چاره جویی بن بست اشتغال به تدبیر علم، دانشگاهی که شغل فراوری می نماید

به گزارش اکسپرس بلاگ، خبرنگاران- گروه استانها: کارگاه زنده فراوری هنر در کانون فرهنگی هنری دانشگاه محقق اردبیلی در اغلب ساعات روز شلوغ است و دانشجویان مرتبا در رفت و آمد هستند.

چاره جویی بن بست اشتغال به تدبیر علم، دانشگاهی که شغل فراوری می نماید

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا فوق لیسانس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

اینجا نه کسی اخم می نماید و نه بر خلاف بعضی کلاس های دانشگاهی که ساعات ها کش می رود و پاها برای اتمام کلاس ضرب می گیرد، کسی به سرانجام ساعت کار خود فکر می نماید.

دانشجویان پشت بوم ها و میزهای کار دست به قلم و مداد گرفته اند به حدی محو در فراوریات هنری خود هستند که توجهی به گذر زمان ندارند.

نادیا دوستدار بوم نقاشی را مقابل خود گذارده و با دقت و ظرافت خطی به خطوط گل های روی بوم اضافه می نماید. بعد از اینکه چند دقیقه کنارش می ایستم متوجه حضور من می شود. دست از کار می کشد و به من لبخند می زند.

این دانشجو عاشق هنر است و معتقد است در فضای به وجود آمده کانون هنرهای تجسمی می تواند در ورک شاپ های زنده برگزار شده به جد علایق خود را دنبال کند.

خیلی زود و شتابزده مکالمه اش را با من تمام می نماید و در تمام مدتی که همین چند جمله را به زبان آورده نگاهش را از بوم نگرفته است.

علاقه هنری ایجاد شده در بین دانشجویان موجب شده رقابت سالمی بین آن ها ایجاد شود و در این میان مربیان و اساتیدی که از آثار بازدید می نمایند به عینه شاهد تاثیر این رقابت سالم در بهبود فراوریات هستند.

کوشش برای آموزش هنر از راستا صحیح

کانون های فرهنگی هنری دانشگاه محقق اردبیلی که شامل کانون های شعر و ادب، تئاتر، صنایع دستی، فیلم و عکس، گردشگری، محیط زیست، مطالعه و پژوهش، هنرهای تجسمی، هلال احمر، آسیب های اجتماعی و همیاری است کوشش نموده مهمترین سرشاخه های مورد توجه و علاقه دانشجویان را شناسایی و برای آن برنامه ریزی کند.

تا جایی که سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی در تبادل نظر با خبرنگاران فعال سازی این کانون ها را پاسخی به کشف و تربیت و پرورش علایق هنری دانشجویان دانست.

گودرز صادقی با بیان اینکه فراوری زنده هنر و برگزاری نمایشگاه دائمی و ورک شاپ در دستور کار کانون ها قرار گرفته است، افزود: هدف این است که حتی تربیت هنری از راستا صحیح علمی باشد و خلاقیت و استعداد هنری دانشجویان به شکل علمی پرورش یابد.

وی متذکر شد: در این راستا از تمامی ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری دانشگاه به شکل مطلوب استفاده شده و مربیان و اساتید علمی در فعالیت های کانون ها مشارکت دارند.

معرفی پتانسیل ها به بازار کار

نسترن محمدی در حالی که مداد سیاه خود را مورب روی کاغذ می کشد، معتقد است هر دانشجویی به کانون قدم گذاشته به یکی از رشته های هنری علاقه مند شده است.

وی افزود: به عنوان مثال سفال گری، منبت و معرق، عکاسی، شعر، مجسمه سازی، نقاشی، طراحی و یا فراوری صنایع دستی از جمله رشته های هنری است که مرتبا تعداد بیشتری دانشجو را به خود جلب می نماید.

این دانشجو البته دغدغه ای نیز دارد و آن معرفی این پتانسیل ها به بازار کار است؛ چرا که به اعتقاد وی فضای علمی دانشگاه موجب می شود حتی یک اثر هنری قاعده و نظم علمی به خود بگیرد و بی شک یک سرو گردن بالاتر از فراوریاتی باشد که در بازار به وفور به چشم می خورد.

محمدی توضیح داد: علاوه بر این با توجه به اینکه دانشجویان شاغل به امورات هنری اغلب در رشته های دانشگاهی مرتبط تحصیل می نمایند، معرفی پتانسیل آن ها می تواند زمینه اشتغال آفرینی را موجب شود.

پاسخ به یک دغدغه، ضرورت کلان نگری

نسترن بعد از طرح دغدغه هایش به خطوط سیاه خود که یکی پس از دیگری روی کاغذ سفید می نشیند و اعجاز می آفریند، بر می شود.

فروش فراوریات هنری و از همه مهمتر اشتغال آفرینی دانشجویان از دغدغه هایی است که این روزها به کررات شنیده می شود.

استاندار اردبیل بارها از سهم قابل توجه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ابراز نگرانی نموده است و در عین حال تاکید داشته که ایجاد شغل وظیفه دولت نیست و با محدود شدن سهم استخدام جوانان جویای کار نباید به استخدام دولتی دلخوش نمایند.

تمامی خلاقیتی که در کارگاه های هنری دانشگاه موج می زند به نظر با این نگرانی در محدودیت فرصت های شغلی به بن بست می رسد. با این وجود معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه محقق اردبیلی تغییر رویکردی را دنبال می نماید که به نظر کارشناسان فرهنگی یک ضرورت است. اینکه دانشگاه به صرف فارغ التحصیل کردن دانشجو بسنده نکند و به بازار اشتغال وی نیز بیندیشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه کانون های فرهنگی هنری به دنبال راهنمایی صحیح خلاقیت و استعداد هنری دانشجو هستند، توضیح داد: در نهایت ما در نظر داریم بازارچه های دائمی فروش فراوریات هنری را در محل کانون ها فعال کنیم.

عباس فنی اصل در مورد نحوه فعالیت این بازارچه گفت: در واقع دانشجو می تواند در محل فراوری اثر هنری نسبت به فروش آن اقدام کند که خود فرصتی برای درآمد زایی و آموزش شیوه های کسب درآمد و کارآفرینی است.

وی سیاست جدید دانشگاه را توجه به توسعه رشته هایی متناسب با بازار کار جامعه دانست و تاکید نمود: در واقع ما به دنبال این هستیم که دانشجو را در میانه راه رها نکنیم و تا مرحله کارآفرینی و ایجاد زمینه شغلی راهنماییگر وی باشیم.

خبر ایجاد بازارچه لبخند دانشجویان کارگاه هنری را پر رنگ تر نموده است. قلم ها با سرعت و قوت بیشتری روی بوم می لغزد و نگاه ها عمیق تر از قبل روی فراوریات هنری متمرکز شده است.

اینجا یک کارگاه زنده از فراوری به مصرف است که حتی به قدر کوچک گره اشتغال را به تدبیر علم گشوده است. با این وجود صف طولانی فارغ التحصیلان دانشگاهی بیشتر از آن است که کانون های فرهنگی هنری بتواند به دغدغه اشتغال آن ها پاسخ دهد.

به تعبیر سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی فقط 13 درصد از دانشجویان غیر پزشکی استان در این دانشگاه مشغول به تحصیل اند و این یعنی مسئولیت سنگینی متوجه سایر دانشگاه ها است که در پاسخ به دغدغه اشتغال سهیم شوند.

صادقی توسعه رشته های دانشگاهی متناسب با احتیاج بازار کار، توسعه تحصیلات تکمیلی، فعال سازی بخش پژوهش و فراوری علم متناسب با احتیاج جامعه و حمایت از کارآفرینان را از جمله برنامه های در دست اقدام این دانشگاه برشمرد.

وی تاکید نمود: در عین حال باید ایده های نو در مورد کارآفرینی به جد مورد توجه قرار گیرد و تمامی دانشگاه ها سهم خود در این خصوص را ایفا نمایند تا بتوان تاثیری محسوس را شاهد بود.

کارشناسان معتقدند فراوری دانشگاه ها امروز اگر فارغ التحصیلان دانشگاهی است اگر راکد مانده و در بازار کار جای مطلوب به خود نگیرد به منزله درجا زدن دانشگاه در رسالت خود است. در حالی که با ایده های کوچک می توان موج عظیم بیکاری را سد کرد و از ضربات مداوم آن کاست.

خبرنگار: ونوس بهنود

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 873

به "چاره جویی بن بست اشتغال به تدبیر علم، دانشگاهی که شغل فراوری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاره جویی بن بست اشتغال به تدبیر علم، دانشگاهی که شغل فراوری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید