تقاضا های بی خاتمه وزیر میراث از دولت ، نیمکت نشینی مونسان در زمین بی تدبیری روحانی!

به گزارش اکسپرس بلاگ، وزیر میراث فرهنگی یا در دولت قدرت چانه زنی برای این وزارتخانه را ندارد و یا این وزارت برای دولت در صندلی آخر است، چون نامه های مونسان به دولت نتیجه ندارند و او را در اتفاقات دخالت نمی دهند.

تقاضا های بی خاتمه وزیر میراث از دولت ، نیمکت نشینی مونسان در زمین بی تدبیری روحانی!

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، علی اصغر مونسان وزیر جوان ترین وزارتخانه دولت دوازدهم در طول ریاستش در زمان سازمان میراث فرهنگی و در دوره وزارتش در وزارت میراث فرهنگی نامه های متعددی را به هیأت دولت با موضوع گردشگری و میراث فرهنگی نوشته است، اما بسیاری از این نامه ها به نتیجه منجر نشده اند و یا به آن ها جامه عمل پوشانده نشد. این عدم جوابگویی چند علت را بیشتر متبادر نمی نماید. یا او صندلی محبوبی در هیأت دولت ندارد و یا وزارتخانه متبوعش چندان مورد اهمیت دولت نیست به رغم اینکه سخنرانی ها در حوزه گردشگری زیاد است به خصوص در زمان هر انتخاباتی. شاید هم هنوز مونسان قدرتی که یک وزیر می تواند در هیأت دولت داشته باشد را کسب ننموده است.

همه این ها موجب شده تا وزیر میراث فرهنگی نتواند در بعضی از امور که اتفاقاً جزو مسائل روز میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شده اتفاق مهمی را رقم بزند و یا حتی اظهار نظر رسمی داشته باشد.

سال 96 وقتی بودجه 97 تقدیم مجلس شد، عوارض خروج از کشور نیز از 75 هزار تومان به 220 هزار تومان برای سفر اول پیش بینی شد، علی اصغر مونسان که تصور می کرد این اقدام به نفع صنعت گردشگری است اول از آن استقبال کرد و پس از آن وقتی با مخالفت فعالان گردشگری رو به رو شد، تازه آن وقت به یاد آورد که اعلام مخالفت کند. او حتی نامه ای به معاون اول رئیس جمهور نوشت و پیشنهاد داد تا عوارض 75 هزار تومانی به 85 هزار تومان تغییر کند. این اتفاق هم هیچ وقت نیفتاد و کسی به حرف وزیر نرفت!

حتی سهمیه ای که قرار بود از محل عوارض به گردشگری تعلق بگیرد، نیز داده نشد و مونسان در مصاحبه ای بیان نمود که نه تنها از 220 هزار تومان بلکه از 330 هزار تومان و 440 هزار تومان نیز تنها 17 هزار تومان به گردشگری اختصاص یافته است!

سال جاری هم که عوارض خروج از کشور از 220 هزار تومان به 264 هزار تومان برای سال 99 مشخص شد، باز هم به همان نامه نگاری های مونسان توجهی نشده است و نه تنها میزان عوارض کم نشد بلکه اضافه هم شد از طرفی سهم گردشگری که سال گذشته از محل عوارض 40 هزار تومان بود برای سال آینده 80 هزار تومان در نظر گرفته شد. سهمی که باز هم معلوم نیست به گردشگری داده گردد یا نه.

مورد دیگر درباره بنزین بود. چند روز پیش بنزین سهمیه بندی شد و فعالان گردشگری از کم شدن سفر ها در پی آن ابراز نگرانی کردند حتی این نگرانی در معاون گردشگری هم وجود داشت به نحوی که، ولی تیموری اعلام نمود از قبل پیش بینی این سهمیه بندی را نموده بودیم به همین دلیل نامه ای به وزیر نفت نوشتیم تا در جریان سهمیه بندی، موضوع سفر را هم در نظر بگیرند.

این نامه هم بی پاسخ مانده بود، چون اگر توجهی به این نامه می شد، حتماً مانند دولت های قبل خبری از اختصاص سهمیه بنزین سفر و یا تسهیلاتی در این ارتباط می شد. البته مونسان باز هم در سفرش به بیرجند وعده داده که برای نوروز چانه زنی هایش را می نماید تا سهمیه بنزین برای سفر بگیرد.

موضوع دیگری که این روز ها بحث داغ میان فعالان صنایع دستی است، به حذف معافیت مالیاتی هنرمندان مربوط می گردد. معاون صنایع دستی از نامه مونسان به معاون اول رئیس جمهور و وزیر اقتصاد و دارایی درباره حذف ماده 142 قانون مالیات های مستقیم خبر داده بود. نامه ای که هنوز معلوم نیست سرنوشت آنچه می گردد.

موضوع تعطیلی زمستانی نیز از جمله درخواست های این وزیر بود که به آن هم هنوز که هنوز هست پاسخی داده نشده است و تنها آخرین بار اعلام شد که این تعطیلی از دو هفته به 5 روز می رسد که با احتساب 5 شنبه و آدینه یک هفته ای خواهد شد. اتفاقی که هنوز دولت به آن جواب درستی نداده است. تنها مونسان اعلام نموده که وزیر آموزش و پرورش با آن موافق است.

طرح تعطیلی زمستانی گویا تا خاتمه دوره مسئولیت او در وزارتخانه و یا دولت دوازدهم به نتیجه نخواهد رسید. چون مونسان هنوز نتوانسته از سال گذشته تا کنون پیشرفتی در اجرای این طرح داشته باشد به رغم شعار هایی که درباره فواید آن می دهد.

تنها نامه نگاری ها و پیگیری های مونسان نیست که به نتیجه نمی ر. سد. بعضی اتفاقات باعث شده تا عدم حضور او در برنامه های مهم مشهود باشد. به عنوان مثال مهر ماه سال 97 حسن روحانی رئیس جمهور در بازگشت از نیویورک سرسرباز هخامنشی را به ایران آورد و در فرودگاه با رسانه ها و همراهان درباره آن سخن گفت. در این مراسم مونسان حضور و نقشی نداشت. تنها این سرباز را به او سپردند تا برایش مشخص تکلیف گردد!

در سال گذشته مونسان، در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی خواست تا بخشنامه، صادر شده در مورد احداث شهرک های گردشگری متوقف گردد. در این موضوع وزارت راه در هیأت دولت به تصویب رسانده بود که شهرک های گردشگری ایجاد کند حتی بخش نامه آن را نیز تهیه نموده و آن را ابلاغ نموده بود در این میان وزارت میراث فرهنگی که سال گذشته با عنوان سازمان میراث فرهنگی فعالیت می کرد، خبری از آن مصوبه نداشت و بعد از اینکه ستادی هم برای آن تشکیل شده بود تازه مونسان متوجه این موضوع شده و در نامه ای به وزیر راه خواست تا این طرح متوقف گردد. این نشان می دهد که در تصمیم گیری های به گردشگری توسط وزارتخانه های دیگر مونسان و یا نهاد تحت نظرش صندلیی ندارد و حتی با او وقتی قرار است شهرکی با نام گردشگری احداث گردد، مشورتی نمی نمایند.

یک اتفاق مهم و جالب این بود که 8 مرداد سال جاری بزرگترین کمپ توریستی و گردشگری سافاری خاورمیانه در شهرستان ورامین با حضور نوبخت معاون رئیس جمهور کلنگ زنی شد، ولی در این مراسم وزیر میراث فرهنگی که متولی صدور مجوز چنین پروژه های گردشگری است، حضور نداشت.

این ها نمونه هایی از بی توجهی های دولت به وزارت گردشگری و وزیر مربوطه آن است. مونسان مدت های زیادی است که جوابگوی خبرنگاران در قالب مصاحبه اختصاصی و یا نشست خبری نبوده است. او در واقع از پاسخ به سوالاتی درباره طرح های بی پایان او مانند شهر گردشگر، دستگیری متعدد مدیرانش در این وزارتخانه، مصوبه هایی که او از آن ها به عنوان مصوبه های خوب دولت یاد می نماید، اما بعد از چند روز نظرش را کاملاً متفاوت اعلام می نماید و اتفاقات دیگر طفره می رود.

آخرین بار او در حاشیه مراسم روز پژوهش در پاسخ به سوالی مبنی بر علت این بی توجهی هیأت دولت برخورد قهرآمیزی داشت و در پاسخ گفت: شما به دنبال جواب نیستید!

گروه ساختمانی آبان: مجری بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت میباشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 375

به "تقاضا های بی خاتمه وزیر میراث از دولت ، نیمکت نشینی مونسان در زمین بی تدبیری روحانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقاضا های بی خاتمه وزیر میراث از دولت ، نیمکت نشینی مونسان در زمین بی تدبیری روحانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید