انتشار کتاب اندیشه نامه علوم عقلی اسلامی

به گزارش اکسپرس بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل، کتاب اندیشه نامه علوم عقلی اسلامی به همت انتشارات موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شد. این اثر به تلاش مهدی عبداللهی عضو هیئت علمی گروه فلسفه اسلامی و در 588 صفحه و با قیمت دویست هزار تومان منتشر شد. علاقه مندان می توانند به مناسبت انتشار این اثر، آن را با تخفیف ویژه 25 درصدی و ارسال رایگان خریداری کنند.

انتشار کتاب اندیشه نامه علوم عقلی اسلامی

در معرفی کتاب، چنین می خوانیم: مجموعه پیشِ رو با این هدف به سامان آمده است که به دور از سوء فهم و جهت گیری غیرعلمی، تصویری دقیق از آرای اندیشمندان علوم عقلی در مسائل مشترک به دست دهد. در این مجموعه تلاش شده است نخست طی مقالاتی با رویکرد توصیفیِ صرف، مقصود اندیشمندان به طور دقیق و جامع گزارش گردد، به گونه ای که محل نزاع اصلی، مدعای حقیقی و سیر تطور دیدگاه ها آشکار گردد. پس از نگارش مقالات توصیفی ـ گزارشی، در مرحله دوم سعی شده است در خلال مقاله ای مقایسه ای با نگرشی بی طرفانه، بین دیدگاه های فلسفی، کلامی و عرفانی مقایسه و داوری صورت گیرد. از باب نمونه، ابتدا در سه مقاله توصیفی، دیدگاه های اصحاب فلسفه، کلام و عرفان در موضوع توحید ذاتی گزارش شده، و سپس مقاله تطبیقی به مقایسه و داوری میان این دیدگاه ها پرداخته است.

بی تردید مسائل مشترک متعددی در دانش های سه گانه فلسفه، کلام و عرفان اسلامی وجود دارند که شایسته پژوهش های توصیفی و تطبیقی اند؛ اما این اندیشه نامه تنها به پنج موضوع بنیادین پرداخته است که به نظر می رسد بر دیگر مسائل نزاع برانگیز اولویت دارند، و بر اساس مقدار اهمیت، گستره نزاع دیدگاه های پیرامونشان و درجه اثرگذاری شان بر دیگر مسائل گزینش شده اند. موضوعات یادشده عبارت اند از: توحید ذاتی، توحید صفاتی، توحید افعالی، حقیقت وحی و حدوث و قدم عالم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 18854

به "انتشار کتاب اندیشه نامه علوم عقلی اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار کتاب اندیشه نامه علوم عقلی اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید