مصدق بود و به این معنا نبود که اخبار رخدادهای آن موقع به طور کامل پخش می شد.

وی اضافه کرد: از جمله اخباری که توسط دولت پهلوی در راستای آرام کردن فضای موجود در کشور پخش شد می توان به وزارت آمریکا یک چک چند میلیون دلاری برای یاری به صنعت نفت ایران داده است، یکی از مسئولین مجلس انگلیسی در انگلیس تمایل به برقراری ارتباط با ایران را دارد، سفارت انگلیس در ایران بازگشایی خواهد شد، ایا ارسال گروهی برای نظارت بر صنعت نفت ایران و پیشرفت ایران در زمینه صنعت نفت اشاره نمود.

علی خضریان ادامه داد: علتی که باعث شد دولت کودتا به همچین کاری دست بزند و این اخبار را پخش کند برداشت غلطی بود که از این فعالیت ها نموده بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: دلیل برداشت غلط دولت کودتا از آنجا بود که دکتر مصدق در کنار ظرفیت های ملی گرایانه و استقلال طلبانه دچار نگاه به آمریکا بود، لذا دولت کودتا پنداشت که محبوبیت مصدق به خاطر رویکرد لیبرالی اوست، در حالی که نگاه استقلال طلبانه مصدق او را در میان مردم و فرهیختگان محبوب نموده بود.

وی بیان نمود: نتیجه برداشت و فهم دولت کودتا از این جریان باعث انتشار اینگونه اخبار شد که نه تنها فضا را آرام نکرد بلکه فضا را متشنج تر کرد.

علی خضریان گفت: نقطه قوت جریان دانشجویی این بود که این جریان توانست در دهه چهارم انقلاب با ایجاد رویکرد اجتماعی و مطالبه گری اجتماعی مثل مبارزه با فساد و مسائل مختلف از محیط صرف دانشگاهی خارج و درگیر یک محیط اجتماعی بگردد این امر نقطه قوتی است که باید بیشتر تقویت گردد.

نماینده مجلس شورای اسلامی بیان نمود: این امر به منزله این نیست که دانشگاه و سنگر دانشجویی را به طور کامل رها و به سمت فعالیت ها و مطالبه گری های اجتماعی رفت بلکه باید به گونه ای سازماندهی یابد که به وظایف درون دانشگاهی موجود به طور کامل پرداخته گردد.

علی خضریان در خاتمه توضیح داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا فرصت طلایی به وجود آمده که دانشجویان کمی از درگیری های دانشگاهی خود دور شوند و وقت بیشتری را برای حل بحران های اجتماعی دارند.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 10279

به "مطالبه&zwnjگری اجتماعی نقطه قوت جنبش دانشجویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالبه&zwnjگری اجتماعی نقطه قوت جنبش دانشجویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید