چگونه شاد زندگی کنیم؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، شاد زیستن نیازمند مثبت اندیشی، زندگی در زمان حال، اعتدال، خلاقیت، کار خیر، روابط اجتماعی مثبت و پیروز، معنویت، اراده برای شادی و... می باشد.

چگونه شاد زندگی کنیم؟

شاد زیستن به معنای زندگی کردن با احساسی ملایم ولی مداوم از خوشبختی است. آنچه که بسیاری از ما آن را دور از دسترس می دانیم در حالی که داشتن یک زندگی شاد و تجربه کردن مداوم احساس شادی آنقدرها هم پیچیده یا نیازمند امکانات ویژه ای نیست. در این مقاله راهکارها و نکاتی را به شما یادآوری نموده ایم که می تواند به شادتر زندگی کردن شما یاری کند. تنها کافیست تصمیم بگیرید که شاد زندگی کنید، راهش را قطعا خواهید یافت.

اصول روانشناختی شاد زندگی کردن

1- روی امور مثبت تکیه کنید: به جای ایراد دریافت، اعتراض کردن، سخنان منفی و قضاوت سریع در خصوص خودمان، دیگران و موقعیت ها به امور مثبت تکیه کنید تا برای خودتان و اطرافیان امنیت و آرامش روانی و عاطفی ایجاد کنید و موجب شادی خود و دیگران شوید.

2- در زندگی اعتدال داشته باشید: اصولا رعایت اعتدال و میانه روی در تمام ابعاد زندگی موجب یک زندگی پرنشاط می شود. غم و شادی هر دو از نیازهای روح انسان هستند. افراط و تفریط در غم و شادی نشانه نوعی بیماری روحی است و تعادل در آن نشانه سلامت روح می باشد.

3- در زمان حال زندگی کنید: زندگی، مثل آب رودخانه است در هر لحظه درگذر است و تنها امروز است که مسلم و محقق است. کسانی که در حسرت به دست آوردن آرزوهای دور و دراز شادی آور در آینده می سوزند یا غصه از دست رفتن شادی های گذشته را می خورند از آنچه می تواند امروزشان را شاد کند غافلند.

4- خلاقیت داشته باشید: همه انسان ها کم و بیش ذهن خلاق دارند مهم آن است که بتوانند آن را بکار بگیرند. انسان های خلاق می توانند با خلاقیت خود احساس بد و منفی را به احساس مثبت تبدیل نمایند. آنها از فرصت های کوچک شرایط شاد زیستن را مهیا می نمایند. می توان با مطالعه، نوشتن، بازی ، حل معما، نقاشی و... خلاقیت را پرورش داد.

5- در ابراز محبت رقابت داشته باشید: از اساسی ترین نیازهای روانی انسان برخورداری از محبت است. در جایی که محبت و عشق حاکم است، سلطه جویی، فخرفروشی و توقعات خارج از اندازه که مانع زندگی شاد و آرام هستند وجود ندارد.

6- سپاسگزار باشید: با اظهار عشق و قدردانی و به کار بردن کلمه سپاسگزارم از هر کس تقدیر به عمل آورید در این صورت امکان تکرار آن عمل بیشتر می شود. از طرف دیگر او نیز یاد می گیرد عشق و محبت شما را جبران کند و همین عمل نشاط و شادی به همراه دارد.

7- دوست یابی کنید: یکی از نیازهای اساسی روانی انسان دلبستگی و تعلق به گروه است. زندگی حقیقی، زیستن با مردم و شریک بودن در لذت ها و شادی های آنان است.

اصول اجتماعی شاد زیستن

1- روابط اجتماعی با نشاط داشته باشید: مهارت های اجتماعی با نشاط شروع و تداوم روابط پیروز و متقابل مثبت با دیگران را فراهم می نماید و باعث شادی درونی می شود. عوامل ایجاد نماینده روابط متقابل مثبت عبارتند از: لبخند زدن، ادای احترام به دیگران، خوب گوش کردن، همکاری و مشورت، ظاهر آراسته و... مهترین و شادی آورترین روابط اجتماعی، برقراری روابط خویشاوندی و رفت وآمد با آنان می باشد که باعث می شود افراد خود را در شبکه وسیعی از حمایت اجتماعی ببینند.

2- کار خیر کنید: گستره حمایت از محدوده کوچک خانواده شروع می شود و خویشاوندان، همسایگان، شهروندان، فقرا، یتیمان و... را نیز شامل می شود. این حمایت های اجتماعی علاوه بر اجر اخروی، شادی و لذتی به همراه دارد که همه وجود انسان را در بر می گیرد.

3- برای خود شغلی داشته باشید: اشتغال در صورت وجود رضایت شغلی، همه جنبه های شادی از جمله عاطفه مثبت، رضایت از زندگی و عزت نفس را تحت تأثیر قرار می دهد و به نوعی بهداشت روانی را ارتقاء می بخشد.

4- مشورت کنید: هم اندیشی در مسائل علاوه بر اینکه تصمیمات را پخته می سازد نوعی احترام و توجه به شخصیت دیگران نیز به حساب می آید که موجب شادی دو طرفه می شود.

5- در مراسم شادی حضور داشته باشید: روزها و موقعیت های شاد گاهی ناشی از حالات درونی انسان است و گاهی به شرایط اجتماع و مراسم مربوط به آیین های فرهنگی و اعتقادی باز می شود که حضور در این مهمانی ها و مراسم گوناگون شادی زندگی انسان را افزون می نماید.

اصول معنوی شاد زیستن

1- معنای زندگی خود را بیابید: می توان با کشف معنای زندگی خود، چه برخاسته از روابط خانوادگی و اجتماعی و چه نهفته در علم و هنر، به زندگی با نشاط و بامعنا رسید. اما در نهایت اینکه ما در جستجوی خدا باشیم و همواره خدا را احساس کنیم در حقیقت همان معنا و پشتوانه دایمی را یافته ایم که هراس از دست دادنش را نخواهیم داشت و تکیه بر آن نشاط و آرامش را جایگزین اضطراب و ترس می نماید.

2- دعا کنید: در دعا نوعی رابطه عاطفی بین انسان و خداوند برقرار می شود و در مواردی این رابطه منحصر به فرد است. وقتی با دعا کردن انسان مسایل خود را با خدا در میان می گذارد این خود عاملی برای برون ریزی عاطفی در ما شده و به آرامش و نشاط درونی یاری می نماید.

3- با یک ذکر انس بگیرید: تکرار عبارت، دعا یا واژه ای مثبت شیوه ای کهن برای پالایش و تحول ذهن است و تمرین معنوی نامیده می شود. یعنی به جای آنکه اجازه دهیم ذهن روی مسائل و عواطف گوناگون مکث کند به تکرار واژه یا عبارتی بپردازیم که به ما یاری کند تا با ادراک عینی تر، فلسفی تر و یا معنوی تر از واقعیت پیوند برقرار کنیم.

نکاتی در خصوص شاد زیستن

1- تصمیم بگیرید شاد زندگی کنید. بیشتر افراد اغلب می توانند بین شادی و استرس، آرامش و آشفتگی یکی را انتخاب نمایند. شما شادی را انتخاب کنید!

2- انرژی درونی خود را از زیبایی هایی که شما را احاطه نموده جذب کنید.

3- شادی را از طبیعت و زیبایی های آن طلب کنید. خواهید فهمید زیبایی های طبیعت برای شاد زیستن کافیست.

4- بخشش بدون انتظار پاسخ را تمرین کنید. پاداش شما احساس آرامش و شادی است.

5- بخوانید، گوش کنید، بیاموزید و آموخته های خود را برای ایده های جدید بکار گیرید.

6- افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید.

7- اخبار را کمتر بینید و دنبال کنید.

8- هنگامی که ضروری است استراحت کنید و هر جا ضروری است صبر کنید و در اطرافتان تامل کنید.

9- ورزش کردن، داشتن تغذیه سالم و خواب و استراحت کافی موجب سلامت جسمی و روحی در انسان شده و شرایط زندگی شادتر را فراهم می نماید.

10- هر روز بخندید. به خودتان بخندید، با دوستان، همکاران و فامیل بخندید.

11- در محبت و دوست داشتن سخاوتمند باشید و از سود آن لذت ببرید.

12- شاد زیستن واقعی این است که بتوانیم از تمام لحظه های زندگی لذت برده و لحظات شاد را شکار کنیم.

13- هنر این نیست که در روزگار خوش و زمان پیروزیت شاد باشیم. بلکه هنر این است که انسان در سختی ها بتواند احساس شادی کند.

14- وقتی شادی را تنها برای خودتان تقاضا می کنید از شما می گریزد، وقتی شادی را برای دیگران بخواهید خودتان آن را خواهید یافت.

پنج قانون شاد زیستن

1- اگر چیزی را دوست دارید، از آن لذت ببرید.

2- اگر چیزی را دوست ندارید، از آن دوری جویید.

3- اگر چیزی را دوست ندارید و نمی توانید از آن دوری کنید، آن را تغییر دهید.

4- اگر چیزی را دوست ندارید، نمی توانید از آن دوری کنید و نمی توانید آن را تغییر دهید، آن را بپذیرید.

5- نگرش تان را نسبت به چیزهایی که آنها را دوست نمی دارید، تغییر دهید.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: setare.com
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 9358

به "چگونه شاد زندگی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شاد زندگی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید