هیچ مانعی برای توسعه روابط فرهنگی ایران و آذربایجان وجود ندارد

به گزارش اکسپرس بلاگ، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با تاکید بر این مطلب افزود: ایران و آذربایجان سابقه طولانی در روابط مشترک فرهنگی با یکدیگر دارند و به همین دلیل نیازمند توسعه همکاری های مشترک هستیم.

هیچ مانعی برای توسعه روابط فرهنگی ایران و آذربایجان وجود ندارد

وی افزود: امیدواریم با علاقه و انگیزه ای که در این زمینه از سوی سفیر محترم آذربایجان در تهران وجود دارد، بتوانیم این روابط را بیش از پیش توسعه دهیم.

وی گفت: در حال حاضر سفرها و دیدارهای خوبی بین مقامات و شخصیت های سیاسی و فرهنگی دو کشور در حال برگزاری است و تلاش می کنیم تفاهم نامه های فرهنگی که در گذشته بین دو کشور به امضا رسیده را احیا و به روزرسانی کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشن های نوروزی به عنوان میراث مشترک میان دو کشور اشاره کرد و افزود: بنا داریم امسال جشن های نوروزی را به طور ویژه برگزار کنیم و از جمهوری آذربایجان نیز برای حضور در آن دعوت کرده ایم.

وی افزود: انتظار داریم جمهوری آذربایجان نیز زمینه های همکاری های فرهنگی با رایزنی فرهنگی کشور ایران در آذربایجان را بیش از پیش فراهم کند.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: روابط دو کشور به قدری عمیق است که اطمینان داریم بدخواهانی که در پی بر هم زدن روابط محبت آمیز ما هستند، راه به جایی نخواهند برد.

وی اظهار کرد: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با آذربایجان سیاست برادری، همفکری، تفاهم و توسعه روابط به ویژه روابط فرهنگی مشترک است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با حضور وزیر فرهنگ آذربایجان در جشن های نوروز سال 1401 تلاش می کنیم تفاهم نامه های همکاری را به روزرسانی کرده و بتوانیم روابط فرهنگی را عملیاتی تر کنیم.

در این دیدار علی علیزاده، سفیر جمهوری آذربایجان در تهران هم گفت: همکاری های فرهنگی یکی از بخش های با اهمیت دو کشور است و ما در کنار سایر روابط سیاسی و اقتصادی خود به توسعه روابط و همکاری های مشترک فرهنگی خود نیز اهتمام ویژه داریم.

وی با بیان اشتراکات دیرینه فرهنگی، تاریخی و دینی ایران و آذربایجان، افزود: دیدار روسای جمهور دو کشور حائز اهمیت است و این دیدار نشان از توسعه روابط دو کشور به ویژه در حوزه های فرهنگی دارد.

علیزاده در بخش دیگری از سخنان خود بر به روزرسانی برنامه تبادلات فرهنگی میان دو کشور تاکید کرد و ادامه داد: سی امین سالگرد روابط ایران و آذربایجان در تهران برگزار گشت و این نشان دهنده توسعه و تعمیق روابط دو کشور است.

وی با تبریک چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: امسال در جشنواره های فیلم و تئاتر فجر، جمهوری آذربایجان نیز حضور داشت و از میزبانی خوب ایران تشکر می کنم.

علیزاده در ادامه بر همکاری های مشترک رسانه ای دو کشور نیز تاکید و رسانه را ابزاری برای معرفی درست در انعکاس اخبار دولت ها دانست.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 31 خرداد 1401 بروزرسانی: 31 خرداد 1401 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 22732

به "هیچ مانعی برای توسعه روابط فرهنگی ایران و آذربایجان وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ مانعی برای توسعه روابط فرهنگی ایران و آذربایجان وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید