بازار لیموترش و لیموشیرین آرام می گیرد؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، با درخواست ممنوعیت صادرات لیموترش و لیموشیرین که روز گذشته توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) مطرح شد، این سوال پیش می آید که آیا این اقدام می تواند از التهاب بازار میوه و صیفی به ویژه این دو قلم بکاهد؟

بازار لیموترش و لیموشیرین آرام می گیرد؟

به گزارش خبرنگاران، با شیوع ویروس کرونا در کشور و توصیه برخی متخصصان به مصرف مرکبات حاوی ویتامین ث، استقبال مردم از برخی میوه ها و صیفی جات بیشتر شد و این استقبال به حدی بالا رفت که منجر شد برخی اقلام افزایش قیمت بی سابقه ای را تجربه کنند. افزایش قیمتی که با وجود گذشت یک ماه از آن و ایجاد آرامش نسبی در بازار میوه و صیفی ولی هنوز ردپای خود را در برخی اقلام به جای گذشته است. در حال حاضر قیمت لیموشیرین در برخی خرده فروشی ها حدود 23 هزار تومان و لیموترش نیز حدود 30 هزار تومان است.

اگرچه این التهاب تنها مختص به بازار لیموترش و لیموشیرین نیست و از طرفی بخشی از افزایش قیمت ناگهانی برخی اقلام هم به دلیل برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا بر اساس برخی شایعات بود، اما روز گذشته معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا، ملتهب شدن بازارهای تجارت جهانی و بازارهای داخلی از این موضوع، همچنین با توجه به ضرورت استفاده بیشتر مردم از میوه های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مانند گروه مرکبات و به تبع آن افزایش تقاضا برای مصرف آن ها، ممنوعیت صادرات لیمو شیرین و لیمو ترش صادر شود.

ممنوعیتی که اسدالله کارگر- رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران - آن را اقدامی موثر در کاهش قیمت این اقلام در بازارهای داخلی دانست و به خبرنگاران گفت: اولویت اول عرضه هر کالایی باید بازارهای داخلی باشد و پس از تامین بازارهای داخلی می توان مازاد کالا را صادر کرد.

وی با بیان اینکه صادرات نیازمند برنامه ریزی درازمدت است، گفت: وقتی صادرات به درستی مدیریت نشود، عرضه به داخل کشور کم می شود و شهروندان باید بهای بیشتری برای کالا بپردازند. از طرفی عدم صادرات هم مشکلاتی را به همراه خواهد داشت؛ بنابراین وزارت جهاد کشاورزی بایستی برای این موضوع برنامه ریزی درستی داشته باشد.

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران در بخش دیگری از صحبتهایش به افزایش قیمت لیموترش و لیموشیرین در یک ماه اخیر اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت در مبدا یعنی میادین میوه و تره بار مرکزی رخ می دهد و بحث گرانفروشی در مغازه ها مطرح نیست.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 2354

به "بازار لیموترش و لیموشیرین آرام می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار لیموترش و لیموشیرین آرام می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید