هشدار انجمن ژنتیک درباره خروج ژنوم انسانی از کشور

به گزارش اکسپرس بلاگ، خبرنگاران: بعضی شبکه های ماهواره ای ضدانقلاب و شرکت های اینترنتی بتازگی در فراخوان و تبلیغاتی دروغین با پوشش اقدامات خیرخواهانه از ایرانیان دعوت می نمایند تا چند قطره خون یا بزاق دهان خود روی یک کاغذ به یک شرکت ناشناخته در انگلیس ارسال نمایند.

هشدار انجمن ژنتیک درباره خروج ژنوم انسانی از کشور

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، بعضی شبکه های ماهواره ای ضدانقلاب و شرکت های اینترنتی بتازگی در فراخوان و تبلیغاتی دروغین با پوشش اقدامات خیرخواهانه از ایرانیان دعوت می نمایند تا با ارسال چند قطره خون یا بزاق دهان خود روی یک کاغذ به یک شرکت ناشناخته در انگلیس، در کمپین درمان بیماران سرطانی بی بضاعت شرکت نمایند.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، این موضوع درواقع یک ترفند برای به دست آوردن انواع ژنوم انسانی کشورهای مختلف از جمله ایران است که با توجه به خطر بیوتروریسم می تواند در آینده علیه امنیت کشورها مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر سیروس زینلی روز دوشنبه در این باره در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: بتازگی یک شرکت انگلیسی با تبلیغات بسیار از همگان دعوت می نماید تا چند قطره از خون یا بزاق دهان خود را برای درمان بیماران سرطانی به آدرس معینی بفرستند.

وی اضافه نمود: آنها با ارسال پاکتی به در منازل، نمونه ها را گرفته و آن را روی یک کاغذ از کشور خارج می نمایند.

زینلی گفت: این درحالی است که سایت انجمن ژنتیک انسانی اروپا نسبت به اینگونه اقدامات هشدار و اخطار داده است. این سایت از مردم خواسته است تا فریب اینگونه آزمایش های اینترنتی و تبلیغات اینترنتی را نخورند و نمونه های ژنی خود را به هیچ مرکزی ارسال ننمایند.

خطر مواجهه با بیوتروریسم؛ مردم مطلع باشند

نایب رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: از آنجایی که مساله بیوتروریسم مطرح است و به وسیله اطلاعات ژنتیکی اقدامات خطرناکی در زمینه تروریسم می تواند رخ دهد، فرایند ارسال نمونه های ژنتیک انسانی به خارج از کشور برای امنیت کشور بسیار خطرناک است.

زینلی با تاکید بر جلوگیری از این فرایند، اضافه نمود: باید مردم را نسبت به این موضوع مطلع کرد و رسانه ها بویژه رسانه ملی در این زمینه برنامه های مطلعی بخشی را تدارک ببینند چراکه بهترین راه برای پیشگیری از این مساله مطلع سازی مردم است.

وی با یادآوری اینکه در این زمینه وظیفه اصلی برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، ادامه داد: خارج کردن نمونه ها روی یک تکه کاغذ صورت می گیرد و نمی توان آنها را در فرودگاه ها یا گمرک تشخیص داد و از خروج آنها جلوگیری کرد.

زینلی گفت: این مساله زندگی ما و نسل های بعدی کشور را در آینده بشدت تحت تاثیر قرار می دهد.

مرکزی به نام 23 and me

عضو هیات مدیره انجمن ژنتیک پزشکی ایران شرح داد: یک شرکت انگلیسی به نام 23 and me وجود دارد که آزمایش های متعددی شامل آزمایش های تشخیص ژنتیکی تا آزمایش های معین هویت را در سطح جهان تبلیغ می نماید.

زینلی اضافه نمود: البته شرکت های متعددی این اقدام را در سطح جهان انجام می دهند اما این شرکت بسیار بزرگ شده است و ظاهرا شرکت گوگل آن را خریده و توانسته ثروت عظیمی را از این طریق به دست آورد.

وی ادامه داد: این شرکت انگلیسی به راحتی به بهانه یاری به بیماران سرطانی بسته هایی را برای افرادی که به وسیله اینترنت داوطلب می شوند، می فرستد و نمونه های ژنوم انسانی آن کشور را به دست می آورد.

زینلی درباره روش کار این شرکت شرح داد: این شرکت به وسیله ایمیل برای کاربران اینترنت پیغام می فرستد و از آنها می خواهد برای اهداف خیرخواهانه چند قطره خون یا بزاق دهان خود را برای این شرکت بفرستند. اگر کاربری اعلام آمادگی کند، آنها پاکتی را برای او ارسال می نمایند تا خون یا بزاق دهان خود را روی کاغذی که داخل پاکت است بریزند و ارسال نمایند.

وی گفت: این مرکز به وسیله شبکه های ماهواره ای ضدانقلاب و حتی ایمیل، تبلیغات گسترده ای را شروع نموده است که برای یاری به بیماران سرطانی با این شماره تماس بگیرید تا بسته را برای شما ارسال کنیم؛ این اقدام به صورت رایگان صورت می گیرد و آنها به این طریق نمونه های ارزشمند ژنتیکی ایرانی را

به راحتی به دست می آورند.

زینلی درباره روش های دیگر اینگونه شرکت ها شرح داد: نوع دیگری از تبلیغات وجود دارد که بابت انجام آزمایش های ژنتیکی مبلغی را دریافت می نمایند که متناسب با نوع آزمایش، هزینه ای حدود 10 تا 300 دلار دارد.

وی شرح داد: تبلیغاتی که در این زمینه در شبکه های ماهواره ای و اینترنتی صورت می گیرد به این صورت است که به عنوان نمونه ادعا می نمایند در مقابل 100 دلار ما برای شما آزمایش های ژنتیکی انجام می دهیم تا معین گردد آیا در آینده به بیماری قلبی یا سرطان مبتلا می شوید.

زینلی ادامه داد: تبلیغات دیگری نیز درباره ارائه مشاوره های ژنتیکی به بیماران منتشر می گردد که در مقابل آن نیز از بیماران مبلغی دریافت می نمایند.

وی با یادآوری لزوم مطلع سازی مردم از مسؤولان خواست در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

هشدار نهاد دیده بان ژنتیک انگلیس به مردم: آزمایش های غیرمجاز انجام ندهید

این اتفاق در حالی صورت می گیرد که نهاد دیده بان ژنتیک انگلیس نسبت به شرکت در آزمایش های غیرمجاز ژنتیک که به صورت آنلاین توسط بعضی شرکت های سودجو انجام می گردد، به مردم سراسر جهان هشدار داد.

به گزارش ایرنا، این نهاد به مردم هشدار داده است که شرکت آنلاین در آزمایش های ژنتیک می تواند آنها را درباره سلامت خود گمراه کند.

اطلاعیه این نهاد پزشکی در حالی منتشر شده است که بعضی شبکه های ماهواره ای و شرکت های اینترنتی با تبلیغات از مردم ایران خواسته اند نمونه هایی از بزاق دهان یا خون خود را برای آنها ارسال نمایند.

دکتر هلن والس رئیس دیده بان ژنتیک انگلیس با اشاره به اینکه ژن ها پیشگوهای ضعیفی برای بیشتر بیماری ها در بیشتر افراد محسوب می شوند، گفت: انجام آزمایش های ژنتیک در انگلیس مجاز نیست.

این نهاد دیده بان خاطرنشان کرد: ما شدیدا به مردم توصیه می کنیم که هیچ یک از این آزمایش های ژنتیک مرتبط با سلامتی را خریداری ننمایند. آنها باید بدانند که اینگونه آزمایش ها باید صرفا به تجویز پزشک فرد و در مراکز معتبر برای درمان شخص آنها صورت گیرد و اینگونه آزمایش ها نباید در دسترس عموم و شرکت های ناشناخته قرار گیرد.

این نهاد تاکید نموده است: بیشتر ادعاهایی که این شرکت های تجاری برای دریافت ژن از افراد در وبسایت ها و شبکه های اینترنتی اعلام می نمایند بی اساس و گمراه نماینده است.

در آمریکا نیز سازمان نظارت بر غذا و داروی این کشور (اف دی ای)، شرکت 23 and me را از فروش آزمایش های ژنتیکی مرتبط با سلامت منع نموده است زیرا این شرکت نتوانسته مدارک کافی دال بر معتبر بودن ادعاهای خود درباره سلامتی ارائه دهد.

سایر شرکت های آمریکایی نیز مجبور شده اند ادعاهای خود درباره مکمل های مواد مغذی و محصولات مراقبت از پوست را که ظاهرا برای پروفایل های خاص ژنتیکی هر مشتری تهیه شده است، پس گیرند.

طبق گزارش نهاد دیده بان ژنتیک انگلیس با وجود اینکه انجام آزمایش های ژنتیک برای بعضی بیماری های تک ژنی و انواع نادر بیماری های شایع خانوادگی می تواند مهم باشد اما باز این کار به دانستن سابقه خانوادگی و به حمایت پزشکان متخصص احتیاج دارد. براین اساس، همچنین آزمایش هایی که ادعا می نمایند می توانند خطرات ابتلا به بیماری های شایع مانند بیشتر سرطان ها، بیماری قلبی، بیماری های روانی یا دیابت در عموم مردم را پیش بینی نمایند، غیر قابل اعتماد هستند. زیرا احتمال ابتلا به بیماری های کشنده به صدها یا هزاران عامل بیولوژیک وابسته است که به اندازه زیادی تحت تاثیر شیوه زندگی و محیط زیست قرار گرفته است.

در نتیجه این پیچیدگی، شرکت های مختلف که آزمایش های ژنتیکی خود را براساس محاسبات رایانه ای انجام می دهند، اغلب ادعاهای ضد و نقیضی را درباره تهدیدات سلامت به یک مشتری ارائه می دهند.

به گفته دکتر والس، آزمایش های غیرمجاز ژنتیکی به ادعاهای گمراه نماینده درباره سلامتی و بازاریابی مشکوک داروها و سایر محصولات به مردمی منجر خواهد شد که اشتباها به آنها گفته شده در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند.

منبع:وطن امروز

گروه ساختمانی آبان: مجری بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت میباشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 594

به "هشدار انجمن ژنتیک درباره خروج ژنوم انسانی از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار انجمن ژنتیک درباره خروج ژنوم انسانی از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید