بانوی هفت هزار ساله تهران رونمایی شد

به گزارش اکسپرس بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ این اسکلت که به همراه یک ظرف سفالی سالم، قطعات سفال و چند قطعه سنگ کشف شده در یکی از سالن های بخش پیش از تاریخ موزه ملی ایران در معرض دید عموم گذاشته شده است.

بانوی هفت هزار ساله تهران رونمایی شد

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

در این نمایشگاه که به مدت 50روز ادامه دارد 29ابزار سنگی شامل 17قطعه متعلق به هشت هزارو پانصدسال پیش و ابزارهای سنگی هم دوره با زن 7هزارساله به نمایش گذاشته شده که از جمله این اشیا می توان به ظرف سالمی که بالای سر بانوی 7هزارساله پیدا شد اشاره کرد.

محمد اسماعیل اسماعیلی جلودار سرپرست گروه باستان شناسی در برنامه پژوهش باستان شناسی در جنوب بازار تهران در جریان بازدید بهشتی و سایر مدعوین از اسکلت و اشیای کشف شده مراحل مختلف کاوش تا رسیدن به اسکلت بانوی 7 هزارساله و مراحل بعد و کشف بقایای اسکلت را گفت.

او گفت: تا به امروز قدیمی ترین بقایای باستانی شناسایی شده در شهر تهران به تپه های قیطریه و حدود سه هزار سال پیش اختصاص داشت، این درحالی است که کاوش در خیابان مولوی حدفاصل میدان های محمدیه تا قیام به کشف آثار متنوع و پرشمار زیر سطحی زیادی انجامید.

به گفته این باستان شناس، آثار به دست آمده از این کاوش، شامل قطعات فراوان سفال های ساده و لعابدار از دوره های صفوی و قاجار، مصالح آجری، سنگی و تزئینات کاشیکاری، اشیای استخوانی و تکه ظرف های شیشه ای است.

او گفت: باستان شناسان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و گروه باستان شناسی دانشگاه تهران در قالب هیاتی پژوهشی نظارت بر فرایند اجرای عملیات عمرانی و مستندسازی شواهد گذشته و پیگردی آثار تاریخی و حدس باستان شناختی در محورهای تعیین شده را بر عهده داشتند.

او گفت، پس از انجام آزمایش ها و اقدامات حفاظتی نسبت به آثار به دست آمده، اقدامات متخصصان برای حفاظت و انتقال تدفین پیش از تاریخی به موزه ملی ایران و نمایش عمومی آن انجام شد.

حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان شناسی در مراسم رونمایی از بانوی 7 هزار ساله به مطالعات ژنتیکی و تاریخ گذاری در آزمایشگاه حفاظت و مرمت اشاره کرد.

به گفته او، مطالعات آزمایشگاهی که در آزمایشگاه حفاظت و مرمت اجرا شده، تاریخ گذاری باستان شناسان را تایید کرده است.

پس از منتفی شدن ساخت سایت موزه در محل کشف اسکلت توسط شهرداری چند تن از باستان شناسان عضو پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با انجام حفاری هایی راه سفر بانوی 7 هزار ساله تهران به موزه ملی را هموار کردند.

مسئولان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تمام ریسک هایی که در انتقال زن 7 هزارساله وجود داشت و شرایط نامناسب نگهداری آن سبب شد که نهایتا بر انتقال موقت آن به موزه ملی متفق القول شوند.

باستان شناسان با انجام اقدامات علمی پیروز به آزادسازی اطراف اسکلت شدند و پس از آن حفاظت گران پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی با عملیات سخت و طاقت فرسا کار انتقال اسکلت به موزه ملی را برعهده داشتند.

فتح الله نیازی کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت درباره اقدامات حفاظتی و انتقال اسکلت بانوی 7 هزارساله تهران از محل کشف در خیابان مولوی به موزه ملی این اقدامات را شامل بررسی اولیه حفاظتی، استحکام بخشی و ثبت اولیه اسکلت، خاک اطراف آن، طراحی و ساخت منطقه حفاظتی موقت در محل کاوش، جداسازی و انتقال اسکلت به موزه ملی ایران، بررسی شرایط نگهداری و ضدعفونی قبل از نمایش اثر در موزه ملی گفت.

پرستو عرفان منش مسئول آزمایشگاه فرسودگی زیستی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی پیشتر در رابطه با مطالعات آنتروپولوژی به منظور تشخیص جنس و بررسی آسیب های وارده بر اسکلت گفته بود: در ابتدای امر مطالعات Xray برای بررسی شکستگی ایجاد شده در ناحیه کتف مورد ارزیابی قرار گرفت که عفونت استخوانی را در بررسی ها نشان داد.

عرفان منش یکی از احتمالات مرگ بانوی 7 هزارساله را همین عفونت استخوانی گفت.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 1079

به "بانوی هفت هزار ساله تهران رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانوی هفت هزار ساله تهران رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید