ویزای مولتی کانادا یا ویزای 5 ساله کانادا چیست؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، اگر تا به حال به دنبال اخذ ویزای کانادا بوده باشید، احتمالا با اصطلاح ویزای مولتی کانادا، ویزای مولتیپل کانادا یا ویزای 5 ساله کانادا برخورد نموده اید. اما این که این نوع ویزا دقیقا چیست و هزینه های آن چقدر است موضوعی است که در ادامه باهم مرور خواهیم کرد.

ویزای مولتی کانادا یا ویزای 5 ساله کانادا چیست؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین هزینه سفر به کانادا با تور هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

برای ورود به کشور کانادا، نخستین گام عملی، اقدام برای اخذ ویزا است. خواه انگیزه از سفر صرفا توریستی و همراهی با یک تور گردشگری باشد، خواه ملاقات اقوام و آشنایان، ادامه تحصیل و یا اهداف کاری و سرمایه گذاری، آن چه ورود شما به این کشور را مجاز می نماید، داشتن ویزای کانادا است.

در حال حاضر و بر اساس قوانین اداره مهاجرت کانادا، تمامی ویزاهای توریستی این کشور برای اتباع ایرانی به شکل ویزای مولتیپل (Multiple-entry) صادر می گردد. ویزایی که با نام هایی هم چون ویزای 5 ساله کانادا و یا ویزای چند بار ورود نیز شناخته می شوند.

ماهیت ویزای مولتی کانادا از نوع اقامت موقت بوده و به دارنده آن این اجازه را می دهد تا در هر بار ورود به کانادا تا حداکثر 6ماه در این کشور حضور داشته باشد.

ویزای مولتی کانادا چیست و چه تفاوتی با ویزای توریستی عادی دارد؟

از سال 2015 اداره مهاجرت کانادا ویزای مولتی کانادا را با هدف تسهیل ورود و خروج 2 طیف عمده از متقاضیان ویزای توریستی این کشور در دسترس قرار داده است. در واقع ویزای مولتی یا 5 ساله همان ویزای توریستی کانادا با ویژگی و کارکرد یکسان است، با این تفاوت که به دارنده ویزای مالتی کانادا این امکان را می دهد تا زمان اعتبار پاسپورت خود بدون محدودیت و احتیاج به تمدید ویزا به کشور کانادا سفر کرده و با هر بار ورود تا 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشد.

دو گروه عمده ای که اساسا ویزای مولتی کانادا برای تسهیل ورود و خروج آنها ارائه می گردد عبارتند از:

 • افرادی که به دلایل مورد قبول کنسولگری به صورت مداوم به کانادا سفر می کنند
 • والدین و پدربزرگ و مادربزرگ های مسن و بازنشسته ای که قبلاً به وسیله فرزندانشان برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده اند

اما در حال حاضر برای افراد خارج از این دو تقسیم بندی نیز این امکان وجود دارد تا برای دریافت ویزای مولتیپل کانادا اقدام کنند.

اگر چه ویزای مولتی کانادا در ایران با عنوان ویزای 5 ساله کانادا نیز شناخته می گردد، اما واقعیت این است که ویزای مولتی کانادا تا یک ماه پیش از انتها اعتبار پاسپورت فرد، معتبر است!

از آن جایی که اعتبار پاسپورت ایرانی 5 ساله است، این ویزا را با عنوان ویزای 5 ساله کانادا نیز می شناسند. حال آن که اگر فردی برای مثال پاسپورت ترکیه را در اختیار داشته باشد، به دلیل اعتبار 10 ساله این پاسپورت، ویزای مولتی کانادا نیز برای این فرد 10 ساله خواهد بود.

ویزای مولتی کانادا یا همان Visitor Visa زیرگروه ویزای TRV (اقامت موقت کانادا) است. از این رو شما می توانید با دریافت این نوع از ویزا در هر بار ورود برای حداکثر 6ماه در خاک این کشور اقامت داشته و به هر یک از اهداف مجاز نظیر گردشگری، ملاقات اقوام و خانواده، شرکت در کنفرانس و همایش علمی و یا حتی دوره آموزشی کوتاه مدت رسیدگی کنید. به بیانی دیگر شما می توانید با در دست داشتن ویزای مولتی کانادا بدون احتیاج به دریافت مجوز تحصیل یا همان study permit در دوره های آموزشی کوتاه مدت کمتر از 6 ماه ثبت نام کنید.

ویزای مولتی کانادا تنها به شما این امکان را می دهد تا به صورت محدود و موقت در خاک این کشور اقامت داشته باشید و به هیچ وجه مجاز به استفاده از درخواست حق شهفرایندی، مدارک دولتی کانادا و یا استفاده از مزایای شهفرایندی نظیر پوشش رایگان خدمات درمانی کانادا نخواهید بود.

چنانچه ویزای مولتیپل کانادا با قصد گردشگری برای شما صادر گردد، امکان ثبت نام و تحصیل در دوره های آموزشی طولانی مدت را نداشته و انجام کار در بازار کار کانادا و دریافت دستمزد در مدت اقامت شما در این کشور مجاز نخواهد بود.

مزایای ویزای مالتی کانادا چیست؟

مهمترین مزیت ویزای مولتیکانادا، رفت و آمد بدون محدودیت به این کشور و عدم احتیاج به تمدید هر ساله این ویزا است. اما می توان موارد دیگری را نیز به مزایای این نوع ویزا اضافه کرد:

 • دفعات متعدد ورود به کانادا بدون محدودیت
 • ایجاد سابقه سفر قوی برای دریافت سایر ویزاهای معتبر نظیر ویزای شنگن
 • امکان شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت تا حداکثر6ماه
 • هزینه کم درخواست ویزا در قیاس با کشوری نظیر آمریکا
 • ورود به کانادا به وسیله کلیه مرزها و در زمان های مختلف
 • امکان اقامت 6 ماهه برای هر بار ورود به خاک کانادا
 • پس از گذشت 6 ماه اقامت، تنها کافی است فرد یک خروج چند ساعته از خاک کانادا داشته باشد و در بازگشت مجدد به این کشور، اقامت وی به مدت 6 ماه دیگر بلامانع خواهد بود

از این رو فرد دارنده ویزای مولتی کانادا با توجه به اعتبار 5ساله این مجوز می تواند علاوه بر برخورداری از مزایای مذکور به ارزیابی شرایط و موقعیت زندگی، کار و یا تحصیل در این کشور پرداخته و در صورت تمایل پس از اتمام اعتبار ویزا، برای آینده خود برنامه ریزی کرده و برای هر یک از انواع دیگر ویزای کانادا متناسب با هدف و احتیاج خود اقدام نماید.

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای مولتی کانادا هستند؟

برای اینکه واجد شرایط دریافت هر یک از انواع ویزای کوتاه مدت یا همان ویزای مولتی کانادا شوید، باید به آفیسر سفارت این موضوع را نشان دهید که بنابر قوانین و مقررات مهاجرت و حمایت از پناهندگان IRPA دارای شرایط زیر هستید:

 • توانایی اثبات این موضوع را داشته باشید که قصد ترک خاک کانادا را پیش از اتمام اعتبار ویزا و بازه زمانی 6ماهه خواهید داشت
 • تمکن اقتصادی کافی برای پوشش هزینه های شخصی و اعضای خانواده، در صورت همراهی و همچنین برگشت به کشور مبدا را داشته باشید
 • به هیچ وجه قصد کار و یا تحصیل در کانادا را در صورت مغایرت با نوع ویزای دریافتی نداشته باشید
 • تابع قانون بوده و هیچگونه سوابق جنایی و کیفری نداشته باشید
 • با استناد به سوابق و رزومه شخصی، تهدیدی برای امنیت کانادا محسوب نشوید
 • تمامی مدارک مورداحتیاج ویزای کانادا را به صورت کامل و دقیق به آفیسر پفراینده ارائه دهید
 • در سلامت کامل باشید(در صورت درخواست تست کامل پزشکی انجام گردد)

پروسه دریافت ویزای مولتی کانادا چگونه است؟

شما باید برای درخواست ویزای مالتی کانادا فرم های مربوط به ویزای این کشور را پر کرده، مدارک و اسناد پشتیبان را به پفراینده خود اضافه کنید و هزینه های ارزی ویزا و انگشت نگاری را به سفارت این کشور پرداخت کنید. همچنین باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • در صورت احتیاج و درخواست، معاینات پزشکی و یا پروسه انگشت نگاری و عکس بیومتریک را به انجام برسانید
 • باید از خارج از کشور کانادا برای ویزای مولتی اقدام کنید و امکان درخواست ویزا به هنگام عزیمت به این کشور وجود ندارد
 • چنانچه به صورت خانوادگی می خواهید برای سفر و بازدید از کانادا اقدام کنید، باید فرم درخواست را به صورت مجزا تکمیل کنید، البته می توانید درخواست های ویزا را در قالب یک ایمیل فرستاده و به طور واحد برای پرداخت تمامی هزینه درخواست ها اقدام کنید

از آن جایی که سفارت کانادا هیچ گونه فعالیتی در ایران ندارد، متقاضیان ایرانی میبایست برای درخواست ویزای مولتی کانادا به کنسولگری کانادا در هر یک از کشورهای همسایه نظیر ترکیه، امارات و ارمنستان مراجعه کنند.

متداول ترین روش درخواست و دریافت ویزای کانادا به وسیله وب سایت سفارت و به صورت آنلاین است، بر همین اساس متقاضی می تواند به وب سایت رسمی کانادا و یا وی اف اس گلوبال مراجعه کرده و اقدام به ثبت درخواست خود کنند.

به طور کلی پروسه ثبت نام آنلاین ویزای مولتی کانادا به توضیح زیر است:

 • ایجاد حساب کاربری
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • آپلود مدارک ویزا
 • پرداخت کردیتی و آنلاین هزینه های ویزا و انگشت نگاری
 • تائید درخواست و دریافت شماره پیگیری Tracking No
 • دریافت نامه وقت انگشت نگاری (با اعتبار حداکثر 30 روزه از زمان صدور)
 • حضور در کنسولگری کانادا برای مصاحبه و انگشت نگاری
 • ارائه مدارک ویزا برای آنالیز و ارزیابی نهایی
 • مراجعه مجدد به سفارت برای دریافت پاسپورت و جواب ویزا

اما چنانچه تمایل داشته باشید می توانید به صورت حضوری و به اصطلاح On paper برای درخواست ویزای مولتی کانادا اقدام نمایید، از این رو می توانید بدون احتیاج به معین وقت سفارت به یکی از دفاتر VAC در کشورهای همسایه مراجعه کرده و به صورت حضوری مراحل ارائه مدارک ترجمه شده و فرم درخواست، پرداخت هزینه های ویزا، انگشت نگاری و مصاحبه را به انجام برسانید.

اما با توجه این که پیگیری جواب ویزا به وسیله حساب کاربری به نسبت ایمیل ساده تر بوده و با آپلود اینترنتی مدارک، احتمال گم شدن آن ها به نسبت تحویل حضوری بسیار کم است، ارائه درخواست ویزای مالتیپل کانادا به صورت آنلاین و اینترنتی بهترین روش است.

آیا برای دریافت ویزای مولتی کانادا تضمینی وجود دارد؟

اگرچه بعضی موسسات به ظاهر حرفه ای با هدف جلب مشتری و درآمد زایی، از خدمات ویزای مالتی کانادا به عنوان خدماتی تضمینی یاد می کنند، اما واقعیت این است که هیچ تضمینی در فرایند اخذ هر یک از انواع ویزای کانادا وجود ندارد و هیچ آژانس و موسسه گردشگری نمی تواند در زمان دریافت جواب ویزا و یا موفقیت پفراینده دخل و تصرف چندانی داشته باشد.

این بدین خاطر است که ارزیابی پفراینده در سفارت اجرا شده و آفیسر پفراینده تنها فردی است که براساس مدارک و شرایط متقاضی نسبت به ویزا شدن و یا ریجکت درخواست ویزای مولتی کانادا تصمیم گیری می نماید.

اما در عین حال، فرد متقاضی می تواند با انتخاب موسسه ای معتبر و دارای مجوز در امور گردشگری، شانس خود را برای دریافت ویزای مولتی کانادا به حداکثر برساند.

به بیان دیگر 2 عامل بسیار مهم و حیاتی در موفقیت درخواست ویزای مولتی کانادا ایفای نقش می کنند:

 • تکمیل درست، دقیق و شفاف فرم درخواست ویزا
 • افسر مهاجرت

بنابراین با توجه به تعطیلی سفارت کانادا در تهران و همچنین حیاتی بودن لزوم تکمیل دقیق فرم ویزای کانادا و معین وقت سفارت به صورت آنلاین، توصیه کلی به متقاضیان ویزای مولتی کانادا این است که به وسیله موسسه ای معتبر و شناخته شده برای این مهم اقدام کنند تا ضمن صرفه جویی در زمان و هزینه ها، شانس خود را برای موفقیت به حداکثر برسانند.

هلدینگ خبرنگاران که تا چندی پیش با نام تجاری ایران-آنکارا در زمینه های سفر و اقامت، اخذ ویزا و معین وقت سفارت، پیکاپ ویزا و برگزاری تورهای گردشگری خدمات گسترده ای را در اختیار متقاضیان قرار می داده، یکی از معدود موسساتی است که با فراهم آوردن ساز وکاری اجرایی و امتحان شده و اشراف کامل بر جدیدترین قوانین و احتیاجهای متقاضیان گردش و تحصیل در کانادا، آماده ارائه خدمات انواع ویزای کانادا و همچنین ویزای مولتیپل کانادا به متقاضیان است.

هزینه ویزای مولتی کانادا چقدر است؟

بر اساس قوانین جدید مهاجرتی کانادا، از این به بعد به جای ویزای سینگل و یا یکبار ورود تنها ویزای مولتی یا 5 ساله به اتباع ایرانی متقاضی ویزای کانادا تعلق می گیرد و تنها در موارد خاص ویزای سینگل و یا دوبار ورود برای متقاضی صادر می گردد.

چنانچه بخواهید به صورت شخصی برای درخواست ویزای کانادا اقدام کنید، هزینه درخواست ویزا 100 دلار کانادا و هزینه انگشت نگاری 85 دلار است. یعنی به طور کلی هر متقاضی ملزم به پرداخت 185 دلار کانادا به صورت آنلاین و به وسیله کردیت کارت معتبر بین المللی به سفارت این کشور خواهد بود.

چنانچه بخواهید به صورت خانوادگی برای دریافت ویزای مولتی کانادا اقدام کنید، هزینه ویزا حداکثر برای کل خانواده 500 دلار و هزینه انگشت نگاری در مجموع 170 دلار کانادا خواهد بود.

اما با توجه به این که عموم متقاضیان ایرانی دسترسی به حساب حقیقی و معتبر ویزاکارت و مسترکارت نداشته و به جزئیات پروسه درخواست ویزای مالتی کانادا از قبیل (پرکردن صحیح و کامل فرم درخواست، ترجمه رسمی مدارک، آماده سازی و آپلود اینترنتی مدارک، واریز هزینه های ویزا و انگشت نگاری و دریافت وقت سفارت) اشراف کامل ندارند، توصیه می گردد به جهت اجتناب از اتلاف وقت و کم کردن احتمال ریجکت ویزا از سوی سفارت، پروسه کامل وقت سفارت، ویزای کانادا و پیکاپ ویزا را به کارشناسان مجرب بسپارند.

هزینه ویزای مولتی کانادا در هلدینگ خبرنگاران 420 دلار کانادا بوده و در صورتی که طی 10 سال گذشته برای این نوع ویزا اقدام کرده باشید، بخاطر عدم احتیاج به انگشت نگاری مجدد، هزینه کامل خدمات 330 دلار کانادا خواهد بود.

مدارک مورد احتیاج برای ویزای مولتی کانادا یا 5 ساله

از آنجایی که مراحل تکمیل پفراینده، پیکاپ مدارک و صدور ویزا توسط سفارت کانادا بازه ای بین 2 هفته تا 3 ماه را دربر می گیرد، ارائه پاسپورتی که دست کم 1 سال از اعتبار آن باقی مانده باشد، لازم است. مدارک مورد احتیاج برای ویزای مولتی کانادا شامل موارد زیر می شوند:

 • یک قطعه عکس بیومتریک 5/3 در 5/4 رنگی جدید با زمینه سفید به همراه فایل عکس
 • اصل گذرنامه فعلی و اصل کلیه گذرنامه های قبلی (اسکن تمامی ویزاهای دریافتی طی 10سال گذشته) در صورت وجود
 • ترجمه شناسنامه
 • ترجمه سند ازدواج
 • ترجمه اسناد ملکی همچون خانه، مغازه و زمین
 • گواهی تمکن اقتصادی ترجمه شده از بانک به همراه پرینت گردش حساب 4 ماه گذشته به همراه مهر بانک به نام متقاضی (حداقل 100میلیون)
 • ترجمه گواهی اشتغال به کار برای متقاضی به همراه ترجمه روزنامه رسمی شرکت و یا پروانه کسب
 • ترجمه گواهی اشتغال به کار همسر
 • ترجمه بیمه متقاضی و همسر در صورت وجود
 • دعوت نامه رسمی و معتبر در صورت وجود
 • تکمیل فرم درخواست ویزا application form
 • تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی Family information
 • رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • ترجمه نامه رسمی مرخصی در صورت اشتغال
 • فیش حقوقی

نکات اساسی در راستا اخذ ویزای مولتی کانادا

 • نقص در تکمیل دقیق و شفاف فرم درخواست یکی از مهمترین عواملی است که به رد یا اصطلاحا ریجکت درخواست ویزا می انجامد، بنابراین بهره مندی از خدمات حقوقی و مشاوره موسسه ای معتبر بسیار ارزشمند خواهد بود.
 • برای ثبت درخواست ویزای 5 ساله کانادا احتیاج به 2 بار سفر به کشور ثالث و حضور در سفارت کانادا نیست، شما می توانید در صورت تمایل از خدمات پیکاپ یک موسسه گردشگری دارای مجوز و معتبر استفاده کرده و علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه، به فرایند کار خود سرعت ببخشید
 • تاریخ اعتبار ویزای مولتیپل کانادا با اعتبار پاسپورت هر فرد رابطه مستقیم دارد.
 • به دلیل محدودیت های اعمال شده در مبادلات اقتصادی و بانکی متقاضیان ایرانی، پرداخت کلیه هزینه های ویزا تنها به وسیله حساب های خارجی و قابل پیگیری خبرنگاران و هم چنین کردیت کارت شخصی فرد ممکن است
 • در صورتی که تحت هر شرایطی درخواست ویزای متقاضی ریجکت گردد، امکان اعتراض وجود نداشته و متقاضی باید پس از آنالیز و اصلاح نواقص احتاقتصادی، مجددا برای ویزای مولتی کانادا اقدام کرده و با کسر هزینه انگشت نگاری، مجددا هزینه ویزا را پرداخت نماید.
منبع: نیلگام
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 565

به "ویزای مولتی کانادا یا ویزای 5 ساله کانادا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزای مولتی کانادا یا ویزای 5 ساله کانادا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید