چگونه با تغییر حال و هوای خانه اجاره ای آن را شخصی سازی کنیم؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، ممکن اسن تغییر حال و هوای خانه اجاره ای برای بعضی از مردم چالش برانگیز باشد اما راه های آسان، ارزان و قابل برگشتی برای افزودن شخصیت به یک فضای موقتی هم وجود دارد. پیش از اینکه حال و هوای خانه اجاره ای را تغییر دهید، باید با صاحب خانه تماس بگیرید. بیشتر تغییراتی که در فضای خانه های اجاره ای انجام می شوند می توانند حال و هوای آن ها را بهتر نمایند. بااین حال، اگر می خواهید تغییراتی خارج از محدوده قرارداد با صاحب خانه انجام بدهید، بهتر است که با او هم مشورت کنید. برای چند سال یا حتی چند ماه ساکن خانه اجاره ای باشید فرقی نمی کند، به هرحال، با چند روش ساده می توانید به تغییر حال و هوای این خانه یاری کنید. این روش ها را در این مقاله می خوانید.

چگونه با تغییر حال و هوای خانه اجاره ای آن را شخصی سازی کنیم؟

بهبود فضای پنجره ها برای تغییر حال و هوای خانه اجاره ای

در بسیاری از خانه های اجاره ای پنجره ها بدون هیچ تزئین یا تجهیزاتی به مستأجر داده می شوند. همین ویژگی هم می تواند پنجره های خانه اجاره ای را به بوم خالی مناسبی برای اضافه کردن ظاهری که می خواهید به اتاق ها بدهید تبدیل کند. پنجره ها جایی برای تابش نور خورشید هستند و معمولا هر کسی به محض وارد شدن به اتاق یا خانه به پنجره های آن نگاه می نماید. بنابراین، می توانید از این موضوع به نفع خود بهره ببرید.

پنجره ها را با پرده های توری، کرکره یا هر پرده دیگری که از نظر شما زیباتر است تزئین کنید. به این ترتیب، هم حریم خصوصی شما در مواقع لزوم حفظ می گردد و هم حال و هوای خانه خود را با کمترین دردسری تغییر داده اید. البته، هنگام نصب پرده باید محدودیت های قرارداد اجاره خود را آنالیز کنید. اگر به این موضوع در قرارداد شما اشاره نشده، بهتر است نظر صاحب خانه را جویا شوید.

علاوه براین، به این نکته دقت داشته باشید که هیچ کسی دوست ندارد که میله پرده یا پرده هایی در خانه نصب کند که ممکن است به دیوارها و اطراف پنجره ها آسیب برساند.

کاغذ دیواری موقت و نصب تابلوهای هنری

همه می دانیم که کاغذ دیواری موقت می تواند برترین گزینه برای خانه های اجاره ای و تغییر حال و هوای آن ها باشد. اگر اجازه ندارید دیوارهای خانه را رنگ کنید، از کاغذ دیواری موقت بهره ببرید. کاغذ دیواری موقت از زمان ظهور در بازار تا به امروز طرح های نوآورانه و خلاقانه بسیاری داشته است. مشخصه اصلی کاغذ دیواری موقت در نام آن نهفته است. می توان آن را به راحتی از سطوح جدا کرد بدون اینکه هیچ گونه به جامانده یا آسیبی از خود به جای بگذارد. همین ویژگی هم این کاغذ دیواری را به گزینه ای ایده آل برای مستأجران تبدیل می نماید. این کاغذ دیواری ها و انواع دیگر هنرهای دیواری راه هایی عالی برای افزودن شخصیت به فضایی هستند که در آن زندگی می کنید. در زمان تحویل خانه به صاحب خانه هم می توانید آن ها را به راحتی از دیوار جدا کنید. کاغذ دیواری های موقتی در سبک ها و مدل های مختلفی وجود دارند. در نتیجه، می توانید از آن ها برای طراحی دکوراسیون خانه به هر سبکی که بخواهید بهره ببرید. برای جدا کردن کاغذ دیواری موقت از روی دیوار هم باید دقت کنید تا به خانه ای که می خواهید تحویل دهید آسیبی نرسد.

هنرهای دیواری یا آثار هنری روی دیوار هم می توانند هر چیزی باشند. از نقاشی های مورد علاقه شما گرفته تا پوسترها، سبدهای آویز یا گالری دیواری از تمام تصاویر مورد علاقه شما می توانند آثار هنری باشند که برای تغییر حال و هوای خانه اجاره ای از آن ها استفاده می کنید.

تغییرات جزئی در کمدها و کابینت ها

شاید این اولین فکر شما نباشد اما تغییرات جزئی در کمدها و کابینت ها هم می تواند به تغییر حال و هوای خانه اجاره ای یاری کند. این راه ساده خانه شما را طوری تغییر می دهد که هم از نظر شما زیباتر باشد و هم کمترین تغییر در خانه انجام گردد.

اگر نمی توانید ظاهر کمدها یا کابینت ها را تحمل کنید از کاغذهای دیواری موقتی برای تغییر ظاهر آن ها بهره ببرید. در صورتی که در پی تغییری چشم گیرتر هستید، می توانید درهای کابینت یا کمد را بردارید تا قفسه های باز دوست داشتنی داشته باشید که فنجان ها و بشقاب های شما را در معرض دید نگه می دارند و از آن ها به عنوان دکوری مجذوب نماینده استفاده می نمایند. این تغییر قابل برگشت است اما قبل از انجام دادن آن با صاحب خانه مشورت کنید و از او بپرسید که جدا کردن درهای کمد و کابینت و نگهداری آن ها در جای امنی بلامانع است یا خیر.

اگر هم فکر می کنید تعداد قفسه های کمد یا کابینت برای شما کم است، می تواند قفسه کتاب، نظم دهنده ی کابینت یا سایر ابزارهای شیک نگهداری وسایل در کمد را در کمد یا کابینت بگذارید. به ین ترتیب، فضای عمودی مورد استفاده شما به حداکثر ممکن می رسد. در نهایت، متوجه خواهید شد که برای تغییر جزئی ظاهر کمد یا کابینت نیازی نیست که صاحب یک خانه باشید.

سخت افزارها را تغییر دهید

گاهی اوقات، بعضی از سخت افزارهای به کار رفته در خانه مانند کمد و کابینت مورد پسند شما نیستند. خوشبختانه این مشکل هم یک راهکار فوق العاده آسان دارد که می تواند فضای مورد نظر شما را بهتر کند. می توانید دستگیره های کمدها و کابینت ها را در آشپزخانه و حمام بردارید و به جای آن ها از دستگیره های مورد پسند خود بهره ببرید.

فقط از قلم نیاندازید که دستگیره های اصلی را در مکانی امن نگهداری کنید. موقع تحویل دادن خانه به صاحب خانه باید این دستگیره ها را دوباره سر جای اصلی خود نصب کنید. این کار را می توانید درباره دستگیره های در و پنجره ها هم انجام بدهید. به این ترتیب، هم به تغییر حال و هوای خانه اجاره ای یاری نموده اید و هم روشی برای دکوراسیون خانه و ست کردن مبلمان با کمدها و درها و پنجره ها دارید.

چراغ ها و قاب کلیدها و پریزها را تغییر دهید

ممکن است این تغییر چندان به نظر نرسد. با وجود این، تغییراتی کوچکی که با تعویض چراغ ها و قاب کلیدها و پریزها رخ می دهد در نهایت می تواند فضای خانه شما را دگرگون کند. این تغییرات جزئی به شما یاری می نمایند تا بر فضای خانه خود کنترل داشته باشید. مدل های قاب کلید و پریز بسیار بیشتر از آن چیزی هستند که فکرش را می کنید. این قاب ها همواره نباید سفید و خسته نماینده باشند. تغییر آن ها می تواند سبک طراحی شما در خانه اجاره ای را تکمیل یا عوض کند.

برای ایجاد تغییرات بزرگتر هم می توانید مدل چراغ ها را تغییر دهید. می توانید بسته به محدوده پروژه تغییرات مورد نظر خود از صاحب خانه اجازه بگیرید. چراغ ها، لوسترها و وسایل روشنایی انواع مختلفی دارند که از ساده بودن به مقدار اضافه کردن چند لامپ سقفی و رومیزی برای افزایش نور در خانه اجاره ای تا مدل های بزرگتر متغیر هستند. تغییر چراغ های حمام، آشپزخانه و اتاق ها می تواند فضای آن ها را تغییر دهد و به نورپردازی بهتر آن ها هم یاری کند.

کمی گل و گیاه اضافه کنید

اگر به تغییر حال و هوای خانه اجاره ای فکر می کنید و در عین حال، نمی خواهید برای هر کاری از صاحب خانه اجازه بگیرید، می توانید به اضافه کردن گل و گیاه به فضای خانه خود فکر کنید. افزودن گیاهان به خانه راهی آسان، صاحب خانه پسند و طبیعی برای افزودن شخصیت به خانه اجاره ای است. تنها محدودیت هایی که در این زمینه دارید، مقداری فضای موجود برای نگهداری از گیاهان، مقدار نور خانه و توانایی شما برای مراقبت از دوستان سبزتان است. خوشبختانه، تعداد گلدان هایی که می توانید در خانه های اجاره ای کوچک نگهداری کنید کم نیست. با افزودن چند گل و کیاه به فضای خانه خود خلاقیت و شخصیت ببخشید.

گیاهان طبیعی، مصنوعی، گیاهانی که از سقف آویزان می شوند و گیاهان هوازی می توانند کنار پنجره ها، روی کمدها و کنار دیوارهای خانه شما رشد نمایند و به آن شادابی و نشاط بدهند.

دکوراسیون خانه را خلاقانه طراحی کنید

روش دیگری که برای تغییر حال و هوای خانه اجاره ای دارید و هیچ صاحب خانه ای با آن مخالفت نمی نماید، دکوارسیون داخلی است. سبک های مختلف طراحی داخلی را آنالیز کنید تا برترین راه برای تزئین خانه خود را پیدا کنید. افزودن دکوراسیونی که متناسب با سلیقه و حال و هوای زندگی شما است می تواند به شما یاری کند تا در خانه اجاره ای هم احساس کنید که خانه ای برای خود دارید.

بعضی از مردم در انتخاب دکوراسیون محتاطانه تر رفتار می نمایند چون خانه های اجاره ای برای زندگی طولانی مدت آن ها نیستند اما این موضوع لزوما درست نیست. شما سزاوار این هستید که در هر جایی که زندگی می کنید، بدون در نظر گرفتن اقامت کوتاه مدت یا طولانی مدت احساس راحتی کنید.

در حمام تغییراتی ایجاد کنید

زندگی در خانه ای اجاره ای نباید مانع از نمایش سبک و شخصیت مورد نظر شما در خانه گردد. برای اینکه در خانه اجاره ای احساس راحتی کنید می توانید از چند روش و تغییر ساده یاری بگیرید. بعضی از این تغییرات عبارت اند از:

  • تعویض سردوش: تعویض سردوش راهی ساده است و می تواند به شما برای آغاز هر روز با تجربه حمام دلچسب یاری کند. می توانید از صاحب خانه درباره تعویض دائمی سردوش اجازه بگیرید یا اینکه سردوش قدیمی را جایی نگه دارید تا موقع تحویل دادن خانه آن را دوباره نصب کنید.
  • اضافه کردن یک لایه رنگ تازه: دیوارهای سفید حمام را هر کسی نمی پسندند. یکی از راحت ترین و ارزان ترین راه ها برای تغییر حال و هوای حمام این است که رنگ های داخل آن را کمی تغییر دهید. برای این کار می توانید از پرده های حمام با طرح های رنگارنگ، کمدهای رنگی یا حوله هایی با طرح های مختلف بهره ببرید.
  • استفاده از کاغذ دیواری موقت: نصب کاغذ دیواری های موقتی هم روشی ارزان و ساده برای مخفی کردن کاشی های قدیمی یا رنگ و رو رفته است. اگر نمی توانید دیوارهای حمام را رنگ کنید، از این کاغذ دیواری ها یا استیکرهای دیواری بهره ببرید تا رنگ و بافت های مختلف وارد حمام خانه شما شوند.
  • استفاده از دکوراسیون تازه: برای تغییر فضای حمام خانه اجاره ای می توانید از دکوراسیون و تزئینات مختلف هم بهره ببرید. کمدهای مخصوص حمام، چراغ های آینه روشویی قابل تنظیم، پرده های نرم و شفاف برای پنجره ها و پادری های بزرگ پشمی را می توانید در این فضا به کار ببرید. قرار دادن شمع های معطر چهارپایه یا صندلی راحت هم می تواند فضای حمام را زیباتر کند. اگر هم حمام نور کافی دارد می توانید گیاهانی که عاشق رطوبت هستند را در آن قرار بدهید.
  • تعویض شیرهای آب: عوض کردن سخت افزارهایی مانند شیرهای قدیمی آب، دستگیره های کمدها و کشوها، قفسه های حوله و لباس یا وسایل روشنایی هم می تواند به تغییر فضای حمام یاری کند. می توانید این وسایل را با وسایل نو و مدرن عوض کنید تا حمام حال و هوایی تازه پیدا کند.
  • نصب قفسه های شناور و نظم دهند ه ها: این کار لزوما تغییر فضای حمام نیست اما می تواند بی نظمی ها در این فضا را کاهش دهد. قفسه های شناور می توانند به فضایی برای چیدن لوازم بهداشتی تبدیل شوند. سبدهای حصیری هم می توانند دکور و جایی برای نگهداری لباس ها و حوله ها باشند.

تا جایی که می توانید رنگ ها را بیشتر کنید

وقتی در خانه ای زندگی می کنید که مالک آن نیستید، احتمالا اجازه ندارید دیوارها را رنگ کنید یا باید قبل از تحویل دادن خانه به صاحب خانه آن را به رنگ سفید یا بژ قبلی برگردانید. بنابراین، می توانید به جای رنگ کردن دیوارها از وسایل و مبلمان رنگی بهره ببرید. انتخاب مبلمان به رنگی که دوست دارید می تواند کمی شخصیت و مجذوب نمایندهیت به خانه شما بیاورد. به عنوان مثال، مبلمان جیر با رنگ طلایی و زرد کمی گرمای خورشید را به فضای تاریک خانه شما اضافه می نماید. انتخاب وسایل و مبلمانی با رنگ های روشن مانند زرد می تواند خانه های اجاره ای تاریک را به فضایی مجذوب نماینده تر و سرزنده تر تبدیل کند.

کلام آخر

خانه های اجاره ای خانه مستأجر نیستند اما این موضوع لزوما به این معنا نیست که نمی توانید فضای آن ها را مطابق میل خود طراحی کنید. برای تغییر حال و هوای خانه اجاره ای می توانید از روش های مختلف مانند نصب کاغذ دیواری موقت، تغییر سخت افزاری مثل سردوش، شیرهای آب، دستگیره ها یا حتی صفحه کلید و پریز بهره ببرید. انتخاب مبلمان و طراحی دکوراسیون خانه به روش مورد علاقه شما هم می تواند خانه اجاره ای را به جایی راحت برای زندگی تبدیل کند. به این ترتیب، حتی در خانه اجاره ای که برای مدتی کوتاه در آن زندگی می کنید هم احساس راحتی خواهید داشت.

نباید فراموش کنید که پیش از انجام تغییراتی مانند تعویض کلید و پریزها با صاحب خانه مشورت کنید و از او اجازه بگیرید. خود را به جای صاحب خانه بگذارید. قطعا در چنین شرایطی دوست ندارید خانه ای که مالک آن هستید و احتمالا مطابق سلیقه خود طراحی نموده اید تغییرات زیادی داشته باشد. با اجازه گرفتن از صاحب خانه خیالتان راحت می گردد. در نهایت هم نباید فراموش کنید که باید خانه را همان طور که تحویل گرفته اید تحویل بدهید. بنابراین، اگر تغییرات موقتی ایجاد می کنید، سعی کنید در انتها مدت اقامت همه چیز را به حالت قبلی برگردانید.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 خرداد 1403 بروزرسانی: 26 خرداد 1403 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 30218

به "چگونه با تغییر حال و هوای خانه اجاره ای آن را شخصی سازی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با تغییر حال و هوای خانه اجاره ای آن را شخصی سازی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید