افزایش منازعات مرزی نپال و هند؛ کاتماندو نقشه جدید منتشر کرد

به گزارش اکسپرس بلاگ، به دنبال افزایش منازعات مرزی میان نپال و هند با تصویب مجلس کشور نپال نقشه جدید این کشور که شامل مناطق مورد مناقشه است منتشر شد.

افزایش منازعات مرزی نپال و هند؛ کاتماندو نقشه جدید منتشر کرد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران به نقل از رسانه هندی دِ وایر، مجلس نپال با غیر قانونی خواندن حضور نیروهای کشور هند در مناطق لپولک، کالاپانی و لمپیادرا به صورتی رسمی الحاق این مناطق به نقشه های رسمی کشور نپال را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس نپال تاکید کردند: طبق تفاهم نامه سال 1816 این مناطق بخشی از خاک نپال است و هند حق ندارد در آن جا حضور داشته باشند.

در این جلسه که با حضور شرما اُلی نخست وزیر نپال برگزار گشت وزاری کابینه برای اولیه بار از نقشه جدید نپال رونمایی کرده و سپس به تمام ارگان های دولتی ابلاغ شد که از این نقشه استفاده شود.

نخست وزیر نپال در این خصوص گفت: ما وظیفه داریم از تمامیت ارضی خود دفاع کنیم البته تمام وزرا را به آرامش دعوت می کنم.

این در حالی است که وزارت دفاع هند طی ماه های اخیر برنامه ریزی برای کشیدن یک جاده ویژه به سوی مرزهای چین را اجرایی کرده که بخشی از آن در منطقه لپولک عبور می کند.

به دنبال این تصمیم وزارت دفاع هند تلاش نپال برای بازپس گیری این منطقه افزایش یافت و اینک تبدیل به نقشه رسمی نپال شده است.

مردم نپال ضمن برگزاری تظاهرات علیه دولت هند با اعمال فشار به دولت کاتماندو خواستار بازپس گیری ای مناطق استراتژیک که در مرز مشترک چین، هند و نپال واقع شده است شده بودند.

هند با پاکستان، چین و نپال مناقشات مرزی دارد ولی مناقشه اصلی این کشور بر سرمساله کشمیر با مسئولین دولت اسلام آباد است.

دولت هند در زمینه این مناقشات مرزی وارد جنگ با کشورهای پاکستان و چین نیز شده ولی تا به امروز مسائل تاریخی گذشته حل نشده است.

.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 3886

به "افزایش منازعات مرزی نپال و هند؛ کاتماندو نقشه جدید منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش منازعات مرزی نپال و هند؛ کاتماندو نقشه جدید منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید