چگونه با کودک نوپای خود رفتار کنیم؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، در رابطه با نحوه رفتار کردن با کودک نوپا اظهار کرد: اگر چه هر کسی در خصوص این سن شنیده که بچه ها در این دوران به نام (دوساله های فاجعه) معروف اند، اما در این دوران مغز کودک بیشترین سرعت رشد را در سه سال اول زندگی دارد و این رشد چه هیجان انگیز است!

چگونه با کودک نوپای خود رفتار کنیم؟

به گزارش اکسپرس بلاگ به نقل از اکسپرس بلاگ ، محمد مهرگان، کارشناس و مشاور خانواده ،اعلام کرد: اگرچه بچه ها نوپا در این سن به شدت می خواهند کار ها را خودشان انجام دهند، ولی در عین حال هم نمی خواهند از پدر و مادرشان جدا شوند، زیرا این جدایی باعث اضطراب در آن ها می گردد.

این کارشناس خانواده توضیح داد: آن ها با وجود این که نمی دانند وسایل چگونه کار می نمایند، اما با این حال آن ها را امتحان می نمایند و دچار اشتباه می شوند که باعث ناکامی در آن ها می گردد. بنابراین، پدر و مادر عزیز باید به آن ها اجازه بدهند اتاق و اسباب بازی ها و دیگر چیز های امن را کاوش نمایند و یاد بگیرند با محیط اطرافشان کنار بیایند.

مهرگان گفت: به یاد داشته باشید یک خودگردانی مناسب با سن ایجاد کنید به این معنی که از یک سو، محدودیت های معقول و در سوی دیگر یک محدوده امن آزادی اعمال کنید.

وی ادامه داد: بازی اولین کار آن ها در این دوران است تا جایی که بچه ها بیش از پنج تا شش ساعت در روز بازی می نمایند. چرا که آن ها دوست دارند بدوند، بالا بروند و بپرند.

این کارشناس خانواده تاکید نمود: با وجود اینکه بچه ها نوپا به تکرار حرکات علاقه دارند باید زمانی که والدینشان در زمین بازی همراه آن ها است سعی نمایند انواعی از حرکات متنوع انجام دهند.

مهرگان اضافه نمود: پدر و مادر باید برای تشویق خودگردانی سالم، به کودک حق انتخاب بدهند مثل اینکه با چه اسباب بازی دوست داری بازی کنی؟ چه کتابی دوست داری بخوانی و به کدام زمین بازی برویم؟. به دلیل این که گاهی بچه ها در این سن از حق انتخاب های زیادی که والدین به آن ها می دهند گیج می شوند بنابراین والدین باید فقط بین دو چیز به کودک حق انتخاب بدهند مثل: عزیزم می خوای نقاشی بکشی یا کتاب بخونی؟ و یا کدوم دی وی دی رو می خوای ببینی بِن تِن یا تام و جری؟.

وی توضیح داد: بچه ها علایق مختلفی دارند، ولی دختر ها به محض اینکه از رحم مادر خارج می شوند در خصوص گیره سر و لباسی که باید بپوشند صاحب نظرند! و پسر ها هم بیشتر به اسباب بازی هایی که تمام روز می خواهند با آن بازی نمایند دقت می نمایند.

این کارشناس خانواده گفت: تاکید می کنم که این تصمیم گیری ها باید متناسب با سن کودک باشد و والدین هم باید در این سن تصمیم های مهمی بگیرند و برای زمان خواب٬ حمام کردن٬ خوردن غذا٬ دیدن تلویزیون و کار با کامپیوتر و تلفن همراه یا تبلت نظر بدهند.

وی ادامه داد: بچه ها نباید احساس نمایند که هر چیزی بخواهند برای آن ها فراهم است و والدین توجه داشته باشند که انتقال این مطلب که کودک هرچه می خواهد برایش فراهم نیست با سرزنش٬ نگاه غضب آلود٬ دعوا و تنبیه شایسته نیست. زیرا آنچه آن ها می توانند انجام دهند تا کودک دلبندشان به مرور متوجه گردد که در زندگی اش محدودیت های واقعی ای وجود دارد و با شفقت و مهربانی و با صبوری و بردباری بار ها برای او شرح دهند که چرا باید و چگونه محدودیت های واقع بینانه را رعایت کند و مهم تر از این خودشان اولین افرادی در زندگی کودکشان باشند که محدودیت های اعمال شده را رعایت می نمایند.

مهرگان اضافه نمود: پدر و مادر، عظیم ترین و تاثیرگذار ترین الگو های زندگی بچه هاشان هستند و آن ها هم از والدین خود یاد می گیرند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 10128

به "چگونه با کودک نوپای خود رفتار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با کودک نوپای خود رفتار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید