امکان دستیابی به راهکار دیپلماتیک با ایران وجود دارد

به گزارش اکسپرس بلاگ، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با تاکید بر اینکه امکان دستیابی به راه حل دیپلماتیک با ایران وجود دارد گفت: این کار نیازمند تلاش و دیپلماسی سرسختانه است.

امکان دستیابی به راهکار دیپلماتیک با ایران وجود دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت وگو با شبکه سی ان ان درباره موضع گیری جدید دولت این کشور مبنی بر اینکه آماده مذاکره در قالب 1+5 است، گفت: ما بر این باوریم که کاملا امکان دستیابی به راه چاره دیپلماتیک وجود دارد اما اکنون در مرحله اولیه هستیم.

وی ادامه داد: این امر، نیازمند کار و دیپلماسی سرسختانه و روشن است و در نهایت ایران است که تصمیم می گیرد، آیا آماده اند تا اقدامات لازم را برای دادن اطمینان به دنیا انجام دهند و به دنیا ثابت کنند که برنامه هسته ای شان صرفا برای اهداف صلح آمیز است.

سالیوان نیز با تکرار موضع قبلی دولت جدید این کشور گفت: ما بارها گفته ایم که آمریکا آماده بازگشت به تعهداتش در توافق است به شرط آنکه ایران نیز به پیروی کامل از تعهداتش ذیل برجام بازشود اما چیزی که اکنون نگران کننده است، این است که ایران قصد حرکت به سمت اقدامات بیشتر را دارد و نمی خواهد با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

این مقام آمریکایی در ادامه تلاش کرد توپ را به زمین ایران بیندازد و گفت که ابتدا جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم خود را بگیرد اما معتقد است که یک جهت دیپلماتیک برای رسیدن به توافق نهایی وجود دارد تا همه ما اطمینان یابیم که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است.

آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا نیز در گفت وگو با شبکه بی بی سی درباره اظهارات شب گذشته رئیس جمهور کشورش مبنی بر بازگشت واشنگتن به مذاکرات 1+5 گفت که آمریکا و متحدان آمریکایی اش بار دیگر درخصوص ایران هم سو شده اند.

وی ادامه داد: آمریکا به طور شفاف معین کرده است که اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود ذیل توافق هسته ای بازشود، آمریکا نیز همان کار را انجام خواهد داد.

بلینکن خاطر نشان کرد: سپس آمریکا با سایر کشورها برای مواجهه با دیگر مسائل مرتبط با ایران، شامل نفوذ این کشور در منطقه و موشک های بالستیک آن همکاری خواهد کرد.

وزیر امورخارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره پس دریافت ادعای آمریکا در رابطه با مکانیسم ماشه در شورای امنیت سازمان ملل و عقب نشینی واشنگتن در برابر تهران گفت که رویکرد قبلی شسکت خورده است.

بلینکن شرح داد: ما در چهار سال گذشته با اجرای رویکردی موسوم به فشار حداکثری روبرو بودیم که نه تنها نتیجه نداد که موجب شد مسائل بدتر شود و ایران را به تهیه مواد لازم برای ساخت سلاح هسته ای نزدیک تر کرد. آنها که (در زمان برجام) یک سال با چنین وضعیتی فاصله داشتند، اکنون بنا بر گزارش های موجود، تنها چند ماه با آن فاصله دارند.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو از موافقت واشنگتن با دعوت سه کشور اروپایی عضو برجام برای برگزاری یک جلسه غیررسمی با حضور ایران خبر داد و گفت آمریکا بر سر ایران با سه متحد اروپایی خود (بریتانیا، آلمان و فرانسه) کاملا همسو است و بنا دارد پس از احیای توافق هسته ای موسوم با کمک اروپا به دیگر موارد اختلاف میان تهران و واشنگتن بپردازد.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 11969

به "امکان دستیابی به راهکار دیپلماتیک با ایران وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان دستیابی به راهکار دیپلماتیک با ایران وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید