نحوه شستن لباس ها و ظروف در خانه ای که بیمار کرونایی دارد

به گزارش اکسپرس بلاگ، نحوه شستن و ضد عفونی کردن لباس ها و ظروف در خانه ای که بیمار کووید 19 حضور دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا، عدم پروتکل های بهداشتی، می تواند منجر به انتقال بیماری گردد.

نحوه شستن لباس ها و ظروف در خانه ای که بیمار کرونایی دارد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش اکسپرس بلاگ به نقل از مهر، تمیز کردن به معنی برداشتن میکروب ها، آلودگی ها و ناخالصی ها از سطوح است . در این فرایند، میکروب ها کشته نخواهند شد، بلکه تعداد آن ها کاهش یافته و خطر انتشار آن ها کاهش می یابد. ضدعفونی کردن به معنی استفاده از مواد شیمیایی خاص برای کشتن میکروب ها است. سوالی که در این باره ممکن است پرسیده گردد این است که لباس های فرد مبتلا به ویروس کرونا چگونه باید تمیز و ضد عفونی گردد؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا و سازمان بهداشت جهانی در خصوص تمیز کردن و ضد عفونی کردن لباس های بیمار کووید 19، مواردی را مطرح نموده است.

قبل از آغاز به تمیز کردن، ماسک جراحی و یک جفت دستکش پوشیده گردد. از لمس صورت و چشم ها در طول تمیزکاری خودداری گردد.

پنجره ها به منظور تهویه باز نگه داشته شوند.

از پرتاب کردن لباس ها خودداری گردد. از ماشین لباسشویی و شوینده مناسب و ترجیحاً آب داغ برای شستن استفاده گردد. شستشو با آب داغ 70 درجه سانتی گراد و شوینده برای حداقل 25 دقیقه توصیه می گردد. اگر شستشو با آب دمای کمتری صورت می گیرد از ماده شیمیایی مناسب برای دمای پایین و با غلظت مناسب برای شستشو استفاده گردد.

هنگام خشکشویی لباس ها (برای مثال در بیمارستان) تنظیمات به گونه ای انتخاب شوند که گرم ترین آب برای شستشو استفاده گردد. لباس های کثیف که در تماس با یک فرد بیمار بوده را می توان با لباس های سایر افراد شستشو داد. چرخ دستی یا هر وسیله ای که برای حمل و نقل لباس های شستنی استفاده می گردد طبق

دستورالعمل های مذکور تمیز و ضد عفونی گردد.

هنگام شستن یا قرار دادن لباس ها در ماشین لباس شویی از تکان دادن آنها خودداری گردد تا از پراکنده شدن

ویروس های احتمالی موجود بر سطح آنها جلوگیری گردد.

در صورتی که امکان شستشوی لباس ها بلافاصله پس از در آوردن آن وجود ندارد، در سبد لباسی که درون آن پلاستیک هست قرار گیرند. در این صورت در طول زمانی که میزبان زنده وجود ندارد ویروس ها از بین می فرایند. حتی اگر البسه آلوده به ویروس ها باشند، تنها در صورتی بیماری اتفاق می افتد که دست ها به لباس آلوده مالیده و سپس دهان، چشم و بینی با آنها لمس گردد.

اگر افراد هنوز برای تشخیص ویروس کرونا آزمایش می دهند، وسایل شخصی و سایر وسایل مورد استفاده آنها مانند بالش، تشک، فرش و کوسن تا زمانی که عفونت آنها انتها یابد مورد استفاده قرار نگیرد.

سطل ها با خیساندن در ماده ضد عفونی نماینده یا محلول سفید نماینده ضد عفونی شوند.

پس از تکمیل تمیزکاری و ضدعفونی، دستکش ها در آورده شده و دست ها با آب و صابون شسته شوند.

ماسک جراحی برداشته شده و مجدداً، دست ها با آب و صابون شسته شوند.

دستکش ها و ماسک در کیسه های زباله یا پلاستیک های دو لایه دور انداخته شوند.

استفاده از دستکش یکبار مصرف و ماسک مناسب هنگام تمیزکاری و ضد عفونی کردن ضروری است. برای شستن ملافه های تخت، پوشش بالش ها، پتو، پرده ها و لباس ها از ماشین لباسشویی و شوینده مناسب و ترجیحاً آب داغ استفاده گردد. شستشو با آب داغ 70 درجه سانتی گراد و شوینده برای حداقل 25 دقیقه توصیه می گردد.

شستن و ضد عفونی کردن ظروف

ضدعفونی کردن به معنی استفاده از مواد شیمیایی خاص برای کشتن میکروب ها است. ضدعفونی کردن سطوح و وسایل، بعد از پاک کردن آن ها خطر انتشار عفونت را بسیار کاهش خواهد داد. سوالی که ممکن است پرسیده گردد این است که ظروف مورد استفاده توسط فرد مبتلا به ویروس کرونا چگونه باید تمیز و ضدعفونی شوند.

در متون موجود به طور مستقیم به اینکه هنگام شستن ظروف فرد مبتلا به کووید 19 چه نوع دستکشی استفاده گردد اشاره نشده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا و سازمان جهانی بهداشت در خصوص تمیز و ضدعفونی کردن سطوح و وسایل مختلف (مانند ظروف) تماس یافته با فرد مبتلا به کووید 19 موارد زیر را بیان نموده است:

وسایل شخصی و سایر وسایل مورد استفاده بیماران مانند ظروف، بالش، تشک، فرش و کوسن، تا زمانی که دوره درمان و آزمایشات برای تشخیص وجود ویروس کرونا ادامه دارد (انتها عفونت) نباید توسط افراد دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

هنگام تماس با ظروف استفاده شده بیمار، دستکش پوشیده گردد.

بهتر است تا حد امکان از ظروف یکبار مصرف استفاده شده و پس از استفاده دور انداخته شوند.

برای شستن ظروف معمولی بیماران، از مایع ظرفشویی معمولی و آب داغ استفاده گردد.

پس از انتها شست و شوی ظروف در صورت عدم استفاده از دستکش، دست ها بلافاصله با آب و صابون شسته شوند.

در صورتی که از دستکش آشپزخانه استفاده می گردد، پس از انتها شست و شو، دستکش ها در آورده شده و با آب داغ و صابون شسته و خشک شوند. سپس دست ها نیز مجدداً با آب و صابون شسته شوند.

دستکش های یکبار مصرف مورد استفاده برای حمل ظروف آلوده، در کیسه های زباله یا پلاستیک های دو لایه دور انداخته شوند.

در صورت امکان، ظروف در ماشین ظرفشویی با دمای آب 60 درجه سانتی گراد و ماده شوینده شسته شده و خشک گردد.

در صورتی که برای خشک کردن ظروف از دستمال مخصوص استفاده می گردد، دستمال پس از استفاده، با مایع شوینده شسته شده و به طور کامل خشک گردد.

برای شستن ظروف استفاده شده توسط فرد آلوده به ویروس کرونا (در صورت عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف) ضروری است که از آب داغ و مایع ظرفشویی استفاده گردد. همچنین هنگام حمل ظروف به آشپزخانه بهتر است از دستکش استفاده گردد اما هنگام شستشوی آنها پوشیدن دستکش ضروری نیست به شرطی که پس از اتمام کار دست ها بلافاصله با آب و صابون شسته شوند. در صورت تمایل جهت پوشیدن دستکش، دستکش های ظرفشویی معمولی کفایت می نمایند. پس از اتمام کار دستکش ها شسته شده و خشک شوند. همچنین در صورت خشک کردن ظرف بیمار نیز احتیاج است که پارچه خشک کن با آب گرم و مایع شوینده شسته و خشک گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 16 خرداد 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 2729

به "نحوه شستن لباس ها و ظروف در خانه ای که بیمار کرونایی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه شستن لباس ها و ظروف در خانه ای که بیمار کرونایی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید