آیا تغییری در پرونده بابک زنجانی اتفاق افتاده است؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، بابک زنجانی متهم عظیم نفتی که انتظار می رفت باید منتظر اجرای حکم اعدام خود باشد، این روز ها در حال تبدیل شدن به چهره ای کارآفرین و پیروز در شبکه های مجازی است.

آیا تغییری در پرونده بابک زنجانی اتفاق افتاده است؟

به گزارش اعتمادآنلاین، بعضی از شبکه های اجتماعی وابسته به بابک زنجانی چراغ خاموش فعال شده اند. صفحه اینستاگرام و فیس بوک او که در مدت بازداشتش کمترین فعالیت ممکن را داشتند، از 16 دی ماه به صورت جدی تری مشغول فعالیت شده اند.

صفحه رسمی فن پیج بابک زنجانی در اینستاگرام که با نام این صفحه، فن گروه سورینت آقای بابک زنجانی است از 16 دی ماه شروع به کار نموده و تا به امروز حدود 625 پست به صورت مداوم منتشر نموده است. بعضی از پست هایی که در اینستاگرام فن پیج گروه سورینت منتشر می گردد،

در صفحه فیس بوک منتسب به زنجانی هم که تا پیش از زندان رفتنش متعلق به او بود، به نمایش گذاشته می گردد. همچنین در صفحه فیس بوک او ویدئو های تبلیغی هم به چشم می خورد. در یکی از این ویدئو ها با عنوان روایت یک غار علاوه بر تعریف و تمجید هایی که از بریده های ویدئو ها و صحبت های مختلف مسئولان در نشست های مختلف از عملکرد زنجانی جمع آوری شده، نقدها تندوتیزی هم نسبت به بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت فعلی و فردی که به واسطه شکایت او زنجانی بازداشت شد، دیده می گردد.

این در حالی است که او در زندان بوده و همچنان خبری از پرداخت بدهی ها نیست و اموال خارج از کشور هم شناسایی نشده اند و تصمیمی هم برای اجرای حکم اعدام او فعلا وجود ندارد.

بی اطلاعی وکیل از فعالیت موکل در فضای مجازی

کوهپایه زاده، وکیل بابک زنجانی در پاسخ به این سؤال که جای سؤال است که چرا صفحات اجتماعی بابک زنجانی پس از چند سال بار دیگر فعال شده اند؟، گفته است: در جریان نیستم که این صفحات منتسب به زنجانی هست یا خیر؛ اطلاعی نیز ندارم که این صفحه توسط چه شخصی اداره می گردد.

وی اضافه نمود: در جریان این قضیه نیستم و بعید می دانم این صفحه به صورت مستقیم توسط خود زنجانی اداره گردد. بابک زنجانی در تاریخ 9 دی 1392 توسط دادستانی کل کشور بازداشت شد و تا به امروز هم در زندان بوده است؛ هرچند هرازگاهی خبر آزادی یا مرخصی یا حتی فرار او منتشر می گردد، اما تا به امروز منابع رسمی تمامی این شایعات را تکذیب نموده اند. اما مسئله این است که او ابربدهکار بانکی سال های ابتدایی دهه 90 بود که توانست بدون پرداخت بدهی هایش از مجازات اعدام هم بگریزد و با گذشت بیش از هفت سال همچنان دلیل برخورد با تساهل و تسامح با او تعیین نیست.

زنجانی اموال زیادی دارد، اما کتمان می نماید

شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران، بابک زنجانی را در پفراینده معروف به فساد نفتی، به اتهام افساد فی الارض به وسیله اخلال در نظام مالی علاوه بر رد مال به مبلغ حدود دو میلیارد یورو (یک میلیارد و 967 میلیون و 500 هزار یورو) به اعدام محکوم کرد. بابک زنجانی در همان ایام محاکمه خود می گفت که اموال و وجوه بیت المال را بازمی گرداند و حتی 19 آبان سال 94 در هفتمین جلسه محاکمه خود گفت: 22 میلیارد یورو پول نقد در حساب یکی از بانک های خارجی دارد.

او گفت: می خواستم آخرین روز دادگاه اعلام کنم، اما چون مجبورم کردید امروز اعلام می کنم، همین الان 22 میلیارد یورو پول نقد دارم. می خواستم این موضوع را روز آخر دادگاه و زمانی که آقایان می گویند بابک زنجانی پولی ندارد اعلام کنم، اما امروز موضوع را بیان کردم. اما چهار جلسه بعد یعنی در یازدهمین جلسه محاکمه که در تاریخ 27 آبان سال 94 برگزار گردید، اظهار کرد: از مبلغ 22 میلیارد یورویی که قبلا اشاره نموده بودم، متأسفانه بانکی که پول ها در آنجا قرار گرفته است 12 میلیارد یورو را تأیید نموده و 10 میلیارد را به خاطر ال سی ها و بدهی هایی که داشتم کسر نموده است.

از این دست اظهارات زنجانی زیاد داشته و حتی برای تسویه بدهی خود از دادگاه درخواست مهلت کرد که در همان ایام برگزاری جلسات محاکمه اش، دادگاه با این درخواست موافقت و گفت: از آنجا که دادگاه علاوه بر رسیدگی در شش ماه گذشته تمام سعی را بر بازگشت وجوه بیت المال داشته است، با استفاده از اختیارات قانونی به متهم و وکیل او جهت وصول بیت المال و پرداخت بدهی یک ماه مهلت می دهد. یک فقره برات در کشور دیگر و در بانک خارجی مبنی بر پرداخت و تضمین پرداخت آن و همچنین معرفی اموال از سوی بابک زنجانی ارائه شده است و امیدوارم در یک ماه آینده پول بیت المال برگردد.

این یک ماه مهلت نه تن ها به سر رسید بلکه یک ماه دیگر هم تمدید شد، اما دعوای زنجانی و وزارت نفت در حد شماره حساب دادن و دریافت باقی ماند؛ وزارت نفت می گفت: شماره حساب داده، اما زنجانی می گفت: این شماره حساب ها یک طرفه است و حتی یک دلار هم نمی گردد به آن ها واریز کرد. نهایتا دادگاه از تسویه بدهی زنجانی ناامید شده بود جلسات محاکمه را ادامه و او را به اعدام محکوم کرد، اما ادعا های زنجانی مبنی بر کوشش برای بازگرداندن وجوه بیت المال پس از صدور حکم اعدام نیز ادامه داشت و چندین بار رستم (شریک خارجی زنجانی) را به ایران فرستاد و او شرط وشروط هایی برای تسویه بدهی زنجانی بیان کرد، اما هیچ اتفاقی نیفتاد. دلیل این ادعا هم سخنان سخنگوی قوه قضائیه است که بار ها گفته است اتفاق جدیدی در پفراینده رخ نداده است.

هرچند بابک زنجانی اموال و دارایی های زیادی دارد، اما کتمان می نماید؛ این هم بخشی از اظهارات سخنگوی قوه قضائیه درباره بابک زنجانی است که 17 اردیبهشت ماه سال گذشته به زبان آورد و شرح داد: در این پفراینده اتفاق جدیدی رخ نداده است.

متهم مدام ادعا هایی را درباره وجود اموال در خارج از کشور مطرح می نماید. چون اموال عمومی و حقوق دولت برای ما اهمیت دارد و مطمئن هستیم اموال زیادی در اختیار وی قرار گرفته و اموال و دارایی هایی دارد و آن ها را کتمان می نماید، تمام کوشش ها را برای استیفای حقوق ملت برای شناسایی اموال انجام دادیم، اما تا به امروز به نتیجه نرسیدیم، اما چون اطمینان از وجود اموال داریم، از کوشش دست برنمی داریم. امیدواریم این اموال شناسایی و به کشور بازگردد و این فرد هم به مجازات اعمال خود برسد.

نه اموال خود را معرفی می نماید نه اعدام می گردد

زنجانی در حالی مجازات زندان خود را سپری می نماید و از معرفی اموال خود در خارج امتناع می نماید که دادستان سابق تهران وعده داده بود اگر همکاری کند، از اعدام رهایی یابد. دولت آبادی سال 97 گفت: پفراینده بابک زنجانی اولین بار برای پرداخت وجوه دولت تشکیل شد و ما بار ها گفته ایم اگر او پول ها را بدهد، می تواند از این ماده 114 قانون مجازات استفاده کند. امروز نجات جان آقای زنجانی دست خود اوست و اموال را باید مسترد کند.

اما با گذشت ماه ها از این سخن همچنان بابک زنجانی بدون ترس از اعدام در حال سپری کردن مجازات خود در زندان است و دلیل عدم اجرای حکم او تعیین نیست. زیرا اگر بنا بر همکاری بود حداقل هفت سال وقت داشت، اگر صحبت از احتمال ترس از اعدام و اعتراف است که خبری از انتشار تاریخ اجرای حکم اعدام نیست.

البته بسیاری از دولتمردان بر این موضوع اصرار دارند که زنده بودن بابک زنجانی پول نفت کشور را بازمی گرداند و اگر او اعدام گردد، دیگر دست کشور به جایی بند نیست و این سرمایه ازدست رفته به حساب خواهد آمد. به هر صورت از سال 95 تا به حال حکم اعدام زنجانی اجرائی نشده و مسئولان قوه قضائیه اعلام نموده اند که زمان اجرای حکم را خودشان تشخیص می دهند.

در این مدت البته حاکمیت هم بی کار ننشسته و کمیته ای برای وصول بدهی های زنجانی در کشور تشکیل شده که راه های احتمالی را آنالیز می نماید و گویا بر اساس آن اقداماتی هم اجرا شده است، اما هنوز نه از وصول بدهی ها خبری هست و نه از زمان اعدام زنجانی. ضمن اینکه در این سال ها مسئولان به این نتیجه رسیده اند که هرچه اطلاعات درباره عملکرد این کمیته، اعضای آن و راه هایی که برای تحقق بدهی های زنجانی در پیش می گیرند کمتر باشد، کارکرد کمیته بهتر خواهد بود.

از همین روست که حدود یک سالی می گردد هیچ خبری از کمیته وصول بدهی های بابک زنجانی به بیرون درز نمی نماید و هرچه اکسپرس بلاگ از وکیل زنجانی یا بعضی مسئولان وزارت نفت و قوه قضائیه جویای فرایند کار آن ها می شوند، چیزی جز حر ف های تکراری نصیب شان نمی گردد. از سویی دیگر در پفراینده های مشابه مانند مه آفرید امیرخسروی قبل از سرانجام پرداخت بدهی و اجرای کامل انتقال اموال او اعدام شد یا در پفراینده سلطان سکه و سایر موارد دستگاه قضا با سرعت احکام را اجرا نموده است، اما در رابطه با زنجانی گویی گره کوری وجود دارد که ما از آن بی اطلاع هستیم؛ تا جایی که نه تن ها خبری از اعدام نیست بلکه فعالیت او در شبکه های مجازی شروع شده است که باعث شده شایعه احتمال آزادی یا تغییر در شرایط او منتشر گردد. البته زنجانی محکوم به عدم فعالیت در فضای مجازی نیست، اما با توجه به محدودیت های زندان بعید است خود او فیس بوک یا صفحه اینستاگرامش را فعال نموده باشد، اما به احتمال خیلی زیاد این صفحات زیر نظر او اداره می شوند. حال باید منتظر ماند و دید اتفاق جدیدی در حال رقم خوردن است یا خیر؟!

از سویی دیگر در پفراینده های مشابه مانند مه آفرید امیرخسروی قبل از سرانجام پرداخت بدهی و اجرای کامل انتقال اموال او اعدام شد یا در پفراینده سلطان سکه و سایر موارد دستگاه قضا با سرعت احکام را اجرا نموده است، اما در رابطه با زنجانی گویی گره کوری وجود دارد که ما از آن بی اطلاع هستیم؛ تا جایی که نه تن ها خبری از اعدام نیست بلکه فعالیت او در شبکه های مجازی شروع شده است که باعث شده شایعه احتمال آزادی یا تغییر در شرایط او منتشر گردد.

البته زنجانی محکوم به عدم فعالیت در فضای مجازی نیست، اما با توجه به محدودیت های زندان بعید است خود او فیس بوک یا صفحه اینستاگرامش را فعال نموده باشد، اما به احتمال خیلی زیاد این صفحات زیر نظر او اداره می شوند. حال باید منتظر ماند و دید اتفاق جدیدی در حال رقم خوردن است یا خیر؟!

منبع: فرارو
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 16 تیر 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 3651

به "آیا تغییری در پرونده بابک زنجانی اتفاق افتاده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تغییری در پرونده بابک زنجانی اتفاق افتاده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید