پشت پرده تور تزریق واکسن کرونا چیست؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، تهران (پانا) - مدیر یک دفتر خدمات مسافرتی می گوید توری که آن ها برای سفر به ترکیه در آذرماه سال 98 تبلیغ نموده بودند، حالا با اضافه شدن عنوان دروغینِ ویژه تزریق واکسن کرونا جعل شده و برای برخورد قانونی با این تخلف، شکایت قضایی نموده اند.

پشت پرده تور تزریق واکسن کرونا چیست؟

به گزارش ایسنا، یک شرکت خدمات مسافرتی که در اهواز و تهران شعبه دارد، مدعی است از بنر تبلیغاتی اش، سوءاستفاده و محتوای آن جعل شده است. در صفحه ای به نام این شرکت در اینستاگرام نیز نوشته شده است: تبلیغ منتشرشده غیرقانونی بوده و هیچ ارتباطی با این آژانس مسافرتی ندارد و برای جلوگیری از هرگونه اخاذی، کلاهبرداری و سوءاستفاده توسط افراد سودجو و متقلب، توجه لازم را به معینات این شرکت داشته باشید.

امید طهماسبی نژاد مدیر این شرکت مسافرتی و گردشگری است که درباره تور تبلیغ شده گفت: بنر تبلیغ توری که با عنوان دروغینِ ویژه تزریق واکسن کرونا منتشر شده، برگرفته از تبلیغ تور ما در آذرماه سال 98 است که 2 میلیون و 400 هزار تومان قیمت داشت. روز گذشته (سه شنبه 18 آذرماه) از تماس های مکرر مردم با آژانس، متوجه موضوع شدیم. در این تبلیغ از هیچ لوگو، شماره تماس و یا معینات مرتبط با آژانس ما استفاده نشده، ولی طراحی با فونتی است که معمولا ما در تبلیغات مان استفاده می کنیم. بلافاصله به مشتریان خود درباره جعلی و دروغین بودن این تبلیغ و تور مذکور اطلاع رسانی کردیم. معاون گردشگری و رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان خوزستان را نیز در جریان قرار دادیم و رؤسای انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در ایران و استان خوزستان را آگاه کردیم. صبح امروز (چهارشنبه، 19 آذرماه) به پلیس فتا شکایت کردیم. لازمه پیگیری پلیس نیز صدور دستور قضایی است.

او اضافه کرد: چون نمی دانستیم دقیقا از چه شخصی و یا کجا باید شکایت کنیم، در نتیجه خطاب به دادستان اهواز که مدعی العموم است، شکواییه ای تنظیم کردیم. همچنین قرار شد اطلاع رسانی ها و توضیحات بعدی توسط رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران صورت گیرد.

طهماسبی نژاد گفت: به عنوان آژانس مسافرتی و گردشگری که حدود 18 سال سابقه فعالیت دارد و یکی از پرفروش ترین آژانس های استان خوزستان است، قبلا هم مورد سوءاستفاده قرار گرفته ایم، اما تفاوت این مورد در این است که اگر جعل کننده قصد کلاهبرداری از مردم را داشت، حتما یک شماره تلفن و یا نشانی در تبلیغ قرار می داد، اما هیچ رد و نشانی وجود ندارد. به هر حال امیدواریم پلیس با دسترسی هایی که دارد، انگیزه این تبلیغ دروغین را معین کند و برخورد قانونی لازم انجام گردد.

تبلیغی که مدیر این شرکت می گوید از تور آذرماه سال 98 جعل شده است

در متن شکواییه این شرکت خدمات مسافرتی به دادستانی اهواز نیز ماجرا این گونه توضیح داده شده است: در روز سه شنبه 18 آذرماه 99 طی تماس های متعدد و مکرر که مشتریان محترم با شعب این شرکت برقرار کردند، متوجه شدیم شایعه ای درباره برگزاری تور تزریق واکسن کرونا در استانبول (ترکیه) شکل گرفته و مردم پیگیر صحت و سقم موضوع به وسیله این شرکت هستند. پس از آنالیز و دریافت اطلاعات از مشتریان و پرسیدن این سوال که این خبر چگونه و از کجا به دست شما رسیده است، اعلام کردند بنر تبلیغاتی را بدون نام، لوگو و شماره تلفن به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی دیده اند ولی برای اطمینان از درست یا غلط بودن موضوع تماس گرفته اند. بنابراین ضمن اطلاع رسانی جعلی بودن این موضوع به مشتریان و در جریان گذاشتن و آگاه کردن مسؤولان استان خوزستان، به صورت فوری به وسیله تلفن و ارسال پیغام، بخش IT و بخش تور این شرکت مسؤول آنالیز شدند که متاسفانه معین شد بنری دستکاری شده و غیرواقعی با مخدوش شدن تلفن ها و آدرس وب سایت با لیبل مشکی رنگ، از روی طرح بنر این شرکت که مربوط به تور استانبول آذرماه 98 این شرکت بوده، دستکاری شده و تغییر نموده و در شبکه های اجتماعی به صورت گسترده انتشار یافته و دست به دست می گردد.

با وجود این که در هیچ جای بنر نام، لوگو و تلفن این شرکت مشاهده نمی گردد اما از آن جا که مدل طراحی بنر با فرمت و فونت و همچنین فید شدن شعبه مرکزی، شعبه کیانپارس و دفتر تهران خاص این شرکت است و هیچ آژانس مسافرتی به جز این شرکت در استان خوزستان دارای شعب نیست (قابل استعلام از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان) بلافاصله به ذهن مشتریان، مخاطبان و دنبال کنندگان این موضوع متبادر می گردد که این تبلیغات خاص این شرکت است.

در ادامه متن شکایت این آژانس مسافرتی به دادستان اهواز آمده است: موضوع بسیار جالب توجه در مورد این مورد خاص آن است که این بنر جعلی و دروغین به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی پرمخاطب با تیتر کلاهبرداری و سودجویی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری منتشر می گردد، به طوری که صدا و سیما در همان روز (1399/9/18) بدون هیچ گونه آنالیز و راستی آزمایی و فقط با استناد به انتشار یک بنر جعلی، با پخش گزارشی در شبکه های خبری خود به صورت کلی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری را متهم به کلاهبرداری و سودجویی یا سوءاستفاده از شرایط کرونا می نماید که از این رسانه رسمی بدون آنالیز صحت و سقم موضوع، بسیار عجیب است که اتهام بی اساس به دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری که بیشترین آسیب را در 10 ماه گذشته از شرایط کرونا متحمل شده اند وارد می نماید و جای بسی تأسف است.

حال به نظر می رسد انتشار گسترده و بی محابای این بنر جعلی و دستکاری شده با چنین حجم گسترده در شبکه های اجتماعی و پوشش رسانه ای و خبری موضوع ... که باعث تشویش اذهان عمومی و خدشه دار کردن عملکرد دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری شده، با هر نیتی از قبیل کلاهبرداری، سوءاستفاده از نام و برند، فراوری خبر جعلی داغ برای پوشش رسانه ای گسترده، تخریب و وارد کردن خدشه به عملکرد دفاتر خدمات مسافرتی، تشویش اذهان عمومی و ... بوده، قابل آنالیز و پیگیری است.

مدیر این شرکت خدمات مسافرتی از مراجع قضایی و پلیس خواست برای دفاع از حیثیت صنف آسیب دیده دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری آنالیز دقیق و موشکافانه ای روی موضوع داشته باشند.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ پیش تر گفته بود: این تبلیغ نمی تواند کار یک آژانس مسافرتی باشد.

حرمت الله رفیعی، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی نیز با انجام تحقیقاتی روی تبلیغ تور استانبول ویژه تزریق واکسن کرونا گفته بود: نشانه های فرصت طلبی و سوءاستفاده در تبلیغ این تور دیده می گردد و باید با آن برخورد گردد.

همچنین امیرپویان رفیعی شاد ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی و گردشگری استان تهران ـ به دنبال انتشار تبلیغ چنین توری از دفاتر خدمات مسافرتی خواسته است: شرایطی ایجاد نگردد که به آژانس های گردشگری انگ زده گردد. برای اجرای چنین تورهایی باید از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نخست استعلام گرفته گردد.

اما تبلیغ گسترده تبلیغ تور ویژه تزریق واکسن کرونا در ترکیه واکنش وزارت بهداشت را نیز برانگیخت. دکتر کیانوش جهانپور ـ رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ـ با جعلی دانستن تبلیغاتی نظیر تور ترکیه و امارات ویژه تزریق واکسن کرونا گفت که چنین تورهایی وجود ندارد و طبق معمول، سوءاستفاده شیادان از احتیاج مردم است.

او یادآور شد: کشورهای مختلف در حال رایزنی برای خرید و تامین واکسن کووید 19 از مسیرهای مختلف هستند. از طرفی واکسیناسیون همگانی جمعیت در شرایط فعلی حتی در بازه زمانی یک ساله نیز برای هیچ کشوری مقدور و متصور نیست و بر همین اساس همه کشورها در تزریق واکسن اولویت بندی خواهند داشت.

او اضافه کرد: در چنین شرایطی کشوری برای تبعه کشورهای دیگر، عموما امکان تزریق واکسن نمی تواند داشته باشد، مضافا این که واکسن برای ایمن سازی قبل سفر است، نه بعد سفر. بنابراین چنین تبلیغاتی، فرصت طلبی شیادان است که با سوء استفاده از احتیاج مردم به دنبال کلاهبرداری هستند و یا این که کلا از بیخ و بن، فضاسازی است.

جهانپور به مردم توصیه کرد: هیچ گونه وجهی تحت هیچ عنوانی برای واکسن کرونا، پیش خرید واکسن کرونا یا تور واکسن کرونا به هیچ فردی پرداخت نکنند که علایم اولیه کلاهبرداری های اینترنتی و... آشکار شده است.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 10236

به "پشت پرده تور تزریق واکسن کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده تور تزریق واکسن کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید