تور افریقای جنوبی: کشف اتفاقی گورستان دایناسورها در آفریقای جنوبی!

به گزارش اکسپرس بلاگ، کشف گورستان دایناسورها

جهان پر از شگفتی است و هرازگاهی کشف پدیده ای دانشمندان را در حیرت فرو می برد و ما را بیشتر با تاریخچه حیات در کره زمین آشنا می نماید. آخرین خبر مربوط به کشف گورستان دایناسورها در آفریقای جنوبی است که نه در پی یک کاوش و تحقیق طولانی مدت، بلکه خیلی اتفاقی و به وسیله یک چوپان محلی صورت گرفته است. این داستان یک چوپان، معلم جغرافی و فردی بازنشسته است که یکی از بزرگ ترین کاوش ها مربوط به استخوان دایناسورها در آفریقای جنوبی را کشف نموده است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص این خبر مهیج بیشتر بدانیم.

تور افریقای جنوبی: کشف اتفاقی گورستان دایناسورها در آفریقای جنوبی!

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس ژوهانسبورگ را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

کشف دایناسورهای گیاهخوار

دایناسورها همواره دوره ای مجذوب نماینده و اسرارآمیز از حیات بر روی کره زمین بوده اند و تا به امروز فیلم ها و کتاب های مختلفی در خصوص دایناسورها ساخته شده است. این ساکنین غول پیکر و بزرگ الجثه زمین میلیون ها سال پیش بر اثر تغییر شرایط جوی از بین رفته اند و تنها استخوان ها و فسیل های آن ها به جا مانده است. کشف استخوان های این حیوانات ماقبل تاریخ تا به امروز توانسته اطلاعات زیادی به ما بدهد و تصویری از زندگی در میلیون ها سال پیش را به ما بدهد. این بار کشف گورستان دایناسورها در آفریقای جنوبی دانشمندان را بیش از پیش امیدوار نموده که جنبه های بیشتری از زندگی دایناسورها بر روی کره زمین را روشن نمایند. این کشف همان طور که گفتیم به وسیله یک چوپان و به طور تصادفی صورت گرفته است و یکی از بزرگترین گورستان های دایناسور در دنیا است.

این چوپان که نامش دومانگوی تیوبیکا است خیلی تصادفی و در بازدید همیشگی از محل دفن اعضای خانواده اش در منطقه قیمیگا در استان کیپ شرقی پیروز به کشف گورستان دایناسورها شد. فسیل های این گورستان متعلق به 200 میلیون سال پیش هستند و یکی از بزرگ ترین کشفیات در این زمینه محسوب می شوند. این چوپان 54 ساله که پس از کشف گورستان دایناسورها تبدیل به فردی قهرمان و مشهور در منطقه شده در این رابطه گفت: اجداد من در همین زمین دفن شده اند و یکی از مسئولیت های من مراقبت و نگهداری از قبر آن ها بوده است. من دائما به آن ها سر می زنم و قبر آن ها را تمیز می کنم. اما یک روز در حین کار با تکه استخوان بزرگی روبرو شدم که تا به حال مانند آن را ندیده بودم. همان لحظه می دانستم که با چیزی غیرمعمول روبرو شده ام و این استخوان نمی تواند استخوان یک انسان باشد.

این فرد پس از مشاهده استخوان موضوع را با جیمز رالین در میان گذاشت که فردی بازنشسته و علاقه مند به زندگی دایناسورها بود. جیمز در رابطه با این کشف می گوید:

وقتی بزرگ می شدیم مدام به ما می گفتند که دایناسورها تنها داستان و افسانه هستند. من همواره فکر می کردم که این ها فقط داستان های سرگرم نماینده ای هستند که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها برای ما بچه ها تعریف می نمایند. تنها وقتی که آغاز به مطالعه کتاب هایی در خصوص دایناسورها کردم فهمیدم که دایناسورها می توانند موجوداتی واقعی باشند. از سال 1982 تا به حال همواره در جستجوی اثبات وجود دایناسورها بوده ام و حالا با کشف گورستان دایناسورها خوشحالم که به این هدف رسیده ام.

می توانید تصور کنید که چه هیجانی داشتم وقتی متوجه شدم که کشف گورستان دایناسورها درست پشت منزل من صورت گرفته است. من خیلی به این موضوع افتخار می کنم. از این بابت خوشحالم، چون کتاب های زیادی در خصوص روستای کوچک من نوشته خواهد شد و دنیا ما را به وسیله کشف گورستان دایناسورها خواهد شناخت. او افزود که این کشف به توسعه و توسعه روستای من یاری زیادی خواهد نمود.

دایناسورها همه جا بودند!

اوایل امسال میلادی تیمی متشکل از دیرینه شناسان از دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه ژوهانسبورگ، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه بیرمنگام انگلیس و دانشگاه زوریخ سوئیس هفته ها وقت صرف کردند و کشفیات متعددی در این منطقه انجام دادند. مسئول تیم تحقیقاتی پرفسور جونا چوینیر بود که در انستیتوی مطالعات تکمیلی دانشگاه ویتز کار می نماید. وی در خصوص خبر کشف گورستان دایناسورها این طور اعلام کرد: وقتی اولین بار به این منطقه رفتیم غافلگیر و شوکه شده بویدم. فسیل دایناسورها همه جا بودند، همه جا! ما تنها مرحله اول را تمام نموده ایم و حدود 5 الی 10 درصد پیش رفته ایم. بنابراین ضروری است سال آینده هم دوباره به این منطقه برگردیم و امیدواریم که با کرایه کامیون بتوانیم این استخوان های غول پیکر را به ژوهانسبورگ منتقل کنیم.

12 گونه گیاهخوار

این منطقه هم اکنون از هرگونه علف هرز و گیاهان پاکسازی شده و مساحتی بالغ بر 20 کیلومتر را در بر می گیرد. دانشمندان و دیرینه شناسان باور دارند که صدها فسیل دایناسور از حداقل 12 گونه دایناسور گیاهخوار در این منطقه کشف خواهند شد. هنگامی که با سه مرد محلی در این منطقه قدم می زدیم ناگهان با استخوان لگن دایناسوری روبرو شدیم که به اعتقاد دانشمندان حدود 8 متر طول و یک تن وزن داشته است. این استخوان در همان به جای مانده و روی آن پلاستیک های محافظ کشیده شده است تا دانشمندان اقدامات لازم برای انتقال آن به آزمایشگاه را انجام بدهند.

دانشمندان امیدوارند که کشف گورستان دایناسورها پرده از زندگی این گونه های منقرض شده بردارد و اطلاعات جدیدی از گونه ها و تعداد اجساد در این منطقه به دانشمندان بدهد. این تحقیق ممکن است سال ها طول بکشد اما تا همین جای کار هم کشفی تاثیرگذار و مهم تلقی می گردد.

  • شرح: عکس ها تزئینی هستند و هنوز عکسی از این کشف منتشر نشده است!

منبع: nationalgeographic.com

منبع: الی گشت
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 19510

به "تور افریقای جنوبی: کشف اتفاقی گورستان دایناسورها در آفریقای جنوبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور افریقای جنوبی: کشف اتفاقی گورستان دایناسورها در آفریقای جنوبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید