چرا در روزهای کرونایی، بازارهای دستفروشی اهواز کامل جمع آوری نشدند؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، خبرنگاران/خوزستان معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به انتقادها نسبت به عملکرد شهرداری در مورد عدم جمع آوری بعضی بازارهای کپری و دستفروشی، گفت: برچیدن این بازارها ملاحظات اجتماعی و سیاسی و امنیتی دارد؛ طبق گفته یکی از مسئولان امنیتی، حتی اگر شهرداری بخواهد نسبت به جمع آوری این بازارها اقدام کند، آنها ملاحظاتی دارند.

چرا در روزهای کرونایی، بازارهای دستفروشی اهواز کامل جمع آوری نشدند؟

علیرضا عالیپور در گفت وگو با اکسپرس بلاگ، اظهار کرد: در اهواز حدود 32 بازار در شرایط های سد معبر، دست فروشی و کپری وجود دارد که بازار کیان در خیابان های زینب، فراهانی، بازار خیابان جعفری، بازار صدف، بازار سلطانی، بازار فاز 4 کوی ملت (شب بازار)، بازار فاز 3 کوی ملت، بازار خیابان کارگر، بازار ملاشیه، بازار حصیرآباد، بازار دروازه، بازار عامری و بازار کوی طاهر شاخص ترین بازارهای کپری و دست فروشی و وانت باری هستند.

وی اضافه نمود: بازار معروف به بازار عبدالحمید در خیابان نظامی نیز یکی از بازارهای قدیمی اهواز محسوب می گردد که شرایط مشابهی دارد.

عالیپور گفت: در پی اعلام محدودیت های اجتماعی برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، از چند روز پیش آدینه بازار، شب بازار، بازار پرنده فروشان، بازار عبدالحمید، بازار الغدیر و بازار جعفری تعطیل شده اند.

وی توضیح داد: به فروشندگان بازارچه صدف نیز تذکر دادیم که محصولات خود را کامل بفروشند زیرا بازار صدف نیز تا 48 ساعت آینده جمع آوری می گردد. محدودیت های ترافیکی شدیدی نیز از شنبه شب در بازار کیان در نظر گرفته شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به اظهار نظر یکی از مسئولین بهداشتی اهواز در مورد عدم اقدام شهرداری برای جمع آوری دست فروشان و بازارچه ها، گفت: این اظهار نظرها را به حساب عدم آشنایی این مسئول با موضوع مدیریت شهرستان اهواز و کم بودن سوابق ایشان در این عرصه می گذاریم زیرا اینها موضوعات جدیدی نیستند و اگر ایشان در جلسات بیشتری در فرمانداری اهواز شرکت نمایند، متوجه می شوند که اگر این مسائل را از چشم شهرداری ببینند به معنی این است که اشراف دقیقی بر مسائل اداری ندارند.

وی اظهار کرد: ما مدیریت واحد شهری نداریم؛ اگر مدیریت واحد شهری داشتیم نخست باید عوامل بهداشت، زیرمجموعه شهرداری قرار می گرفتند و پلیس هدایت و رانندگی و ارگان های ذی ربط هم باید بخش هایی از ادارات شهرداری می شدند.

عالیپور گفت: شهرداری اهواز در خلاء مدیریت واحد شهری، در پاکسازی و حفظ و مراقبت معابر تنها است.

وی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک شورای تامین و ستاد مقابله با کروناویروس خوزستان در روز شنبه، بیان نمود: در این جلسه فرماندار اهواز و بعضی مسئولین امنیتی پاسخ های خوبی به مسئولان بهداشتی دادند و گفتند که برچیدن این بازارها احتیاج به پیوست ها، مطالعات و اظهارنظرهای امنیتی، اجتماعی و مالی دارد.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: برچیدن این بازارها ملاحظات اجتماعی و سیاسی و امنیتی دارد؛ طبق گفته یکی از مسئولان امنیتی، حتی اگر شهرداری بخواهد نسبت به جمع آوری این بازارها اقدام کند، آنها ملاحظاتی دارند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر 90 درصد واحدهای صنفی تعطیل شده اند. فرض کنیم 10 درصد این اصناف، واحدهای کپری و دست فروشی باشند بنابراین نصف این واحدها تعطیل شده اند.

عالیپور گفت: فرماندار اهواز علاوه بر تشکر از زحمات اکیپ های مشترک شهرداری اهواز و سازمان صمت و اماکن نیروی انتظامی و تعزیرات، خطاب به مسئولان بهداشتی پرسید که چند درصد شیوع کرونا بر اثر فعالیت واحدهای صنفی است و چند درصد واحدهای صنفی، کپری هستند و چند درصد واحدهای کپری باقی مانده اند؟ بنابراین اگر این موارد را حساب کنیم، متوجه می شویم سهم واحدهای کپری در این مساله بخش ناچیزی است.

وی بیان نمود: نباید زحمات شهرداری در حالی زیر سوال برود که دو نفر از نیروهای شهرداری به دلیل ابتلا به کرونا و یک نفر بر اثر فعالیت شبانه روزی و عدم مراجعه به پزشک، جان خود را از دست داده اند.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز اضافه نمود: ما سعی نموده ایم با اخلاق متعهدانه نسبت به بعضی مسئولان، در مورد بعضی سوءعملنمودها در بهداشت و درمان مانند نحوه امحاء و دفع پسماندها و زباله های عفونی، برخورد با مراجعین و نظافت درون محوطه بیمارستان ها چیزی نگوییم و تنها به صورت سربسته گفته ایم که مسئولیت های اجتماعی خود را نیز مد نظر قرار دهند.

وی گفت: شهرداری کاملا متکی به درآمدهای صنفی و مردم است و در دو ماه اخیر در شرایط تعطیلی نهاده شده است بنابراین درآمد شهرداری اهواز نیز صفر شده است اما آیا درآمد واحدهای پزشکی و درمانی نیز صفر شده یا بالاتر رفته است؟

عالیپور اضافه نمود: نباید زحمات مجموعه ای را به گونه ای زیر سوال ببریم که اگر آنها نیز صحبت نمایند دیگر نتوانیم مسائل را جمع کنیم.

وی بیان نمود: زحمات شهرداری اهواز در جلسه ستاد مقابله با کرونای خوزستان در زمینه محلول پاشی، دفن بهداشتی جانباختگان ناشی از کرونا در باغ فردوس، اعمال محدودیت ترافیکی، تعطیلی پارک ها و موارد دیگر مورد تقدیر استاندار نهاده شد.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به تبعات خاموش کردن پارک ها، گفت: 300 تا 400 هکتار فضای سبز کنار پارک ها مورد سرقت نهاده شده اند و خسارت زیادی به تاسیسات ما وارد شده است.

وی بیان نمود: صرف نظر از اینکه این محلول پاشی چقدر موثر است و مدت زمان تاثیر آن چقدر است، مجددا محلول پاشی معابر پرتردد شروع شده است. گرچه گاز کلر، باعث از کار افتادن نیمی از خودروهای سبک شهرداری شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 22 تیر 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 3842

به "چرا در روزهای کرونایی، بازارهای دستفروشی اهواز کامل جمع آوری نشدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا در روزهای کرونایی، بازارهای دستفروشی اهواز کامل جمع آوری نشدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید