پرطرفدارترین ورزش های جهان کدامند؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، امروزه، ورزش به یکی از تفریح های بزرگ مردم دنیا تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با 10 ورزش محبوب و پرطرفدار دنیا آشنا کنیم.

پرطرفدارترین ورزش های جهان کدامند؟

مردم دنیا ورزش های بسیاری انجام می دهند؛ برخی برای تفریح و برخی هم برای تناسب اندام. در این میان، تعدادی نیز وجود دارند که ورزش را به عنوان حرفه اصلی خود انتخاب نموده اند. رشد برخی از این ورزش ها به قدری بالا بوده که توانسته هواداران زیادی به خود اختصاص دهد.

این ورزش ها از هیجان بالایی برخوردار بوده و در مقیاس بین المللی مدیریت می شوند. اغلب این ورزش ها، شامل بازی های المپیک هم می شود که در آن، ورزشکاران کشورهای مختلف به رویارویی با یکدیگر می پردازند. شایان ذکر است که این ورزش های پرهوادار، به ویژه در کشورهای پیشرفته، بسیار پول ساز است و میلیاردها دلار نصیب ورزشکاران و مسئولان امر می نماید. اکنون اجازه دهید نگاهی اجمالی بر 10 ورزش محبوب دنیا داشته باشیم.

10. گلف

طبق برآوردها، ورزش گلف حدودا 450 میلیون هوادار در سراسر دنیا دارد که عمده آنان در اروپای غربی، آسیای شرقی و آمریکای شمالی هستند. بازی گلف به این صورت است که در آن، طی مدت زمانی تعیین، بایستی با کمترین تعداد ضربات ممکن، توپ را وارد هدف کرد. این ورزش نوین برای اولین بار در اسکاتلند ظهور کرد و سپس وارد بریتانیا شده و از آن جا نیز به دیگر نقاط دنیا پخش شد.

9. راگبی

راگبی برای اولین بار در بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع دیده شد. تعداد تقریبی هواداران این ورزش، چیزی در حدود 475 میلیون نفر در سراسر دنیا است. بنیان این ورزش در انگلستان و دوره قرون وسطی پایه گذاری شد. راگبی از بریتانیا به کشورهای مستعمره آن یعنی استرالیا و نیوزلند نیز وارد شد. در هر تیم راگبی 15 بازیکن حضور دارند که بایستی توپ را با همکاری حمل نموده و به انتهای خط سرانجام برسانند تا امتیاز کسب نمایند.

8. بیسبال

بیسبال حدود 500 میلیون هوادار در سراسر دنیا دارد که بیشترینشان در آمریکا، جزایر دریای کارائیب و ژاپن زندگی می نمایند. در بازی بیسبال هر تیم دارای 9 بازیکن است. بازیکنان برای کسب امتیاز، بایستی با چوب به توپ ضربه زده و طرف مقابل نیز توپ را بگیرد. در قرن نوزدهم، تا قبل از ظهور بیسبال در آمریکا، ورزش های بسیاری در این کشور وجود داشت. این ورزش از آمریکا به دیگر نقاط دنیا پیشرفته و کم کم تکامل پیدا کرد.

7. بسکتبال

بر اساس تخمین های صورت گرفته، ورزش بسکتبال در حدود 825 میلیون هوادار در سراسر دنیا دارد. این ورزش به وسیله دکتر جیمز نای اسمیت در ماساچوست آمریکا ابداع شد. او بسکتبال را به عنوان جایگزینی برای فوتبال (آمریکایی) معرفی کرد؛ چرا که این ورزش قابلیت انجام در محیط ها و سالن های بسته را داشته و خطرات احتمالی کمتری نیز دارد. در ورزش بسکتبال، 5 نفر در هر تیم بازی می نمایند. بازیکنان برای کسب امتیاز، بایستی توپ را وارد سبدی نمایند که در ارتفاع 3 متری قرار گرفته است.

6. تنیس روی میز

تنیس روی میز از جمله ورزش های پرهوادار دنیا محسوب می شود که حدودا 875 میلیون هوادار در سراسر دنیا دارد. این ورزش برای اولین بار در انگلستان و قرن نوزدهم دیده شد که نمونه ا کوچک شده از تنیس روی چمن بود. این ورزش به طور گسترده با عنوان پینگ پنگ نیز شناخته می شود. تعداد بازیکنان این ورزش، از 2 تا 4 نفر متغیر است که بایستی برای کسب امتیاز در آن، با استفاده از راکت، به توپ های پلاستیکی بسیار سبک ضربه زده تا از روی تور وسط عبور نموده و به زمین حریف برخورد کند. از جمله کشورهایی که در ورزش پینگ پنگ سرآمد هستند، می توان به کره جنوبی، سوئد و چین اشاره نمود.

5. والیبال

والیبال چیزی حدود 900 میلیون هوادار در سراسر دنیا به خود اختصاص داده که بیشترین آن ها در کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی هستند. این ورزش به وسیله ویلیام جی مورگان در سال 1895 و در آمریکا ابداع شد. او یکی از اعضای سازمان جامعه جوانان مسیحی بود که برای ابداع والیبال، عناصری از ورزش های بسکتبال، تنیس، هندبال و بیسبال را به عاریت گرفت. والیبالی که اکنون شاهدش هستیم، حاصل تکامل چند ساله اخیر است. هر تیم در این ورزش 6 بازیکن دارد که بایستی توپ را از روی تور عبور دهند.

4. تنیس

تنیس با 1 میلیارد نفر هوادار در سراسر دنیا، یکی از ورزش های پرهوادار عصر حاضر به شمار می رود. گفته می شود، انواع مختلف تنیس در کشورهایی نظیر مصر، روم و یونان انجام می شده است، اما بازی تنیس نوینی که اکنون در دنیا وجود دارد، اولین بار در فرانسه دیده شده است. تنیس از فرانسه به اروپا و سپس دیگر کشورهای دنیا وارد شد. در این ورزش، دو تیم حضور دارند که بسته به نوع آن، ممکن است هر تیم یک یا دو بازیکن داشته باشد؛ بازیکنان برای کسب امتیاز بایستی توپ را با استفاده از راکت از روی تور عبور داده و وارد زمین حریف نمایند. اگر حریف نتواند توپ وارد شده به زمینش را با ضربه زدن، به زمین رقیب راهنمایی کند، امتیاز را از دست خواهد داد.

3. هاکی روی چمن

هاکی روی چمن ورزشی محبوب و پرهوادار است که توانسته چیزی در حدود 2 میلیارد هوادار در سطح دنیا به خود اختصاص دهد. عمده حامیان این ورزش در اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا هستند. ورزش هاکی روی چمن برای اولین بار در انگلستان و صده 1800 میلادی پا به عرصه گذاشت. این ورزش شباهت زیادی به فوتبال دارد، با این تفاوت که بازیکنان به جای پاهایشان، باید با استفاده از چوب، توپ را راهنمایی نمایند. هاکی روی چمن در کشورهای هند، استرالیا و پاکستان بسیار پرهوادار است که البته حرف های زیادی هم در این ورزش برای گفتن دارند.

2. کریکت

کریکت با 2.5 میلیارد هوادار در دنیا، دومین ورزش پرهوادار دنیا محسوب می شود که عمدتا در بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع دیده می شود. کریکت در انگلستان و قرن شانزدهم ابداع شد که در قرن هجدهم به عنوان ورزش ملی این کشور نیز انتخاب شد. این ورزش دارای دو تیم و هر تیم متشکل از 11 نفر است. بازیکنان برای کسب امتیاز بایستی توپی را که به وسیله چوب بدان ضربه وارد می شود را گرفته و سپس بدوند. کریکت در میان کشورهایی مانند هند، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان و استرالیا که پیش تر مستعمره انگلستان بودند، بسیار محبوب است.

1. فوتبال

بر اساس تخمین ها و برآوردهای صورت گرفته، نیمی از جمعیت دنیا خود را هوادار ورزش فوتبال می دانند. این ورزش حدودا 4 میلیارد هوادار در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است. قدمت فوتبال کهن، به قرن دوم میلادی و سرزمین چین باز می شود. بعلاوه رومی ها، یونانی ها و ژاپنی ها نیز از جمله اولین بازیکنان فوتبال دنیا بوده اند. اما فوتبال نوینی که اکنون می شناسیم، برای اولین بار در انگلستان دیده شد که به سرعت هواداران بسیاری در سراسر دنیا پیدا کرد. این ورزش، بیشتر از هر جای دیگری، در قاره های اروپا و آمریکا هوادار دارد. در ورزش فوتبال، دو دروازه و دو تیم وجود دارد که هر یک از این تیم ها متشکل از 11 نفر است. بازیکنان برای کسب امتیاز، بایستی توپ را به زمین حریف برده و سپس آن را وارد دروازه آنان نمایند.

منبع: کجارو / worldatlas.com
انتشار: 27 خرداد 1401 بروزرسانی: 27 خرداد 1401 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 22618

به "پرطرفدارترین ورزش های جهان کدامند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "پرطرفدارترین ورزش های جهان کدامند؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرطرفدارترین ورزش های جهان کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید