گزارش خبری؛ راهنمای عملی برای سفر در رویداد تهران تراول شو

به گزارش اکسپرس بلاگ، در قسمت دوم مطلب راهنمای عملی سفر، با دیگر مسائل و دغدغه هایی را که مسافران ماجراجو با آن دست به گریبانند یا فکر می نمایند که دست به گریبانند، آشنا می شویم. برای تمام این ها هم راهکار هایی نسبتا ساده وجود دارد. بعلاوه در این قسمت ورکشاپ و سخنرانی هم در برنامه وجود داشت. با ادامه گزارش رویداد تهران تراول شو در خبرنگاران همراه باشید.

گزارش خبری؛ راهنمای عملی برای سفر در رویداد تهران تراول شو

ویزا

ویزا یکی از مهم ترین مشکلاتی است که پیش روی مسافران ایرانی برای سفر به کشورهای دیگر قرار گرفته است. گرفتن ویزا وقت و انرژی و هزینه زیادی دارد. نکته جالب اینجاست که 38 کشور دنیا برای ایرانیان ویزای لب مرز صادر می نمایند. یعنی کافی است که سوار هواپیما شوید و در فرودگاه مقصد ویزا صادر گردد. چندین کشور در آمریکای جنوبی و مرکزی این امکان را برای ایرانیان فراهم می نمایند؛ یا کشورهایی آسیای شرقی مانند اندوزی؛ کشورهای آفریقایی مانند ماداگاسکار و موریتانی و… و بعلاوه آسیای مرکزی و البته نپال. این ها جاهایی است که بدون کمترین دردرسر ویزا می توان به آنجا سفر کرد.

هرجایی که می روید، آدم هایی معمولی زندگی می نمایند

دنیا واقعا آن طور که به نظر می رسد نا امن نیست. مثالی که رضا پاکروان زد از تجربه خودش بود؛ سفری که به داغستان در جنوب روسیه داشت. ذهنیتی که از داغستان وجود دارد این است که آنجا پر از تروریست است و ناامنی و خشونت بیداد می نماید. اما تجربه رضا چیز دیگری بود. او دید که دنیا چقدر درمورد داغستان اشتباه می نماید. او مردمی را دیده بود که که معمولی ترین و آرام ترین زندگی ها را داشتند.

خانواده

تشکیل خانواده علت بزرگی است که مانع سفر کردن می گردد؛ یا حداقل خیلی ها اینطور فکر می نمایند. در این رویداد خانواده ای سه نفره حضور داشتند که مثال نقض این تفکر بودند. آزاده، حسین و دختر کوچکشان نازلی سال هاست که با وجود ازدواج و تشکیل خانواده و… همچنان سفر می نمایند. حسین می گوید که نازلی اولین سفرش را در 25 روزگی انجام داد. او اکنون بیش از 3 سال دارد و همچنان سفر می نماید. حسین از تجربه های سفر با حضور نازلی گفت که اتفاقا در بسیاری جاها به علت همراه بودن نازلی با آن ها برخورد دیگران بهتر بود و سریع تر کارهایشان انجام می شد. این خانواده با نازلی حدود 50 سفر داخلی و خارجی رفته اند.

برنامه ریزی برای سفر

برنامه ریزی کردن برای سفر با تصمیم گیری برای مقصد سفر مشخص می گردد. بر اساس وقت و میزان بودجه ای که دارید باید مقصد را انتخاب کنید. قدم بعدی مشخص زمانی است که می خواهید سفرتان را شروع کنید. مشخص کردن روز سفر باعث می گردد که مقدمات آن مثل استفاده از مرخصی یا تعطیلات را فراهم کنید. شیوه ای که می خواهید سفر کنید هم مهم است. این روزها به لطف تکنولوژی می توان راحت تر بلیط هواپیما، هتل و… را تهیه کرد. سایت های مختلفی برای این کار هست که یکی از آ ن ها dooronazdik.com است.

کارت اعتباری

برای مشکل کارت های اعتباری هم سرویس های مختلفی وجود دارند. در این مورد یکی از همراهان این ایونت از تجربه اش در این زمینه گفت. او گفت که امکان شارژ این کارت به ریال وجود دارد و هرجای در دنیا می توانید از دستگاه پوز یا ATM بهره ببرید. این کارت ها تا 2 سال اعتبار دارند و نامحدود هم می توانید شارژ کنید.

حداقل وسایل مورد احتیاج

رضا در خصوص سبک سفر کردن هم صحبت کرد. اینکه چطور کوله کوچکی به همراه داشته باشید و البته وسایل مورد احتیاجتان را چطور بسته بندی کنید. نکات جالبی گفت؛ کیف یا کوله خود را به بخش های مختلفی تقسیم کنید. مثلا لباس های بالاتنه در یک پک جدا، میان تنه و لباس های زیر هم در قسمتی جداگانه، لوازم بهداشتی در یک بسته جداگانه و به همین ترتیب بقیه لوازم مورد احتیاج را بسته بندی کنید. او در ادامه مواردی را برشمرد که بدون آن ها نباید خانه را ترک کرد: پاسپورت، اسمارت فون، عینک آفتابی، هدفون، پاور بانک، شال گردن، شارژر همه کاره، پول نقد، سیم شارژر بلند و همینطور یک قفل کوچک.

زبان

زبان هم معضل بسیاری از حاضران در تهران تراول شو بود. ولی نکته اینجاست که همه جا کسانی پیدا می شوند که چند کلمه ای انگلیسی بدانند؛ اگر اینطور نبود چند کلمه ای که بیشترین کاربرد را دارند از زبان آن کشور را یاد بگیرید یا یادداشت کنید. تیم در این مورد از تجربه اش گفت که به همین ترتیب بود. زمانی که در روسیه سفر می کرد، دانستن چند کلمه روسی، خیلی از درها را به رویش باز می کرد. توصیه دیگر تیم، جالب بود. او عکس هایی از خانه و محل زندگی اش همراه داشت که در برخورد با بقیه آن را نشان می داد. همانطور که او دوست داشت زندگی مردم در بقیه جاها را ببیند، مردم دیگر نواحی هم در خصوص خانه تیم کنجکاو بودند و این ارتباط بسیار عالی بود.

لوکا در خصوص زبان و ارتباط برقرار کردن گفت؛ از این که دانستن چند کلمه از زبان مردم مقصد چقدر ارتباط را راحت تر و ممکن تر می نماید. اولین حرف لوکا این بود: سلام علیکم دانستن چند کلمه کافی است تا یخ ها آب گردد و ارتباط گرفتن و لبخند زدن آسان گردد. چیزی که ارشاد از آن برای ارتباط گرفتن اولیه استفاده می نماید. اگر امکان یاد گرفتن چند کلمه هم وجود نداشته باشد؛ یعنی اطلاعی از زبان مردمان بومی نداشته باشید، باز هم زبان ایما و اشاره کارتان را راه می اندازد. لوکا بر این باور بود که 80٪ ارتباطات کلامی نیست؛ بلکه با زبان بدن است. او چیز جالبی در خصوص زبان ایما و اشاره گفت؛ در کشور چین مردم با شمارش یک، دو، سه که با دست انجام می هیم آشنایی ندارند و متوجه معنای آن نمی شوند. در هر حال بازهم راهی برای برقرای ارتباط وجود دارد.

امنیت

امنیت جانی هم مسئله دیگری بود. در این رابطه رضا پاکروان از تجربه اش در سفر به شمال کنیا که مرکز آدم ربایی بود گفت. او همواره چندین پاکت سیگار به همراه داشت، با اینکه سیگار نمی کشد. او این سیگارها را به کسانی که خطرناک بودند یا سلاح داشتند تعارف می کرد. همین حرکت کوچک، کلی فضا را راحت تر و آرم تر می کرد.

او توصیه دیگری هم داشت؛ سعی کنید شبیه مردم محلی باشید. نشان دهید که شبیه آن ها هستید. اگر در جای فقیرنشینی هستید، با دوربین چند میلیونی خود عکس نگیرید؛ همان اسمارت فون کافی است. بگذارید مردم فکر نمایند که مانند آن ها هستید.

سخنرانی گلاره کیازند

یکی از جالب ترین بخش های تهران تراول شو، سخنرانی گلاره کیازند بود. او زنی است که به تمام دنیا سفر نموده و حتی به قطب جنوب هم پا گذاشته است. او با کارش سفر می نماید؛ مدیر فیلمبرداری و مدیر عکاسی است. گلاره کیازند از سفر هایی گفت که چالش برانگیزند. معرفی گلاره کیازند را رضا غیابی بر عهده داشت که خود یکی از برگزارنمایندگان تهران تراول شو بود.

کیازند از تجربه سفر به قطب جنوب شروع کرد؛ جایی که برای فیلمبرداری رفته بود. از آدم هایی گفت که مدت های زیادی کار نموده بودند تا پول سفر به اینجا را پس انداز نمایند. گلاره اولین برخوردش با قطب جنوب فقط نگاه بود. ایستاد و نگاه کرد؛ کاری که تمام کسانی که آنجا بودند انجام می دادند. او در پی یاد گرفتن از این مکان بود. اولین اتفاقی که در این مکان می افتد، رها کردن زندگی روزمره است. بودن بدون تلفن و کامپیوتر و… . در قطب محیط بود که می گفت چه کار باید گرد و چه نباید کرد.

در روزهایی که هوا طوفانی بود، چاره ای جز نسشتن در کشتی و انتظار برای سر آمدن طوفان نمی شد انجام داد و در روزهایی که هوا بهتر بود ساعت ها باید در سکوت منتظر می ماندند تا نهنگی را ببینند که لحظه ای از آب بیرون می آید. نکته جالبی که گلاره کیازند به آن اشاره نمود این بود که گذراندن زمان طولانی در آن جا باعث می شد که حیوانات و خود محیط به آدم نزدیک شوند و بالعکس. و البته نکته دردناکی هم گفت، تماشا تاثیرات منفی گرمایش زمین بر آن محیط. او از تجربه فوق العاده ای هم صحبت کرد؛ تماشا یکی از زیباترین طلوع های آفتاب در قطب جنوب در میان سکوت محض. مجله گردشگری خبرنگاران

سفر به افغانستان

کیازند در بخش دوم سخنانش به سفر و زندگی اش در افغانستان پرداخت. افغانستان هم طبیعت و محیط بکر خود را داشت و در اینجا هم طبیعت به انسان می گفت چه باید بکند. در اینجا گلاره کیازند با مردم هم در ارتباط بود. او سه سال در کابل زندگی کرد و مستندی هم درمورد ارتش افغانستان ساخت و در این مدت در یک منطقه بکر در یک پایگاه نظامی افغانستان می ماند. او تجربیات جالبی داشت. زیرا تنها زنی بود که در آن محیط بکر و در میان مردان قرار داشت. او برای ایجاد ارتباط با آنان عکس می گرفت یا شوخی می کرد و … که یک میزان فضا را بشکند و عموما هم پیروز بود. در خصوص ایران هم صحبت کرد. تمام تجربیاتی که در دنیا می توان کسب کرد، به گونه ای در ایران هم امکانش هست؛ ایران هم طبیعت بکر دارد و هم فرهنگ ها و سنن مختلف.

ورکشاپ راهنمای عملی سفر

بعد از استراحتی کوتاه، ورکشاپ های مختلفی که تیم، لوکا، رضا و بقیه قرار بود برگزار نمایند را شروع کردند. حاضران در این رویداد، در ورکشاپ های تخصصی که به وسیله سخنرانان برگزار گردید، شرکت کردند. هر ورکشاپ بخش تخصصی و مهمی از سفر را تشکیل می داد. علاوه بر سخنرانان اصلی، منتورها و دیگر کسانی که تجربه های متفاوتی از سفر به شکل های مختلف داشتند، صحبت ها و هدایت های مفیدی برای بقیه ارایه دادند. در واقع بخش مهمی از تهران تراول شو به این ورکشاپ ها اختصاص داشت.

قرعه کشی و اختتامیه

بعد از برگزاری ورکشاپ ها، کم کم رویداد تهران تراول شو به سرانجام خود نزدیک می شد. قرعه کشی ای هم از طرف خبرنگاران برگزار گردید که در طی آن یک بلیط هواپیما برای سفر خارجی به برنده اعطا می شد. این قسمت را رضا غیابی اجرا کرد. او از تمام کسانی که امکان این رویداد و درورهمی را ایجاد نموده بودند تشکر کرد. موشن گرافیکی هم در معرفی خبرنگاران پخش شد و بعد از آن مراسم قرعه کشی به وسیله رضا غیاقی انجام شد. در سرانجام هم فیلمی از سفری که رضا پاکروان با دوچرخه از نروژ تا کیپ تاون انجام داده بود، پخش شد.

سرانجام بخش دوم - سرانجامی

برای خرید بلیت هواپیما به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید

گروه ساختمانی آبان: مجری بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت میباشد.

منبع: مجله دور و نزدیک
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 15966

به "گزارش خبری؛ راهنمای عملی برای سفر در رویداد تهران تراول شو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبری؛ راهنمای عملی برای سفر در رویداد تهران تراول شو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید