آیا ریاست جمهوری بایدن به معنای سرانجام مسائل هواوی است؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، همان طور که می دانید، جو بایدن به عنوان رییس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا انتخاب شده و از تاریخ 20 ژانویه (1 بهمن) رسما کار خود را شروع می نماید. دولت آقای بایدن فعلا باید بر مقابله با بحران کرونا تمرکز کند اما یکی از چالش های کلیدی رییس جمهور جدید آمریکا، موضع او در قبال چین و جنگ تجاری با آن کشور است که هواوی بخش مهمی از این موضوع محسوب می گردد.

آیا ریاست جمهوری بایدن به معنای سرانجام مسائل هواوی است؟

دولت ترامپ طی دو سال گذشته فشارهای فزاینده ای بر شرکت های چینی از جمله هواوی، ZTE و اخیرا SMIC وارد نموده است. اگرچه مدارکی مبنی بر نقش ZTE در نقض تحریم های ایران وجود دارد، اما هیچ وقت مدارک موثقی درباره اتهام همکاری هواوی با دولت چین به منظور سوءاستفاده از گجت ها و تجهیزات مخابراتی این شرکت ارائه نشده است.

اما در نهایت هواوی در لیست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا نهاده شد و دولت آمریکا کوشش نموده که فعالیت های این کمپانی را با مسائل متعددی روبه رو کند. در نتیجه سرویس ها و اپلیکیشن های گوگل از گوشی های هواوی حذف شدند، این شرکت مجبور شد برای تأمین قطعات خود شرکت های غیر آمریکایی پیدا کند و از حضور در بازارهای مهمی مانند آمریکای شمالی محروم شده است.

بعضی بر این باور هستند که بایدن بعد از به قدرت رسیدن در ماه ژانویه، بسیاری از این محدودیت ها را کنار می گذارد. در حالی که بایدن میخواهد از نظر سیاست خارجه آمریکا را بعد از 4 سال هرج و مرج به حالت عادی برگرداند، اما بعید است که بلافاصله بسیاری از محدودیت های اعمال شده بر شرکت های چینی را کنار بگذارد.

اول از همه باید بگوییم که جو بایدن موضع محکمی علیه چین دارد و همچنین در گذشته از هواداران اعمال محدودیت برای تجهیزات مخابراتی هواوی بوده است. به احتمال زیاد، به زودی مذاکرات معنادار بین ایالات متحده و چین شروع خواهد شد و مذاکرات ظاهری و بی فایده به خاتمه می رسند. اما فرایند دستیابی به توافق قابل توجه، به خصوص درباره شرایط هواوی، مدت زیادی طول خواهد کشید.

دولت بایدن احتمالا استدلال منطقی تری برای تحریم های هواوی ارائه خواهد داد و ممکن است بعضی محدودیت های مربوط به همکاری شرکت های آمریکایی با هواوی برداشته گردد. از طرف دیگر، باید خاطرنشان کنیم اگرچه آمریکا کشورهای زیادی را برای مقابله با فعالیت های هواوی تحت فشار گذاشته، ولی در هر صورت چندین کشور محدودیت های زیادی برای فعالیت های این کشور وضع نموده اند.

به عنوان مثال می توانیم به بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و هند اشاره کنیم که طی 12 ماه گذشته هواوی را به خصوص در زمینه تجهیزات مخابراتی تحت فشار قرار داده اند. در بسیاری از کشورهای مهم عملا هواوی از قراردادهای مربوط به شبکه های 5G کنار گذاشته شده و این در حالی است که حدود نیمی از درآمد این شرکت، از فروش تجهیزات مخابراتی به دست می آید.

روی هم رفته به نظر می رسد حتی با وجود انتخاب بایدن، شرایط هواوی حداقل در آینده نزدیک قرار نیست به طور معناداری تغییر پیدا کند. باید ببینیم اوضاع در سال 2021 چگونه پیش خواهد رفت اما روشن است که هواوی برای رسیدن به حالت عادی راه درازی در پیش دارد.

  • نگاهی به تبعات دور جدید تحریم های آمریکا علیه هواوی

منبع: Android Central

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 9512

به "آیا ریاست جمهوری بایدن به معنای سرانجام مسائل هواوی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ریاست جمهوری بایدن به معنای سرانجام مسائل هواوی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید